sobhe-no.ir
1096
یکشنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۹
15
گفت‌و‌گوی «صبح‌نو» با نویسنده کتاب «آرام جان» پیرامون شهید محمدحسین حدادیان

راه درست بندگی

جعفری، نویسنده کتاب خاطرات شهید محمدحسین حدادیان گفت: در کنار ولایی و اهل بیتی بودن، یک ویژگی شخصیتی شهید در نظرم برجسته شد؛ بی‌تفاوت نبودن نسبت به مسائل و اتفاقات دور و برش. هر جا خطری نظام و کشور را تهدید می‌کرده سریع خود را وسط معرکه می‌رسانده است.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

روایت زندگی ۱۳‌زن پیر و جوان که به داعش پیوستند
کتاب «مهمان‌خانه بیوه‌های جوان» که زندگی ۱۳‌زن جوان و پیر، تحصیل‌کرده و بی‌سواد را از زمان پیوستن به داعش روایت می‌کند به چاپ دوم رسید.هیچ‌کدام از کتاب‌هایی که تلاش می‌کنند ظهور وحشتناک داعش را به تصویر بکشند، به جایگاه زنان در این سازمان اشاره‌ای نکرده است، اما زنان برای تأسیس خلافت ابوبکر البغدادی ضروری بودند.  این روایت فقط به داستان‌های عربی یا خاورمیانه‌ای نمی‌پردازد، بلکه در انگلیس، آلمان، تونس، سوریه، ترکیه، لیبی و عراق اتفاق می‌افتد و از شیوه‌هایی می‌گوید که زنان به نظامیان داعش جذب، ترغیب و ملحق شدند. آزاده معاونی، خبرنگار ایرانی‌الاصل در این کتاب از دریچه نگاه خبرنگاری آمریکایی به فرآیند جذب و حضور زنان داعش نقبی زده است و حاصل سال‌ها تحقیق میدانی خود را با این کتاب به میدان آورده است.

داوران جشنواره فیلم فجر۳۹ معرفی شدند
 داوران بخش «سودای سیمرغ» جشنواره فیلم فجر۳۹ معرفی شدند؛ در این میان حضور «ساره بیات» حاشیه‌ساز شده است. با حکم «سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد» دبیر سی‌و‌نهمین جشنواره فیلم فجر، محمد احسانی (مدیر فرهنگی) در کنار سینماگران برگزیده ادوار جشنواره فیلم فجر؛ ساره بیات (بازیگر)، مرتضی پورصمدی (مدیر فیلمبرداری)، بهرام توکلی (نویسنده و کارگردان)، نیما جاویدی (نویسنده و کارگردان)، سیدجمال ساداتیان (تهیه‌کننده) و مصطفی کیایی (نویسنده و کارگردان) به‌عنوان اعضای هیأت داوران، آثار این دوره جشنواره را داوری خواهند کرد. این انتخاب در حالی صورت گرفته است که تنها زن حاضر در میان داوران، کارنامه سینمایی پرباری ندارد. به همین دلیل حضورش در این ترکیب موجب انتقاداتی در میان کاربران فضای مجازی شده است. سی‌و‌نهمین جشنواره فیلم فجر در چهل‌ودومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به دبیری طباطبایی‌نژاد در بهمن‌۹۹ برگزار خواهد شد.

نمایشگاه عکس «نه به تروریسم» در بیشکک برپا شد
به مناسبت گرامیداشت نخستین سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، نمایشگاه عکس «نه به تروریسم» در سفارت ایران در بیشکک برپا شد. در این نمایشگاه که همزمان با اولین مصاحبه مطبوعاتی خرازی، سفیر جدید ایران در قرقیزستان برپا می‌شد، تعداد ۳۰‌تابلو عکس و پوستر از خدمات و مجاهدت‌های شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهدای هسته‌ای و بیانات مقام معظم رهبری در خصوص شهید سلیمانی که توسط رایزنی فرهنگی ایران به زبان روسی ترجمه، زیرنویسی و طراحی شده بود در معرض دید نمایندگان مطبوعات و رسانه‌های گروهی قرقیزستان قرار گرفت. در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، کلیپی از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص شهید حاج قاسم سلیمانی و کلیپی دیگر نیز از سخنرانی‌های سردار شهید سلیمانی با زیرنویس روسی پخش شد. در ادامه، خرازی، سفیر ایران در قرقیزستان در خصوص موضوع مبارزه ایران با تروریسم و افراط‌گرایی، آخرین وضعیت روابط ایران و قرقیزستان و تأثیر کرونا بر این روابط، زمینه‌ها و دورنمای همکاری‌های دو کشور سخنرانی کرد.

واگذاری تئاتر شهر استان‌ها به انجمن‌های هنرهای نمایشی کلید خورد
مدیرکل هنرهای نمایشی در دیدار با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان طی یک تفاهم‌نامه مقدمات واگذاری تئاتر شهر استان‌ها به انجمن‌های هنرهای نمایشی را کلید زد. قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به جلسه امضای تفاهم‌نامه با محمدرضا علیزاده‌احمدآبادی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: فضاهای تخصصی و استاندارد نقش کلیدی در توسعه هنر تئاتر در هر کشوری را ایفا می‌کنند و یکی از مهم‌ترین مشکلات تئاتر شهرستان‌ها نبود و کمبود فضاهای استاندارد تئاتری است. از این رو یکی از وظایف مهم اداره کل هنرهای نمایشی حمایت از استان‌ها برای فراهم کردن امکانات و فضاهای استاندارد تئاتری است.به همین منظور با تدوین برنامه‌های راهبردی در جهت افزایش تولید و ساماندهی فعالیت‌های هنرمندان عرصه نمایش کرمان، تفاهم‌نامه‌ای با محمدرضا علیزاده‌احمدآبادی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان امضا کردیم.

captcha
شماره‌های پیشین