sobhe-no.ir
1096
یکشنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۹
15
گفت‌و‌گوی «صبح‌نو» با نویسنده کتاب «آرام جان» پیرامون شهید محمدحسین حدادیان

راه درست بندگی

جعفری، نویسنده کتاب خاطرات شهید محمدحسین حدادیان گفت: در کنار ولایی و اهل بیتی بودن، یک ویژگی شخصیتی شهید در نظرم برجسته شد؛ بی‌تفاوت نبودن نسبت به مسائل و اتفاقات دور و برش. هر جا خطری نظام و کشور را تهدید می‌کرده سریع خود را وسط معرکه می‌رسانده است.

اخبار کوتاه

صبح نو

گفت‌و‌گوی «صبح‌نو» با نویسنده کتاب «آرام جان» پیرامون شهید محمدحسین حدادیان

راه درست بندگی

جعفری، نویسنده کتاب خاطرات شهید محمدحسین حدادیان گفت: در کنار ولایی و اهل بیتی بودن، یک ویژگی شخصیتی شهید در نظرم برجسته شد؛ بی‌تفاوت نبودن نسبت به مسائل و اتفاقات دور و برش. هر جا خطری نظام و کشور را تهدید می‌کرده سریع خود را وسط معرکه می‌رسانده است.

ایام فاطمیه همین سه سال پیش بود که اخبار اغتشاش و درگیری در خیابان پاسداران تهران تیتر یک اخبار شد. دراویش گنابادی در پی دستگیری و حصر سردسته‌شان دست به بر هم زدن امنیت و نظم عمومی زده بودند و همین موضوع باعث دردسر مردم و بر هم خوردن آرامش آن‌ها شده بود.
بسیجیان هم همچون هر زمان دیگری در میدان حاضر می‌شود و همانطور که می‌دانیم از میان همین بسیجیان محمد‌حسین حدادیان به شهادت می‌رسد و نشان می‌دهند که بسیجیان امام؟ره؟ هنوز هم حاضرند مثل دوران دفاع مقدس جان خود را در راه انقلاب فدا کنند.
اگر به صورت قمری محاسبه کنیم همین ایام می‌شود که این شهید عزیز جان خود را در راه انقلاب فدا کرد. توجه به زندگی و سیره این شهیدان از اهمیت بالایی برخوردار است. به منظور توجه به همین مهم و اهمیت ترویج سیره این شهیدان، گفت‌وگویی داشتیم با محمد‌علی جعفری، نویسنده کتاب آرام جان که به خاطرات این شهید بزرگوار پرداخته است و در ادامه می‌خوانیم.

نویسندگی را از چه سنی و چگونه شروع کردید؟
در سال‌86 که‌ترم پنجم دانشگاه بودم به نویسندگی بسیار علاقه داشتم به‌دلیل همین اشتیاق با حضور در کارگاه آقای بهزاد دانشگر رسما  نویسندگی را شروع کردم.

در چه حوزه‌هایی بیشتر فعالیت دارید؟
ورود جدی‌ام در عرصه نویسندگی در حوزه داستان و رمان بود. مجموعه داستان «شغل شریف» و رمان «خانه مغایرت» جزو  اولین آثارم است. سال‌94 شهید محمدحسین محمدخانی در سوریه به شهادت رسید. با ایشان در دوران دانشجویی رفاقت داشتم. برای ادای دین به سراغ نوشتن زندگینامه‌ این شهید بزرگوار رفتم. خروجی آن شد کتاب‌های «عمار حلب» و «قصه دلبری». این کتاب‌ها مورد استقبال قرار گرفته و سر زبان‌ها افتاد. همین روزها بود که حکایت شهادت محسن حججی 
نقل محافل شد و پیشنهادی برای نوشتن زندگی‌اش به بنده شد. از آنجا دیگر نمک‌گیر شهدا شدم و چند سالی است در حوزه خاطرات و زندگینامه شهدا می‌نویسم.  

در مورد کتاب شهید حدادیان بفرمایید.
حین نوشتن کتاب «سربلند»، ناشناسی در تلگرام به من پیام داد و گفت حالا که با محمدحسینِ عمارحلب ما را نشاندی سر سفره شهدا بیا و یک محمدحسین دیگر را هم روایت کن. پرسیدم «منظور شما کدام شهید است؟» گفت «محمدحسین حدادیان» اصلا  فکرش را هم نمی‌کردم روزی سراغ این شهید بروم.
زمان گذشت تا روز رونمایی از کتاب «سربلند». بین افرادی که ایستاده بودند برای امضاگرفتن، یکی وقتی کتابش را گرفت جلوی من گفت: «من همانی هستم که به شما پیام دادم بابت شهید حدادیان؛ امروز آمدم خواهش کنم که بنویسیدش!» شماره‌ام را گرفت که تماس بگیرد و مفصل صحبت کنیم. فردایش زنگ زد که هم‌محله‌ای شهید هستم و می‌توانم با خانواده‌اش هماهنگ کنم. این بنده خدا کم‌کم دست ما را گذاشت در دست این شهید.

اهمیت پرداختن به شهدای اینچنینی که در موضوعاتی غیر از جنگ تحمیلی به شهادت رسیده‌اند همچون شهدای 
مدافع حرم را چقدر می‌دانید؟
جهاد در راه خدا یک مصداق و عرصه ندارد. شناخت این عرصه‌ها خیلی مهم است و بعد هم خود را در مرحله عمل جدی قرار دادن خواهد بود. یعنی فقط دانستن و حرفش را زدن نیست. اینکه کار و زندگی روزمره را کنار بگذاری و وقت و انرژی‌ات را خرج کنی بسیار مهم است. 
شهید دفاع مقدس، مدافع حرم، شهدای علمی، شهدای مدافع وطن یا مدافع سلامت همه جلوه‌های مختلفی از یاری خدا هستند. همه این شهدا از خود گذشتند و تمام دارایی‌شان را به میدان نبرد آورده‌اند.

در طول جمع‌آوری اطلاعات از شهید چه موضوع جالبی نظر شما را بیشتر جلب کرد؟
خبر نداشتم مادرشهید حدادیان، همسر شهید هم هستند. از مادرشهید خواستم کمی از عقب‌تر از تولد محمدحسین خاطرات‌شان را تعریف کنند. زندگی پرفراز و نشیب این مادر، باعث شد که تصمیم بگیرم کتاب را به روایت مادر بازنویسی و تدوین کنم. البته برای نوشتن کتاب به خاطرات مادر شهید اکتفا نکردم. از خانواده و دوستان شهید هم مفصل مصاحبه گرفتم. چیزی حدود 50ساعت. خاطرات جذاب و مرتبط را از زبان مادر روایت کردم.

از خصوصیات برجسته شهید بگویید.
در کنار ولایی و اهل بیتی بودن، یک ویژگی شخصیتی شهید در نظرم برجسته شد؛ بی‌تفاوت نبودن نسبت به مسائل و اتفاقات دور و برش. هر جا خطری نظام و کشور را تهدید می‌کرده سریع خود را وسط معرکه می‌رسانده است. از آشوب‌های انتخاباتی بگیرید تا حواشی چهارشنبه‌های سفید و فتنه دراویش گنابادی. به قول معروف باب شهادت باز است اما برای آدم‌های حواس جمع. 

بعد از چاپ، از بین خوانندگان کتاب، بازخورد  جالبی دیدید؟
چند‌ماه بعد از انتشار ویدیویی به دستم رسید. یکی از افرادی که توسط فرقه دراویش در اعتقاداتش دچار انحراف شده بود با اشک و حسرت می‌گفت بعد از خواندن این کتاب تازه فهمیده‌ام که چهارده سال از عمرم را تباه کرده‌ام. به واسطه خواندن کتاب و شناخت شهید، راه درست بندگی را پیدا کرده بود. 
 

captcha
شماره‌های پیشین