sobhe-no.ir
1098
سه شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۹
2
گزارش

مدیر کل آژانس اتمی: ایران با سرعت زیادی در مسیر غنی‌سازی ۲۰‌درصدی حرکت می‌کند؟

نیک‌بین : آقای روحانی! گره زدن سفره‌های مردم و وعده‌های الکی دولت، بارک‌الله گفتن ندارد

هزار بارک الله

حذف ارز ترجیحی در بودجه 1400 به موضوع جدیدی برای چالش میان دولت و مجلس تبدیل شده است، تاجایی‌که روحانی تغییرات در لایحه بودجه را خط قرمز دولت معرفی کرد. او در اظهاراتی مدعی شد که «برخی از امروز دور دور ‌کردند و طبل و دهل به راه انداختند که دوران ارز ۴۲۰۰ تومانی به پایان رسیده است. دوران جارزدن و طبل و دهل به‌راه‌انداختن نیست. ما قیمت دلار را در بودجه بر مبنای ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفتیم؛ اگر یکباره این بشود ۱۷ هزار تومان، به مردم فشار می‌‌آید. درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گویند یک آدمی استفاده کرده؛ این شد حرف؟! وسط این طرح حالا یک نفر هم دزدی کرد، باید گفت کل طرح غلط است؟ ما آرام‌آرام و با آرامش طوری کار کردیم که اصلا بسیاری متوجه نشدند که ارز اقلام را از ۴۲۰۰ تومانی به نیمایی تغییر دادیم.»

نامه قالیباف برای پیگیری معیشت اقشار مستضعف

یارانه ۱۲۰ هزار تومانی چه شد؟

صبح نو

گزارش

مدیر کل آژانس اتمی: ایران با سرعت زیادی در مسیر غنی‌سازی ۲۰‌درصدی حرکت می‌کند؟


«رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سرعت زیاد جمهوری اسلامی ایران در حرکت به سمت غنی‌سازی ۲۰‌درصدی اورانیوم اذعان کرد.
گروسی طی سخنرانی در همایش «رویترز نِکست» وابسته به خبرگزاری رویترز، گفت: «زمانی که ابتدا درباره برنامه ایران برای غنی‌سازی ۲۰‌درصدی مطلع شدم، آژانس نمی‌دانست که این واقعا  قصد و نیت فوری ایران است یا یک طرح است اما بعد ایران طی چند روز پیش رفت.»

تولید ماهانه ۱۰‌کیلوگرم اورانیوم ۲۰‌درصد
وی با بیان اینکه اکنون در واقعیت جدیدی قرار گرفته‌اند، توضیح داد: «این فرایند شروع شد و ما باید می‌دیدیم که آن‌ها (ایران) روزانه چه مقدار [اورانیوم ۲۰‌درصد] تولید می‌کنند. به نظرم ایران می‌تواند ماهانه چند کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰‌درصد تولید کند.» به نوشته خبرنگار «وال‌استریت ژورنال»، مدیر کل آژانس اتمی با پیش‌بینی اینکه ایران در تأسیسات فردو ماهانه حدود ۱۰‌کیلوگرم اورانیوم ۲۰‌درصد تولید کند، اظهار داشت: «البته این میزان می‌تواند افزایش یابد.»
گروسی با بیان اینکه نمی‌داند دولت ایران تا چه‌حد مصوبه مجلس شورای اسلامی را اجرا خواهد کرد، افزود: «هنوز به من اطلاعیه‌ای از سوی ایران درباره قصد آن‌ها برای پایان دادن به دسترسی [بازرسان آژانس] ذیل پروتکل الحاقی در ماه فوریه داده نشده است.»

نگرانی از پایبندی دولت به مصوبه مجلس
وی همچنین افزود: «باید این موضوع را جدی بگیرم زیرا این [مصوبه] یک قانون است و به نظر می‌رسد دولت هم در اجرای آن مصمم باشد. این برای من نگران‌کننده است.»
مدیر کل آژانس اتمی با اشاره به مصوبه مجلس و تصمیم دولت جمهوری اسلامی ایران برای اجرای آن، تصریح کرد: «با اینکه وظیفه من نیست که به [جو بایدن] رییس‌جمهوری منتخب آمریکا بگویم که برای احیای دیپلماسی با ایران چه کار کند اما مشخص است که ما زمان زیادی  پیش روی خود نداریم و فقط چند هفته فرصت داریم.»
گروسی درباره طرح کاهش دسترسی نظارتی بازرسان این سازمان در ایران نیز گفت: «دوست ندارم که در روز بیست‌ویکم فویه از ایران بشنوم که حضور بازرسان من در ایران کاهش خواهد یافت. این خبر بدی است، واقعا !»
امیدواری به حصول توافق کمکی با ایران
وی اما ابراز امیدواری کرد: «باور دارم می‌توانیم تا تاریخ بیست‌ویکم فوریه به نوعی توافق کمکی یا نقشه‌راه جهت اطمینان حاصل کردن از بازگشت تمام طرف‌ها به توافق هسته‌ای دست یابیم، فارغ از اینکه موضوعاتی مانند غنی‌سازی ۲۰‌درصدی یا سانتریفیوژهای اضافه باید برطرف شوند».
روز  دوشنبه ۱۵‌دی‌ماه سال جاری و پس از آنکه «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» از سوی مجلس تصویب و به دولت ابلاغ و رییس‌جمهوری نیز دستور اجرای قانون مزبور را صادر کرد، سازمان انرژی اتمی در راستای اجرای این قانون تولید اورانیوم با غنای ۲۰‌درصد را آغاز کرد.
 

captcha
شماره‌های پیشین