sobhe-no.ir
1113
شنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۹
10

آزادی؛ عطش دیروز و فرات امروز

عباس محمدیان

علی انصاریان، یك هفته پس از مهرداد میناوند داغ دیگری بردل مردم و خانواده‌اش گذاشت

جدایی مادر از پسر

هنوز داغ رفتن مهرداد میناوند تازه بود که خبر ناامیدکننده دیگری اهالی فوتبال را در بهت و حسرت و اندوه فرو برد.علی انصاریان درگذشت. خبری بی‌نهایت تلخ که هنوز خیلی‌ها آن را باور نکرده‌اند. اما چه باور کنیم چه نه، حالا علی انصاریان به دوست قدیمی خود مهرداد میناوند پیوسته است و این هواداران پرسپولیس و فوتبال ایران هستند که همچنان رفتن او را یکی از تلخ‌ترین اتفاقات سال سیاه کرونایی می‌دانند.

صبح نو

علی انصاریان، یك هفته پس از مهرداد میناوند داغ دیگری بردل مردم و خانواده‌اش گذاشت

جدایی مادر از پسر

هنوز داغ رفتن مهرداد میناوند تازه بود که خبر ناامیدکننده دیگری اهالی فوتبال را در بهت و حسرت و اندوه فرو برد.علی انصاریان درگذشت. خبری بی‌نهایت تلخ که هنوز خیلی‌ها آن را باور نکرده‌اند. اما چه باور کنیم چه نه، حالا علی انصاریان به دوست قدیمی خود مهرداد میناوند پیوسته است و این هواداران پرسپولیس و فوتبال ایران هستند که همچنان رفتن او را یکی از تلخ‌ترین اتفاقات سال سیاه کرونایی می‌دانند.

علی انصاریان بسیار خوش اخلاق بود. او در فوتبال به این روحیه شهرت داشت که بازیکنی بسیار با انگیزه و با غیرت است. او در هر تیمی که بازی کرد یکی از با تعصب‌ترین بازیکنان بود . همه آن‌هایی که این روحیه را از او می‌شناختند خیال‌شان راحت بود که او در جنگ با کرونا نیز پیروز خواهد شد و بار دیگر به هرچه که باعث نگرانی دوستدارانش خواهد بود بلندتر از گذشته خواهد خندید اما این اتفاق رخ نداد. رؤیا به واقعیت تبدیل نشد و علی انصاریان در اثر تشدید درگیری ریه‌اش به‌خاطر ویروس کرونا، جان به جان‌آفرین تسلیم کرد. انصاریان که همزمان با زنده‌یاد مهرداد میناوند به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده بود، پس از مبارزه سخت با این ویروس نتوانست مقاومت خود را ادامه دهد و متاسفانه در روز چهارشنبه ۱۵‌بهمن‌ماه دار فانی را وداع گفت. این در حالی است که در روزهای گذشته وضعیت جسمانی انصاریان به شکلی امیدوارکننده تغییر کرده بود اما متاسفانه در ساعات آخر روز دوشنبه شرایطش به شکلی شد که تیم پزشکی وی را به خواب مصنوعی برد. در همین حین اخبار ضد و نقیض از بیمارستان فرهیختگان مخابره می‌شد که نگرانی‌های فوتبال‌دوستان را به‌دنبال داشت تا حدی که مهدی ترابی، افشین پیروانی و... با انتشار چند استوری از مردم خواستند تا برای انصاریان دعا کنند.
دکتر هاشمیان، پزشک معالج او که خبر بیهوشی مصنوعی علی انصاریان را اعلام کرده بود، در یک لایو اینستاگرامی با لحنی ناامیدانه درباره وضعیت او صحبت کرد و داماد خانواده انصاریان هم به همین شکل پاسخ نگرانی هواداران را داد تا همه چیز رنگ تاریکی به خود بگیرد تا اینکه این اتفاق تلخ به‌وقوع پیوست.
خبر درگذشت علی انصاریان در حالی عصر چهارشنبه منتشر شد که مادر او صبح همان روز از مردم خواسته بود برای پسرش دعا کنند. خیلی‌ها تاب دیدن فیلم دعا و راز و نیاز مادر علی انصاریان برای شفای پسرش را ندارند. او تلخ‌ترین هدیه عمرش را در روز مادر گرفت و علی، فرزند عاشقش را برای همیشه از دست داد. درگذشت علی انصاریان در حالی اتفاق افتاد که فضای جامعه فوتبال تحت تأثیر مرگ نابهنگام مهرداد میناوند بر اثر کرونا قرار داشت و حالا یک پیشکسوت دیگر هم از جمع ستارگان فوتبال ایران جدا شده است؛ اتفاق تلخی که حالا مردم را بیش از هر زمان دیگری در غم و ناامیدی فرو برده است.

مردی برای تمام فصول
علی انصاریان ۴۳‌ساله سابقه هفت فصل بازی برای پرسپولیس و یک سال حضور در استقلال را دارد. او همچنین 6بازی ملی انجام داد و در شاهین بوشهر کفش‌هایش را آویخت و برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد.او سابقه گلزنی به بایرن مونیخ و دروازه‌بان اسطوره‌ای این تیم اولیور کان را با پیراهن پرسپولیس دارد.انصاریان پس از پایان دوره بازی، یک قطعه موسیقی منتشر و در چیزی حدود ۲۰‌فیلم سینمایی و سریال نیز بازی کرد و توانایی‌اش در این عرصه را نیز به نمایش گذاشت.
در واقع علی انصاریان نماد درست و دقیقی بود تا همه ما بدانیم وقتی قرار است به موفقیتی برسیم با اراده و تعصب می‌توانیم به این نقطه برسیم. او در دنیای بازیگری نمونه‌ای تمام و کمال از مدافعی بود که در وسط خط دفاعی دل هم تیمی‌هایش را قرص می‌کرد و بسیار بی‌نقص بود. در اجرا و مدیوم تصویر نیز همینطور. در دنیای بازیگری نیز خیلی زود محبوب قلب سینمایی‌ها شد. اگر چه علی انصاریان بازیگری نبود که همه فاکتورهای یک بازیگر حرفه‌ای را داشته باشد اما آنچه که باعث محبوبیت او می‌شد خودش بود؛ خود خودش، با آن خنده‌های معروف، با آن روحیه مشتی‌گری. او برای بسیاری از اهالی سینما همان چیزی بود که برای فوتبالی‌ها بود. داش علی. رفیقی برای تمام فصول. رفیقی که رفاقت را بلد بود و بسیار خوش قلب.ورزش ، هنر و رسانه. هرکدام از این‌ها می‌تواند آرزوی هر نوجوانی برای ساختن آینده باشد که همه آن‌ها را علی انصاریان به بیوگرافی خودش اضافه کرده است . یکی مثل مهرداد میناوند و از جنس مردان موفق . کسی که از فوتبال به هنر روی آورد و در ادامه رسانه را هم به آن اضافه کرد تا همیشه در تصویر باشد و همیشه دیده شود،  عین زمانی که فوتبال بازی می‌کرد و حواسش به تمام دوربین‌های ورزشگاه بود و حرکاتش را با دوربین‌ها بهم گره می‌زد تا خاطره‌ای ماندگار را به تصویر بکشد. پسر با تعصبی که در مسیر رسیدن به این افتخارات بارها مسیر ورزشگاه‌ها تا بیمارستان‌ها را با آمبولانس طی کرد تا با  بخیه‌های پزشکان سر وصورت خونی‌اش  را  به هم بدوزد و او خود را آماده هفته‌ای دیگر کند.

تلاش برای فوتبال
 در محله عارف تهران ، بزرگ شد؛  محله‌ای که فوتبال ایران علی پروین هم زاده آنجا بود. از کودکی شرارت را در حرکاتش می‌شد دید و برای همین معروف شده بود به علی دینامیت و علی تی‌ان‌تی .باید بچه پایین شهر باشی و بدانی فروختن آلاسکا با گرو گذاشتن شناسنامه و قطاب و شانسی یعنی جنگیدن با مشکلات زندگی و کنار خانواده بودن که انصاریان این‌کاررا  با جون و دلش تو کوچه‌پس‌کوچه‌های قیاسی و عارف انجام می‌داد.انصاریان که در جوانی و نوجوانی به فوتبال روی آورده بود و در تیم‌های تهرانی پیام و بانک ملی و بانک سپه تهران عین همه جوان‌های محلات تیردوقلو و عارف به‌دنبال ساختن آرزوهای خود بود . دوران سربازی را در سال‌های‌75تا 77در فجر سپاسی شیراز سپری کرد . تیمی که نماد جولانگاه جوانان بود و محلی برای رسیدن به تیم‌های بزرگ ایران . انصاریان در فجر سپاسی به قدری خوب بود که بالاخره برای دفاع وسط پرسپولیس انتخاب شد.او زمانی به پرسپولیس اضافه شد که این تیم در دفاع وسط خود مهدی هاشمی‌نسب ،افشین پیروانی ، بهروز رهبری‌فرد و یحیی گل‌‌محمدی  را  که از بهترین‌های ایران بودند، داشت و حالا جوان 21‌ساله‌ای را هم کنار آن‌ها می‌دید. جوانی که برای رسیدن به جایگاه واقعی‌اش در این تیم جنگید و جنگید تا در ذهن هواداران پرسپولیس خاطرات ماندگاری بسازد. او تمام عمرش جنگید. خدا او را بغل کرده بود. چون همه رویاهایی که علی انصاریان به زبان آورده بود،  رنگ واقعیت به خود گرفت.یکی از مهم‌ترین دعاهایش این بود که تا زمانی زنده بماند که مادرش هنوز نفس می‌کشد. خدا این دعایش را نیز اجابت کرد. حالا علی انصاریان رفته. نمی‌توانیم فیلم خنده‌هایش را ببینیم و گریه نکنیم،  نمی‌توانیم به تصاویری که از ننه علی بعد از فقدان علی به ثبت رسیده نگاه کنیم. دلش را نداریم. رفتن علی انصاریان تاب‌و‌توان‌مان را گرفت. کرونای منحوس پسری از ما گرفت که به جنگجویی معروف بود. فقدان علی انصاریان هنوز قابل باور نیست اما چه باور کنیم چه نه او حالا رفته پیش مهرداد و هادی. و آن مهرداد دیگر اولادی.روحش شاد و یادش گرامی.

captcha
شماره‌های پیشین