sobhe-no.ir
1096
یکشنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۹
8
گزارش «صبح‌نو» از چهار رنگه شدن شهرهای دیگر با کرونا را بخوانید

شهرهای رنگی

شهرهای کشور از دیروز رنگی‌تر شدند تا وضعیت رصد کرونا دقیق‌تر شود. در یک سال گذشته که کرونا وارد مرزهای کشور شده است صدها هزار نفر را دچار این بیماری کرده و برای میلیون‌ها نفر دیگر دردسر ساخته است. کادر درمانی و مسوولان وزارت بهداشت کشور نیز از همان روزهای ابتدایی رنگ‌هایی را برای رصد وضعیت شهرهای درگیر با کرونا در نظر گرفتند که بر‌اساس تجربه‌های جهانی بود. قرمز، نارنجی و زرد رنگ‌هایی بودند که در یک سال گذشته برای مشخص کردن و تشریح وضعیت ابتلای شهرها به کرونا مطرح بوده‌اند. حالا از روز گذشته رنگ آبی هم به این طیف رنگی اضافه شد. بر‌اساس آنچه که حجت‌الاسلام حسن روحانی، رییس‌جمهوری اسلامی ایران دیروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کردمناطق زردی که تعداد بیماران کرونا مثبت آن دو در 100‌هزار نفر است از این به بعد با رنگ آبی شناخته خواهند شد. به این معنی که همه کسب‌و‌کارها در این مناطق می‌توانند فعالیت خود را انجام دهند. در مناطق زرد نیز همچنان با رعایت دقیق پروتکل‌ها فعالیت‌های کسب‌و‌کار آغاز خواهند شد. البته رییس‌جمهوری دیروز نکاتی را هم درباره برخی پیشنهادهای خارجی برای تست واکسن کرونای تولید شده روی ایرانیان اعلام کرد که این پیشنهادها پذیرفته نشده‌اند.

«صبح‌نو» از آخرین وضعیت گازرسانی به استان سیستان‌و‌بلوچستان گزارش می‌دهد

خواب زمستانی وعده گازرسانی

انتقال گاز در آخرین ایستگاه خود در ایران وارد استان سیستان‌و‌بلوچستان شد؛ استانی که به دلایل زیادی در اولویت آخر گازرسانی قرار گرفته و برای مصارف خانگی سالانه هزار لیتر نفت سفید همراه با کپسول‌های گاز مایع در اختیار مردم قرار می‌گیرد. حالا پس از گذشت سال‌ها از افتتاحیه گازرسانی به سیستان‌و‌بلوچستان؛ مردم این استان همچنان زمستان خود را در صف‌های طولانی دریافت سیلندر گاز می‌گذرانند؛ این روایت زمستان هر سال تکرار می‌شود.

صبح نو

«صبح‌نو» از آخرین وضعیت گازرسانی به استان سیستان‌و‌بلوچستان گزارش می‌دهد

خواب زمستانی وعده گازرسانی

انتقال گاز در آخرین ایستگاه خود در ایران وارد استان سیستان‌و‌بلوچستان شد؛ استانی که به دلایل زیادی در اولویت آخر گازرسانی قرار گرفته و برای مصارف خانگی سالانه هزار لیتر نفت سفید همراه با کپسول‌های گاز مایع در اختیار مردم قرار می‌گیرد. حالا پس از گذشت سال‌ها از افتتاحیه گازرسانی به سیستان‌و‌بلوچستان؛ مردم این استان همچنان زمستان خود را در صف‌های طولانی دریافت سیلندر گاز می‌گذرانند؛ این روایت زمستان هر سال تکرار می‌شود.

بار دیگر با رسیدن فصل سرما مردم نقاط مختلف استان سیستان‌و‌بلوچستان به‌ویژه در دو شهرستان زابل و زاهدان کپسول به دست در صف‌های طویل دریافت گاز 
دیده می‌شوند؛ مردمانی که با وجود مشکلات متعدد، شیوع کرونا به معضل دست چندم‌شان تبدیل شده است. از طرف دیگر کمبود سیلندر گاز بازار دلالان را هم داغ کرده و قیمت عرضه سیلندر گاز سقفی ندارد. یکی از وعده‌های وزیر نفت برای سال‌1400، تکمیل گازرسانی به زاهدان است. یعنی در سال پایانی دولت دوازدهم یا شاید حتی زمانی که خبری از حضور افرادی چون آقای بیژن زنگنه در دولت وقت نیست، باید منتظر تحقق این برنامه باشیم. تکمیل خط لوله 262‌کیلومتری ایرانشهر - زاهدان به‌منظور رساندن گاز به شهر زاهدان اگرچه با تأخیر و در سال پایانی فعالیت دولت یازدهم محقق شد، اما دستاوردی بزرگ برای کشور بود تا آخرین مرکز استان فاقد گاز نیز از این نعمت الهی بهره‌مند شود.
فروردین‌ماه سال93 رییس‌جمهوری در سفری که به سیستان‌و‌بلوچستان داشت در جمع مردم زاهدان 
گفته بود: برای مردم مسأله گازرسانی در این استان اهمیت ویژه‌ای دارد؛ گازرسانی از منطقه ایرانشهر به سمت زاهدان و خاش ان‌شاءالله در دولت یازدهم انجام خواهد شد. البته تأکید من این است که گاز در سال‌94 به زاهدان و خاش هم برسد. پس از این اظهارنظر رییس‌جمهوری، مشعل گاز در زاهدان روشن شد که اکنون پس از گذشت بیش از چهار سال از آن روز بسیاری از خیابان‌های این شهر توسط پیمانکاران گاز حفاری و لوله‌گذاری شده اما گاز به منازل همه مردم نرسیده، به همین دلیل مردم مجبور هستند روزانه برای تأمین گاز مورد نیاز خود ساعت‌های طولانی را در صف بایستند. 
اما مردم زاهدان نتوانستند در آن زمان شهد شیرین این دستاورد بزرگ و ملی را به‌دلیل عدم تدبیر مسوولان نفتی دولت، بچشند؛ چرا‌که به‌موازات تکمیل خط لوله سراسری گاز به‌منظور انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان، شبکه گازرسانی داخل شهر احداث نشد و در روزی که با حضور رییس‌جمهوری، پروژه گازرسانی به زاهدان افتتاح شد؛ برنامه‌ای چهارساله برای تکمیل خطوط لوله داخل شهر زاهدان ترسیم شد.
اکنون هم با گذشته سال‌ها از طرح و اجرای پروژه گازرسانی، مردم این منطقه همچنان کپسول به دوش‌اند. علاوه بر این، کمبود کپسول‌های 11کیلویی گاز که دلیل آن، قاچاق و توزیع نامناسب آن بوده، مشکلاتی را برای مردم بدون گاز مانده زاهدان و زابل به‌وجود آورده است.
آقای رضا پنجابی، مدیرعامل شرکت گاز‌سیستان‌و‌بلوچستان نیز چندی پیش به  ایرنا گفته بود: با اتمام پروژه گازرسانی به شهر زاهدان 65 تا 70‌هزار مشترک جدید گاز به مشترکان استان سیستان‌و‌بلوچستان افزوده خواهد شد که به این ترتیب تعداد مشترکان گاز طبیعی در استان به 113‌هزار مشترک خواهد رسید. وی با اشاره به تداوم عملیات شبکه‌گذاری گاز در سیستان‌و‌بلوچستان با وجود شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: شیوع این بیماری خللی در روند توسعه گازرسانی در استان به‌وجود نیاورده و عملیات شبکه‌گذاری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه دارد. به گفته وی، مجموع شبکه‌گذاری انجام شده در کل استان از ابتدای سال تاکنون به 200‌ کیلومتر رسیده که به جذب بیش از 52‌هزار مشترک جدید گاز طبیعی انجامیده است. مدیرعامل شرکت گاز سیستان‌و‌بلوچستان ادامه داد: در حال حاضر ۱۶۰‌کیلومتر شبکه در زابل کار شده است که شبکه‌گذاری به شهرهای حوزه سیستان نیز در سال جاری اجرایی خواهد شد.
عدم گازرسانی و استفاده از سیلندرهای گاز در منازل مسکونی مشکلاتی را به‌وجود آورده است. به‌طور مثال همین هفته اخیر بود که نشت و انفجار سیلندر گاز در یکی از منازل مسکونی زاهدان سبب مصدومیت سه نفر و سوختگی ۸۰‌درصدی جوانی ۲۸‌ساله شد. شدت انفجار ناشی از سیلندر گاز به قدری بود که علاوه بر خردشدن شیشه‌های در و پنجره‌های این واحد مسکونی، در ورودی ساختمان از جا کنده شده و به همراه مقداری از لوازم به داخل حیاط پرتاب شد.
گفته می‌شود پیگیری طرح گازرسانی به استان سیستان‌و‌بلوچستان از سال‌۸۴ توسط مجلس 
صورت گرفت و با وجود مصوبه مجلس مبنی بر تخصیص سالیانه ۶۵‌میلیون دلار برای گازرسانی به این استان، وزارت نفت به‌دلیل عدم صرفه اقتصادی از انجام آن خودداری کرد. پیگیری برای گازرسانی به استان سیستان‌و‌بلوچستان ادامه یافت و در دولت دهم با توسعه خط لوله صلح برای گازرسانی به پاکستان و افغانستان، لوله کشی گاز به ایرانشهر رسید و به‌دلیل کمبود منابع مالی توسعه آن متوقف شد. 
با روی کار آمدن دولت یازدهم و وعده‌های تغییر رویکرد وزارت نفت نسبت به گازرسانی به استان سیستان‌و‌بلوچستان بسیاری نسبت به توسعه شبکه گاز‌رسانی امیدوار شدند که حالا مردم این استان، پس از گذشته سال‌ها از این دولت نیز نومید شدند.

captcha
شماره‌های پیشین