sobhe-no.ir
1098
سه شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۹
6
نگاه

اعتراف نظامیان آمریکا در عین‌الاسد هنوز اضطراب و کابوس داریم

با وجود جنایت جنگی عربستان در یمن، آمریکا انصارالله را تروریست اعلام کرد

خوش خدمتی کاخ سیاه به آل‌سیاه

روح‌الله فرقانی / درحالی که ائتلاف سعودی-اماراتی نزدیک به 6سال زیرساخت‌های یمن را زیر بمباران و موشک‌باران خود گرفته، با محاصره همه‌جانبه گرسنگی و کمبود منابع درمانی به مردم یمن تحمیل کرده و به کشتار زنان و کودکان این کشور ادامه می‌دهد، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه ایالات متحده از تصمیم خود برای اطلاع‌رسانی به کنگره این کشور جهت تروریستی اعلام کردن جنبش مقاومت «انصارلله» یمن خبر داد و گفت: «قصد دارم سه رهبر انصارالله، عبدالملک الحوثی، عبدالخالق بدرالدین‌الحوثی و عبدالله یحیی‌الحکیم را به‌عنوان تروریست‌های جهانی معرفی کنم.»

صبح نو

با وجود جنایت جنگی عربستان در یمن، آمریکا انصارالله را تروریست اعلام کرد

خوش خدمتی کاخ سیاه به آل‌سیاه

روح‌الله فرقانی / درحالی که ائتلاف سعودی-اماراتی نزدیک به 6سال زیرساخت‌های یمن را زیر بمباران و موشک‌باران خود گرفته، با محاصره همه‌جانبه گرسنگی و کمبود منابع درمانی به مردم یمن تحمیل کرده و به کشتار زنان و کودکان این کشور ادامه می‌دهد، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه ایالات متحده از تصمیم خود برای اطلاع‌رسانی به کنگره این کشور جهت تروریستی اعلام کردن جنبش مقاومت «انصارلله» یمن خبر داد و گفت: «قصد دارم سه رهبر انصارالله، عبدالملک الحوثی، عبدالخالق بدرالدین‌الحوثی و عبدالله یحیی‌الحکیم را به‌عنوان تروریست‌های جهانی معرفی کنم.»

 «مایک پمپئو» وزیرخارجه آمریکا بدون اشاره به حجم گسترده تسلیحات مرگباری که از کشورش و دیگر دولت‌های متحد واشنگتن (مانند انگلیس و فرانسه) به دست سعودی‌ها و اماراتی‌ها رسیده و بر سر مردم یمن و زیرساخت‌های آن ریخته می‌شود، ایران را به دخالت در این جنگ متهم کرد.
در بیانیه پمپئو به‌صورت مستقیم اذعان شده که تروریستی شناختن جنبش انصارالله، می‌تواند وضعیت بحران انسانی در یمن را وخیم‌تر کند و این در حالی است که مردم یمن نزدیک به ۶‌سال است به‌دلیل محاصره زمینی، دریایی و هوایی رژیم‌های سعودی و اماراتی از کمبود تجهیزات پزشکی و مواد غذایی رنج می‌برند. این اقدام آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که کمتر از ۱۰‌روز دیگر «جو‌بایدن» رییس‌جمهوری منتخب آمریکا قدرت را از دونالد ترامپ تحویل خواهد گرفت و باید پرسید مگر این خوش خدمتی دولت ترامپ در روزهای آخر عمر دولتش به عربستان چه چیزی غیر از باج‌خواهی نفتی و دلاری آل‌سعود توسط کاخ سفید می‌تواند باشد که حتی حاضراست به خاطراین پول‌ها و خوش‌خدمتی‌ها در یک هفته باقی مانده ازعمر دولت ترامپ چنین ادعایی نسبت به رهبران انصارالله یمن داشته باشد. نباید فراموش کرد، دولت ترامپ در عرصه سیاست خارجی خود توفیق چندانی برای توسعه روابط و دیپلماتیک خود دست نیافت و تنها کشورهایی که دارای ارتباطات گسترده سیاسی با کاخ سفید بودند کشورهای عربی مرتجع حاشیه خلیج‌فارس همانند عربستان، امارات و بحرین هستند که با سازش ننگین خود روند عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی را در پیش گرفتند تا مگر دولت ترامپ در دستگاه دیپلماسی خود اقدامی در پیشبرد توطئه‌های رژیم صهیونیستی در منطقه انجام داده
 باشد.
 از دیگر سو، رسانه‌های غربی بر این مورد تاکید دارند که دیپلمات‌ها و گروه‌های کمک‌رسان در یمن نگران این هستند که اقدام واشنگتن روند مذاکرات صلح میان یمن و گروه‌های مخالف را تهدید کند و همچنین باعث تشدید بحران انسانی در این کشور جنگ زده شود. پیش ازاین، «محمد عبدالسلام» سخنگوی انصارالله از بی‌توجهی فرستاده سازمان ملل به رنج و درد مردم یمن و مشغول بودن وی به برخی دیدارهای بی‌فایده،  انتقاد کرده بود.
این تصمیم آمریکا در شرایطی اتخاذ شده که عربستان سعودی به‌عنوان نزدیک‌ترین متحد واشنگتن در جریان جنگ علیه یمن از هیچ جنایت و اقدام ضدانسانی فروگذاری نکرده است. در واقع عربستان سعودی از آغاز تجاوز خود ضد صنعا از هیچ سلاح غیر متعارفی که در اختیار داشته باشد، فروگذار نکرده و تمام انواع این تسلیحات را با وحشی‌گری بی‌سابقه‌ای تحت حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی مورد استفاده قرار داده است.

ذوق زدگی دولت سعودی
حالا این رژیم با  ذوق زدگی در بیانیه‌ای از تصمیم دولت آمریکا برای تروریستی خواندن جنبش انصارالله یمن استقبال کرد. دولت ریاض در این بیانیه مدعی شد که اقدام آمریکا موجب خواهد شد تا یمنی‌ها به میز مذاکره بازگردند و دست از اقدامات خود بردارند. وزارت خارجه دولت سعودی، بار دیگر ادعا کرد که جنبش انصارالله به نیابت از ایران، موجب وخیم شدن شرایط انسانی در یمن شده و تهدیدی برای صلح و امنیت و اقتصاد جهانی است. در این بیانیه همچنین ابراز امیدواری شده است که تروریستی خواندن جنبش انصارالله و چند تن از شخصیت‌های این جنبش، موجب عدم دستیابی نیروهای یمنی به موشک و پهپادها و سلاح‌های پیشرفته شود و همراستا روند سیاسی برای پایان جنگ را تقویت کند و آن‌ها را به پای میز مذاکره بیاورد.
سیاست دولت دونالد ترامپ،  رئیس جمهور آمریکا، یک سیاست تروریستی است. وی تصریح کرد، سیاست‌های دولت ترامپ، نشانگر بحران تفکر و یک رفتار محکوم است و «ما نیز حق پاسخگویی را برای خود محفوظ می‌دانیم.»
بر‌اساس گزارش‌های متعدد بین‌المللی از جمله گزارش‌های منتشر شده از سوی سازمان دیدبان حقوق بشر، عربستان در این جنگ از سلاح‌های حاوی اورانیوم و فسفر سفید و بمب‌های ایجاد‌کننده خلأ و بمب‌های خوشه‌ای ضد غیرنظامیان بی‌پناه یمن که تمام آنها زنان و کودکان هستند، استفاده می‌کند. عربستان به این ترتیب تمام قوانین بین‌المللی و معیارهای حقوق بشر را نقض کرده و میزان جنایتکار بودن و خشونت خود و استفاده مفرط از زور بدون نظارت سازمان ملل متحد را نشان می‌دهد.
عدم توجه آمریکا، سازمان ملل متحد و سایر محافل بین‌المللی به جنایت‌های بی‌شمار عربستان سعودی ضد ملت یمن باعث شده بار دیگر رفتارهای ریاض در نقض معاهده‌ها و توافقنامه‌های بین‌المللی مطرح شود. متجاوزان سعودی در حمله خود به یمن تنها از سلاح‌هایی که به صورت مستقیم باعث کشتار مردم می‌شود استفاده نمی‌کنند، بلکه علاوه بر آن سلاح‌هایی را به کار می‌گیرند که به صورت غیرمستقیم نیز عامل کشتار ملت یمن است. از جمله این سلاح‌ها می‌توان به بمب‌های خوشه‌ای اشاره کرد که بر‌اساس توافق نامه منع استفاده از بمب‌های خوشه‌ای که در تاریخ 30‌دسامبر سال‌2008 در اسلو به امضا رسیده، استفاده از آن‌ها ممنوع است. آمریکا در حالی از جنایت‌های آل‌سعود در یمن حمایت می‌کند که «استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد شیوع ویروس کرونا در یمن، بسیار تأسفبار است،  گزارشی که حکایت از پنج برابری نرخ مرگ‌و‌میر ناشی از ویروس کرونا در یمن نسبت به میانگین جهانی دارد. اما وزارت بهداشت یمن اظهارات مقامات سازمان ملل را نمایشی دانسته و حتی پیش‌تر نیز اعلام کرده بود که سازمان ملل متحد از حجم آمار فاجعه بهداشتی در این کشور سخن می‌گوید، اما نسبت به‌دلیل و عامل ایجاد این فاجعه بی‌توجه است و از آن چشم‌پوشی می‌کند. یمن پیش از این نیز تاکید کرده بود که توقیف کشتی‌های حامل سوخت ازسوی نیروهای ائتلاف عربی-آمریکایی به سرکردگی سعودی، اوضاع بد بهداشتی در یمن را رقم زده و جان هزاران بیمار یمنی را در معرض خطر قرار داده است.

علی الحوثی : آمریکا خود منبع تروریسم است
همچنانکه «محمد علی الحوثی» عضو شورای سیاسی جنبش انصار الله یمن در واکنش به این تصمیم کاخ سفید تأکید کرد که آمریکا خود منبع تروریسم است. وی تصریح کرد، سیاست‌های دولت ترامپ، نشانگر بحران تفکر و یک رفتار محکوم است و «ما نیز حق پاسخگویی را برای خود محفوظ می‌دانیم». اظهارات الحوثی در واکنش به ادعای «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه ایالات متحده است که از تصمیم خود برای اطلاع‌رسانی به کنگره این کشور جهت تروریستی اعلام کردن انصارلله خبر داد.
مردم یمن هم اکنون شرایط ویژه‌ای را می‌گذرانند؛ یمنی‌ها از طرفی با شیوع «ویروس کرونا» درگیر هستند و از طرف دیگر محاصره همه‌جانبه، بمباران‌های بی‌وقفه و ادامه جنگ ائتلاف عربی - آمریکایی که وارد ششمین سال متوالی خود شده، آمار تلفات غیرنظامیان به‌ویژه کودکان و زنان بی‌دفاع یمنی را بالا برده است.
بر اثر تجاوز عربستان به یمن، تاکنون هزاران یمنی به شهادت رسیده‌اند و بر‌اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده است. محاصره همه‌جانبه یمن از سوی ائتلاف متجاوز، جمعیت حدود ۳۰‌میلیونی این کشور به‌ویژه کودکان و زنان را با مشکلات بی‌شماری مواجه کرده، تا جایی که حتی صدای برخی مجامع بین‌المللی و در ظاهر حقوق بشری را که همواره با دریافت دلارهای سعودی سکوت اختیار می‌کنند نیز درآورده است.
صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) چندی پیش با انتشار گزارشی، هشدار داد که کمبود شدید کمک‌های بشردوستانه به یمن در نتیجه شیوع ویروس کرونا و محاصره همه‌جانبه این کشور، یک فاجعه انسانی را رقم خواهد زد. وزارت بهداشت یمن سال پیش اعلام کرده بود که بیش از ۱۰۰‌هزار نفر بر اثر تجاوز سعودی - آمریکایی به یمن معلول و دچار نقص عضو شده‌اند و دو میلیون و ۲۰۰‌هزار یمنی نیز به‌دلیل مشکلات بهداشتی در طول سال‌های جنگ به وبا مبتلا شده‌اند که تاکنون سه هزارو۷۰۰‌نفر آن‌ها بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند که ۴۰‌درصد آن‌ها کودک بوده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین