sobhe-no.ir
1
چهارشنبه، ۰۵ آبان ۱۳۹۵
7
از فعالیت برای شهروندسازی جهانی زنان تا نامزدی ریاست جمهوری

برنامه‌هایی برای زنان

بررسی مواضع سیاست‌مداران آمریکایی درباره همجنس‌گرایی

بازار داغ فروش آراء به همجنس‌گرایان

صبح نو

بررسی مواضع سیاست‌مداران آمریکایی درباره همجنس‌گرایی

بازار داغ فروش آراء به همجنس‌گرایان

 یادداشت   زیور صالحی
کارشناس ارشد مطالعات آمریکا

همجنس‌گرایی یکی از مقولات سده جدید است که بعد از راه‌اندازی انقلاب جنسی دهه ۷۰ میلادی در اکثر کشورهای غربی، بار دیگر از سال‌های بعد از ۲۰۰۰، سیر صعودی گرفته و جو پرتشنجی را بر فضای بین‌الملل و داخلی کشورها تحمیل کرد. در بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکایی، آمریکای لاتین، استرالیا و شرق آسیا، روند تحول در دیدگاه‌های عمومی نسبت به همجنس‌گرایی با سرعت بیشتری صورت گرفته و این موضوع، سایر نقاط جهان، به ویژه کشورهای اسلامی و آفریقایی را به‌دلیل نوع مناسبات بین‌المللی امروزه و پروتکل‌ها و قطعنامه‌های سازمان ملل، تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. در حال حاضر، ۱۹ کشور به‌طور رسمی ازدواج همجنس‌گرایان را به‌رسمیت می‌شناسند. بررسی انعکاس موضوع سیاست و همجنس‌گرایی در رسانه‌ها گویای رواج نوعی تب رسانه‌ای در رابطه با نشر خبرهای مربوط به نظرات سیاست‌مداران درباره همجنس‌گرایی، تعداد سیاست‌مداران همجنس‌گرا در کشورها و ایالات گوناگون، واکنش‌های چهره‌های سیاسی به این موضوع و نقطه‌نظرات نامزدهای انتخاباتی در سطوح گوناگون، به ویژه ریاست‌جمهوری، در رابطه با اقلیت‌های جنسی موسوم به ال‌جی‌بی‌تی‌کیو است.
به یمن این دست خبرها، می‌دانیم که تمامی دستگاه‌های سیاسی و دولتی در آمریکا، حداقل یک عضو فعال از جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو در خود داشته است؛ از میان ایالات ۵۰گانه آمریکا، در ۴۱ ایالت، افرادی از حلقه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو به مجلس سنا و یا نمایندگان راه یافته‌اند؛ چهره‌های متعلق به این گروه، در دستگاه شهرداری نیز فعال هستند، ولی تاکنون هیچ رییس‌جمهور و یا معاون رییس‌جمهوری در آمریکا، علناً متعلق به ال‌جی‌بی‌تی‌کیو نبوده است. بااین‌حال، گفته می‌شود تعدادی از رؤسای جمهور این کشور روابط همجنس‌گرایانه غیرعلنی داشته‌اند.
بخش دیگری از پوشش‌های رسانه‌ای، صرف پرداختن به معرفی چهره‌های سیاسی که علناً عضو ال‌جی‌بی‌تی‌کیو بوده و یا در دوره خدمت در پست سیاسی خود، گرایشات جنسی خود را علنی کرده‌اند، می‌شود. در این زمینه، می‌توان به لیست طویلی که دانشنامه آزاد ویکی‌پدیا از افراد حاضر در پست‌های سیاسی در تمامی کشورهای جهان ارائه کرده است، اشاره داشت.

«همجنس‌گرایی در حال تکامل» سیاست‌مداران آمریکایی
گفته می‌شود حدود ۸ میلیون بزرگسال در آمریکا همجنس‌گرا، دوجنسی، تراجنسی، و یا کوییر هستند که این میزان 5.3% کل جمعیت بزرگسال، یعنی بخش قابل توجهی از جمعیت رأی‌دهندگان آمریکایی را تشکیل می‌دهد. اگرچه حمایت از همجنس‌گرایی برای کسب رأی ال‌جی‌بی‌تی‌کیو عمر درازی ندارد و تا یک دهه قبل می‌توان گفت کمترین اعتنا به آن از سوی نامزدهای انتخاباتی صورت نمی‌گرفت، اما به‌طورکلی می‌توان مصالحه بیشتری میان ال‌جی‌بی‌تی‌کیو و حزب دموکرات مشاهده کرد تا حزب جمهوری‌خواه. دلیل این موضوع، حمایت کلی حزب دموکرات از آزادی‌های مدنی و مباحث «حقوق بشر» است که برخی نهادها نظیر عفو بین‌الملل، حقوق ال‌جی‌بی‌تی‌کیو را ذیل آن قرار می‌دهند. از سویی، شعارهای حزب جمهوری‌خواه بیشتر شامل طیف آرمان‌هایی همچون نهاد خانواده و یا برتری بین‌المللی آمریکا و جنگ‌افروزی است تا حمایت از حقوق مدنی اقلیت‌های گوناگون.
به لحاظ تاریخی نیز، حزب دموکرات اولین اقدام را برای بهره‌برداری از آراء ال‌جی‌بی‌تی‌کیو صورت داده است؛ در انتخابات سال ۲۰۱۲، باراک اوباما که برای دومین دوره ریاست‌جمهوری‌اش مبارزه می‌کرد، نام خود را به‌عنوان نخستین رییس‌جمهور آمریکایی حامی حقوق همجنس‌گرایان به ثبت رساند. وی در آن زمان، با توسل به اصطلاح نودرآمد «در حال تکامل»، خود را به‌عنوان چهره‌ای که زمانی مخالف همجنس‌گرایی بوده، اما به‌تازگی و به‌تدریج نظراتش را در این زمینه مورد بازنگری قرار داده و تنها منتظر فرصتی برای علنی‌کردن نظرات حمایت‌آمیز جدیدش از ال‌جی‌بی‌تی‌کیو بوده است، معرفی کرد. در انتخابات این سال که اوباما در آن برای دومین‌بار به کاخ سفید راه یافت، بررسی آراء، حاکی از آن بود که آراء وی و رقیبش از حزب جمهوری‌خواه، میت رامنی، در میان رأی‌دهندگان عادی (دگرجنس‌گرا)، تقریباً برابر بوده است. بااین‌حال، آراء اکتسابی اوباما و رامنی از میان رأی‌دهندگان ال‌جی‌بی‌تی‌کیو، سه به یک به‌نفع اوباما بوده است و نتیجه‌گیری نهایی از این مقایسه، حاکی از تبدیل شدن ال‌جی‌بی‌تی‌کیو به یکی از اقلیت‌های با رأی مهم است که می‌تواند در نتیجه نهایی انتخابات ملی، تعیین‌کننده باشد. همین امر، سبب می‌شود دلیل هجوم ناگهانی هر دو نامزد دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در انتخابات فعلی برای کسب آراء ال‌جی‌بی‌تی‌کیو، توسل دوباره به ادعای «در حال تکامل» بودن نظراتشان در باب همجنس‌گرایی، و وعده و وعیدهای پرهزینه در این جهت را بهتر درک کنیم.

هیلاری و چرخشی ناگهانی به سمت همجنس‌گرایان
هیلاری در سال ۲۰۱۳، بعد از یک دهه مخالفت با همجنس‌گرایی، ناگهان در ۲۸ آوریل ۲۰۱۳ و درست روزی که قرار بود دیوان عالی آمریکا به بررسی پرونده ازدواج همجنس‌گرایان بپردازد، تصویر توئیتر خود را از H به پرچم رنگین‌کمان همجنس‌گرایان تغییر داد و نوشت: «در کشور ما، هر زوج عاشق و خانواده‌ای حق دارد به رسمیت شناخته شود و به‌صورت برابر از حمایت قانون برخوردار شود». این اقدام زیرکانه، دو ماه پس از آن صورت می‌گرفت که هیلاری از سمت خود به‌عنوان وزیر خارجه دولت اوباما استعفا کرد و همهمه مهیا شدن وی برای انتخابات ۲۰۱۶ از همان روز استعفا، به‌گوش می‌رسید. هیلاری برای اثبات صداقت خود برای ادعای «در حال تکامل»بودن نظرش راجع به ال‌جی‌بی‌تی‌کیو، وعده‌های انتخاباتی خود برای این گروه را این‌گونه عنوان کرده است: تلاش برای برابری کامل ال‌جی‌بی‌تی‌کیو در سطح قوانین فدرال؛ حمایت از جوانان، والدین و سالمندان ال‌جی‌بی‌تی‌کیو؛ تلاش برای تنظیم قوانین خدمت نظامی ال‌جی‌بی‌تی‌کیو؛ تلاش یرای حذف ایدز (که مردان همجنس‌گرا آسیب‌پذیرترین قشر در مقابل آن هستند)؛ حمایت از حقوق تراجنسی‌ها؛ و پیشبرد حقوق ال‌جی‌بی‌تی‌کیو در سطح بین‌الملل.
وی به‌عنوان معاون ریاست‌جمهوری خود نیز تیم کینز را معرفی کرده است که از همان سیاست‌مداران «در حال تکامل» و مدافع حقوق ال‌جی‌بی‌تی‌کیو است. از فعالیت‌های کینز که با روند عادی‌شدن همجنس‌گرایی در آمریکا، دست از مواضع قبلی خود برداشته، حمایت از قانون منع تبعیض در محل کار بر اساس گرایشات جنسی برای دفاع از ال‌جی‌بی‌تی‌کیو را می‌توان نام برد. بااین‌حال و باوجود این‌که هیلاری توانسته است حمایت شدید ال‌جی‌بی‌تی‌کیو را به‌واسطه شعارهای بی‌پروایی نظیر «حقوق بشر همان حقوق همجنس‌گرایان است» و وعده‌های پرهزینه برای ال‌جی‌بی‌تی‌کیو کسب کند، ولی ال‌جی‌بی‌تی‌کیو بر ولع خود در نتیجه تب فعلی انتخاباتی افزوده و این سؤال را مطرح می‌کند که هیلاری زمانی که بیل کلینتون دو قانون ضدال‌جی‌بی‌تی‌کیو را در دهه ۹۰ به تصویب می‌رساند، کجا بود؟!
به‌علاوه، باید از اشاره ال‌جی‌بی‌تی‌کیو به مبالغ هنگفتی که هیلاری از دولت‌های عربی خلیج فارس برای بنیاد کلینتون‌ها دریافت کرده، یاد کرد. این اعتقاد وجود دارد که اقدام و ادعای هیلاری برای حمایت از ال‌جی‌بی‌تی‌کیو، در تضاد با عملکرد وی در دریافت کمک‌های مالی و تعامل با دولت‌هایی است که همجنس‌گرایی را در کشورهای خود جرم‌انگاری کرده‌اند.

ترامپ؛ از تحقیر زنان تا حمایت از همجنس‌گرایان
به‌نظر می‌رسد ترامپ که با مواضع بسیار روشن حزب جهموری‌خواه وارد میدان شده، غیر از مواضع خود در تحقیر زنان، در رابطه با ال‌جی‌بی‌تی‌کیو چندان با مواضع سنتی حزب خود هماهنگ نبوده و کسب آراء بیشتر را به پایبندی به نظام ارزشی جمهوری‌خواهان در مقابله با گسترش روزافزون نفوذ ال‌جی‌بی‌تی‌کیو، ترجیح داده است. وی به مجرد نشر خبر کشتار در اورلاندو، بر حمایت خود از ال‌جی‌بی‌تی‌کیو مانور داد و اعلام کرد «اگر من رییس‌جمهور بشوم، هر کاری در توانم باشد برای حمایت از شهروندان ال‌جی‌بی‌تی‌کیو در مقابل خشونت و فشار گروه‌های ایدئولوژیک خارجی خواهم کرد، قول می‌دهم».  بااین‌حال، مدعاهای دیگر او حاکی از مواضع دوگانه‌اش هستند. برای مثال، وی عنوان کرده است که قضاتی را در دیوان عالی منصوب خواهد کرد که به ازدواج برابر رأی ندهند. این در حالی است که نامزد وی برای معاونت ریاست‌جمهوری، مایک پنس، نیز از چهره‌ای کاملاً ضد ال‌جی‌بی‌تی‌کیو است و به‌عنوان سناتور ویرجینیا، درست برخلاف کینز، قانونی را حمایت کرده است که تبعیض در محل کار را دنبال می‌کند. در مجموع، می‌توان گفت ترامپ مواضع دوگانه و متغیری را در رابطه با ازدواج، تبعیض محل کار، برابری تراجنسی‌ها، جراحی‌های تغییر جنسیت، حضانت، مخالفان همجنس‌گرایی، و از این قبیل بروز داده است که نشان‌دهنده نیت کلی وی برای بهره‌برداری سیاسی از رأی ال‌جی‌بی‌تی‌کیو، بدون پایبندی به شعارهای سنتی حزب متبوع خود است. این رفتار اگرچه قادر نیست رأی چندانی از میان ال‌جی‌بی‌تی‌کیو نصیب او کند، اما محتمل است آراء رأی‌دهندگان جمهوری‌خواه را به‌دلیل عدول از شعارهای حزبی‌اش در مخالفت با ال‌جی‌بی‌تی‌کیو، دچار ریزش کند.

captcha
شماره‌های پیشین