sobhe-no.ir
1099
چهارشنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۹
2
پور ابراهیمی:

آقای جهانگیری درخصوص ارز 4200‌تومانی واقعیت‌ها را به مردم بگوید

طعنه رییس مجلس به دولت

صد بارک‌الله!

جلسه سران قوا روز گذشته به میزبانی آیت‌الله سید ابراهیم رییسی ، رییس قوه قضاییه و با حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی، رییس‌جمهور و محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی برگزار شد. جلسه مشترک سران قوا مدت‌هاست که به پیشنهاد رهبر معظم انقلاب در بالاترین سطح سه قوه کشور و به منظور هماهنگی قوا برگزار می‌شود. در نشست روز گذشته آخرین اوضاع و تحولات داخلی و خارجی در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی بررسی و سران سه قوه درباره راهکارهای حل مسائل کشور با یکدیگر گفت‌وگو و تبادل‌نظر ‌کردند.

صبح نو

طعنه رییس مجلس به دولت

صد بارک‌الله!

جلسه سران قوا روز گذشته به میزبانی آیت‌الله سید ابراهیم رییسی ، رییس قوه قضاییه و با حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی، رییس‌جمهور و محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی برگزار شد. جلسه مشترک سران قوا مدت‌هاست که به پیشنهاد رهبر معظم انقلاب در بالاترین سطح سه قوه کشور و به منظور هماهنگی قوا برگزار می‌شود. در نشست روز گذشته آخرین اوضاع و تحولات داخلی و خارجی در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی بررسی و سران سه قوه درباره راهکارهای حل مسائل کشور با یکدیگر گفت‌وگو و تبادل‌نظر ‌کردند.

​​​​رییسی: انتظار مردم از قوای سه‌گانه، اقدامات امیدآفرین و گره‌گشاست
آیت‌الله سیدابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، در پایان نشست مشترک سران‌قوا با ابراز خرسندی از تشکیل زود به زود جلسات مشترک سران قوا اظهار کرد: این جلسات حتما می‌توانند منجر به طرح مشکلات مردم و گشایش در آن‌ها شوند.
وی افزود: امروز مردم انتظارشان از قوای‌سه‌گانه آن است که در اقدامات‌شان امیدآفرین و گره‌گشا باشند و دغدغه‌های معیشتی مردم باید گشوده شود و هر چه بیشتر اقدامات قوای حاکمیتی به امیدآفرینی در میان مردم بینجامد، دشمن را ناامید می‌کند.
آیت‌الله رییسی با اشاره به سخنان رهبری در 19 دی‌ماه و تأکید ایشان بر خنثی‌‌‌سازی تحریم‌ها گفت: همه باید در راستای خنثی‌‌‌سازی تحریم‌ها تلاش کنند و تلاش همه دستگاه‌ها باید در راستای تحقق شعار «ما می‌توانیم» باشد. وی ادامه داد: ما نیروهای کارشناس، انقلابی و مجاهد کم نداریم و کارآفرینان و سرمایه‌‌گذارانی هستند که می‌توانند تولید را جهش بدهند، لکن باید موانع تولید رفع شوند و ما باید در جهت آن تلاش کنیم. مجموعه اینها، اقداماتی هستند که می‌توانند در نهایت به خنثی‌‌کردن تحریم‌ها بینجامند و این کار شدنی است.
رییس قوه قضاییه با تاکید بر حمایت همه‌جانبه حاکمیت از فعالان اقتصادی گفت: نکته مهم آن است كه همه اقدامات ما بتواند گره از زندگی مردم
 باز کند.
وی افزود: معیشت و سلامت، دو محور اصلی در صحبت‌های نشست دیروز بود و این دو محور البته باید مورد توجه همه دستگاه‌ها قرار بگیرد.
آیت‌الله رییسی با اشاره به اهمیت سلامت اداری، تأکید کرد: سلامت در سازمان اداری کشور مورد توجه مردم است و ما بر این سلامت تاکید می‌کنیم چراکه سلامت اداری، سلامت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را رقم می‌زند و اگر نظام اداری ما نظامی قانونمند و سالم باشد، نتیجه آن رفع دغدغه مردم 
خواهد بود.
وی در پایان با تأکید مجدد بر لزوم همکاری و انسجام سه قوه تحت هدایت رهبر معظم انقلاب گفت: همکاری‌های ما باید منجر به ناامیدی دشمن شود و دوستان را امیدوار کند.
 
روحانی: مردم بابت واکسن نگران نباشند
حجت‌الاسلام حسن روحانی، رییس‌ جمهور  عصر دیروز در پایان جلسه سران قوا که به میزبانی رییس قوه قضاییه برگزار شد، گفت: اگر بخواهم تیتر موضوعات جلسه را بگویم شامل سلامت، معیشت، بی‌اثر‌‌کردن یا لغو تحریم‌‌‌های ظالمانه است.
وی ادامه داد: در زمینه سلامت بحمدالله مردم کار بسیار بزرگی در این مدت انجام دادند که اجرای پروتکل‌های دقیق بهداشتی بوده است و باعث شد آمار فوتی‌ها دو مرتبه به دورقمی برگشت که برای ما بسیار مهم است آمار را پایدار نگه داریم.
روحانی اظهار كرد: مردم توجه داشته باشند دولت با همه توان مساله سلامت و مقابله با کرونا را جزو موارد اصلی و مورد توجه ویژه دارد. بدون تردید یکی از مسائل مهم در این مقطع برای دولت، تامین واکسن مورد نیاز مردم است حالا چه ساخت داخلی که دارد اقدام می‌‌شود و چه خرید از شرکت‌های مطمئنی که مورد اعتماد صددرصد
 باشند.
وی افزود: دولت در زمینه تهیه واکسن از کواکس هم درخواست داده و هم پولش را پرداخت کرده است و میلیون‌ها دوز که خریداری شده در اختیار قرار می‌گیرد. از راه‌های دیگر نیز دنبال تهیه واکسن هستیم؛ بنابراین می‌خواهم خدمت مردم عزیز بگویم که نگرانی در این زمینه نداشته‌باشد.
رییس‌جمهور با اشاره به معیشت مردم اظهار كرد: سه سال ما در یک جنگ بزرگ اقتصادی بودیم. یکی از مسائل مهم در بودجه در زمینه معیشت سال آینده مردم است؛ امروز راجع به آنچه در لایحه دولت آمده بود، با روسای مجلس و قوه قضاییه بحث‌هایی را انجام 
دادیم.
روحانی تاکید کرد: تلاش ما این است که نظرات دولت و مجلس به هم نزدیک‌تر شود و نمایندگان مجلس و مدیران اجرایی جلساتی را برگزار کنند. تلاش ما این است که بودجه جاری را از
 نفت بِبُریم.
رییس‌جمهور تاکید کرد: خیلی دل‌مان می‌ خواهد که در پایان دولت دوازدهم اگر خدا توفیق داد و در مرداد دولت را تحویل دولت سیزدهم دادیم، آن زمان هم از کرونا عبور کرده باشیم و هم از تحریم؛ که دولت سیزدهم بتواند در جاده هموارتر کشور را اداره کند.
 قالیباف: اختلاف سلیقه‌ها با دولت را با همکاری و وحدت بیشتری حل خواهیم کرد
رییس ‌مجلس نیز در پایان این نشست گفت: بسیار خوشحالم که جلسات سران‌قوا با فاصله زمانی کمتری برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه این جلسات با تمرکز بیشتر بر موضوعات مهم و اساسی کشور برگزار می‌شود، گفت: در این جلسات به موضوعات به شکل راهبردی، روشی و تاکتیکی توجه می‌شود؛ موضوعاتی که عمدتا متمرکز بر مسائل مهم بوده و اولویت‌شان حل مشکلات مردم هستند.
قالیباف افزود: امروز تصمیم گرفته شد که جلسه بعدی سران قوا در زمان زودتری برگزار شود. رییس مجلس موضوع بودجه ۱۴۰۰ را حائز اهمیت دانست و اظهار كرد: امروز بخش عمده‌ جلسه به این موضوع اختصاص یافت که در حوزه راهبردها، هماهنگی و هم‌نظری کامل بین قوا وجود داشت.
قالیباف ادامه داد: همانطور که رییس‌جمهور اشاره ‌کردند، هر سه قوه به دنبال این هستند که کاهش وابستگی به نفت را بیشتر از گذشته شاهد باشیم و به سمت صفر شدن وابستگی بودجه به نفت حرکت کنیم و این بدان معناست که بودجه نفت را در هزینه‌های جاری هزینه نکنیم.
وی با بیان اینکه رییس‌جمهور در جلسه گفتند که بابت حرکت به ‌سمت کاهش سهم نفت در بودجه باید به ما بارک‌الله بگویید، ‌تصریح کرد: من می‌گویم همینطور است و بارک‌الله و صدبارک‌الله که در این مسیر گام برداریم و این یکی از مسائل مهم در حل مشکلات کشور مخصوصا  تورم است که هر روز شاهد افزایش آن هستیم.
 بنا بر این گزارش، رییس‌جمهور 10 دی، در واکنش به انتقاد نمایندگان نسبت به اینکه دولت بودجه سال آتی را براساس فروش بشکه‌‌ای بیش از دو هزار بشکه نفت در روز بسته است، گفته بود: «بحث‌‌هایی مطرح می‌‌شود که دولت در پایان راه است و می‌‌خواهد سال آخر نفت زیادی بفروشد؛ اصلا اینکه کار خوبی است و باید بگویید بیشتر بفروشید و مجلس بگوید بارک‌الله به دولت، چراکه این تودهنی به آمریکاست. نزدیک به نیمی از سال دیگر را این دولت هست و به مردم نشان می‌‌دهیم که می‌‌توانیم نفت را تولید و صادر کنیم.»
قالیباف در ادامه گفت: با اینکه در بودجه اهداف مشترکی با دولت داریم، ولی در روش رسیدن به این اهداف، اختلاف سلیقه وجود دارد که قرار شد در هفته آینده، رؤسای کمیته درآمد و کمیته مصرف و رییس کمیسیون تلفیق، جلسه‌ای را با ستاد اقتصادی دولت برگزار کنند تا اختلاف سلیقه‌ها را با همکاری و وحدت بیشتری حل کنیم.
رییس مجلس تأکید کرد: با اطمینان عرض می‌کنم که این بودجه که در حقیقت سند زندگی مردم و سند مالی دولت است، به‌گونه‌ای عمل خواهد کرد که معیشت و سلامت مردم و به‌ویژه موضوع تولید را پیش ببریم.
قالیباف افزود: همانطور که مقام معظم‌رهبری نیز روی موضوع تولید تأکید دارند، در مجلس و دولت اصرار داریم که در اقتصاد مقاومتی اولویت را به تولید بدهیم و در پیشنهادهایی که در کمیسیون تلفیق به تصویب رسید به گونه‌ای عمل کردیم که حتی مالیات را در حوزه تولید، کاهش بدهیم؛ البته این نهایی نیست و باید در صحن علنی مجلس به رأی گذاشته شود.

captcha
شماره‌های پیشین