sobhe-no.ir
1116
سه شنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۹
1
سفر قالیباف به روسیه رویکرد اصلاح طلبان به سیاست خارجی را با چالش جدی مواجه کرده است

پایانی بر گروگانگیری سیاست خارجی

طرح موضوع قرارداد 25 ساله ایران و چین در ابتدای سال جاری و حالا سفر رییس مجلس به روسیه و تقدیم پیام ویژه رهبر انقلاب به سران مسکو، همگی نشانه‌هایی دال بر تغییر ریل سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از غرب‌گرایی به شرق‌گرایی است. هرچند ما در گذشته با پکن و مسکو نیز مراودات راهبردی زیادی داشتیم، لیکن نشانه‌‎های اخیر به ویژه پس از شکست ترامپ و راهیابی دموکرات‌ها به کاخ سفید، معنادارتر به‌نظر می‌رسد. پس از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا، غرب‌گرایان در ایران با آگران‌دیسمان‌كردن از این پیروزی، سعی ‌کردند وانمود کنند که دوره فشارها به پایان رسیده و دولت جدید آمریکا آماده هر نوع همکاری با ایران است؛ این درحالی است که دولت جدید آمریکا، بازگشت به برجام و پیش از آن لغو تحریم‌ها علیه ایران را منوط به بازگشت کشورمان به تعهدات هسته‌‌‌ای کرده و حاضر نیست برای جبران خسارت خروج از برجام، هیچ‌گونه امتیازی به ایران بدهد. چندی پیش بایدن نیز در گفت‌وگو با «سی‌بی‌اس»، صراحتا و بدون مکث، پیش‌شرط ایران مبنی بر لغو تحریم‌ها را رد کرد.

رییس مجلس پیام رهبر انقلاب به پوتین را به همتای روسی تقدیم کرد

پایانِ« پایان تاریخ»

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی که به دعوت ویچسلاو والودین، رییس دومای روسیه به مسکو رفته است در این سفر، دیدارهایی با همتایان خود در مجالس دوما و سنا، مقامات اقتصادی، سیاسی و امنیتی روسیه داشت، سفری که هدف آن بالابردن سطح روابط ایران و روسیه به سطح راهبردی است.

سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی یادآور رشادت‌های ملت انقلابی ایران است

42 ساله عزیز

ماه بهمن همیشه با خاطرات و یاد جشن‌های مربوط به پیروزی انقلاب اسلامی همراه است؛ کودکانی که در روزگار بهمن 57 همراه با والدین خود در خروش مردمی حضور داشتند، حالا پدران و مادرانی میانسال هستند که فرزندان‌شان درباره انقلاب و پیروزی مردم بر ظلم، از آنها می‌پرسند؛ اما جامعه و نهادهای فرهنگی و انقلابی چقدر توانسته‌اند در انتقال این مفاهیم به خانواده‌ها کمک کنند؟

سرمقاله

ایران مستقل و قدرتمند

رییس قوه‌قضاییه کشورمان به بغداد سفر کرد

تعقیب قضایی تروریست‌ها در عراق

آیت‌الله رییسی، رییس قوه‌قضاییه کشورمان به عراق سفر کرد تا در دیدار با مقامات عالی‌رتبه قضایی و سیاسی این کشور به گفت‌وگو و امضای چندین تفاهمنامه بپردازد. پیگیری ترور ناجوانمردانه سردار شهید سلیمانی توسط نظامیان تروریست آمریکایی که سال گذشته در بغداد روی داد و رسیدن به یک تفاهم مشترک برای اقدامات قضایی و برگزاری دادگاه مشترک در این زمینه با توجه به اینکه محل رخداد ترور در عراق بوده است را می‌‌توان از مهم‌ترین محورهای این سفر برشمرد.

سنای آمریکا، قصد استیضاح سریع ترامپ را دارد

مرگِ سیاسی قمارباز

تعطیلات پیش رو موجب شده است تا دوباره هشدارهادرباره افزایش سفرها اوج گیرد

سفر ممنوع

باز هم چند روز تعطیلات در پیش است و برخی هموطنان نیم نگاهی به سفر و راهی جاده‌های شمال شدن دارند. افزایش سفر در چنین مواقعی زنگ هشداری است برای تشدید شرایط کرونایی در کشور. تجربه تعطیلات یکی، دو هفته گذشته هم نشان می‌دهد که برخی هموطنان به هشدارها توجهی ندارند و سفر و تفریح برای‌شان از هر چیزی مهم‌تر است. تعطیلات چند روز قبل با وجود تاکیدهای چند باره ستاد ملی مقابله با کرونا روی سفر نکردن مردم و در خانه ماندن، مردم زیادی را راهی سفرهای بین استانی شدند و آمار مبتلایان ویروس کرونا را بالا برد. شاید تعجب کنید ، اما آمار تردد وسایل نقلیه در محورها و جاده‌های بین شهری و بین استانی در چهار ماهه امسال نشان می‌دهد که رابطه عمیق و معناداری بین افزایش سفرهای مردم با شیوع مجدد ویروس کرونا و افزایش تعداد مبتلایان جدید به بیماری کووید ۱۹ وجود دارد. در چهار ماه گذشته هر قدر مردم سفرهای بیشتری رفته‌اند، نمودار مبتلایان به ویروس کرونا نیز هم راستا با آن بیشتر شده است. البته این پایان ماجرا نبوده و این ویروس ناخوانده رفته رفته بیشتر در شهرها و استان های مختلف رسوخ کرده و جالب اینکه قبل از آن آمارهای تردد هم تقریبا با همین شدت افزایش پیدا کرده است. حالاباید دید این تعطیلات سه روزه که پیش روی مردم قرار گرفته‌، چه می‌شود آیا کرونا از رکورد شکنی و افزایش احتمالی سفرهای مردم استفاده می‌کند و آمار شیوع خود را بالاتر می‌برد یا آنکه باید منتظر در خانه ماندن مردم و خبرهای خوش کاهش آمارهای ابتلا و جان‌باختگان در کشور باشیم.

تزریق واکسن وارداتی کرونا از امروز در کشور آغاز می‌شود

واکسن کرونا در بازار آزاد وجود ندارد

همزمان با انتشار خبرهای مربوط به آغاز تزریق واکسن کرونا در کشور، برخی افراد نیز با شایعه‌پراکنی تلاش می‌‌کنند تا اعلام کنند که واکسن کرونا در بازار آزاد نیز وجود دارد و قابل خرید است؛ البته در ماه‌های گذشته نیز برخی سودجویان با استفاده از احساسات افراد اقدام به فروش واکسن یا حتی داروی قطعی بیماری کرونا به افراد مختلف کرده بودند. این در حالی است که رییس شبكه ‌بهداشت وزارت بهداشت و درمان خبر نشت واکسن کرونا از نظام توزیع این وزارتخانه را به طور کلی رد کرد و گفت: نشت واکسن‌های کرونا از نظام شبکه بهداشت امکان‌پذیر نیست، زیرا یک واکسن با یک شماره مشخص به یک فرد با کد ملی مشخص تزریق می‌شود.

خرده‌روایت‌های جشنواره‌ای «صبح‌نو»/ معرفی نامزدها

جای خالی بعضی ستاره‌ها

روز یکشنبه سالن اهالی رسانه‌های جشنواره فیلم فجر میزبان اکران دو فیلم «یدو» به کارگردانی مهدی جعفری و «تی‌تی» ساخته آیدا پناهنده بود. درواقع با اکران این دو فیلم، هر 16 فیلم جشنواره به روی پرده رفت تا در دو روز پایانی تنها فیلم‌های منتخب بازپخش شوند؛ البته در روز یکشنبه و پس از اکران آخرین فیلم جشنواره، یک اتفاق مهم دیگر هم رخ داد. دبیر جشنواره سی‌ونهم نامزدهای جشنواره امسال در بخش‌های مختلف را معرفی کرد؛ نامزدهایی که کم‌وبیش باعث غافلگیری مخاطبان شد.

شماره‌های پیشین