sobhe-no.ir
1117
شنبه، ۲۵ بهمن ۱۳۹۹
2
روزنامه مسکو تایمز نوشت:

تاثیر سفر قالیباف به مسکو

روحانی در شرایطی به مذاکره افتخار می‌کند که مشکلات اقتصادی، امان مردم را بریده است

افتخار به کارنامه تو خالی

جواد بخشی / مذاکره؛ «آری یا نه». حالا دوگانه‌‌ای شده است در بستر تاریخ چندین‌ساله کشور برای افتخار و انتقام؛ دوگانه‌‌ای که سفره مردم را گروگان گرفته و امید‌ها را به ناامیدی کشانده است. حالا رییس‌جمهور در جشن کرونایی 22 بهمن فرصت را مغتنم شمرده و پای مذاکره را دوباره به میان می‌‌کشد و می‌‌گوید: مذاکره چیز منفی‌‌ای نیست، مذاکره جزو لوازم یک دولت و حکمرانی مدرن دنیای امروز است و من به مذاکره افتخار می‌کنم.

رییس مجلس در بازدیدهای میدانی بر رفع تبعیض و انضباط مالی در بودجه‌1400 تاکید کرد

درخواست تولید‌کنندگان از مجلس برای حذف ارز رانتی

صبح نو

روحانی در شرایطی به مذاکره افتخار می‌کند که مشکلات اقتصادی، امان مردم را بریده است

افتخار به کارنامه تو خالی

جواد بخشی / مذاکره؛ «آری یا نه». حالا دوگانه‌‌ای شده است در بستر تاریخ چندین‌ساله کشور برای افتخار و انتقام؛ دوگانه‌‌ای که سفره مردم را گروگان گرفته و امید‌ها را به ناامیدی کشانده است. حالا رییس‌جمهور در جشن کرونایی 22 بهمن فرصت را مغتنم شمرده و پای مذاکره را دوباره به میان می‌‌کشد و می‌‌گوید: مذاکره چیز منفی‌‌ای نیست، مذاکره جزو لوازم یک دولت و حکمرانی مدرن دنیای امروز است و من به مذاکره افتخار می‌کنم.

افتخار افتضاح
«تحریم» کلیدواژه‌‌ای بود برای مذاکرات؛ مذاکراتی که قرار بود هم چرخ اقتصاد را بچرخاند و هم چرخ سانتریفیوژها. حالا در پایان کار نزدیک به یک دهه‌ای، سانتریفیوژها با وقفه‌‌ای چندساله دوباره و با همت متخصصان به چرخش درآمده، اما چرخ اقتصاد و زندگی مردم حالا نه‌تنها نمی‌چرخد، بلکه نسبت به گذشته بیشتر به ایستایی میل کرده است.
رفع مشکلات اقتصادی مهم‌‌‌ترین وعده‌‌ای بود که روحانی را بر صندلی پاستور نشاند و همه انتظار داشتند تاثیر آن را بر سفره خود احساس کنند؛ خواسته‌‌ای که هر چه از آن گذشت، نه‌تنها تحقق نیافت بلکه دست‌نیافتنی‌‌تر می‌‌نمود. تحریم‌ها اگرچه در سالیان دراز همزیست مردم ایران بوده است، اما هیچ‌گاه طناب آن، تا این حد شاهرگ مردم را فشار نداده بود.
 
پشت پا به هدف
مذاکره هدف دولت روحانی نبود که حالا دستمایه افتخار باشد؛ مذاکره تاکتیکی بود برای رسیدن به هدف؛ هدفی که مردم را به آرامش و آسایش اقتصادی رهنمون شود. رییس‌جمهور در ادامه سخنان خود در مراسم 22 بهمن، گفت: «اگر مذاکره‌ای می‌‌شود برای مصالح ملی است و کسی فکر دیگری نکند. دوران جنگ اقتصادی تمام شد. من به‌خاطر مقاومت مردم سر فرود می‌آورم.»
روحانی مذاکره را در جهت دستیابی به مصالح ملی معرفی می‌‌کند،؛ مصالحی که در چند سال گذشته نه‌تنها به‌دست نیامده بلکه هر روز از آن دورتر هم شده‌ایم. مردم در سال‌های متمادی در برابر زورگویی‌ها و فشارها مقاومت کرده‌اند، ولی حالا فردی که مدعی تدبیر برای حل و برداشتن فشارها بود، فقط به تشکر از مردم بسنده می‌‌کند، بدون آنکه بگوید دلیل تاثیرگذاری تحریم‌ها نسبت به زمان‌‌‌‌های قبل از دولت وی چیست؟ راه‌‌‌‌های دور زدن تحریم‌ها شاید کلیدی بود برای کاهش فشار؛ کلیدی که حالا شاید به‌واسطه مذاکره و با افشای آن دیگر ناکارآمد شده و محاصره بر مردم ایران تنگ‌‌تر شده باشد.
 
ادامه سوءنیت مذاکره‌کنندگان
بایدن پس از ترامپ و درست زمانی که افتخار از مذاکره، تقدیس می‌‌شود، حالا حرف‌‌‌‌های تازه‌‌ای ندارد؛ البته اگرچه لحن عوض شده اما زیاده‌خواهی‌ها و تمامیت‌طلبی‌ها هنوز به قوت خود باقی است و بازار شروط جدید برای مذاکره داغ است و اروپایی‌ها کمک‌حال آمریکا در کارزار فشار و نتیجه در مذاکره شده‌اند.
این موضوعی است که رییس‌جمهور هم بارها به آن اشاره کرده است و بدون اینکه از نتایج به‌‌دست‌آمده از مذاکرات صورت‌گرفته مطلبی را عنوان کند، به ناکارآمدی آن،  ضمنی اشاراتی داشته است. رییس‌جمهور پنجشنبه هفته گذشته با اشاره به دشواری‌‌‌‌های موجود مالی برای ایران تاکید کرد: ما هنوز هم در دولت جدید آمریکا آثار جدید و «حُسن نیتی» ندیدیم؛ البته کلام‌شان تغییر کرده اما عمل مهم است، باید در مقام عمل ببینیم که چه کار می‌کنند و چگونه می‌خواهند آن جنایت را جبران کنند. یک تروریست بزرگی که الان برکنار و در سطح کشورش و جهان بی‌آبرو شده است، جنایت‌های زیادی را در این مدت انجام داد و این دولت جدید آمریکا باید به فکر باشد که اولا  از آن راه به طور کامل برگردد چراکه مشخص شد آن راه غلط بود، آن مسیر شکست خورد و هیچ‌کس در دنیا تردیدی ندارد که فشار حداکثری و جنگ اقتصادی نسبت به مردم ایران شکست خورده است.
روحانی ادامه داد: البته هنوز رنج و مشکلات در میان مردم ما وجود دارد، به همین دلیل اگر دولت جدید آمریکا در شعارهای خود راستگو است، باید بلافاصله راه خودش را عوض، راه جدید را آغاز و گذشته را تا حد ممکن جبران کند.
رییس‌جمهور در شرایطی بایدن را مخاطب قرار داده است که مواضع روزهای گذشته وی نشان از ادامه مسیر دولت جدید آمریکا در مسیر گذشته دارد و بی‌توجهی به مذاکرات انجام‌شده در سازوکار برجام، حالا کماکان ادامه خواهد داشت.
 
استمرار ترامپی «بایدن»
حالا مواضع مقامات جدید کاخ سفید تغییر قابل‌توجهی را در مقابل ایران بازنمایی نمی‌کند و گویا در هنوز روی همان پاشنه می‌‌چرخد. اخیرا نشریه «کانتر پانچ» طی یادداشتی به قلم لارنس دیویدسون، تحلیلگر آمریکایی و استاد دانشگاه وست‌چِستر، به بررسی مخالفت دولت جدید ایالات متحده به ریاست جو بایدن در قبال ایران پرداخته و تحلیل کرد که آنها نیز رویکردی مشابه سیاست‌های دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق این کشور علیه تهران اتخاذ کرده‌اند.
اذعان اندیشمندان آمریکایی به ادامه روند متخصمانه سیاست خارجی آمریکا در مقابل ایران حالا این سوال را به ذهن می‌‌آورد که با مذاکرات چه چیزی به دست آمده که افتخارآفرین باشد.
از طرف دیگر قیمت هر دلار آمریکا همزمان با افزایش تنش میان ایران و آمریکا و کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران بار دیگر به ۲۶ هزار تومان نزدیک شد؛ نرخی که از هفته پایانی دوران ریاست‌‌جمهوری ترامپ تاکنون بی‌سابقه است.
تلاطم در اقتصاد و سیاست خارجی نتیجه مذاکراتی است که قرار بود حلال مشکلات مردم باشد اما حالا به قفلی تبدیل شده است که گویا کلیدش را کسی در اختیار ندارد و چاره‌‌ای جز تحمل وجود ندارد.

captcha
شماره‌های پیشین