sobhe-no.ir
1099
چهارشنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۹
10
بر‌اساس مصوبه جدید مجلس صورت می‌گیرد

قطع دست رانت‌خواران از بازار فولاد کشور

کمیسیون تلفیق با مصوبات دیروز خود ، رونق اشتغال را رقم خواهد زد

سه مصوبه «بدون رای مخالف»

روز گذشته رییس مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «سه مصوبۀ کمیسیون تلفیق بدون رای مخالف: کاهش 5درصدی مالیات واحدهای تولیدی؛ معافیت مالیاتی اصناف تا سقف سالانه صد میلیون‌تومان سود؛ بخشش جریمه‌های تامین اجتماعی کارفرمایانی که در یک‌سال اخیر کارگری را اخراج نکرده‌اند.» محمدباقر قالیباف افزود: «رفع تبعیض، حمایت از کارگران و جهش تولید همزمان در دستور کار مجلس است.» این توییت رییس مجلس بازخورد‌‌‌‌های زیادی از طرف مردم به همراه داشت. خبری که دیروز رییس مجلس داد، می‌تواند رونق اشتغال و کاهش بیکاری در سال آینده را به دنبال داشته باشد.

صبح نو

کمیسیون تلفیق با مصوبات دیروز خود ، رونق اشتغال را رقم خواهد زد

سه مصوبه «بدون رای مخالف»

روز گذشته رییس مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «سه مصوبۀ کمیسیون تلفیق بدون رای مخالف: کاهش 5درصدی مالیات واحدهای تولیدی؛ معافیت مالیاتی اصناف تا سقف سالانه صد میلیون‌تومان سود؛ بخشش جریمه‌های تامین اجتماعی کارفرمایانی که در یک‌سال اخیر کارگری را اخراج نکرده‌اند.» محمدباقر قالیباف افزود: «رفع تبعیض، حمایت از کارگران و جهش تولید همزمان در دستور کار مجلس است.» این توییت رییس مجلس بازخورد‌‌‌‌های زیادی از طرف مردم به همراه داشت. خبری که دیروز رییس مجلس داد، می‌تواند رونق اشتغال و کاهش بیکاری در سال آینده را به دنبال داشته باشد.

صفحه توییتر محمد باقر قالیباف روز گذشته مورد توجه بسیاری از کاربران مجازی قرار گرفت. او در صفحه مجازی خود خبر از سه مصوبۀ کمیسیون تلفیق بدون رای مخالف داد. سخنگوی کمیسیون تلفیق هم درباره جلسه دیروز و تصمیمات گرفته‌شده نکاتی را مطرح کرد و گفت: «بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۰ مجلس کارفرمایانی که حداقل به مدت یک‌سال از زمان تقسیط نسبت به حفظ یا افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه خود بر مبنای لیست بهمن ۱۳۹۸ اقدام کرده‌اند، می‌توانند از بخشودگی جرایم متعلقه و سایر جرایم برخوردار شوند.» سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 مجلس با بیان اینکه 299 هزار میلیارد تومان افزایش منابع درآمدی در لایحه بودجه ایجاد شده است، اظهار کرد: کمیسیون تلفیق بودجه با شفاف‌‌‌سازی منابع درآمدی دولت توانست این مبلغ را استخراج کند؛ به طور مثال 125 هزار میلیارد تومان ذکرشده در بودجه 1400 در هیچ ردیفی نیامده بود. زارع ادامه داد: همچنین سهم 5 درصدی دولت از ارزش افزوده از 66 هزار میلیارد تومان به 88 هزار و 300 میلیارد تومان، یک درصد سهم بهداشت از 12 هزار و 200 میلیارد تومان به
 17 هزار و 660 میلیارد تومان و سهم ورزش هم از هزار و 430 میلیارد تومان به هزار و 589 میلیارد تومان افزایش یافت.
 
سیاست ضدتورمی کمیسیون در بررسی لایحه بودجه 1400
وی با تاکید بر اینکه با افزایش منابع درآمدی، میزان کسری بودجه و کسری تراز عملیاتی در سال آینده کاهش پیدا خواهد کرد، گفت: کمیسیون تلفیق بودجه سیاست ضدتورمی را در پیش گرفته است و ما به دنبال تصویب منابع پایدار برای دولت هستیم تا میزان تورم در سال آینده کاهش داشته باشد. سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 مجلس تصریح کرد: اگر ما منابع درآمدی بودجه را براساس همان پیش‌بینی دولت برای فروش 2.3 میلیون بشکه نفت در روز در نظر می‌گرفتیم، می‌‌توانستیم 150 هزار میلیارد تومان افزایش منابع درآمدی داشته باشیم اما تلاش کردیم تا کسری منابع دولت را به‌نوعی جبران کنیم تا نرخ تورم در سال آینده نسبت به سال 1399 کمتر شود.  زارع بیان کرد: براساس مصوبه این کمیسیون به بانک‌های تجاری و تخصصی اجازه داده شد تا مبلغ سه میلیارد دلار تسهیلات به صورت ارزی-‌ریالی به سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی برای طرح‌‌‌‌های توسعه‌‌ای بالادستی نفت و گاز با اولویت میادین مشترک و برای افزایش ضریب بازیافت مخازن و احیای میادین قدیمی و جمع‌‌آوری گازهای همراه بدون انتقال مالکیت نفت و گاز موجود در مخازن و تولیدی آن‌ها و همچنین طرح‌های توسعه‌‌ای و زیربنایی سازمان‌‌‌‌های توسعه‌‌ای بخش صنعت و معدن و بخش برق با مشارکت 51 درصدی بخش‌‌‌‌های خصوصی و تعاونی با اولویت مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته براساس مزیت‌‌‌‌های منطقه‌‌ای داده شود.
 
مجوز انتشار 6 هزار و 500 میلیارد تومان اوراق برای طرح‌های اقتصادی
وی تاکید کرد: به بانک‌‌‌‌های تجاری و تخصصی هم اجازه داده شد تا در سال 1400 از محل منابع در اختیار نسبت به اعطای تسهیلات
ارزی-ریالی به سرمایه‌گذاران بخش‌‌‌‌های خصوصی، تعاونی و شهرداری‌ها برای طرح‌‌‌‌های توسعه‌‌ای سازمان‌‌‌‌های توسعه‌‌ای و انواع مختلف حمل‌ونقل درون و برون‌شهری، اقتصاد دریا و مدیریت پسماند بدون انتقال مالکیت اقدام کنند. سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 مجلس اظهار کرد: به شرکت‌‌‌‌های دولتی اجازه داده شد تا سقف مبلغ 6 هزار و 500 میلیارد تومان اوراق مالی-‌اسلامی با تضمین و بازپرداخت اصل و سود برای اجرای طرح‌‌‌‌های دارای توجیه، فنی، اقتصادی، مالی و زیست‌محیطی منتشر کنند. زارع افزود: به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه، شهرداری‌ها اجازه دارند با تایید وزارت کشور مبلغ 8 هزار میلیارد تومان اوراق 
مالی-‌اسلامی را با تضمین سود و اصل بازپرداخت آن منتشر کرده و برای اجرای طرح‌‌‌‌های قطار شهری و حمل‌ونقل شهری مورد استفاده قرار دهند که 50 درصد بازپرداخت آن برعهده دولت و 50 درصد دیگر آن برعهده شهرداری‌هاست. همچنین از این مبلغ، هزار میلیارد تومان هم برای بازآفرینی بافت‌‌‌‌های فرسوده پیرامون حرم‌‌‌‌های مطهر امام‌رضا؟ع؟، حضرت معصومه؟س؟، حضرت عبدالعظیم حسنی‌؟ع؟ و حضرت احمدبن موسی شاهچراغ؟ع؟ تخصیص پیدا کرد که 25درصد اصل و سود بازپرداخت آن برعهده دولت است.
 
1500 میلیارد تومان اوراق 
برای تهاتر بدهی دولت به ستاد اجرایی
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 مجلس تاکید کرد: به دولت اجازه داده شد 30هزار میلیارد تومان از محل اوراق مالی-‌اسلامی بابت پرداخت ‌‌طلب پیمانکاران اختصاص دهد و از محل 35 هزار میلیارد تومان اوراق برای تهاتر هم 50درصد برای اشخاص حقیقی، حقوقی، خصوصی و تعاونی و 50 درصد برای تهاتر نهادهای عمومی، دولتی، بانک‌ها و شرکت‌‌‌‌های دولتی تابعه وزارتخانه‌ها و شرکت آب و فاضلاب و شرکت ملی نفت تخصیص دهد که از این 35 هزار میلیارد تومان، مبلغ 1500 میلیارد تومان هم برای ستاد اجرایی فرمان حضرت امام؟ره؟ برای تهاتر مطالباتش از دولت در نظر گرفته شد. وی در ادامه گفت: به وزارتخانه‌‌‌‌های نفت، نیرو و صمت مجوز داده شد تا با انتشار سه هزار و 500 میلیارد تومان اوراق مالی-‌اسلامی به صورت ریالی و ارزی برای سرمایه‌‌گذاری در طرح‌‌‌‌های نفت و گاز با اولویت میادین مشترک و طرح‌‌‌‌های زیربنایی اقدام کنند.
زارع تصریح کرد: همچنین به دولت مجوز داده شد به پشتوانه دارایی‌‌‌‌های خود، تا سقف سه‌میلیارد دلار اوراق مالی-‌اسلامی به صورت ارزی-‌ریالی و با تصویب هیات وزیران توسط وزارت نفت برای بازپرداخت اصل و سود اوراق ارزی-‌ریالی سررسیدشده تسهیلات بانکی و بازپرداخت بدهی‌‌‌‌های سررسیدشده به پیمانکاران، قراردادهای متقابل منتشر کند.
 
دو هزار میلیارد تومان اوراق برای تجهیز
 و نو‌‌سازی مدارس
زارع در بخش دیگری از گزارش خود تاکید کرد: مبلغ دو هزار میلیارد تومان اوراق 
مالی-‌اسلامی هم برای احداث، تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی وزارت آموزش و پرورش با محوریت سازمان نو‌‌سازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور منتشر می‌شود. سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 مجلس تاکید کرد: براساس مصوبه این کمیسیون، کارفرمایان واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی و اصناف که حداقل به مدت یک‌سال از زمان تقسیط نسبت به حفظ یا افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه خود بر مبنای لیست بهمن 1398 اقدام کرده‌اند و لیست حق بیمه جاری کارکنان شاغل را در طول دوره تقسیط ارسال و پرداخت می‌کنند، می‌توانند از تاریخ لازم‌الاجراشدن این مصوبه و حداکثر طی مدت 4 ماه نسبت به درخواست تعیین تکلیف بدهی‌‌‌‌های قطعی‌شده، از بخشودگی جرایم متعلقه و سایر جرایم برخوردار شوند. زارع تصریح کرد: در مواردی که کارفرمایان کارگاه‌‌‌‌های مذکور تا تاریخ لازم‌الاجرا‌شدن این مصوبه بر مبنای لیست بهمن 98 نسبت به تعدیل بیمه‌شدگان کارگاه اقدام کرده باشند، پس از بازگشت نیروی کار تعدیل‌شده یا جایگزینی آن‌ها و رعایت حفظ اشتغال حداقل به مدت یک‌سال از زمان تقسیط و بر مبنای لیست بهمن98 از بخشودگی جرایم به شرح بالا برخوردار می‌‌شوند.

captcha
شماره‌های پیشین