sobhe-no.ir
1099
چهارشنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۹
15
گفت‌و‌گوی نویسنده کتاب «نصفه‌نیمه» با «صبح‌نو»

این کتاب حاصل دغدغه‌ای بزرگ است

مانی پناهپور / نبود اعتقادات کامل و پایبندی تمام و کمال به هر موضوع و روش و همینطور عملکرد‌های نصفه‌‌نیمه همچون معضلی است که بسیاری از جامعه‌شناسان چنین دردی را در جامعه بشری احساس می‌کنند. نشر معارف اخیری کتابی را در مورد همین موضوعات تحت عنوان «نصفه‌نیمه» به چاپ رسانده که به‌واسطه چاپ این کتاب و نوع نگاهي که به این معضل اجتماعی داشته است، با «علی شهرستانی‌منور» نویسنده این کتاب به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

پرستویی خطاب به رییس‌جمهوری:
با رعایت پروتکل‌ها، به میان مردم بیایید!
پرویز پرستویی، بازیگر سینما و تلویزیون در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس‌جمهوری به بیان برخی کارهایی که ریاست جمهوری می‌توانسته در این دوره هشت ساله انجام بدهد، پرداخته است. متن یادداشت را در ادامه می‌خوانید:
جناب آقای رییس‌جمهور!
دیگه ماه‌های آخر ریاست شماست. در این حدود هشت سال هرچه کردید و نکردید برهمه ملت ایران روشن و شفاف است اما با قاطعیت می‌توانم بگویم که دو کار را نکردید.
یک: برای مردم فقیر و نیازمند در حاشیه شهرهای تهران و استان هاو کشورمان هیچ کاری نکردید.
این را با سند و استدلال می‌گویم، در این یکساله شیوع کرونا که همیشه در 
هیات دولت با فاصله و رعایت پروتکل‌ها می‌نشینید و برنامه‌های آنلاین می‌گذارید، بنده و گروه‌مان‌، قهرمانان یا بهتر بگویم پهلوانان کشور و جهان با کمک‌های مردمی سفرهای دوره‌ای گذاشته‌ایم .
برای توزیع ارزاق،ساختن درمانگاه ،ساختن خانه برای کپرنشینان،ساختن مدرسه ،پروتز برای دست‌های قطع شده توسط گاندوها و ...
کل کشور را دور زدیم و می‌زنیم. آنچه مشاهده کردیم، فقر مطلق ،بی‌خانمانی و بیکاری ،بی‌آبی، بی‌هویتی (فاقدشناسنامه،کارت ملی،یارانه) نداشتن مسکن، درمانگاه، مدرسه وتغذیه بیداد می‌کند.
برای اثبات این حرف‌ها در این روزهای آخر ریاست‌تان یک سفر همراه ما میهمان باشید ،با لباس شخصی ،شک ندارم که اصلا  شمارا نمی‌شناسند ،چرا؟چون برق ندارند که تلویزیون داشته باشند.بیایید و از نزدیک ببینید که چه کارهایی می‌توانستید بکنید و نکردید یا به‌گوشتان نرسیده...
دو: در این دو دوره یک بار سراغ هنرمندان که اکثرا  نقش مهمی در انتخاب شما داشتند را نگرفتید و در این سال‌ها به‌خاطر حمایت ازشما مدام مورد شماتت قرارگرفتند! یکسال است سینماها و تئاترها بخاطر کرونای لعنتی تعطیل است.
آیا می‌دانید که اهالی هنرمندان نجیب این کشور چگونه روزگار می‌گذرانند؟بعید می‌دانم. هنرمندان کسانی نیستند که برای نیازشان بتوانند دست به طرف کسی دراز کنند. من خوب می‌دانم که اکثر هنرمندان تئاتر و سینما روزگار تلخ و سختی را می‌گذرانند،اکثرا  فاقد مسکن هستند و لنگ اجاره خانه و سفره‌های خالی و صورت خود را با سیلی سرخ نگه می‌دارند، که البته این‌روزها با سیلی هم نمی‌شود صورت را سرخ نگه داشت !چرا؟چون خونی زیر پوست نیست که سرخ شود.
بیایید یک سفر دوره‌ای در این روزهای آخر که مسوولیت دارید باهم به جاهایی که عرض کردم داشته باشیم .
بیایید سری به اهالی فرهنگ و هنر بزنید، دیگر این فرصت پیش نخواهد آمد .
این‌ها که گفتم از درد بود و اطلاع‌رسانی می‌دانم که نمی‌دانید یا نشنیده‌اید .بیایید ببینید که چقدر مردم خوب و شریف و دوست‌داشتنی داریم .
بیایید با رعایت پروتکل‌ها، بیایید و نگران نباشید، شما را نمی‌شناسند.

تحویل نسخه نهایی «یدو» به جشنواره فیلم فجر
نسخه نهایی فیلم سینمایی «یدو» به کارگردانی مهدی جعفری به دبیرخانه سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر تحویل شد.
 مهدی جعفری در گفت‌وگو با روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: از آنجا که خاطرات نوجوانی من در خوزستان با وقایع این دوران گره خورده است همیشه خود را موظف می‌دانستم که اگر کاری از دستم برمی‌آید برای ثبت این واقعیت‌ها و نمایش چهره نسل جوانی که در آن زمانه زیسته‌اند، انجام دهم. شاید به همین خاطر فیلم «یدو» را در این خطه 
دوست داشتنی ساخته‌ام.
وی درباره مشکلات ساخت این فیلم خاطرنشان کرد: در شرایطی زندگی می‌کنیم که هر نوع کار عادی که قبلا  در هر زمینه‌ای انجام می‌دادیم در دوران کرونا برای‌مان تبدیل به یک چالش و حرکت جدید شده است. ظاهرا  ما هم در این دوران ناچاریم تا برخی آموزه‌های قبلیِ حرفه خود را کنار بگذاریم و با نگاه و روند دیگری فیلم بسازیم. جعفری گفت: پیش از هر چیز خدا را شاکرم که به ما این توفیق را داد که در سخت‌ترین شرایطی که در تمام طول عمر حرفه‌ای خود تجربه کرده بودم یعنی در گرما و رطوبت بالای تابستان آبادان و در دوران سخت کرونا توانستیم بدون هیچ حادثه یا اتفاق ناگواری فیلم سینمایی «یدو» را به سرانجام برسانیم.
 فیلم سینمایی «یدو» به تهیه‌کنندگی محمدرضا مصباح و با هنرنمایی ستاره پسیانی در نقشی متفاوت ساخته شده است.

captcha
شماره‌های پیشین