sobhe-no.ir
111
چهارشنبه، ۰۵ آبان ۱۳۹۵
15
رونمایی یک مستند با فشارهای خارج از دانشگاه لغو شد

رونمایی یک مستند با فشارهای خارج از دانشگاه لغو شد تعلیقِ#شب_ نامه

رونمایی مستند «شب‌نامه» که قرار بود روز گذشته در دانشگاه تهران انجام شود با فشارهای خارج از دانشگاه لغو و به سالن سوره حوزه هنری منتقل شد.

خبر

صبح نو

رونمایی یک مستند با فشارهای خارج از دانشگاه لغو شد

رونمایی یک مستند با فشارهای خارج از دانشگاه لغو شد تعلیقِ#شب_ نامه

رونمایی مستند «شب‌نامه» که قرار بود روز گذشته در دانشگاه تهران انجام شود با فشارهای خارج از دانشگاه لغو و به سالن سوره حوزه هنری منتقل شد.

«با وجود هماهنگی‌های انجام شده برای رونمایی از مستند #شب_نامه در دانشگاه تهران، پس از فشارهای پرحجم و سطح بالای خارج از دانشگاه، مسوولان دانشگاه این برنامه را لغو کردند. برنامه رونمایی ساعت 15:30 در سالن سوره حوزه هنری برگزار خواهد شد.» این پیامی بود که ظهر روز گذشته به‌طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد. بعد از گزارش یکی از بخش‌های خبری درباره این مستند؛ پیش‌بینی می‌شد که موسسه سفیرفیلم با یک رونمایی باشکوه در دانشکده فنی دانشگاه تهران روبه‌رو شود که به ناگاه این پیام، همه برنامه‌ها را تغییر داد.

«شب‌نامه» چیست؟
چند ماهی بود که بعضی روایت‌های منتشر شده در یک کانال تلگرامی درباره وضعیت استارت‌آپ‌ها و پروژه‌های کارآفرینی در حیطه فضای مجازی و تکنولوژی‌های نوین به بحث داغی تبدیل شده بود. کانالی تلگرامی با همین عنوان که روایت‌های جالب و حیرت‌برانگیزی از نفوذ برخی عوامل و اشخاص مشکوک در پروژه‌های بزرگ داخلی ارائه می‌داد. اطلاعات ارائه شده در این پست‌های تلگرامی به حدی دقیق و واضح بود که بعضی‌ها اداره این کانال را به نهادهای امنیتی و اطلاعاتی منتسب می‌کردند. با این حال خورشید پشت ابر نماند و مشخص شد که این کانال توسط تیمی اداره می‌شود که مشغول ساخت مستندی در همین رابطه‌اند.
مستند «شب نامه» به کارگردانی آقای سیدمهدی کرباسی و نویسندگی آقای رضا صادقی در مرکز مستند سفیرفیلم تولید شده است. این مستند قرار بود ساعت 14:30 روز گذشته در سالن شهید چمران دانشگاه تهران رونمایی شود. مراسمی که به یکباره به سالن سوره حوزه هنری منتقل شد. «شب نامه» روایتی است از پشت پرده اتفاقات 6 ماه فعالیت کانال تلگرامی به همین نام که طی فعالیت خود شبکه جاسوسی را که بین کارآفرینان کشور نفوذ کرده، آشکار می‌کند. فعالیت شبکه هوشمند تغییر در کشور، موضوع اصلی مستند «شب نامه» جدیدترین تولید مرکز سفیرفیلم است که فعالان اصلی محیط استارت آپی از جمله کارآفرینان، خبرنگاران و دلالان سرمایه‌گذاری در آن حضور دارند.

برگزار کنید
حسب پیگیری‌های خبرنگار «صبح‌نو» مدیریت و صدور مجوز برای برنامه‌های فرهنگی که قرار است در دانشگاه تهران برگزار شود توسط دانشکده مربوطه تصمیم‌گیری می‌شود. در این فرایند، شخص یا گروه مربوط باید درخواست خود را به شورای فرهنگی دانشکده ارائه دهند. شورایی که رییس دانشکده و معاون فرهنگی وی نیز از اعضای آن محسوب می‌شوند. در مرحله اول این شورای فرهنگی دانشکده است که باید درباره برگزاری یا عدم برگزاری مراسم تصمیم‌گیری کند. این فرایندی است که برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی به‌طور معمول جریان دارد.
درباره برگزاری برای رونمایی این مستند نیز به همین‌گونه عمل شده است. دانشکده فنی دانشگاه تهران بعد از طی فرایندهای اداری، رضایت خود را با برگزاری این مراسم اعلام و مجوز مربوط را صادر کرده است. سفیرفیلم هم برای برگزاری مراسم، تبلیغات محیطی و رسانه‌ای را آغاز می‌کند. با این حال برخلاف رویه‌های موجود شورای نظارت بر تشکل‌های دانشجویی دانشگاه تهران به یکباره به موضوع ورود کرده و تصمیم‌گیری درباره این مراسم را در صلاحیت دانشکده تشخیص نداده و راسا اجازه برگزاری این مراسم را لغو می‌کند.
اتفاقی که البته مسبوق به سابقه است و از برگزاری آن در دانشگاه صنعتی شریف هم جلوگیری به عمل آمده بود.

برگزار نکنید
در ادامه این روند، شورای نظارت بر تشکل‌های دانشجویی دانشگاه که رییس دانشگاه تهران و معاون فرهنگی دانشگاه نیز در آن عضویت دارند، به موضوع ورود کرده و در مرحله نخست از سفیرفیلم درخواست مجوزهای قانونی فعالیت موسسه را می‌کند. بعد از ارائه مدارک، شورا درخواست ارائه مجوز ساخت می‌کند که مجددا به دانشگاه ارائه می‌شود. در نهایت هم مجوز نمایش مورد درخواست قرار می‌گیرد. درخواستی که البته درباره فیلم‌های مستند چندان معمول نیست چون به طور معمول ساز کاری برای نمایش این آثار وجود ندارد که مجوز نمایش محلی از اعراب داشته باشد. بعد از قضیه، شورا جلوی برگزاری مراسم را گرفته و آن را منوط به ارائه مجوز نمایش می‌کند. هرچند در عین حال از ارائه پاسخ شفاف به دست‌اندرکاران این مراسم خودداری کرده و به اعلام اینکه درخواست برگزاری مراسم تحت بررسی است و هنوز نظر قطعی برای برگزاری مراسم صادر نشده، بسنده کرده‌اند.

مسوولان دانشگاه چه می‌گویند؟
تماس با دکتر نیلی، رییس دانشگاه تهران به سرانجام مشخصی نرسید. مسوول دفتر نیلی هرگونه مصاحبه با وی را منوط به هماهنگی و ارسال مکتوب سوالات به دفتر رییس دانشگاه دانست. در عین حال آقای مجیدسرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران درباره این موضوع به «صبح‌نو» گفت: «طبق فرایندهای قانونی باید درخواست‌شان در شورای نظارت بر تشکل‌های دانشجویی دانشگاه بررسی می‌شد.» سرسنگی در پاسخ به این مساله که مجوز این موضوع ابتدا توسط دانشکده فنی صادر شده و شورای نظارت بر تشکل‌های دانشجویی بعد از صدور مجوز، در این موضوع دخالت کرده است، گفت: «چنین چیزی نیست. مجوز این موضوع باید توسط شورا صادر می‌شد. عموما وقتی تشکل‌های اسلامی در دانشگاه برنامه دارند، دانشکده نمی‌تواند نظر بدهد. دوستان هم هر وقت مجوز نمایش مستند را ارائه دهند با اکران آن‌ها موافقت خواهد شد.»

واقعیت چیست؟
بعد از صدور مجوز برنامه توسط دانشگاه تهران، برخی نهادهای دولتی خارج از دانشگاه از کانال معاونت علمی ریاست جمهوری خواهان لغو برگزاری این مراسم می‌شوند. علت ورود شورای نظارت بر تشکل‌های دانشجویی این دانشگاه هم خارج از این قاعده نیست. در حالی که روزانه در دانشگاه تهران مراسم زیادی هم برگزار و فیلم‌های داخلی و حتی خارجی بسیاری هم به نمایش در می‌آیند اما شورا با ورود به این ماجرا، مجوز قبلی را کان‌لم‌یکن تلقی کرده و در نهایت به دلیل ارائه نشدن مجوز نمایش، انهم برای یک مستند  از برگزاری این مراسم در سالن شهید چمران دانشگاه جلوگیری می‌کند.
نکته قابل ذکر آنکه در این مستند اشاره‌ای هم به تعدادی از شرکت‌ها و کسب و کارهای استارت‌آپی شده که ارتباطاتی هم با دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران دارند.

captcha
شماره‌های پیشین