sobhe-no.ir
1098
سه شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۹
8
گزارش «صبح‌نو» درباره سیاست تک فرزندی به‌عنوان راهبرد غرب علیه کشورها را بخوانید

تک فرزندی، عامل سندرم آشیانه خالی

این روزها دیگر کمتر زوجی را می‌توان پیدا کرد که رغبتی برای داشتن چندین فرزند داشته باشند و اگر زوجی هم باشد که این توانایی را در خود ببینند بعید است که در برابر حرف و کنایه‌هایی که در مذمت داشتن چند فرزند می‌شنوند مقاومت کنند؛ معمولا تلقین ناتوانی در تأمین مالی فرزندان،‌ ناتوانی در تربیت صحیح، عدم تأمین مسکن مناسب برای سکونت خانواده‌ای پرجمعیت و تبعات اجتماعی آن مانند عدم برخورداری از برخی حقوق و حتی تأکید بر به روز نبودن چنین خانواده‌هایی، اهرم‌هایی است که در سال‌های اخیر زوجین را از ناحیه خانواده و اجتماع، به عدم فرزندآوری و تعدد فرزند ترغیب کرده است.مشکلات مالی، اشتغال، عدم توانایی درتأمین مسکن از جمله مشکلات و توجیهاتی است که جوانانی که از سطح مالی خوبی برخوردار نیستند، برای به تأخیر انداختن ازدواج و فرزندآوری مطرح می‌کنند اما رسوخ این تفکر در بین زوجین و خانواده‌هایی که از تمکن مالی خوبی برخوردار هستند، این ادعا را تأیید می‌کند که خودداری از ازدواج و فرزندآوری، بیشتر از آنکه نتیجه مشکلات مالی باشد، حاصل ترویج فرهنگی است که شاید بسیاری از کسانی که ایرانیان از آن‌ها الگوبرداری می‌کنند هم اعتقادی به آن نداشته باشند.در حال حاضر بسیاری از جوانان با الگو قرار دادن ورزشکاران و هنرمندان داخلی و خارجی مجرد یا بدون فرزند، این‌گونه برداشت می‌کنند که آن‌ها از بهترین سبک زندگی برخوردار هستند و هر آنچه آن‌ها انجام می‌دهند بهترین رفتار است اما نه تنها از زوایای شخصی این الگوها باخبر نیستند بلکه دایره نگاه خود را صرفا محدود به این افراد کرده‌اند و سایر شخصیت‌های مشهوری که برخلاف نگرش آن‌ها و بعضا مطابق با آموزه‌های دینی ما رفتار می‌کنند را نمی‌بینند.

گزارش «صبح‌نو» درباره پروژه لاله‌کاری مدیریت شهری در تهران و مروری بر عملکرد سه ساله را بخوانید

روی سیاه آسمان و باغچه‌های رنگی شهر

67‌روز مانده به پایان سال و درست زمانی که تهران زیر حجم انبوه آلودگی هوا غرق شده است و مردم همزمان با کرونا درگیر آلودگی هوا شده‌اند، حالا مدیران شهری از گلکاری فضای سبز با پیازهای لاله خبر می‌دهند. این خبر را دیروز ‏‏‏‏مشاور شهردار و رییس مرکز ارتباطات و بین‌الملل شهرداری تهران در حساب توییتری خود اعلام کرد. اما شهروندان تهرانی از شهریورماه‌96 آنقدر کار نکرده در مدیریت تهران دیده‌اند که حالا گلکاری معابر تبدیل به یک پروژه شده که جریان رسانه‌ای مدیریت شهری از الان تبلیغات مربوط به آن را شروع کرده است.

خبر

۹۱‌فوتی کرونا در شبانه‌روز گذشته شناسایی ۶۲۰۸‌ بیمار جدید در کشور

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره پروژه لاله‌کاری مدیریت شهری در تهران و مروری بر عملکرد سه ساله را بخوانید

روی سیاه آسمان و باغچه‌های رنگی شهر

67‌روز مانده به پایان سال و درست زمانی که تهران زیر حجم انبوه آلودگی هوا غرق شده است و مردم همزمان با کرونا درگیر آلودگی هوا شده‌اند، حالا مدیران شهری از گلکاری فضای سبز با پیازهای لاله خبر می‌دهند. این خبر را دیروز ‏‏‏‏مشاور شهردار و رییس مرکز ارتباطات و بین‌الملل شهرداری تهران در حساب توییتری خود اعلام کرد. اما شهروندان تهرانی از شهریورماه‌96 آنقدر کار نکرده در مدیریت تهران دیده‌اند که حالا گلکاری معابر تبدیل به یک پروژه شده که جریان رسانه‌ای مدیریت شهری از الان تبلیغات مربوط به آن را شروع کرده است.

آقای غلامحسین محمدی، دیروز در فضای مجازی نوشت: «باورتون میشه باغبونای شهر دارن پیاز #گل_لاله میکارن؟» البته هشتگ مورد استفاده از سوی مشاور شهردار تهران نیز غلط املایی جزیی داشت که مورد اشاره برخی کاربران 
فضای مجازی قرار گرفت.
این توییت رییس مرکز ارتباطات و بین‌الملل شهرداری تهران دیروز از سوی سخنگوی شورای شهر تهران نیز مورد استقبال قرار گرفت. آقای علی اعطا خوشحالی خود از این اقدام و تصمیم شهرداری تهران را با شعری از فرخی سیستانی نشان داد. اگرچه برخی کاربران نیز به این اقدام مدیریت شهری انتقاد کردند. اما از شهریورماه‌96 تاکنون چه اتفاقی در مدیریت شهری تهران روی داده است که حالا کاشت پیاز گل لاله در فضاهای شهری یک عملکرد بزرگ به حساب می‌آید؟ این در حالی است که مردم به خوبی به یاد دارند در دوره مدیریت جهادی تهران در کنار ده‌ها طرح بزرگ و کوچک عمرانی و اجتماعی شهر با میلیون‌ها گل لاله برای مردم چشم‌نواز می‌شد.

پایان کار
کمتر از هفت‌ماه دیگر فرصت برای اصلاح‌طلبان باقی مانده است تا کارنامه کاری خود در مدیریت شهری تهران را با حداقل‌ترین کارها تغییر دهند. کارشناسان و چهره‌های شهری و علمی می‌دانند که در این مدت نمی‌توان برای شهری چون تهران که پایتخت جمهوری اسلامی ایران است، کار بزرگی انجام داد. این در حالی است که موقعیت‌های مناسبی از سوی مدیریت جهادی ایجاد شده بود تا با توسعه حمل‌و‌نقل عمومی و به خصوص راه‌اندازی ایستگاه‌های خطوط‌6 و 7 مترو که تا شهریورماه سال‌96 ساخته و نهایی شده بودند اقدامی برای مردم انجام داد، اما فرصت‌ها زودگذرند و اصلاح‌طلبان نیز در این مدت درگیری سیاسی‌کاری‌های خود در شهر و پرداختن به مساله نهایی شده واگذاری املاک و نکات مرتبط با انتخاب شهردار در هر 6‌ماه یکبار بودند.
سرآغاز این موارد به زمان حضور آقای محمد‌علی نجفی 
باز می‌گردد که از شهریور‌ماه‌96 و بررسی‌های فراوان اصلاح‌طلبان از اردیبهشت همان سال آغاز شده بود. چهره شناخته شده حزب کارگزاران سازندگی که در دولت یازدهم از مسوولیت‌های خود به‌دلیل بیماری کناره‌گیری کرده بود، یکباره به‌عنوان شهردار تهران انتخاب شد که حوزه وظایف و مسوولیت آن حتی به اندازه چند وزارتخانه است. البته حضور وی 6‌ماه بعد دچار حاشیه‌هایی شد که نجفی را مجبور به استعفا کرد. البته همین حاشیه‌ها سرانجام خوبی را برای وی رقم نزد به‌طوری که حالا این چهره شناخته شده اصلاح‌طلبان در زندان به سر می‌برد. در همان مدتی که نجفی شهردار تهران بود، برف سنگینی در تهران بارید که مردم را دچار مشکلات فراوان کرد. نجفی، شهردار وقت تهران در پاسخ به سوال مردم درباره اقدامات شهرداری برای جلوگیری از وضعیت یاد شده در توییت خود از جوانان تهرانی برای تکاندن برف از شاخه‌های درختان کنار مأموران شهرداری دعوت کرد. تعطیل کردن خط‌7 متروی تهران که در دوره مدیریت جهادی افتتاح شده بود از دیگر اقدامات نجفی در دوره مدیریت خود بود. این خط که وعده بازگشایی 
چند ماهه آن داده شده بود حدود دو سال بعد با ایستگاه‌ها و مسیر محدودتر و بدون تغییرات اساسی در اختیار مردم قرار گرفت.

رفت‌و‌آمد در مدیریت
اما پس از نجفی؛ افشانی بر کرسی ریاست بلدیه تهران نشست. افشانی هم در دوره مدیریت 6ماهه خود به قانون بازنشستگی مصوب مجلس خورد و مجبور به ترک شهرداری تهران شد. البته در همان مدت 6‌ماه هم تصمیم اجرایی مهمی برای شهر گرفته نشد و تهرانی‌ها بیشتر شاهد تغییرات مدیریتی در 
گوشه و کنار شهرداری بودند. پس از افشانی نیز آقای پیروز حناچی، سکاندار شهر تهران شد. آقای حناچی هم از آذرماه سال‌97 تا کنون پایه‌گذار طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو بوده است که البته در یک‌ ماه اخیر و به‌دلیل آلودگی شدید هوا این کار هم ظاهرا  تعطیل شده است. این در شرایطی است که حمل‌و‌نقل عمومی تهران شامل اتوبوسرانی و مترو وضعیت نامناسبی دارند و فرسودگی موجود باعث تأخیر بسیار و گلایه‌های مردم آن هم در شرایط کرونایی شده است. حالا در چنین شرایطی خبر از کاشت لاله به گوش می‌رسد که البته همین اقدام هم در شرایطی که مردم هیچ تحرکی از مدیریت شهری نمی‌بینند جای امیدواری دارد تا شاید بتوان روی سیاه آسمان را با گل‌کاری باغچه‌ها و رنگ‌آمیزی دیوارهای شهر جبران کرد. 
 

captcha
شماره‌های پیشین