sobhe-no.ir
1099
چهارشنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۹
6
سئول باید عزم خود برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده تهران را نشان بدهد

پایان بهانه تحریم‌ها

توقیف نفتکش کره‌جنوبی در آب‌‌‌‌های خلیج‌فارس توسط نیروی دریایی سپاه، بار دیگر مساله پول‌های بلوکه‌شده ایران در این کشور را بر سر زبان‌ها انداخت و باعث شد تا هیات دیپلماتیک کره‌‌ای پس از مدت‌ها برنامه‌ریزی، مجبور به سفر به ایران شود و تلاش کند با رایزنی‌‌‌‌های سیاسی، ایران را به آزادی نفتکش خود مجاب کند. در مقابل، اصلی‌‌ترین مطالبه تهران از سئول، آزاد‌‌سازی هفت میلیارد دلار ارز بلوکه‌شده کشورمان است؛ ارزی که در صورت آزاد‌‌سازی، می‌تواند منابع خوبی برای تامین داروهای مورد نیاز ایران باشد.

اتحادیه اروپا منتظر دولت جدید آمریکا برای حل اختلاف ترکیه و یونان است

مدیترانه؛ نمادی تازه برای ناکارآمدی اروپا

سمیرا کریمشاهی / در هزاره سوم، حمله آمریکا به خاک عراق بدون کسب مجوز از شورای امنیت و عدم توانایی اتحادیه اروپا در فعلیت بخشیدن به کارآمدی برجام پس از خروج آمریکا از آن را می‌توان مهم‌ترین تکه‌های پازل ناکارآمدی نهادی دانست که آن را تکمیل کرده. دهه‌هاست حوادث در صحنه روابط بین‌الملل تأیید‌کننده این ادعا شده‌اند که زور و قدرت حرف اول را می‌زند و تا آنجایی که بتواند و به نفعش نباشد مچ ساختارهای قانونی را زمین می‌زند. و چنین مسأله‌ای روز‌به‌روز عدم‌کارایی نهادها و سازمان‌هایی از جمله سازمان ملل متحد را عریان‌تر ساخته. اما دور تازه این دومینوی ناکارآمدی را در تنش‌های شرق مدیترانه بر سر مالکیت منابع انرژی شاهد هستیم.

صبح نو

سئول باید عزم خود برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده تهران را نشان بدهد

پایان بهانه تحریم‌ها

توقیف نفتکش کره‌جنوبی در آب‌‌‌‌های خلیج‌فارس توسط نیروی دریایی سپاه، بار دیگر مساله پول‌های بلوکه‌شده ایران در این کشور را بر سر زبان‌ها انداخت و باعث شد تا هیات دیپلماتیک کره‌‌ای پس از مدت‌ها برنامه‌ریزی، مجبور به سفر به ایران شود و تلاش کند با رایزنی‌‌‌‌های سیاسی، ایران را به آزادی نفتکش خود مجاب کند. در مقابل، اصلی‌‌ترین مطالبه تهران از سئول، آزاد‌‌سازی هفت میلیارد دلار ارز بلوکه‌شده کشورمان است؛ ارزی که در صورت آزاد‌‌سازی، می‌تواند منابع خوبی برای تامین داروهای مورد نیاز ایران باشد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان روز دوشنبه، 22 دی در نشست خبری خود درباره اهداف سفر هیات کره‌‌ای به ایران و دیدار و رایزنی با مقامات کشورمان، گفت: در مورد سفر این هیأت از قبل تصمیم گرفته شده و برنامه‌ریزی انجام گرفته بود. در جریان مذاکرات بین مقامات ایران و کره موضوعات مختلف مورد بحث قرار می‌‌گیرد که در رأس آن، موضوع پول‌‌‌‌های بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی است. خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به این سوال که اگر کره پول‌‌‌‌های بلوکه‌شده ایران را آزاد نکند، تهران چه اقدامی را انجام می‌‌دهد، گفت: امکان عدم‌پرداخت این پول‌ها وجود ندارد و ما از همه مجاری قانونی و حقوقی برای آزاد‌‌سازی این پول‌ها استفاده می‌‌کنیم. قانون جنگل که حاکم نیست و از طرف دیگر دولت کره‌جنوبی نیز هیچ‌وقت نگفته است که این پول‌ها را پس نمی‌دهد.
 
تحریم‌‌‌‌های ظالمانه یا بی‌ارادگی طرف کره‌ای؟
همان روز نشست عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی با هیات کره‌جنوبی به ریاست معاون وزیر خارجه این کشور برای برنامه‌ریزی به‌منظور آزاد‌‌سازی منابع بلوکه‌شده ایران در کشور کره‌جنوبی برگزار شد. همتی در حاشیه دیدارش با هیات کره‌ای، تصریح کرد: در جلسه‌ای که امروز با قائم‌مقام وزیر خارجه کره‌جنوبی داشتیم، به کره‌ای‌ها گوشزد و تاکید کردم که منابع بلوکه‌شده ایران در کره متعلق به ملت ایران است و نباید با آن شوخی کرد. رییس کل بانک مرکزی با اشاره به کارشکنی کره‌‌ای‌ها برای آزاد‌‌سازی پول‌‌‌‌های بلوکه‌شده ایران، افزود: در حال حاضر یک‌سال‌و‌نیم است که کره‌ای‌ها بار‌ها نامه‌نگاری و اعلام ‌کردند که مشکل را امروز، فردا یا یک ماه دیگر حل می‌کنند، اما تاکنون این مشکل حل نشده است؛ هرچند من احساس می‌کنم که قائم‌مقام وزارت خارجه کره‌جنوبی برای حل این مشکل عزمی جدی دارد. پیش از دیدار با همتی، هیات کره‌‌ای با سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌‌وگو کرده بودند. برخلاف آنچه تصور می‌شود که کره‌‌ای‌ها به‌دلیل تحریم‌ها و فشارهای آمریکا برای آزاد‌‌سازی پول‌های بلوکه‌شده ایران اقدامی نمی‌کنند، عراقچی دلیل این امر را نبود عزم جدی در طرف کره‌‌ای دانست. عراقچی در حاشیه دیدارش با مقامات کره‌‌ای، تصریح کرد: از نظر جمهوری اسلامی ایران مسدودماندن منابع ارزی ایران در کره بیش از آنکه به‌ دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا باشد، ناشی از فقدان اراده سیاسی نزد دولت کره‌جنوبی بوده است. عراقچی در عین حال تاکید کرد: «حدود دوسال‌و‌نیم است که بانک‌های کره‌ای به‌طور غیرقانونی منابع ارزی ایران را به دلیل آنچه ترس از تحریم‌های آمریکا ذکر می‌شود، مسدود کرده‌اند. این اقدام که فقط تسلیم‌شدن در برابر باج‌خواهی آمریکاست قابل‌قبول نیست و طبعا توسعه روابط نیز فقط زمانی معنادار خواهد بود که این مشکل حل شود.» در این دیدار همچنین مقام کره‌ای تاکید کرد که فراهم‌‌‌آوردن دسترسی ایران به منابع ارزی خود در کره از جمله اولویت‌های دولت آن کشور نیز هست و سئول مصمم است که این موضوع را تا حل نهایی آن پیگیری کند. این دیپلمات کره‌ای همچنین روز دوشنبه با حضور در محل وزارت امور خارجه با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد و در این دیدار باز موضوع دارایی ارزی بلوکه‌شده ایران مطرح شد و ظریف بزرگ‌ترین مانع توسعه روابط دو کشور در شرایط فعلى را محدودیت ایجادشده براى منابع ارزى ایران نزد بانک‌هاى کره‌اى ذکر کرد. سید کمال خرازی، رییس شورای راهبردی روابط خارجی نیز از دیگر مقامات ایرانی بود که این هیأت را به حضور پذیرفت و در این دیدار با بیان اینکه هفت میلیارد دلار دارایی‌های ایران در بانک‌های کره‌ای گروگان گرفته شده‌اند و ما حتی برای خرید دارو نمی‌توانیم از حساب‌های خود برداشت کنیم، گفت: در سال‌های اخیر شرکت‌های کره‌ای فرصت‌های خوبی را در ایران از دست داده‌اند.

بهانه کافیست، منتظر 20 ژانویه نباشید
اینکه پس از مدت‌ها رایزنی‌‌‌‌های دیپلماتیک، کره‌‌ای حاضر شدند برای تعیین تکلیف پول‌‌‌‌های بلوکه‌شده ایران، راهی کشورمان شوند و قول مساعدت و همکاری در این زمینه بدهند، بار دیگر نشان داد که برای حق‌خواهی در معادلات بین‌المللی باید اقتدار را چاشنی کرد وگرنه هیچ کشوری حاضر نیست با حضور قلدری مانند آمریکا، قدم از قدم بردارد. از سوی دیگر، حضور هیات کره‌‌ای در ایران نشان از این دارد که آنها نیز مانند سایر کشورها فهمیده‌اند دیگر دوران سیاست فشار حداکثری به پایان رسیده و باید در دوران پساترامپ، به وظایف و تکالیف حقوقی خود عمل کنند و دیگر نمی‌توانند برای رفتارهای منفعلانه خود، تحریم‌‌‌‌های یکسویه واشنگتن را بهانه بیاورند. از سوی دیگر اینکه کره‌‌ای‌ها طی مدت اخیر با وجود وعده‌‌‌‌های مطرح‌شده، هنوز برای آزاد‌‌سازی پول‌‌‌‌های ایران اقدامی انجام نداده‌اند كه شاید نشان از توجه آنها به مناسبات دوران ریاست‌‌جمهوری بایدن دارد چراکه نمی‌خواهند برای عادی‌‌‌سازی روابط با ایران، بی‌گدار به آب بزنند و بدون رای و نظر دولت آینده آمریکا، قدمی از قدم بردارند. این نکته‌‌ای بود که خطیب‌زاده نیز در نشست اخیر خود به آن اشاره کرد. او خطاب به کره‌‌ای‌ها گفت: آن‌ها باید این پول‌ها را هرچه زودتر در اختیار ایران قرار دهند. ما به آن‌ها می‌‌گوییم که در انتظار ۲۰ ژانویه(روز تحلیف بایدن) ننشینند چراکه بعد از ۲۰ ژانویه اقدامات کشورها جور دیگری ارزیابی 
می‌‌شوند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره در گفت وگو با «صبح نو»  :
خبرهای خوبی از نحوه مذاکرات شنیده می شود
«پویا فیروزی» رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی در گفت وگو با روزنامه صبح نو،  با اشاره به مذاکرات ایران و کره که در تهران در حال برگزاری است، عنوان کرد: ما پیش از این پیشنهادات خودمان را برای پول های بلوکه شده کشورمان در کره جنوبی به طرف سئول مطرح کردیم که غذا و دارو نباید جزو تحریم ها به شمار آید و محدودیتی برای این نوع کالاها و پول کشورمان در این باره ایجاد نکند.
فیروزی افزود: پیشنهاد دادیم تا کالاهای غیر تحریمی به جای پول از سوی کشورمان دریافت شود و بتوانیم دارو و مواد غذایی وارد کنیم. اما با موافقتی در این باره از سوی کره دست نیافتیم.
وی با اشاره به اینکه بیش از 9 میلیارد دلار بدهی کره به کشورمان است، ادامه داد: ما به عنوان بخش خصوصی درمذاکراتی که بین کره و ایران در حالی برگزاری است  حضور نداریم واین بخش دولتی است که این مذاکرات را پیش می برد.  در حال حاضر خبرهای خوبی از نحوه مذاکرات شنیده می شود. آنگونه که شنیده می شود سیاست هایی هم اتخاذ شده است که به زودی از سوی دولتمردان و بانک مرکزی عنوان می‌شود. امیدوارم پیشنهاداتی که برای خرید دارو عنوان کردیم به نتیجه ای برسد.

captcha
شماره‌های پیشین