sobhe-no.ir
1114
یکشنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۹
1
«منصور» به جشنواره فجر جان داد

ظهور دوباره یک قهرمان

جمعه دو فیلم «مامان» به کارگردانی آرش انیسی و «منصور» ساخته سیاوش سرمدی در سینمای رسانه‌های جشنواره فیلم فجر به اکران درآمد. درواقع این‌روز را باید روز فیلم‌اولی‌های فجرسی‌ونهم بدانیم؛ روزی که البته دو اکران متفاوت درپی داشت. فیلم اول بسیار آرام که در ترکیب با فضای خاص ظهر جمعه در جاهایی خواب‌آور شده بود و می‌توانست مخاطب کم‌تحمل را از سالن خارج کند. اما فیلم بعدی شرایط متفاوتی داشت. این فیلم تا حدودی توانست مخاطبان را راضی کند. یک ظهر جمعه بارانی در برج میلاد با اکران فیلم «مامان» ساخته آرش انیسی همراه شد. انیسی در اولین تجربه کارگردانی‌اش به تهیه‌کنندگی مجید برزگر فیلمی را ساخته که قطعا مخاطب عام با آن همراهی نمی‌کند. فیلمی کند، بدون تعلیق و فاقد جذابیت‌های مرسوم سینمایی.

رییس سازمان سینمایی از جشنواره فجر گفت

حاشیه‌سازی برای سینما به بهانه کرونا

به گزارش روابط عمومی برنامه تلویزیونی «نقد سینما»، حسین انتظامی، رییس سازمان سینمایی،شب گذشته جمعه، ۱۷ بهمن‌ با حضور در ویژه‌برنامه «نقد سینما» درباره برگزاری جشنواره سی‌ونهم فیلم فجر در سایه تهدید ویروس کرونا گفت: در هر فعالیتی برای مواجهه با پدیده عالم‌گیر کرونا، دو واکنش می‌توان داشت؛ یکی موضع منفعلانه در پوشش ترس از بیماری است که منجر به تعطیلی همه فعالیت‌ها می‌شود و دیگر اینکه زیست کرونایی را تجربه کنیم و براساس شرایط موجود، طراحی جدیدی داشته باشیم، آن هم با حفظ همه دستورالعمل‌ها. اتفاقات ماه‌های اخیر فضای مجازی را هم با سرعت و گستردگی بیشتری وارد زندگی ما شده است.

سرمقاله

اولویت های واکسیناسیون

احسان خاندوزی و مهدی طغیانی به «صبح‌نو» از دلایل رد کلیات لایحه بودجه‌1400 گفتند

زیان تصویب بودجه، بیشتر از رد آن بود

فضاسازی‌ها علیه بهارستان نشینان، درباره بودجه‌1400 ادامه دارد. مجلس شورای اسلامی از دولت خواسته بود که بودجه‌1400 را با اصلاح ساختار که مدنظر رهبرانقلاب بود به مجلس تقدیم کند و بودجه اصلاح شده را خط قرمز خود معرفی کرده بود؛ نصیحتی که دولت به آن گوش نداد و حتی در همراهی با نمایندگان برای اصلاح آن در مجلس نیز امتناع کرد، همین رفتار دولت موجب رد کلیات بودجه شد.

رویکرد مقامات جدید کاخ سفید، موجب تغییر مواضع مقامات دولتی نسبت به برجام شده است

سراب بایدن

«برجام» حالا مفهومی تقریبا شناخته‌شده برای بسیاری از مردم کره زمین است؛ مفهومی که ملت ایران بیش از دیگران معنای آن را می‌‌دانند. شاید گزاف نباشد بگوییم این مفهوم در تقریبا نیم دهه بسیاری از ابعاد زندگی انسان ایرانی را دستخوش تغییرات و تحولات بنیادینی کرده است. آنجایی که تریبون‌ها در سال‌های نه‌چندان دور پیروزی بر ابرقدرت‌ها را فریاد می‌‌‌کردند و حق ملت ایران را ستانده‌شده و تضمین‌شده تصویر می‌‌‌کردند، تا حالا که پس از اجرای زودهنگام برجام و برچیدن سانتریفیوژها، مجبور به راه‌اندازی دوباره آنها با هزینه‌‌‌‌های گزاف و زیر فشار حداکثری و هوشمند هستیم.

نخستین مرحله تست انسانی واکسن ایرانی کرونا با موفقیت به پایان رسید

پایان خوش

کرونا تبدیل به یکی از گیج‌کننده‌ترین مسائل بشر در دوران فعلی شده است. در شرایطی که اروپا و آمریکا درگیر افزایش تعداد بیماران هستند و کشورهای بسیاری تلاش می‌کنند از واکسن‌های تولید شده استفاده کنند، سازمان جهانی بهداشت نیز از کندشدن همه‌گیری کرونا خبر داده است. از سوی دیگر ،عصر دیروز هم خبر جدیدی درباره پایان تزریق مرحله نخست تست انسانی واکسن کرونا منتشر شد.

کرونا خیال خانواده‌های جنوب شرق کشور را از بابت ایمنی فرزندان‌شان آسوده کرد

خاموشی غول بخاری‌های نفتی

سال‌هاست علی‌رغم وعده مسوولان مبنی بر حذف بخاری‌های نفتی در مدارس اما همچنان چراغ‌ها و بخاری‌های نفت‌سوز همنشین دانش‌آموزان در کلاس درس هستند.هنوز خاطرات تلخ مدرسه اسوه حسنه و فوت چهار نوگل نشکفته زاهدانی، آتش‌سوزی شین‌آباد و سوختگی 28‌دانش‌آموز و درگذشت یکی از آنان، آتش‌سوزی در دبیرستان شبانه‌روزی وابسته به دانشگاه چابهار و فوت چهار نفر از بهترین دانش‌آموزان، مرگ یـک دانش‌آموز در آتش‌سوزی خوابگاه شبانه‌روزی در چاه رحمان استان سیستان‌و‌بلوچستان و سایر موارد، از ذهن‌ها و خاطرات پاک نشده و هرگز هم فراموش نخواهد شد.اینکه هر سال با شروع فصل سرما باید نگران باشیم که نکند بار دیگر از یک گوشه ایران خبری مبنی بر آتش گرفتن یک بخاری در مدرسه‌ای به گوش برسد و جامعه‌ای را در یک اندوه دیگر فرو ببرد، خبری تلخ که بگوید امروز در فلان مدرسه تعدادی دانش‌آموز در حالی که داشتند درس می‌خواندند دچار مشکل شدند.

بازخوانی ضربه 19‌بهمن‌60 به منافقان

شما با 200‌ترور در تهران چه می‌کنید؟

مهدی عسگری / در تاریخ معاصر ایران رویدادهای زیادی رخ داده که بنا به دلایل متفاوت، در سال‌های گذشته شاهد نشستن گرد فراموشی بر روی آن‌ها هستیم. از جمله این دلایل می‌توان به گذشت زمان، استفاده سیاسی از یک اتفاق، تحریف تاریخ توسط مورخان و ... اشاره کرد. اما یکی از علل اصلی فراموشی برخی رویدادها، همزمانی دو رویداد مهم با یکدیگر است که بنا به دلایل مختلف تنها یکی از این اتفاقات در اذهان عمومی پررنگ‌تر می‌شود؛ برای مثال، در 28‌مرداد‌1332 دولت انگلستان با همراهی آمریکا، کودتایی علیه دکتر مصدق ترتیب می‌دهد. 25‌سال بعد از این اتفاق باز هم در 28‌مرداد و این بار در سال‌1357، سینما رکس آبادان در آتش سوخت. اما در چند سال گذشته با توجه به علل مختلف، تنها کودتای 28‌مرداد سال‌1332 پررنگ‌تر مانده است. از این مثال‌ها در نمونه‌های دیگری نیز وجود دارد؛ همزمانی غائله بنی‌صدر در دانشگاه تهران و فوت دکتر مصدق (14‌اسفند)، هم‌زمانی درگذشت دکتر شریعتی و خودکشی سعید امامی (29‌خرداد) و ... .

اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، علاوه بر بحران مشروعیت اجتماعی با کج کارکردی نهاد اجماع‌ساز نیز دست به گریبان هستند

قفلی روی قفل دندانه‌های کلید

مناقشه بر سر نهاد جدید انتخاباتی اصلاح‌طلبان، هر روز ابعاد تازه‌ای به خود می‌گیرد و افراد جدیدی علیه آن به اتخاذ موضع می‌پردازند. یکی از اصلی‌ترین نقدها به نهاد اجماع‌ساز اصلاحات این است که این نهاد هیچ تفاوتی با نهاد سلف خویش یعنی شورای عالی سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان ندارد و صرفا پوششی برای رد گم کردن است. منتقدان بر این باورند که در نهاد اجماع‌ساز مانند شورای عالی اصلاح‌طلبان، محوریت با چهره‌های حقیقی است و نمایندگان احزاب علنا در حاشیه قرار دارند؛ مساله‌ای که پیشتر نیز به مناقشه بزرگی در میان اصلاح‌طلبان تبدیل و باعث شده بود تا کثرت بی‌سرانجامی میان تجدیدنظرطلبان شکل بگیرد. آغاز دور جدید فعالیت اصلاح‌طلبان در قالب نهاد اجماع‌ساز اصلاحات، نشان از عزم جزم آن‌ها برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری و تسخیر مجدد قدرت در خردادماه‌1400 و استمرار حضور در قوه مجریه، دارد. این وضعیت دقیقا خلاف آن چیزی است که اصلاح‌طلبان مدت‌هاست سعی دارند از خود به‌عنوان غیروابستگان به نهاد قدرت، تصویر کنند. جریان اصلاحات از پیش از انتخابات مجلس یازدهم به‌دلیل آگاهی نسبت به وضعیت اجتماعی شکننده خود، دست به خودتحریمی زد و با توجیه نخ‌نمای شورای نگهبان و نظارت استصوابی، حضوری همه‌جانبه در آوردگاه سیاسی دوم اسفند‌98 نیافت و ترجیح داد با قهر خودخواسته انتخابات، وجه و وجهه اپوزیسیونی خود را تقوت کند و اینگونه به مخاطب خویش القا نماید که جویا و جوینده قدرت نیست.

چهارمین سفر اعلام شده نتانیاهو به امارات لغو شد

کلاه گشاد سازش بر سر ابوظبی

روح‌الله فرقانی / درحالی که چندماه از اعلام عادی سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی می‌گذرد، اما نتانیاهو هنوز نتوانسته به امارات و بحرین سفر کند و سفر رسمی او با وجود چند‌بار اعلام، به تعویق می‌افتد. تعویق چندباره سفر نتانیاهو به امارات وبحرین باعث شده تا به تدریج اختلاف پنهانی ابوظبی با تل‌آویو آشکار شود تا مقامات اماراتی و بحرینی از خروش و بیداری ملت‌های خود در هراس باشند. کما اینکه هفته گذشته شهر برید در مرکز عربستان شاهد خیزش و اعتراضات مردمی نسبت به سیاست‌های آل‌سعود بود.

شماره‌های پیشین