sobhe-no.ir
1099
چهارشنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۹
13
گفت‌و‌گوی «صبح‌نو» با دبیرعلمی بخش شعر«جشنواره شعرو داستان انقلاب»

گرایش به سمت نوگرایی نیاز است

با پایان مرحله داوری نهایی بخش شعر« جشنواره شعر و داستان انقلاب»، آثار برگزیده مشخص شدند تا در مراسم اختتامیه ای که در بهمن‌ماه برگزار می شود از آن‌ها تقدیر شود.

گزارش

شرایط و ضوابط خرید از نمایشگاه مجازی کتاب تهران

صبح نو

گفت‌و‌گوی «صبح‌نو» با دبیرعلمی بخش شعر«جشنواره شعرو داستان انقلاب»

گرایش به سمت نوگرایی نیاز است

با پایان مرحله داوری نهایی بخش شعر« جشنواره شعر و داستان انقلاب»، آثار برگزیده مشخص شدند تا در مراسم اختتامیه ای که در بهمن‌ماه برگزار می شود از آن‌ها تقدیر شود.

به گزارش روابط عمومی سپهر سوره هنر، دبیر علمی بخش شعر«جشنواره شعرو داستان انقلاب» با اعلام اسامی داوران نهایی بخش شعر این جشنواره گفت: تلاش کردیم تا در سه بخش زیر مجموعه شعر، از شاعرانی شناخته شده و با سابقه برای داوری آثار کمک بگیریم تا برترین آثار و شاعران این دوره معرفی شوند.
در دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر و داستان انقلاب که اختتامیه آن بهمن‌ماه‌99 برگزار خواهد شد‌،هشت نفر از شعرای کشور به داوری بخش نهایی آثار شعری پرداختند.
در این دوره از جشنواره که آقای «علی محمد مؤدب» دبیری بخش شعر آن را برعهده دارد، در بخش شعر «کودک و نوجوان» خانم مریم زندی و سید‌حبیب نظاری، در بخش «شعر سنتی»، زکریا اخلاقی، خانم تکتم حسینی و رضا شیبانی اصل و در بخش شعر نو، یوسفعلی میرشکاک، علی هوشمند و میلاد عرفانپور به داوری آثار راه یافتگان نهایی پرداختند.
بنابراین گزارش، در بخش شعراین جشنواره، شاعران اشعار خود را در موضوعات عدالت و انسانیت، وحدت امت اسلامی، رفعت ملی، اخلاق و معارف دین، گفتمان انقلاب اسلامی ، مقاومت (با رویکرد ستم‌ستیزی، مبارزه با استکبار جهانی و... ) به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده‌اند.

تعداد آثار شرکت‌کننده
به گزارش دبیرخانه جشنواره شعر و داستان انقلاب، در بخش شعر149 شاعر با 356‌اثر شرکت کرده بودند که در بخش تک اثر نو، 109‌اثر و در بخش تک اثر کلاسیک 170‌اثر ارسال شده بود، در بخش‌های مجموعه اثر نو، مجموعه اثر کلاسیک، مجموعه اثر کودک و مجموعه اثر نوجوان مجموعا  77‌اثر شرکت کرده بودند.
بر‌اساس این گزارش، بیشترین تعداد شرکت‌کنندگان از استان تهران و کمترین شرکت‌کنندگان از استان‌های استان‌های ایلام و کردستان بودند که در نهایت از این تعداد اثر، 30‌اثر به داوری نهایی راه یافتند.

اعلام نتایج و اختتامیه
اختتامیه دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب که از معتبرترین جشنواره‌ها در حوزه شعر و داستان کشور محسوب می‌شود، قرار است در بهمن‌ماه‌1399 برگزار شود.
 
به خلاقیت نیاز داریم
علی‌محمد مؤدب، دبیر علمی بخش شعر جشنواره درباره ترکیب داوران این رویداد به «صبح‌نو» گفت: سعی شد ترکیب داوران امسال با حضور پیشکسوتان و جوانان باشد. همانطور که ملاحظه می‌کنید از استاد میرشکاک تا شعرای جوانی مثل میلاد عرفان‌پور دراین ترکیب حضور دارند.
مؤدب با اشاره به ویژگی‌ها و شرایط این دوره از جشنواره شعر و داستان انقلاب بیان کرد: شعرا باید از فرصت‌های مطالعاتی استفاده کنند تا دانش خود را در زمینه وقایع انقلاب اسلامی بیشتر کنند تا آثار عمیق‌تر شوند.
وی ادامه داد: ما در شعر انقلاب معمولا  به رجال و وقایع می‌پردازیم. باید به پدیده انقلاب اسلامی و گفتمانش، ظرفیت‌ها، آسیب‌ها و بحران‌هایش پرداخته شود. این مستلزم آن است که نهاد برگزارکننده جشنواره با جمعی از شعرای نخبه ارتباط بگیرد. باید ظرفیت‌های مطالعاتی درطول سال ایجاد شود تا شناخت جامع‌تری از انقلاب برای شعرا ایجاد شود. طبیعی است که این خودش به مرور در تولید محتوا مؤثر خواهد بود.
دبیر علمی بخش شعر این رویداد درباره نقش نهادها دراین زمینه گفت: نقش کانون‌هایی مثل اندیشکده‌های حوزه هنری به‌طوری که بتوانند در سیر مطالعاتی شعرا تأثیر بگذارند، می‌تواند اتفاق خوبی باشد و کمک کند که روزبه‌روز آثار ارزشمندتری تولید شود. این مسیر به شرطی موفق خواهد بود که مدام مورد بررسی و طراحی دوباره قرار بگیرد.
مؤدب با اشاره به شعر امروز ایران توضیح داد: شعر امروز ما خصوصا  در حوزه انقلاب، نیازمند گرایش جدی‌تر به سمت نوگرایی است. ما به‌دلیل غلظت تجربیات تمدنی که داشته‌ایم و محتواهایی مثل ترورهای اخیر که گاهی به سمت شاعر هجوم می‌آورند، ناخودآگاه از نوگرایی غافل و به سمت فرم‌ها و سبک‌های تجربه‌تر می‌رویم که بتوانیم راحت حرف بزنیم.
وی ادامه داد: در تمام جناح‌ها و سلایق شعر امروز، احساس می‌کنم نوگرایی درحال ضعیف شدن است و لبه پیشرو شعر کند شده است. خلاقیت و پیشبرد زیبایی‌شناسی و بیان دچار بحران است. ما درگیرودار حوادث روز که محتواهای مهاجمی هستند، قرار گرفته‌ایم و شاعر در معرض بارش لحظه‌ای پدیده‌های نو است. این باعث غافل شدن شاعر از زیبایی‌شناسی ادبی می‌شود.  مؤدب درپایان گفت: شعر ما در سایه حوادث روزمره پیش نمی‌رود و از ادبیاتش کاسته می‌شود. مراکزی که به شعرا خدمات می‌دهند حتما  باید به این مساله توجه کنند. ایجاد خلاقیت راهکار عبور از این مشکل است.

captcha
شماره‌های پیشین