sobhe-no.ir
1115
دوشنبه، ۲۰ بهمن ۱۳۹۹
1
رهبر انقلاب تاکید کردند: آمریکا باید تحریم‌ها را در عمل لغو كند و بعد ما راستی‌آزمایی کنیم؛ آن‌وقت به تعهدات برجامی برمی‌گردیم

ایران باید شرط بگذارد نه آمریکا

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، فرمانده معظم کل قوا روز گذشته (یکشنبه) در دیدار جمعی از فرماندهان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش، بیعت تاریخی همافران با امام خمینی؟ره؟ در ۱۹ بهمن ۵۷ را یکی از شگفتی‌‌‌سازی‌های مهم و از عوامل اصلی پیروزی انقلاب و همچنین نشان‌‌دهنده خطای محاسباتی آمریکایی‌ها برشمردند و گفتند: لازمه استمرار حرکت پرشتاب انقلاب، حضور مردم در صحنه، کار و تلاش بی‌وقفه، اتحاد کلمه به‌خصوص میان مسوولان، اعتماد به وعده الهی و افزایش مؤلفه‌های قدرت ملی در عمل است.

سرمقاله

تن غرب‌گرایان لرزید

چرا اصلاح‌طلبان و حامیان دولت از سفر رییس‌مجلس به روسیه عصبانی هستند؟

حمله به سرباز

سفر سه‌روزه رییس مجلس به روسیه، بار دیگر فضا را برای برخی نیروهای سیاسی در داخل فراهم کرد تا با تقلیل مباحث کلان سیاست خارجی به دغدغه‌‌‌‌های جناحی خود، اجماع روی منافع راهبردی ایران را با خدشه رو‌به‌رو کنند. ترس از ناکارآشدن مضاعف سیاست غرب‌گرایی با وجود قدرت‌گرفتن دموکرات‌ها در کاخ سفید، برخی‌ها را در ایران به وحشت انداخته تا مبادا سفر راهبردی قالیباف به روسیه بتواند زمینه تقویت مجدد روابط فی‌مابین تهران‌-مسکو و به‌حاشیه‌رفتن گفتمان غرب‌گرایی آنها را فراهم آورد؛ بنابراین ترس قابل درک غرب‌گرایان ایران باعث شد تا توانستند با بافته‌‌‌‌های ذهنی خود درباره لغو دیدار با رییس‌جمهوری روسیه، سعی در بی‌اهمیت جلوه دادن این سفر و به در بسته خوردن رییس مجلس داشته باشند. محمدباقر قالیباف روز گذشته پیش از ترک تهران و قبل از عزیمت به روسیه در پاویون فرودگاه مهرآباد، با بیان اینکه سفر امروز من به مسکو به دعوت رسمی رییس مجلس دومای روسیه انجام می‌شود، تاکید کرد: مقام معظم رهبری همواره تأکید بر روابط راهبردی با کشور روسیه داشته‌اند و این تأکید مستمر این اولویت برای ما وجود دارد که اولین سفرم به روسیه با توجه به دعوت صورت گرفته باشد.

کامبیز دیرباز در گفت‌وگو با «صبح‌نو» :

امیدوارم «تک‌تیرانداز» اکران آنلاین نداشته باشد

«تک‌تیرانداز» علی غفاری را می‌‌توان یکی از آثار مهم این دوره از جشنواره دانست؛ فیلمی قهرمان‌محور که برشی کوتاه از زندگی شهید عبدالرسول زرین را که به شکارچی خمینی معروف شده بود، به مخاطب نشان می‌‌دهد. کامبیز دیرباز نقش این شهید را در فیلم ایفا کرده و توانسته بازی خوبی را از خود به نمایش بگذارد. به همین دلیل به سراغ او رفتیم تا برایمان از سختی‌‌‌های حضور در «تک‌تیرانداز» بگوید که در ادامه می‌‌خوانید:

محسن زنگنه: دولت واقف شده که مجلس در جایگاه خودش قرار گرفته است

دولت مجبور به اصلاح بودجه شد

مجلس شورای اسلامی از دولت خواسته بود که بودجه1400 را با اصلاح ساختار که مدنظر رهبرانقلاب بود به مجلس تقدیم کند تاجایی که رییس مجلس در نامه‌ای به رییس‌جمهوری تاکید کرد که مجلس لایحه‌۱۴۰۰ را بدون اصلاحات ساختاری نمی‌پذیرد. اما لایحه بودجه نه تنها تغییر در ساختار نداشت بلکه با شرایط اقتصادی کشور نیز سازگار نبود، از این رو نمایندگان رأی به رد کلیات بودجه دادند. حالا اما رییس‌جمهوری از اصلاحیه لایحه بودجه خبر داده است.

مجتبی توانگر در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از عزم مجلس یازدهم برای تصویب طرح شفافیت آرا گفت

رای 65 درصدی مجلس به طرح شفافیت

یکی از شعارهایشان شفافیت آرا بود؛ از این روز در عمل به وعده انتخاباتی خود، از نمایندگان مجلس یازدهم درخواست ‌کردند که طرح شفافیت آرا در دستور کار مجلس قرار بگیرد و تا هرچه زودتر این وعده به قانون جامع و شفاف تبدیل شود. رییس مجلس خود نیز به عنوان نخستین امضاکننده طرح شفافیت، از نمایندگانی که بررسی این طرح را سرعت بخشیدند، تشکر کرد؛ هرچند در نهایت این طرح فقط به‌خاطر سه رای کمتر به تصویب نرسید اما نمایندگان در تلاش هستند با رفع ایرادات طرح شفافیت، آن را به قانون تبدیل کنند. در همین زمینه با مجتبی توانگر، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به گفت‌وگو پرداختیم و فضای حاکم بر پارلمان را نسبت به این طرح بررسی کردیم.

گزارش «صبح‌نو» از مراسم کارآزمایی بالینی واکسن کوو پارس ایران را بخوانید

آغاز تزریق واکسن کرونا در ایران از فردا

دانشمندان ایرانی یکبار دیگر کاری کرده‌اند، کارستان و حالا ایران در حال تبدیل شدن به یکی از اصلی‌ترین کشورهای تولید واکسن کرونا در جهان است. نخستین واکسن تولیدی کرونای ایران با نام کووبرکت حالا حتی مشتری خارجی هم پیدا کرده است. از سوی دیگر موسسه سرم و واکسن‌سازی رازی هم روز گذشته مراسم رونمایی از کارآزمایی بالینی واکسن خود با نام واکسن رازی کووپارس را آغاز کرد. این اتفاقات که در داخل کشور روی داده در کنار بقیه دستاوردهای علمی مربوط به تولید واکسن انستیتو پاستور با مشارکت کوبا افتخاراتی هستند که موجب شده‌اند حالا دنیا نیم نگاهی هم به واکسن‌های کرونایی داشته باشد که ایرانیان تولید کرده‌اند. روز گذشته وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس با تاکید بر اینکه واکسن معتبر و قابل اعتماد را به مردم تزریق می‌کنیم، در عین حال از آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور از روز سه‌شنبه جاری و با اولویت کادر درمان خبر داد. دکتر سعید نمکی تاکید کرد: خبر را شنیده‌اید که طبق قولی که داده بودیم که واکسیناسیون کرونا را قبل از ۲۲‌بهمن در کشور آغاز کنیم. بر این اساس منابع مختلف را ارزیابی کردیم و تلاش کردیم که سالم‌ترین و کم‌خطرترین را از بین منابع انتخاب کنیم. گرچه واکسن امروز به یک کالای سیاسی تبدیل شده است که برای در فشار قرار دادن کشورهایی که با برخی قطب‌های قدرت مشکل دارند، استفاده می‌شود. وی افزود: واکسنی را که ما انتخاب کردیم از سبد کووکس بود که در این سبد واکسن‌های چینی، استرازنکا و.‌.. هم بودند که قرار است به ما برسد.

شماره‌های پیشین