sobhe-no.ir
1110
دوشنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۹
1
همزمان با آغاز چهل ‌ودومین سالگرد پیروزی انقلاب صورت گرفت

حضور ‌در حرم ‌ یار

حسین دارابی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

«مصلحت» باب گفت‌وگو را باز می‌کند

زهرا رمضانی / «مصلحت» حسین دارابی با نام قبلی «مصلحت نظام» را می‌‌توان یکی از فیلم‌‌‌های بحث‌بر‌انگیز سی‌و‌نهمین دوره جشنواره فیلم فجر دانست؛ فیلمی سیاسی که اولین ساخته این کارگردان به شمار می‌‌رود و روایتگر خوانش‌‌‌های اشتباه از مصلحت‌گرایی در ماه‌‌‌های اولیه پیروزی انقلاب است.

سرمقاله

بی نیازی از برجام

مجلس یازدهم در عمل به وعده انتخاباتی خود طرح شفافیت آراء را تصویب کرد

گام انقلابی بهارستان

طرح شفافیت آراء هرچند در مجلس دهم رأی نیاورد اما روز گذشته این طرح به صورت فوریت‌دار به تصویب مجلس انقلابی رسید؛ طرحی که بر‌اساس آن رأی تک‌تک نمایندگان در مواردی که رأی‌گیری مخفی نیست به‌صورت موافق، مخالف و ممتنع بر روی سایت مجلس درج خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی از دولت جدید آمریکا خواست به جای شرط گذاشتن به تعهدات خود عمل کند

پایان دوران نقد در برابر وعده‌های نسیه

هرچند برخی مقامات و جریانات سیاسی در داخل اینگونه وانمود می‌کردند که با آمدن تیم دموکرات‌ها به کاخ‌سفید، تمامی شرایط به نفع ایران پیش خواهد رفت اما شرط و شروط دولت بایدن برای بازگشت به برجام تمام رویاهای آمریکایی را بر باد داده است. همچنانکه «جنیفر ساکی» سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری اعلام کرد که «قبل از بازگشت آمریکا به برجام، ایران باید ابتدا اجرای تعهدات هسته‌ای خود را از سر بگیرد.» موضوعی که در ادامه زیاده‌خواهی‌های این کشور خروج یافته از توافق هسته‌ای است. اما این سیاست آمریکا نیز قطعا با شکست مواجه خواهد شد چرا‌که به گفته رییس مجلس شورای اسلامی «امروز ایرانی مستقل از چنبره قدرت این و آن داریم و در همین حال، طرح‌های موذیانه دشمنان را برهم زده و آن‌ها را وادار به عقب‌نشینی کرده است.»

قائم‌مقام نمایشگاه مجازی کتاب در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

نمایشگاه کتاب تهران به وسعت ایران بود

ما برای نمایشگاه تهران در حالت فیزیکی باید مکان را اجاره می‌‌کردیم و نیروی همکار می‌داشتیم و البته سازمان‌‌‌های همکاری هم داشتیم؛ مثل راهنمایی و رانندگی و اورژانس که حذف شدند و این، هزینه قابل‌توجهی را کاهش داد و می‌‌توانم بگویم بالای 80 درصد هزینه‌های اجرایی کاهش داشته است.

محله تاریخی جماران در شمال تهران با مصوبه جدید دیوان عدالت اداری یک‌بار دیگر مورد توجه قرار گرفت

لغو قانون شورای‌عالی شهرسازی برای ساخت‌وساز

در آغاز دهه فجر و ایام پیروزی انقلاب اسلامی ایران، یک‌بار دیگر ماجرای محله جماران و ساخت‌وساز نهادهای دولتی و اختلاف با شهرداری تهران مورد توجه قرار گرفته است. داستان جدال میان نهاد ریاست‌جمهوری و مدیریت شهری در محله جماران از روزهای آخر خرداد سال‌جاری آغاز شد؛ آنجا که طبقه سوم ساختمان در دست احداث این نهاد به خواست برخی اعضای شورای شهر، توسط ماموران شهرداری منطقه یک پایتخت تخریب شد. براساس مصوبات شورای عالی شهر‌‌سازی و معماری، منطقه جماران، منطقه واجد ارزش فرهنگی شناخته شده و ساخت‌و‌ساز بیش از دو طبقه در این منطقه ممنوع است. این در حالی است که از پنج سال قبل در باغ عمارتی متعلق به نهاد ریاست‌جمهوری در محله جماران، ساخت‌و‌ساز صورت گرفته و از همین‌ رو، گروهی از اهالی این محله به دادستانی و شورای شهر شکایت کرده‌اند. بالاخره بعد از کشمکش فراوان روز گذشته محمد ‌سالاری، رییس کمیسیون شهر‌‌سازی و معماری شورای شهر تهران در پیامی توییتری نوشت: «با رأی دیوان عدالت اداری اجرای مصوبه شورای‌عالی شهر‌‌سازی و معماری ایران، مبنی بر لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران متوقف شد.»

مسعود رضائی با بررسی برهه هایی از تاریخ معاصر ماهیت رفتار آمریکا با ایران و دستاوردهای انقلاب اسلامی را در گفت‌وگو با «صبح نو» تشریح کرد

شرط های تاریخی ایران برای بایدن

جواد بخشی / رژیم پهلوی با تکیه بر انگلیس و آمریکا و با پشتیبانی آنها بیش از 50 سال بر ایران حکومت کرد، حکومتی که با تمام افت و خیزهایش جز وابستگی و تنگنا برای مردم ایران در پی نداشت. پهلوی ها با خرج بی رویه دلارهای نفتی و خوش رقصی برای مقامات آمریکا و انگلیس سالیان درازی بدون اینکه به فکر مردم ایران باشند، بر این مردم حکومت کردند، انقلاب اسلامی با باور شعار «ما می توانیم» اما مسیر دیگری را برابر ملت ایران گشود و ادامه این مسیر در سالهای گذشته دستاوردهای بسیاری را در حوزه های مختلف اعم از نظامی، پزشکی، علوم روز و غیره برای این ملت به ارمغان آورد. مقایسه مولفه های مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در زمان پهلوی و دوران بعد از آن یعنی انقلاب اسلامی برای نسل جوان موضوعی بسیار ضروری است؛ تبیین و تشریح آن چه بر ایران رفته و آنچه به دست آمده، نگاهی امیدآفرین به جامعه تزریق خواهد کرد. در همین زمینه گفت‌وگویی با مسعود رضائی، مورخ و پژوهشگر تاریخ داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

تاجیک در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو»:

بایدن، سوپرمن نیست

دلایل حذف فیلم «قاتل و وحشی» چیست؟

مسأله نعمت‌الله

فیلم سینمایی «قاتل و وحشی» به کارگردانی حمید نعمت‌الله یکی از گزینه‌های مهم امسال برای اکران در جشنواره فیلم فجر بود. سال گذشته «قاتل و وحشی» برای حضور در جشن سینمای ایران آماده می‌شد که به‌دلیل مشکل مالکیت و اختلافات سرمایه‌گذار با حمید نعمت‌الله از حضور در فجر انصراف داد. اما امسال ظاهرا با حل شدن این مشکل، فیلم جدید نعمت‌الله فرم حضور در فجر را پر کرد تا در دوره‌ای که رقبای جدی زیادی وجود ندارند بتواند شانس کسب سیمرغ را داشته باشد. اما این پایان کار نبود و در اتفاقی غافلگیرکننده، فیلم جدید حمید نعمت‌الله موفق به دریافت مجوز اکران برای حضور در جشنواره نشد.

شماره‌های پیشین