sobhe-no.ir
1113
شنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۹
5
رییس و نمایندگان مجلس خواستار بازگشت دوباره طرح شفافیت آرای نمایندگان به صحن علنی شدند

مجلس انقلابی قفل شفافیت را می‌شکند

«مسوولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند.»؛ شفافیت سال‌هاست که به مطالبه رهبر انقلاب و مردم تبدیل شده است؛ شفافیتی که در کلام رهبری توسط امیرالمؤمنین؟ع؟ به جامعه یاد داده شده است، برخلاف آن چیزی که کوته فکرانی می گویند و این مهم را نیز آموخته‌ای از غرب می‌پندارند. «طرح شفافیت آرای نمایندگان» حالا با 153رأی موافق در مجلس یازدهم باز هم به سرانجام موعود نرسید و در پیچ آخر، متوقف شد. طرحی که محمدباقر قالیباف پیش از بررسی در صحن مجلس، 12بهمن درباره آن در توییتر نوشت: «امروز و بلافاصله پس از وصول درخواست، اولویت بررسی طرح شفافیت آرا ی نمایندگان را در صحن علنی به رأی گذاشتیم. به‌عنوان اولین امضاکننده طرح شفافیت، اولین موافق تصویب اولویت بررسی آن هم بودم تا به وعده خود عمل کرده باشم.»

نجابت در گفت‌وگو با «صبح نو»: از پای نخواهیم نشست

صبح نو

نجابت در گفت‌وگو با «صبح نو»: از پای نخواهیم نشست

در این زمینه گفت‌وگویی با روح الله نجابت،  نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی داشتیم. نجابت در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» اظهارداشت: کلیات طرح شفافیت آرا، روز چهارشنبه ازسوی نمایندگان مجلس یازدهم رد شد تا مشخص شود مخالفت با شفافیت مربوط به این مجلس و آن مجلس نیست.
وی با بیان اینکه اگرچه ممکن است شدت این مخالفت کم و زیاد شود اما دامنگیر اصولگرایان نیز هست، گفت: چند روز قبل بود که نمایندگان با امضای نامه‌ای خواستار در دستور کار قرار گرفتن این طرح شدند که از ابتدای مجلس یازدهم به‌عنوان یکی از شعارهای انتخاباتی در اولویت نمایندگان بود و بر همین اساس بلافاصله پس از پایان بررسی بودجه در دستور کار قرار گرفت. 
رای موافق دادم
نجابت تصریح کرد: این طرح با توجه به این‌که مربوط به اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس بود برای تصویب به دوسوم آرا نیاز داشت اما وکلای ملت دیروز پس از بررسی نظرات موافقان و مخالفان این طرح، با ۱۵۳ رای موافق، ۶۳ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۲۳۴ نماینده حاضر در جلسه با کلیات آن مخالفات کردند.
نماینده مردم شیراز تاکید کرد: محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس که اولین امضاکننده طرح شفافیت آرا در خرداد امسال بود پس از پایان رأی‌گیری کلیات این طرح گفت: موافقان و مخالفان کلیات طرح با اصل موضوع شفافیت موافق بودند، لذا کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس باید تلاش کند تا آیین‌نامه را به نوعی تنظیم و تدوین کند که شفافیت و دغدغه همه نمایندگان دیده شود. 
نجابت افزود: به طرح شفافیت رای موافق دادم ولی متاسفانه این طرح که به دوسوم آرا نیاز داشت، فقط با ۳ رأی کمتر تصویب نشد. امیدوارم با ایجاد اصلاحات مدنظر نمایندگان و افزوده شدن به دامنه شفافیت، طرح مجددا به صحن بیاید و در همین مجلس، قفل تصویب شفافیت آرا شکسته شود.
از پای نخواهیم نشست
وی تاکید کرد: بنده و اکثریت نسبی نمایندگان به شفافیت رای مثبت دادیم، اما باتوجه به آیین‌نامه داخلی مجلس که تصویب کلیات را منوط به دوسوم آرا کرده است، تصویب شفافیت به تأخیر افتاد. این پایان ماجرا نیست و از تلاش برای تصویب این طرح از پای نخواهیم نشست.
نماینده مردم شیراز گفت: از ابتدای فعالیت مجلس پیگیر موضوع شفافیت در حوزه‌های مختلف بودم و در این راستا تمام تلاش خود را برای تصویب طرح شفافیت آراء نمایندگان به کار بستم.
نجابت با بیان اینکه از نزدیک شاهد پیگیری و دغدغه رئیس مجلس برای تصویب طرح شفافیت در روزهای اخیر بودم، افزود: در جلسه غیرعلنی نیز ایشان تلاش کرد نمایندگان بیشتری برای همراهی با این طرح قانع شوند.
وی افزود: دو نگاه در شفافیت داریم؛ یکی نگاه حداقلی که حتی در همین مجلس که شفافیت (آن روز) رای نیاورده به نسبت مجلس های قبل همین که دغدغه اکثریت 1+50 هم هست، مهم است. از سوی دیگر نسل جوان جریان انقلابی مجلس تا تحقق این مساله کوتاه نخواهد آمد.
مردم نامحرم نیستند
نماینده مردم شیراز با بیان اینکه در بحث شفافیت در همین مجلس هم اتفاقات خوبی افتاده مانند گزارش مصوبات و نظام مسائل سفر رئیس مجلس که به صورت شفاف و علنی در این مجلس منتشر شده و از طرف دیگر سامانه عملکرد نمایندگان نیز گزارش عملکرد 6 ماهه اش منتشر شده است، گفت: یعنی مشخص است نمایندگان مجلس چه سوالاتی پرسیده اند و چه طرح هایی را امضا کرده اند و چند جلسه حاضر بوده اند که همین یک گام مهم محسوب می شود.
نجابت با بیان اینکه نباید در انقلاب مردم را نامحرم دانست ابراز کرد: نمی‌توان بر تصمیماتی که به طور مستقیم بر زندگی و آینده مردم تاثیر گذار است، بدان‌ها گفت شما حق دانستن ندارید و آن‌ها را دخالت نداد.
ضرورت شفافیت در قوه مجریه
وی بیان کرد:  مجلس  اگر مطالبه شفافیت می‌کند آن را بایستی از خود شروع کند تا سنگ بنای خوبی برای تسریع روند شفافیت در دیگر سازمان‌ها و نهادها شکل بگیرد.
نجابت تصریح کرد: یک نگاه حداکثری هم داریم و آن شفافیت آرای یک نماینده است که البته همین هم یک گام است، در کنار شیشه ای تر شدن عملکرد نمایند گان که البته امیدواریم این تقاضا از نمایندگان مجلس به قوای دیگر به خصوص قوه مجریه نیز سرازیر شود و از یک بخشداری تا وزارتخانه ها شاهد شفافیت عملکرد و مصوبات و تصمیماتی که می گیرند، باشیم.
وی در پایان گفت: افزون بر این نباید فراموش کرد که کسانی باید مدعی شفافیت شوند که سابقه شان در پنهانکاری و عدم شفافیت مشکل دار نباشد.

captcha
شماره‌های پیشین