sobhe-no.ir
1113
شنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۹
8
با ورود نخستین محموله اسپوتنیك‌‌وی راه ورود واكسن از روسیه برای مقابله با كرونا هموار شد

واردات واكسن مطمئن ادامه دارد

بالاخره انتظارها به سر رسید و ساعت 15:45 عصر روز پنجشنبه، 16 بهمن نخستین محموله از واكسن‌های خارجی وارد كشور شدند. واكسن اسپوتنیك‌وی، نخستین واكسن رسمی جهان در برابر ویروس كروناست، ساخته كشور روسیه است. در هفته‌های اخیر نیز بارها مسوولان وزارت بهداشت و درمان كشور درباره واردات این واكسن به كشور نكاتی را مطرح كرده بودند. اگرچه برخی رسانه‌های معاند و نیز برخی افراد به‌اصطلاح كارشناس به‌دلیل گرایش‌های سیاسی شروع به تخریب اقدام برای خرید این واكسن كرده بودند كه البته پاسخ‌های كارشناسی مبسوطی نیز دریافت كردند؛ البته بعد از این اظهارات نشریه معتبر لنست در مقاله‌ای اعلام كرد كه واكسن اسپوتنیك روسیه با 91.6 درصد اثرگذاری در برابر ویروس كرونا، یكی از واكسن‌های رسمی و ثبت‌شده جهان برای مقابله با كروناست. این خبر نیز موجب شد تا منتقدان واكسن روسی كرونا در سكوتی عجیب به سر برند؛ البته روز گذشته نیز خبرها و جزئیات جدیدی درباره این واكسن اعلام شد. به گفته مسوولان وزارت بهداشت و درمان كشور تزریق واكسن كرونا در كشور رایگان خواهد بود. همچنین دو میلیون دوز واكسن اسپوتنیك خریداری شده است كه به مرور وارد كشور خواهند شد. در كنار واردات واكسن روسی كرونا، محققان داخلی نیز در حال تولید چهار واكسن مختلف برای مقابله با كرونا هستند كه خبرهای خوبی از آنها منتشر شده است و امید می‌رود از بهار 1400 این واكسن‌ها نیز برای تزریق عمومی تولید شوند.

«صبح‌نو» از تغییر روند ویروس کرونا در کشور گزارش می‌دهد

تهران در یک قدمی پیک چهارم

طبق آخرین گزارش مطرح شده در ستاد ملی کرونا طی هفته گذشته در مجموع در کل کشور سیر بیماری صعودی نشده است، اما در تعدادی از شهرها و استان‌ها از جمله در تهران، یزد و هرمزگان به وضوح روند تدریجی رشد موارد ابتلا و بستری بیماران دیده می‌شود و به نظر می‌رسد این روند افزایشی به علت کاهش میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در استان‌های دیگر نیز آشکار شود،اگرچه هنوز رشد بیماری خیلی سریع نیست ولی تغییر روند نزولی به صعودی نگران‌کننده است.

گزارش

هشدار كرونا به افراد بی‌توجه به پروتكل‌ها ۸۰‌فوتی و ۷۰۶۱‌ابتلای جدید کرونا در کشور

صبح نو

گزارش

هشدار كرونا به افراد بی‌توجه به پروتكل‌ها ۸۰‌فوتی و ۷۰۶۱‌ابتلای جدید کرونا در کشور

آمار بیماران جدید کرونایی که در فاصله ظهر پنج‌شنبه تا ظهر روز جمعه، 17‌بهمن شناسایی شدند به 7‌هزار و 61‌نفر رسید. این رشد تعداد بیماران جدید می‌تواند هشداری برای افزایش دوباره بیماران کرونایی در کشور باشد. سخنگوی وزارت بهداشت و درمان ظهر دیروز با اعلام این خبر اظهار داشت: 675‌نفر از این بیماران در مراکز درمانی کشور بستری شدند. خانم سیماسادات لاری در ادامه سخنان خود تاکید کرد: بر این اساس تعداد مجموع بیماران کرونایی کشور تا ظهر دیروز به یک میلیون و 452‌هزار و 336‌نفر رسید. وی همچنین در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه در همین مدت 80‌‌نفر از بیماران کرونایی جان خود را از دست دادند مجموع تعداد جان‌‌باختگان کرونا در کشور را 58‌هزار و 336‌‌نفر اعلام کرد. 
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در شرایط فعلی 3819‌نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در شرایط حاد و در بخش‌های مراقبت‌های وی‍ژه بیمارستان‌ها تحت درمان هستند. کرونا در جهان هم تا ظهر دیروز 105‌میلیون و 422‌هزار و 292‌نفر را در سراسر جهان به خود مبتلا کرده است. همچنین مرگ دو میلیون و 294‌هزار و 534‌نفر ارمغان شوم ویروس منحوس برای بشریت بوده است. در شرایط فعلی آمریکا با بیش از ۲۷/۲‌میلیون مبتلا و بیش از ۴۶۶‌هزار قربانی همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید۱۹ قرار دارد. هند نیز با آمار بیش از ۱۰/۸‌میلیون مبتلا پس از آمریکا در رتبه دوم جهانی قرار دارد و آمار مبتلایان به کووید‌۱۹ در برزیل هم از ۹/۳‌میلیون نفر فراتر رفته است. همچنین در حال حاضر چهار کشور ایالات متحده، برزیل، مکزیک و هند رکورددار شمار قربانیان این بیماری در دنیا هستند. تعداد جان‌باختگان کووید ۱۹ در انگلیس نیز از ۱۱۰‌هزار نفر عبور کرده و این کشور تاکنون بیشترین قربانیان کرونا را در بین کشورهای اروپایی داشته است. به علاوه هم‌اکنون تعداد قربانیان کرونا در ایتالیا نیز از ۹۰‌‌‌هزار نفر عبور کرده و در میان کشورهای اروپایی در رتبه دوم این جدول قرار دارد. همچنین فرانسه بیش از ۷۷‌هزار، روسیه بیش از ۷۵‌هزار و اسپانیا نیز بیش از ۶۰‌هزار فوتی بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ را گزارش داده‌اند. پس از این کشورها، آلمان با بیش از ۶۰‌هزار، کلمبیا با بیش از ۵۵‌هزار، آرژانتین با بیش از ۴۸هزار، آفریقای جنوبی با بیش از ۴۵‌هزار و پرو با بیش از ۴۱‌هزار جان‌باخته از  دیگر کشورهایی هستند که تاکنون آمار بالای مرگ‌و‌میر ناشی از کووید‌۱۹ را ثبت کرده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین