sobhe-no.ir
1118
یکشنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۹
1
در هفته جاری تعیین تکلیف می‌شود

عزم مجلس یازدهم برای تصویب طرح شفافیت

طرح شفافیت آراء یکی از شعارها و وعده انتخاباتی مجلس یازدهم بود که پس از بررسی و تصویب چند طرح اقتصادی که با توجه به شرایط کشور لازم و ضروری بود در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. هرچند که کلیات این طرح با ۱۵۳رأی موافق، ۶۳رأی مخالف و ۱۲رأی ممتنع از مجموع ۲۳۴نماینده به تصویب نرسید اما رأی 65درصدی نمایندگان به این طرح بیانگر آن بود که کلیات مجلس موافق شفافیت است.

شروط دولت بایدن برای بازگشت به برجام، «افتخار مذاکره» را بی‌فایده کرد

سراب بایدن

جواد بخشی / «کدخدا»، واژه‌ای ریشه‌دار در فرهنگ و زبان ایرانی است. فرهنگی که کدخدا در آن حلال مشکلات بود. اما همین مفهوم با وارونگی معنا قرار بود حلال مشکلات کشور باشد. مذاکره با کدخدا به زعم عده‌ای راه برون‌رفت از مشکلات بود که محقق هم شد، اما نه تنها مشکلات بیشتر، بلکه کدخدا جری‌تر و فشارها، سنگین‌تر شد.

سرمقاله

چشم انداز تحصیل در سال کرونا

نشانه‌ها می‌گویند که حزب کارگزاران سازندگی در روند داخلی نهاد اجماع‌ساز اصلاحات، تاثیر کمی دارد

روزهای مهجوری پدرخوانده

نهاد اجماع‌ساز اصلاحات که مسوولیت تنظیم و هدایت کنش انتخاباتی اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست‌‌جمهوری 1400 را بر عهده دارد، اکنون به مرحله تعیین هیات‌رییسه و ریاست رسیده است. شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی چهره‌ها برای کسب ریاست این نهاد انتخاباتی، بیشتر از سایرین مدعی هستند و بر این اساس، فضای کلی این نهاد به دو قطب اصلی نمایندگان احزاب و چهره‌‌‌های غیرحزبی تقسیم شده است؛ یک قطب طرفدار ریاست وزیر کار دولت‌‌‌های سازندگی و اصلاحات و یک قطب طرفدار ریاست چریک پیر. ادامه گزارش را بخوانید. حدود دو ماهی می‌شود که نهادی تحت عنوان «اجماع‌ساز اصلاحات» با هدف ایجاد وحدت میان اصلاح‌طلبان حول یک نامزد اصلاح‌‌‌طلب در انتخابات 1400، پا به عرصه گذاشته است. این نهاد از دو بخش تقسیم شده است؛ نمایندگان 31 حزب اصلاح ‌‌طلب عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات(موسوم به اعضای حقوقی) و 15 چهره فراحزبی(موسوم به اعضای حقیقی).

شروط تندروها برای انتخابات 1400، روند حرکتی اصلاح طلبان را مخدوش خواهد کرد

استخوان رادیکالیسم در گلوی اصلاحات

در آستانه انتخابات ریاست‌‌جمهوری 1400، روند سیاست‌ورزی در میان اصلاح‌طلبان هنوز مشخص نشده است. عده‌‌‌ای خود را برای حضور حداکثری آماده می‌کنند و عده‌‌‌ای دیگر، سر در سودای قدیم دارند و خواستار مشارکت مشروط و تحریم انتخابات هستند. به این آشفته‌حالی، باید وضعیت ناوضعیت مجمع اجماع‌ساز اصلاحات را نیز اضافه کرد که معلوم نیست می‌خواهد با چه دست‌فرمانی پیش برود؛ حمایت از نامزد ائتلافی یا حمایت از نامزد خالص اصلاح‌طلب.

در چهار جلسه استیضاح رییس‌جمهور سابق آمریکا چه گذشت

محکمه ترامپ

اطلاعات ثبت شده نشان می‌دهد که کرونا در برخی استان‌های کشور دوباره روند صعودی یافته است

نبض ویروس منحوس تند می‌زند

حالا صدای هشدارها برای شیوع قوی‌تر کرونا بیشتر از قبل به گوش می‌رسد. این در حالی است که در دو، سه روز گذشته نیز خبرهایی درباره فوت برخی بیماران مبتلا به کرونای انگلیسی در استان‌هایی چون قزوین و البرز شنبده می‌شود. با این وجود سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا روز گذشته از خیز دوباره کرونا در کشور خبر داد که موجب شده تا وضعیت نگران‌کننده شود.

روانشناسان اعتقاد دارند کرونا قبل از مرگ‌آوری، استاد استرس و اضطراب است

استرس کرونا کشنده‌تر است

زهرا اردشیری / این روزها مساله‌ کرونا و سلامت روان، دغدغه‌ای است که ذهن متخصصان و روانشناسان را به خود درگیر کرده است. کووید ۱۹ ضررهای جانی و مالی زیادی به همراه داشته اما ضرر‌های مالی و جانی تنها عوارض این بیماری نیستند. جالب است بدانید که بیماری کرونا بیشترین تاثیر خود را بر سلامت روان افراد گذاشته. افسردگی و وسواس شست‌وشو فقط دو مورد از آثار منفی کرونا بر روان است. ایجاد مشکل در روند عادی زندگی، عموما با استرس و تنش همراه است. فشار روانی و بروز علائم پریشانی نیز از عوارض تنش ایجادشده توسط کرونا در جامعه است. ویروس کرونا به دلیل ناشناخته‌بودن، استرس مضاعف‌تری را به مردم وارد می‌کند. همانطور که زلزله و سیل می‌تواند خرابی‌های زیادی را برجای بگذارد، این بیماری نیز می‌تواند مشکلات جدی را برای تمامی جوامع ایجاد کند. به یاد داشته باشید افراد با سابقه بیماری‌های زمینه‌ای و همچنین افسردگی و اضطراب در خطر بیشتری قرار دارند. اگر فردی سابقه بیماری داشته باشد، بحران‌ها و فشار روانی همراه آن باعث می‌شود بیماری او دوباره عود کند. با نگاهی به رفتارهای مردم در جوامع مختلف در دوره اپیدمی کرونا، متوجه می‌شویم که بسیاری از افراد رفتارهای وسواس‌گونه پیدا کرده‎‌اند؛ مثلا اسپری ضدعفونی‌کننده را مدام و هر چند دقیقه یک‌بار استفاده می‌کنند یا موقع صرف غذا حالات غیر طبیعی دارند. این اختلال باعث شده تا برخی از مردم حساسیت بیش از اندازه‌ای در خصوص كرونا پیدا كرده و این حساسیت بر فعالیت‌های روزمره مردم تاثیر منفی بگذارد و در مواردی رفتارهایی همچون پرخاشگری بروز دهند. اضطراب (ناشی از كرونا) می‌تواند بر عملكرد سایر قسمت‌های بدن ازجمله دستگاه گوارش، سیستم تنفسی و... تاثیر منفی گذاشته و حتی در برخی موارد علائمی شبیه به كرونا از جمله سردرد وتنگی نفس احساس شود.

سالگرد قیام بحرین با تظاهرات گسترده علیه رژیم آل‌خلیفه همراه شد

ثمره استقامت جنبش مردمی

روح‌الله فرقانی / دهمین سالگرد انقلاب بحرین در حالی با تظاهرات گسترده علیه رژیم آل‌خلیفه روبه‌رو شد که این انتظار می‌رود که با تظاهرات مردمی که روزهای اخیر در بحرین و حتی عربستان سعودی هم شکل گرفت، شاهد بروز موج جدید بیداری اسلامی از سوی کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس باشیم، موضوعی که شیخ «عبدالله الدقاق» روحانی برجسته بحرینی درگفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: اگر راه خروجی برای بقای سیاسی محمدبن سلمان در عربستان وجود نداشته باشد این احتمال می‌رود که رابطه‌اش را با رژیم اسرائیل بهبود و حتی آن را آشکارتر کند. ملت بحرین و ملت عربستان صبور هستند و با استقامت و مبارزه با آل‌خلیفه و آل‌سعود به پیروزی می‌رسیم.

ماجرای حرکات نمایشی یک جوان در محوطه جهانی پرسپولیس، خبر ساز شد

لرزه بر پایه‌های تخت جمشید

زهرا اردشیری / در روزهای اخیر و در دورانی که مجموعه جهانی تخت جمشید کمتر گردشگری به‌دلیل کرونا به خود می‌دید، با‌وجود فضای امنیتی و دوربین‌های مداربسته‌ای که در این محوطه جهانی وجود دارد، یکی از نوجوانان پارکورکار اقدام به ضبط ویدیویی کرده است که در حال پریدن آن از بخش‌های مختلف این بنای تاریخی است. اتفاقی که باعث می‌شود او روی آثار تاریخی به جای مانده برود و از بالای آن خود را به زمین پرت کند. گاهی از روی پله‌ها و گاهی از روی آثار.

در نشست خبری دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب عنوان شد

رویش«نگاه نو»

دبیران علمی «جشنواره شعر و داستان انقلاب» با بیان اینکه کیفیت آثار رسیده به این دوره از جشنواره در مقایسه با دوره‌های قبل قابل توجه بوده است، نوگرایی در حیطه شعر و داستان را از مولفه‌های مهم این برتری عنوان کرده و آینده این حوزه را امیدوار‌کننده دانستند.

شماره‌های پیشین