sobhe-no.ir
1117
شنبه، ۲۵ بهمن ۱۳۹۹
1
گزارش «صبح‌نو» درباره فرایند عمومی واكسیناسیون كرونا در كشور را بخوانید

شمارش معكوس برای قطع زنجیره انتقال

همانطور كه پیش از این نیز وعده داده شد بود، نخستین مرحله از تزریق عمومی واكسن كرونا در دهه مبارك فجر و یك‌روز قبل از چهل‌ودومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در كشور انجام شد. واكسن روسی اسپوتنیك‌وی به عنوان یكی از موثرترین واكسن‌های تولیدشده در جهان كه به گفته نشریه تخصصی لنست اثرگذاری 6/91 درصدی را به نام خود ثبت كرده، نخستین واكسنی است كه وارد كشور شده تا در مرحله نخست برای واكسیناسیون كادر درمانی كشور استفاده شود. این اتفاق مبارك در چند روز گذشته نیز روی داده و كادر درمانی شاغل در بخش‌های آی‌سی‌یوی كرونا در گوشه و كنار كشور مانند ساری، زاهدان، تهران و شهرهای دیگر از واكسن یادشده دریافت كرده‌اند. همچنین دومین محموله از این واكسن روسی روز گذشته وارد كشور شد تا به مرور برای كادر درمانی كشور و بعد ازاین نیز دیگر اقشاری كه در اولویت وزارت بهداشت و درمان قرار دارند مورد استفاده قرار گیرد. این در حالی است كه در همین روزها واكسن‌های ایرانی نیز مدام در حال پیشرفت بوده و گفته می‌شود كه در بهار 1400 تست عمومی این واكسن‌ها آغاز خواهد شد. به طور كلی چشم‌انداز ترسیم‌شده نیز از این حكایت می‌كند كه تا بهمن سال آینده بخش زیادی از مردم كشور از واكسن كرونا استفاده كرده باشند تا به این شكل چرخه انتقال و سرایت بیماری كووید19 در كشور شكسته شود.

«صبح نو» تخریب ها علیه مجلس وقالیباف را در فاصله اوایل خرداد تا اواخر بهمن99 بررسی کرده است

هر 216 ساعت یک تخریب هوشمند

هر روز که می‌گذرد، ماشین تخریب و حاشیه‌سازی حامیان صف‌اولی دولت، علیه مجلس یازدهم، پُر ساز و برگ‌تر می‌شود. شاید قابل پیش‌بینی بود که با آغاز به کار مجلس یازدهم، فرصت‌طلبانِ وطنیِ حامیِ دولت، ماشین تخریبگری خود علیه وجهه نمایندگان را روشن کنند و از هر کاهی، کوه بسازند و از هر هیچ، هوچی‌گری کنند. آنها، در شرایط پرمساله کنونی کشور که ماحصل عملکرد اصلاح‌طلبان در نهادهای قدرت طی سال‌های اخیر است، به جای همگرایی با مجلس یازدهم برای حل مشکلات، خط تخریب را در پیش گرفته‌اند تا بلکه از این راه، بتوانند هم سرمایه بر بادرفته اجتماعی‌شان در فاصله یک‌سال تا انتخابات ریاست‌‌جمهوری را ترمیم کنند و هم بتوانند ناکارآمدی‌های کارکردی خود را از چشم مردم، مخفی نگه دارند. در این میان، جایگاه محمدباقر قالیباف در پروژه تخریب اصلاح‌طلبان، ویژه‌تر از بقیه است؛ البته هوچی‌گری علیه قالیباف از پیش از انتخابات مجلس و آنجایی که او قصد حضور در انتخابات را کرد، آغاز شده بود. تخریب‌ها علیه قالیباف، البته آنقدر دامنه‌دار شده که در موارد زیادی، وجه سخیف و مبتذل به خود گرفته است؛ از تخریب سفرهای استانی قالیباف تا سیاسی برخورد کردن با طرح های مجلس. اگر تا دیروز قالیباف در مقام شهردار تهران مورد هجمه مدعیان بود، حمله این روزها به او در مقام رییس یکی از قوای سه گانه کشور، نه تنها کم ، که تشدید نیز شده‌است. در ادامه مروری می کنیم به تخریب هایی که جریانات فرصت‌طلب و اصلاح طلبان علیه رئیس مجلس در این 9 ماه از شروع کار مجلس یازدهم به راه انداخته اند. هرچند که رئیس مجلس نشان داده است که تنها اولویتش «کار» است و به حواشی و بگومگوهای سیاسی بی توجه است.

گزارش «صبح‌نو» از جشنواره‌ای که پدیده‌ای نداشت

پایان یک جشنواره اورژانسی

میلاد نجفی / سی‌ونهمین دوره جشنواره فیلم فجر پس از ماه‌ها اما و اگر، باید و نباید و حاشیه بالاخره برگزار و در روز 22بهمن به کارش پایان داد. جشنواره فیلم فجر را به جرات می‌توان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رویداد فرهنگی-هنری در کشورمان دانست؛ چه به لحاظ کمی و کیفی و چه به جهت درگیرشدن عامه مردم، جشنواره فیلم فجر سرآمدِ دیگر رویدادهای هنری ایران است. شاید با کمی اغراق بتوان دامنه گستره آن را حتی با رویدادهای مشهور بین‌المللی مقایسه کرد؛ البته در کشوری که اصولا مردمی سینمادوست دارد و تعداد تولیدات سینمایی‌اش با توجه به اقتضائات مختلف در مقایسه با بسیاری از کشورها بالا به حساب می‌آید، وجود چنین رویدادی آنقدرها هم عجیب نیست.

سرمقاله

ضرر مادی و معنوی توهین

پيوستن به اوراسيا چه منافعی برای ايران دارد؟

سوغاتی بزرگ از سرزمین تزارها

اتحادیه اوراسیا (EAEU) که به عنوان یک بلوک تجاری گسترده در قالب اتحادیه اروپا شناخته می‌‌شود، مشتاق اتصال اروپا، آسیا و اقیانوسیه و همچنین ادغام مزایای اقتصادی مناسب کشورهای واقع در آسیای‌مرکزی، شمالی و اروپای‌شرقی با بازار بیشتر است. توافق تشکیل این اتحادیه در سال 2014 توسط سه کشور بلاروس، قزاقستان و روسیه امضا شد و یک‌سال بعد با پیوستن ارمنستان و قرقیزستان متمرکز بر مقابله با مداخله‌گری اقتصادی و سیاسی کشورهای غربی و اروپایی در مسائل مرتبط با کشورهای آسیای مرکزی، عملا به اجرا درآمد. محمدباقر قالیباف، رییس مجلس طی سفر اخیر خود به روسیه، گفت‌وگوهای فشرده‌‌ای برای دائمی‌شدن عضویت ایران در این اتحادیه به انجام رساند و در بدو بازگشت از این سفر نیز اظهار كرد که «دو هفته دیگر مقدمات دائمی‌شدن عضویت ایران انجام خواهد شد.» در این گزارش به مزایای دائمی‌شدن عضویت ایران در این اتحادیه، به عنوان سوغاتی رییس مجلس از سرزمین تزارها و نیز موانع توسعه روابط فی‌مابین جمهوری اسلامی ایران و این اتحادیه، خواهیم پرداخت.

روزنامه مسکو تایمز نوشت:

تاثیر سفر قالیباف به مسکو

«صبح‌نو» از میزان عیدی کارکنان دولت بازنشستگان و کارگران در پایان سال گزارش می‌دهد

رشد عیدی از تورم جا ماند

روزهای پایانی سال همیشه یادآور خاطرات خوش و دورهمی‌های خانوادگی و البته جیب‌های پرپول برای همه بوده است اما این اتفاق در دوسال اخیر با وجود نوسانات اقتصادی تبدیل به آرزویی دور برای مردم شده است. بر‌اساس اخبار منتشر شده در چند روز گذشته عیدی 1.5‌میلیون تومانی برای مستمری‌بگیران واریز شد و عیدی کارمندان دولت نیز با حقوق بهمن‌ماه آنها واریز خواهد شد، کارگران نیز مبلغ عیدی‌شان پیش‌تر تعیین شده بود که مبلغی نزدیک به 3‌میلیون و 800‌هزار تومان است. اما با این مبلغ و تورمی که این روزها گریبان‌گیر سفره‌های مردم شده است، چه اقلامی را می‌توان تهیه کرد؟

«صبح‌نو» فیلم جدید مهدویان را براساس نشانه‌شناسی ایدئولوژیک بررسی می‌کند

سایه نویسنده روی «شیشلیک»

مجتبی محمودی مهماندوست / شیشلیک بهانه است؛ نشانه اصلی «ایدئولوژی» است که باید کوبیده شود بنا به نسخه مارکس‌ که دوقطبی علم‌ و ایدئولوژی را مطرح کرد و با معرفی ایدئولوژی به‌عنوان‌ معرفت‌ کاذب‌ و فریبنده‌، «علم» را معرفت‌ حقیقی‌ معرفی کرد و معتقد است طبقه‌ای‌ که‌ در جامعه‌ ابزار تولید(در اینجا کارخانه پشم) را در اختیار دارد با رسانه(گزارشگری که تریبون پخش تملق است و گل و بلبل!) و بوق‌های گسترده شده در شهرک و بلندگوهایی بر بلندای بام کارخانه که درخدمت طبقه حاکم(بورژوا) و نیز ابزاری مانند مدرسه و کارخانه پشم به‌ خلق‌ و پروراندن ایدئولوژی‌ می‌پردازد تا به‌ منافع‌ خود دست‌ یابد.

روحانی در شرایطی به مذاکره افتخار می‌کند که مشکلات اقتصادی، امان مردم را بریده است

افتخار به کارنامه تو خالی

جواد بخشی / مذاکره؛ «آری یا نه». حالا دوگانه‌‌ای شده است در بستر تاریخ چندین‌ساله کشور برای افتخار و انتقام؛ دوگانه‌‌ای که سفره مردم را گروگان گرفته و امید‌ها را به ناامیدی کشانده است. حالا رییس‌جمهور در جشن کرونایی 22 بهمن فرصت را مغتنم شمرده و پای مذاکره را دوباره به میان می‌‌کشد و می‌‌گوید: مذاکره چیز منفی‌‌ای نیست، مذاکره جزو لوازم یک دولت و حکمرانی مدرن دنیای امروز است و من به مذاکره افتخار می‌کنم.

«صبح‌نو» از رشد ۵۰۰‌درصدی قیمت مسکن در سایه بی‌توجهی دولت گزارش می‌دهد

ورود مجلس برای مهار نرخ مسکن

با وجود هشدارهای داده‌شده، برخی هموطنان دوباره راهی استان‌های شمالی كشور شدند

عاشقان جاده؛ رفیقان كرونا

چند روز مانده به تعطیلات هفته گذشته، رسانه و ستاد ملی مبارزه با کرونا مکررا اعلام ‌کردند از سفرهای غیر ضروری پرهیز کنید، اما انگار گوش بسیاری از مردم بدهکار نبود و باز تا چند روز تعطیلی پیش روی خود دیدند، شال و کلاه ‌کردند و راهی شمال کشور شدند؛ غافل از اینکه شر ویروس منحوس کرونا نه تنها هنوز از سر کشور ما کم نشده بلکه ممکن است با بی‌احتیاطی آنها دوباره آمار قربانیان بالا رود. متاسفانه طی روزهای افزایش حجم تردد خودروها در محورهای شمال به‌طوری بود ‌که طی سه روز گذشته بیش از هشت‌هزار برگشت و بیش از دو هزار خودرو جریمه شدند و این موضوع یعنی اینکه مسافران کمترین اعتنایی به دستورالعمل‌‌‌‌های بهداشتی ستاد ملی کرونا نداشتند.

شماره‌های پیشین