sobhe-no.ir
1099
چهارشنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۹
8
گزارش «صبح‌نو» درباره آغاز قطعی برق در شهرهای مختلف كشور را بخوانید

برق درو می‌کنند خانه‌ها خاموش می‌شوند

آلودگی هوا و قطعی برق در برخی شهرهای صنعتی کشور به‌ویژه تهران؛ این روزها به دو مسأله مورد اعتراض شهروندان تبدیل شده است. مسوولان سازمان محیط زیست معتقدند وزارت نفت و نیرو بی‌توجه به هشدارها و پیشنهادهای این سازمان، مازوت را در نیروگاه‌های تولید برق حرارتی می‌سوزانند و باعث آلودگی هوا می‌شوند. اما برخی معتقدند ممکن است دلیل هر دو مشکل آلودگی هوا و قطعی برق؛ استخراج بیت‌کوین توسط دولت باشد. نایب ‌‌رییس هیات‌مدیره سندیکای صنعت برق، این احتمال را رد می‌کند اما یک فعال صنعت ماینینگ، صحت چنین موضوعی را امکان‌پذیر می‌داند. اگرچه این ادعا را نمی‌توان به سادگی پذیرفت و دلیل اصلی این سیکل معیوب است اما شواهد و گزارش‌های مختلف رسانه‌ها، نشان می‌دهد کارگاه هایی به شکل غیرمجاز نسبت به زراعت بیت‌کوین اقدام کرده‌اند که برق بسیاری مصرف می‌کنند و اخیرا وزارت نیرو اعلام کرده ۳۰۰‌مگاوات از این کارگاه‌های غیرقانونی کشف شده‌اند. با وجود همه فرضیه‌ها، مردم بسیاری در كشور دیروز غافلگیر شدند. اهالی مناطق‌۲،۳،۶،۹،۱۰،11،12،۱۳،۱۴ در ساعت‌های مختلف روز شاهد قطعی برق بودند. همچنین خبرگزاری‌ها نیز گزارش دادند در استان‌هایی از گیلان، البرز، مركزی ،اصفهان، خوزستان، سمنان، قم، اردبیل و آذربایجان‌شرقی نیز مردم دچار قطعی برق شده‌اند.

میانگین شاخص آلودگی هوای تهران در غیبت مسوولان متولی، به عدد‌184 رسید

نفس در سینه حبس است

شما كه الان در حال خواندن این گزارش هستید احتمالا حالت‌هایی چون سردرد، سوزش چشم، حالت تهوع یا خستگی و سرگیجه را به‌دلیل آلودگی هوا دارید. در زمان نوشتن این سطور هم شاخص آلودگی هوای تهران به عدد‌184 و وضعیت هشدار برای تمام افراد جامعه رسیده بود اما نه از تصمیمات كمیته اضطرار آلودگی هوا خبری بود و نه از وزش باد و بارش باران. این وضعیت در كلان‌شهرهای دیگر كشور چون اراك، تبریز، اصفهان، اهواز، مشهد و غیره نیز كم و بیش وجود داشت. البته سازمان هواشناسی پیش‌بینی كرده است كه از روز پنج‌شنبه با آغاز وزش باد از سمت شمال غرب كشور می‌توان تا حدودی به كاهش آلودگی هوا در شهرها امیدوار بود، اما این تمام ماجرا نیست. مردم این سوال را از مسوولان دارند كه واقعا مسوولان و متولیان این وضعیت كدام‌نهادها و اشخاص هستند و ترك فعل كدام یك از آن‌ها موجب شده است تا مردم در كنار نگرانی از شیوع كرونا، به‌دلیل آلودگی هوا نیز به سنگینی تنفس كنند؟‌

فوتی‌های روزانه كرونا به 100‌نفر نزدیك شد

۶۸۳‌بیمار در كشور بستری شدند

صبح نو

فوتی‌های روزانه كرونا به 100‌نفر نزدیك شد

۶۸۳‌بیمار در كشور بستری شدند

آمار فوتی‌ها و مبتلایان کرونا که در چند روز گذشته کاهش چشمگیر داشته است به نظر می‌رسد که دوباره روی روند صعودی قرار گرفته است. افزایش آمار فوتی‌های کرونا در سه روز گذشته موید این مطلب است چراکه بر‌اساس آخرین آمار وزارت بهداشت در فاصله ظهر روز دوشنبه تا ظهر روز سه‌شنبه 98‌هموطن به‌دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند. سخنگوی وزارت بهداشت دیروز درباره جدیدترین موارد شناسایی شده هم از آمار 6408‌نفر خبر داد.
خانم سیماسادات لاری در ادامه گزارش خود تاکید کرد: بر‌اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶هزار و ۴۰۸‌بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۶۸۳‌نفر از آن‌ها بستری شدند که مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۲۹۹‌هزار و ۲۲‌نفر رسید.
لاری ادامه داد: متاسفانه در مدت یاد شده نیز ۹۸‌بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۵۶‌هزار و ۳۶۰‌نفر رسید. به گفته وی، ۴۵۰۷‌نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. لاری تاکید کرد: در حال حاضر و بر‌اساس آخرین تحلیل‌ها، هفت شهرستان ساری، آمل، فریدونکنار، قائمشهر و نکا در استان مازندران و بندرگز و کردکوی در استان گلستان در وضعیت قرمز قرار دارند.
به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، همچنین ۳۰‌شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۱۹‌شهرستان در وضعیت زرد و ۱۹۲‌شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
دکتر علیرضا زالی، فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران هم دیروز با اشاره به تأثیر اجرای طرح محله محور حاج قاسم سلیمانی در کاهش میزان مبتلا و مرگ‌و‌میر ناشی از این بیماری در کشور به‌ویژه در پایتخت، در خصوص استمرار اجرای این طرح ابراز امیدواری کرد. وی ادامه داد: در تهران از ابتدای آذرماه 
تا کنون، شاهد کاهش ۷۹درصدی در آمار مرگ‌و‌میر، ۷۱درصدی در آمار مراجعه بیمارستانی و ۷۶درصدی در آمار مراجعه روزانه افراد به مراکز بهداشت و درمان بوده‌ایم. همچنین در این بازه زمانی در میزان بستری در بخش مراقبت‌های ویژه، کاهش ۴۱درصدی گزارش شده است. زالی تصریح کرد: این کاهش آمار در هفته‌های دی‌ماه نیز پیوسته و پویا ادامه داشته به‌طوری که در هفته سوم نسبت به هفته دوم دی‌ماه ۷/۵درصد کاهش در میزان مرگ‌و‌میر و ۱۱/۵درصد در میزان بستری گزارش شده است.

captcha
شماره‌های پیشین