sobhe-no.ir
1099
چهارشنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۹
5
منازعه میان هاشمی‌ها، جریان اصلاح طلب را متاثر کرده است

جدایی فائزه از محسن

حسام رضایی / اگر محسن و تا حدودی یاسر را متعلق به جناح راست‌میانه بدانیم؛ فائزه، فاطمه و مهدی، حتما در جناح چپ رادیکال جای خواهند گرفت. این جناح‌بندی، اصلا معطوف به نوع بازیگریِ بازیگران در میدان فراخ سیاسی در یک بخش، ناحیه یا یک کشور نیست بلکه تفاوت منش و روش سیاسی در یک خانواده پر حاشیه را به تصویر می‌کشد. تفاوت‌ها چنان در میان یادگارهای هاشمی فقید عمیق و پر رنگ است که باعث می‌شود هرازچندگاهی میان فرزندان، نسبت‌ها، شکل بی‌تکلف به خود بگیرد. این اختلافات البته همواره تاثیرات خاص خود را روی کل جبهه اصلاحات به جای گذاشته است. عملکرد محسن هاشمی با دیگر اعضای خانواده هاشمی به‌خصوص فائزه، فاطمه و مهدی هاشمی در عرصه سیاسی متفاوت است. هر چه دیگر برادر و خواهران شیفته رک گویی و صراحت لهجه هستند، محسن این‌گونه نیست و همیشه تلاش دارد به رسم پدر، جوری سخن بگوید و طوری کنش ورزد، که کمترین گزک را دست منتقدین بدهد؛ بی‌خود نیست که بسیاری محسن را در میان خاندان هاشمی فقید، اشبه به پدر می‌دانند.

موضع کشورمان درباره بازگشت آمریکا به برجام و مذاکره دوباره چیست؟

حرف قطعی ایران

رهبر انقلاب در سخنرانی تلویزیونی ۱۹‌دی درباره گمانه‌زنی‌ها و مباحث جاری در فضای سیاسی کشور پیرامون رفتار جمهوری اسلامی در قبال برجام و وظایف آمریکا در این خصوص، گفتند: «ما هیچ اصراری نداریم، هیچ عجله‌ای نداریم که آمریکا به برجام برگردد؛ اصلا مسأله ما این نیست که آمریکا به برجام برگردد یا برنگردد. آنچه مطالبه منطقی ما و مطالبه عقلانی ماست، رفع تحریم‌هاست؛ این حقّ غصب‌شده ملّت ایران است.» این جملات مواضعی بود که رهبر انقلاب آن را به‌عنوان «سخن پایانی و قطعی» جمهوری اسلامی اعلام کردند.

صبح نو

موضع کشورمان درباره بازگشت آمریکا به برجام و مذاکره دوباره چیست؟

حرف قطعی ایران

رهبر انقلاب در سخنرانی تلویزیونی ۱۹‌دی درباره گمانه‌زنی‌ها و مباحث جاری در فضای سیاسی کشور پیرامون رفتار جمهوری اسلامی در قبال برجام و وظایف آمریکا در این خصوص، گفتند: «ما هیچ اصراری نداریم، هیچ عجله‌ای نداریم که آمریکا به برجام برگردد؛ اصلا مسأله ما این نیست که آمریکا به برجام برگردد یا برنگردد. آنچه مطالبه منطقی ما و مطالبه عقلانی ماست، رفع تحریم‌هاست؛ این حقّ غصب‌شده ملّت ایران است.» این جملات مواضعی بود که رهبر انقلاب آن را به‌عنوان «سخن پایانی و قطعی» جمهوری اسلامی اعلام کردند.

به همین مناسبت پایگاه اطلاع‌رسانی‌KHAMENEI.IR  پرونده «حرف قطعی» را درباره موضع جمهوری اسلامی در زمینه تحریم‌ها و برجام منتشر کرد.در این پرونده با اعضای هیات نظارت بر اجرای برجام، مسوولان ارشد کشور، منصوبان و مشاوران رهبر معظم انقلاب گفت‌وگو شده است.

ظریف: بر سر یک موضوع دو بار مذاکره نمی‌کنیم
در این پرونده، ظریف وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به این سؤال که «اگر طرف‌های برجام، بخواهند شرایط جدیدی برای برداشتن تحریم‌ها مطرح کنند، موضع ما چه خواهد بود؟» تاکید کرد: به‌هیچ‌وجه حق ندارند چنین کاری بکنند. اوّلا  موضوع برجام موضوع هسته‌ای ایران بود و موشکی ربطی به این نداشت و اگر قطعنامه شورای امنیت هم اشاره‌ای به موشکی کرده بود، به موشک دارای کلاهک هسته‌ای اشاره کرده بود. وقتی ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد، موشک دارای کلاهک هسته‌ای هم دیگر معنی نمی‌دهد. لذا اصلا  موضوعیت ندارد، ضمن اینکه خط قرمز ما هم است. ثانیا  طرف‌های برجام که سالانه بالای صدمیلیارد دلار سلاح به منطقه می‌فروختند، در موقعیتی نبودند که به ایران بگویند شما ابزار دفاعی‌ات را از دست بده.
وقتی آن‌ها این بحث را مطرح می‌کردند ما علاوه بر اینکه می‌گفتیم موشک ربطی به برجام ندارد، می‌گفتیم آیا شما حاضرید فروش تسلیحات‌تان به منطقه را متوقف کنید؟ آیا کشورهای منطقه حاضرند هزینه نظامی‌شان را به هزینه نظامی ایران برسانند؟
اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها باید بدانند ما موضوعی را که یک بار مذاکره و توافق کردیم، دوباره مذاکره نخواهیم کرد. قاعده مذاکره این نیست. آن‌ها باید سیاست زیاده‌خواهی را کنار بگذارند. اگر با دیگران می‌توانند مذاکره کنند، بروند از نو مذاکره کنند. آمریکایی‌ها یک اصطلاحی دارند که می‌گویند آنچه مال من است که مال من است، ولی آنچه مال تو است قابل مذاکره است. اگر این قاعده را با دیگران به‌کار می‌برند باید این نکته را متوجه باشند که چنین قاعده‌ای را با ایران به‌عنوان قدیمی‌ترین ملت جهانT هیچ‌گاه نمی‌توانند انجام بدهند.

قالیباف: بازگشت آمریکا به برجام 
بدون رفع تحریم‌ها موضوعیت ندارد
قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی نیز در این گفت‌وگو درباره بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم‌ها ،گفت: اولین چیزی که باید شفاف شود این است که جمهوری اسلامی در چارچوب برجام به تعهدات خود عمل کرد، ولی آمریکا و کشورهای اروپایی به تعهدات خودشان عمل نکردند. در حقیقت آمریکا و اروپا نسبت به تعهد خود در برجام کوتاهی کردند. حتی در دوره‌ای که اوباما و دموکرات‌ها بودند که توافق هم کردند تا تحریم‌ها را بردارند ولی در عمل چنین کاری انجام نشد. یعنی روی کاغذ و در بُعد حقوقی توافق شد ولی حتی در دولت اوباما در عمل هیچ توافقی صورت نگرفت. بنده خاطرم هست وقتی گفتند چرا تحریم‌ها را برنداشتید، چرا مبادلات تجاری و بانکی شروع نمی‌شود، جان کری گفت ما مانع نیستیم و به عبارتی اعتراف کرد که تحریم‌ها در عمل برداشته نشده است. این یعنی صرفا  روی کاغذ و به صورت شکلی و با ظاهری حقوقی اتفاقی افتاده ولی نتیجه درپی نداشت. دوم اینکه تنها موضوع و صحبتی که در برجام داشتیم مسائل هسته‌ای بود ولی آن‌ها از همان ابتدای کار موضوعات دیگری مانند مسائل منطقه را مطالبه کردند.
وی تاکید کرد: برگشت آمریکا به برجام برای ما و ملت ما موضوعیت ندارد. چرا موضوعیت ندارد؟ چون برای ما فی‌نفسه موضوع برجام رفع تحریم است. بههرحال آمریکا خود از برجام بیرون رفته و تحریم اضافه بر برجام به ملت ما تحمیل کرده و به تعهدات خود بر اساس موضوعاتی که در برجام بوده عمل نکرده است. اگر آمریکا به برجام بازگردد می‌خواهد چه کاری انجام دهد؟ اول اینکه آمریکا مکلف است تحریم‌هایی که با خروج از برجام وضع کرده است را لغو کرده و به تعهداتی که در برجام عمل نکرده بر‌اساس تعهداتِ برجام عمل کند. وقتی ما می‌گوییم لغو تحریم‌ها به صورت عملی انجام شود منظور این است که ما به صورت روشن در حوزه اقتصادی به صورت عادی و روان کارمان را انجام دهیم، نفت‌مان را صادر کنیم، و سایر صادرات و واردات را انجام دهیم. سیستم بانکی بتواند به‌طور معمول کار خود را انجام دهد، ما دارایی‌ها و نقدینگی‌هایی را در کشورهای مختلف داریم که فعلا  امکان جابه‌جایی آن را نداریم آزاد بشوند. این اقدامات باید به صورت عملی اتفاق بیفتد و ملت، مردم و سیستم اقتصادی ما این را در عمل ببینند ولی اگر آن‌ها بخواهند باز هم روی کاغذ بیاورند که ما تحریم‌ها را لغو کردیم ولی این اتفاق در عمل نیفتد، این مد نظر ما نیست. این موانع را آمریکایی‌ها ایجاد کرده‌اند و باید خودشان این مانع را برطرف کنند که این کار انجام شود و این خواسته روشنی است. وقتی می‌گوییم رفع تحریم‌ها به صورت عملی اتفاق بیفتد این‌گونه است وگرنه در دوره اوباما و جان‌کری دیدیم که امضا شد، ما به تعهد خود عمل کردیم و آن‌ها هم روی کاغذ به تعهد خودشان عمل کردند ولی ما حتی نمی‌توانستیم دارو وارد کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین