sobhe-no.ir
1099
چهارشنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۹
9
گزارش پیگیری «صبح‌نو» درباره نابودی سالانه ۲‌میلیارد تن خاک ایران را بخوانید

سرعت کم خاک‌سازی؛ شتاب زیاد فرسایش

به اعتقاد محققان، تشکیل ۷ تا ۸سانتی‌متر خاک بین ۱۰۰‌تا 1000 سال زمان نیاز دارد. این در حالی است که بنا به دلایل انسانی و طبیعی، میزان فرسایش خاک در ایران به طور متوسط ۶‌تن در هکتار در سال است که این میزان بیش از حد قابل تحمل فرسایش بوده و این امر موجب شده که در برخی مناطق به‌طور کلی خاک از دست برود که در این شرایط میزان جذب رطوبت خاک کاهش یافته است و در زمان وقوع سیل، سیلاب به جای جذب در زمین به رواناب تبدیل شود.

«صبح‌نو» آخرین وضعیت بازار مسکن در کشور را بررسی می‌کند

نرخ مسکن 5درصد در آگهی‌ها ارزان‌تر شد

شفافیت بازار مسکن با فعالیت پلتفرم‌های فعال در حوزه املاک افزایش یافت اما با ابلاغیه‌های حذف قیمت‌ها از بین رفت؛ چرا‌که جو روانی جامعه روز‌به‌روز به قیمت‌ها می‌افزود. بالا رفتن قیمت مسکن و نوسان شدید این بازار، پیشنهاد پیوند زدن بازار مسکن با بورس قوت گرفته تا جایی که در تابستان سال جاری بورس مسکن رسما راه‌اندازی شد. حالا بررسی نرخ‌های پیشنهادی فروش مسکن شهر تهران در دو هفته اخیر از کاهش متوسط 2‌/5 درصدی حکایت دارد.

صبح نو

«صبح‌نو» آخرین وضعیت بازار مسکن در کشور را بررسی می‌کند

نرخ مسکن 5درصد در آگهی‌ها ارزان‌تر شد

شفافیت بازار مسکن با فعالیت پلتفرم‌های فعال در حوزه املاک افزایش یافت اما با ابلاغیه‌های حذف قیمت‌ها از بین رفت؛ چرا‌که جو روانی جامعه روز‌به‌روز به قیمت‌ها می‌افزود. بالا رفتن قیمت مسکن و نوسان شدید این بازار، پیشنهاد پیوند زدن بازار مسکن با بورس قوت گرفته تا جایی که در تابستان سال جاری بورس مسکن رسما راه‌اندازی شد. حالا بررسی نرخ‌های پیشنهادی فروش مسکن شهر تهران در دو هفته اخیر از کاهش متوسط 2‌/5 درصدی حکایت دارد.

بررسی جدیدترین وضعیت بازار مسکن شهر تهران نشان می‌دهد که طی هفته‌های دوم و سوم دی‌ماه نرخ‌های پیشنهادی فروش هر متر مربع آپارتمان به‌طور متوسط 2‌/5درصد نسبت به هفته آخر آذر و اول دی کاهش یافته است. این افت در ادامه کاهش پله‌ای نرخ‌های پیشنهادی دو ماه اخیر اتفاق افتاد. در هفت روز ابتدایی آذرماه نیز نسبت به هفته پایانی آبان قیمت‌ها ۱۱‌درصد کاهش یافته بود. گزارش مرکز آمار پس از گزارش بانک مرکزی تأیید دومی از افت متوسط قیمت مسکن در تهران است. کارشناسان با اشاره به‌اینکه تنها اتفاقی که می‌تواند به سرعت توضیح‌دهنده این روند در بازار مسکن باشد اتفاقات حوزه سیاسی است می‌گویند: « از نیمه دوم آبان که ترامپ شکست خورد انتظارات منفی نسبت به آینده تعدیل شد. با تعدیل انتظارات منفی ابتدا سرعت تبدیل پول نقد به دارایی کاهش یافت. این سرعت به‌گونه‌ای بود که در آذر‌ماه بر حجم پول موجود در  اقتصاد ایران  افزوده نشد.»
آخرین اطلاعات به دست آمده از سامانه کلید نشان می‌دهد از ۱۴‌تا ۲۱‌دی‌ماه‌۱۳۹۹ نسبت به دو‌هفته قبل از آن قیمت فروش هر متر مربع مسکن در آگهی‌های مربوط به منطقه یک 3‌/3درصد، منطقه دو 9‌/2درصد، منطقه سه 0/4درصد، منطقه چهار 0‌6/1درصد و منطقه پنج ۱.۱‌درصد کاهش یافته است. این اطلاعات که از نرخ‌های ثبت شده در آگهی‌ها استخراج شده نشان می‌دهد طی هفته دوم و سوم دی‌ماه در مقایسه با دو هفته قبل از آن قیمت‌ها در منطقه 6‌پایتخت 7/7درصد، منطقه‌۹ به میزان 8‌/5درصد، منطقه‌۱۰ بالغ بر6/6‌درصد، منطقه‌۱۲ به میزان 5‌/13درصد و منطقه‌۱۴ بالغ بر 9/1 درصد افت کرده است. در عین حال قیمت آگهی‌ها در منطقه هفت 7‌/2درصد، منطقه هشت 1‌/1درصد، منطقه‌۱۱ به میزان ۱۵‌درصد، منطقه‌۱۳ بالغ بر 1/4درصد، منطقه‌۱۵ بالغ بر 2‌/1درصد، منطقه‌۲۱ به میزان8/9‌درصد و منطقه‌۲۲ بالغ بر 2/1درصد طی دو هفته اخیر افزایش یافته است. مناطق‌۱۶ تا ۲۰ به‌دلیل پایین بودن تعداد آگهی‌ها و نبود داده‌های کافی در این گزارش لحاظ نشده است. به‌طور متوسط در ۱۷‌منطقه یاد شده از شهر تهران، میانگین قیمت کل 7‌/5درصد و میانگین قیمت هر متر مربع 2‌/5درصد طی هفته دوم و سوم دی‌ماه‌۱۳۹۹ نسبت به دو هفته قبل از آن پایین آمده است. تعداد آگهی‌ها نیز به طور متوسط در بازه زمانی مذکور 3/3درصد کمتر شده است. بیشترین افت تعداد آگهی‌ها در منطقه‌۱۱ به میزان ۴۴‌درصد و بالاترین رشد در منطقه هفت به میزان ۱۶۲‌درصد رخ داده است. این آمار نشان می‌دهد اقدام برای فروش در منطقه‌یک ۱۵‌درصد، منطقه دو ۵‌درصد، منطقه‌سه ۲۵‌درصد، منطقه چهار ۱‌درصد، منطقه پنج ۵‌درصد، منطقه‌۱۱ به میزان ۴۴‌درصد، منطقه‌۱۳ بالغ بر ۳۱‌درصد، منطقه‌۲۱ به میزان ۱۴‌درصد کاهش یافته و از سوی دیگر تعداد آگهی‌ها در منطقه6،  ۱۸‌درصد، منطقه هفت ۱۶۲‌درصد، منطقه هشت ۱۴‌درصد، منطقه‌۹ به میزان ۷۴‌درصد، منطقه‌۱۰ بالغ بر ۸۳‌درصد، منطقه‌۱۲ به میزان ۲۷‌درصد، منطقه‌۱۴ بالغ بر ۹۵‌درصد و منطقه‌۲۲ به میزان ۲۶‌درصد افزایش نشان می‌دهد. حتی چند روز قبل هم، رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه فروشندگان مسکن در تهران، متری ۱۰‌میلیون تومان تخفیف می‌دهند و خریدار نیست، گفته بود: تعداد فروشندگان چند برابر خریداران است. فروشنده‌ای که تا دو ماه قبل آپارتمانش را متری ۵۵‌میلیون نرخ گذاری کرده بود، حالا ۴۵‌میلیون تومان قیمت گذاشته و کسی نمی‌خرد. آن وقت بعضی سازندگان و فروشندگان می‌گویند قیمت پایین نیامده است. عده‌ای هم به عمد یا غیرعمد با ارائه  بعضی آمارها به آن‌ها کمک می‌کنند. این اشتباه است. بگذاریم کسانی که خانه ندارند مقداری نفس بکشند.» از عصر پنج‌شنبه ۱۸‌دی‌ماه پس از ممنوعیت هشت ماهه، قیمت خودرو به پلتفرم‌های آگهی آنلاین بازگردانده شد. ممنوعیت درج قیمت خودرو و مسکن از اردیبهشت‌ماه سال جاری ایجاد شده بود. البته هنوز قیمت مسکن در آگهی‌های اینترنتی قابل مشاهده نیست ولی شنیده می‌شود که ممکن است نرخ‌های مسکن هم به سایت‌ها برگردد.
مخالفان حذف قیمت‌ها می گویند که سانسور قیمت، تنها باعث زحمت متقاضیان می‌شود و راه را برای شفافیت بازار می‌بندد که به سوءاستفاده برخی سوداگران می‌انجامد. با این حال، موافقان عدم درج قیمت‌ها از جمله مصطفی قلی‌خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک با این استدلال که بازار مسکن از آگهی‌های بدون هویت ضربه می‌بیند معتقد است که درج قیمت در سایت‌ها منجر به رقابت نرخ‌گذاری در بازار املاک می‌شود و هرکس هر نرخی دلش بخواهد روی خانه خود می‌گذارد. به هر ترتیب از عصر پنج‌شنبه قیمت خودرو به آگهی‌های سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها بازگشته و یکی از فعالان سایت‌های ملکی گفته است که رایزنی‌هایی برای درج قیمت مسکن نیز در جریان است و احتمالا  به‌زودی ممنوعیت مشاهده قیمت مسکن برداشته 
خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین