sobhe-no.ir
1095
شنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۹
1
سرمقاله

روشنفکران خسته

رهبر انقلاب اسلامی:

تصمیم مجلس در لغو تعهدات برجامی درست و عقلایی بود

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ، رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته در سخنانی تلویزیونی به مناسبت سالروز قیام ۱۹‌دی‌۱۳۵۶ مردم قم، بر ضرورت حراست از یاد و نام این قیام تعیین‌کننده و مضمون دینی و ضدّآمریکایی آن تأکید کردند و با افتخارآمیز خواندن تولید واکسن کرونا در کشور، گفتند: حضور منطقه‌ای و ثبات‌آور و افزایش قدرت دفاعی و موشکی ایران ادامه خواهد یافت، در مورد برجام هم ما اصرار و عجله‌ای برای بازگشت آمریکا نداریم مهم این است که تحریم‌ها باید فوری و کامل برداشته شود.

رهبر معظم انقلاب دیروز به صراحت وارد کردن واکسن آمریکایی و انگلیسی‌کرونا را ممنوع اعلام کردند

مقابله با توطئه دارویی

رهبر انقلاب دیروز در سخنان خود به مناسبت سالگرد 19‌دی و قیام مردم قم، به صراحت واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی کرونا را ممنوع اعلام کردند.بیش از یک سال است که کرونا دنیا را درگیر خود کرده است. در این مدت روایت‌ها و داستان‌های بسیاری از دست‌ساز بودن این ویروس و جنگ بیولوژیک قدرت‌های جهانی نیز سخن گفته شده است که حالا میلیاردها انسان روی زمین را درگیر خود کرده است. از سوی دیگر تا عصر روز گذشته و زمان تنظیم این گزارش بیش از 88‌میلیون و 615‌هزار نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد یک میلیون و 908‌هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. بر‌اساس جدیدترین آمارهای وزارت بهداشت که ظهر دیروز ارائه شد در ایران نیز یک میلیون و 274هزار و 514‌نفر به کرونا مبتلا و از این تعداد 56‌هزار و 18‌نفر جان خود را از دست داده‌اند. کشورهای درگیر با کرونا در یک سال گذشته از انواع تجهیزات و امکانات پزشکی برخوردار بوده‌اند اما کشور ما با وجود تحریم‌های شدیدی که استکبار علیه مردم ایران برقرار کرده است با مشکلات بسیاری مواجه بوده اما اراده مردم ایران و تلاش نیروهای جهادی در کنار کادر درمان موجب شده است تا دستاوردهای بزرگی در این زمینه به دست آید. درست در روزهایی که سازمان‌های جهانی پیش‌‌بینی می‌کردند در زمستان روزهای سیاهی برای ایران رقم بخورد و رقم فوتی‌های کرونا به هزار نفر در روز برسد اما با همراهی مردم و تلاش‌های کادر درمان این امر به خوبی کنترل شده است. این در حالی است که تولید واکسن کرونا از سوی محققان ایرانی و تست انسانی آن دستاورد بزرگ دیگری است که جهانیان را حیرت زده کرد. حالا زمان مناسبی است که دنیا ببیند ایرانیان با اعتماد به دانشمندان خود چطور در مقابل ویروس منحوس پیروز از میدان خارج می‌شوند.

اشغال کنگره به دست طرفداران ترامپ از نشانه های جدی افول آمریکاست

ديوانه خانه آمريكا اسير آمريكا شد

روح الله فرقانی / درفاصله تنها کمتر از دو هفته تا پایان دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در کاخ سفید، جامعه سیاسی آمریکا بزرگ‌ترین بحران سیاسی تاریخ خود بعد از دوران جنگ داخلی این کشور در سال‌های‌۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ را تجریه کرد. اکنون نه‌تنها دو دستگی و شکاف عمیق درجامعه آمریکا مشاهده می‌شود، بلکه حزب جمهوری‌خواه نیز با اختلافات شدید داخلی به مرز فروپاشی رسیده است. صف‌بندی‌ها به عرصه تقابل‌های خیابانی میان طرفداران حزب جمهوری‌خواه و دموکرات نیز کشیده شد و کنگره نمایندگان آمریکا برای چند ساعت در تصرف هواداران ترامپ افتاد. تا آنجا که هم حزبی‌های ترامپ این اقدام هوادارانش را محکوم کردند. دعوت دونالد ترامپ از هوادارانش دراعتراض به نتایج انتخابات منجر شد تا حوادثی تاریخی در ششم ژانویه ( چهارشنبه گذشته) در آمریکا روی دهد، اتفاقاتی که ادعای غرب در خصوص داشتن دموکراسی و حقوق بشر را زیر سؤال برد. این اعتراضات می‌رفت تا شاهد ادامه یک بحران و تنش ادامه دار سیاسی در این کشور مدعی حقوق بشر باشیم. اعتراضاتی که چهارکشته و تعدادی مجروح و ده‌ها بازداشتی به همراه داشت. اما ترامپ پس از چند ساعت از یورش هوادارانش به ساختمان کنگره، عقب‌نشینی کرد و شکست انتخاباتی را پذیرفت تا در 20‌ژانویه یعنی کمتر از دو هفته دیگر شاهد انتقال قدرت به جوبایدن، رییس‌جمهوری جدید این کشور باشیم.

منصوری، دیپلمات پیشین ایران در گفت‌وگو با روزنامه صبح‌نو:

جهان به دوران پسا آمریکا می‌اندیشد

مکی، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با «صبح‌نو» تأکید کرد

«رسوایی بزرگ» برای دموکراسی آمریکایی

قالیباف در چهارمحال و بختیاری گفت که مدیریت از تهران برای سایر شهرها، موجب غریبگی مسئولین با درد مردم شده است

آبرسانی پایدار به 229 روستا

پس از خوزستان و سیستان و بلوچستان، استان چهارمحال و بختیاری سومین مقصد نظارت میدانی، رییس مجلس بود. قالیباف در این سفر ضمن برگزاری جلسات با مدیران استانی، پای درد دل مردم این استان نیز نشست و قول مساعدت به آن‌ها داد. این سفر پیش از اتمام، دستاوردهایی نیز برای مردم این استان به همراه داشت.

گزارش «صبح نو » از اصرار مجلس بر اصلاح لایحه بودجه‌1400 با وجود‌مقاومت های دولت را بخوانید

جلوگیری از فروپاشی بودجه

بحث بر سر لایحه بودجه سال‌1400 به فرصتی برای هجمه دولت علیه مجلس تبدیل شده است. با وجودی که دولت و رییس‌جمهوری قصد دارند به هر طریقی که شده جلوی اصلاحات مدنظر مجلس را بگیرند، مجلسی‌ها همچنان روی نظر خود مبنی بر وجود اشکالات عمده در ساختار لایحه بودجه تاکید دارند. با این وجود، آنطور که از اظهارات رییس‌جمهوری برمی آید، دولت قصد دارد با حفظ مبنای اصلی بودجه، انتظار و مطالبه نمایندگان را به اصلاح برخی مواد تقلیل دهد.

«صبح‌نو» از یک حادثه تلخ و حواشی‌اش گزارش می‌دهد

حمله ملیجک دربار آل‌سعود به «ماه عسل»

«ماه‌عسل» به‌عنوان یکی از برندهای برنامه‌سازی در ایران شناخته می‌شود. این برنامه با محوریت احسان علیخانی به واسطه فضایی که داشت توانست به مرور به‌عنوان یکی از مشهورترین تولیدات سیما تبدیل شود. نقطه قوت ماه عسل این بود که برخلاف تاک‌شوهای مرسوم، مهمانانی از دل مردم جامعه داشت که مشهور نبودند. آن‌ها قصه خودشان را روایت می‌کردند. همین روایت ساده از زندگی مهمانانی از جنس مخاطبان تلویزیون باعث شد که این برنامه ماه‌رمضانی به شدت مشهور و محبوب شود.

مدیرعامل مرکز نوآوری و شتابدهی رایمون از بازی «سایه انتقام» به «صبح‌نو» گفت

کابوس تروریست‌ها

لی‌لا سلمانی / بازی موبایلی «سایه انتقام» که با حمایت مرکز نوآوری و شتابدهی «رایمون» از حامیان ساختار حمایتی همگرا در بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای سرمایه‌گذاری شده، یک پروژه استارتاپی در حوزه نبردهای هوایی و پهپادی با فرماندهی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و قابل اجرا برای پلتفرم اندروید و برای تمام گوشی‌های با اندروید‌۵ به بالا قابل استفاده است. این بازی به انگیزه معرفی برخی توانمندی‌های نظامی جمهوری اسلامی و زنده کردن یاد و خاطره شهید حاج قاسم سلیمانی روند تولیدش از سال گذشته و بعد از شهادت حاج قاسم آغاز و در نخستین سالگرد شهادت ایشان رونمایی ‌شد. علیرضا حقیقی‌قریب، مدیر‌عامل مرکز نوآوری و شتابدهی «رایمون» است؛ به بهانه رونمایی از این بازی موبایلی و ماهیت ویژه آن با حقیقی به گفت‌وگو نشستیم که متن کامل این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید.

ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری:

مشهد در زمینه نوآوری پیشروتر از تهران است

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در چهلمین نوبت از افتتاح طرح‌های کلان ملی کشور که با عنوان پوشش تدبیر و امید برای جهش تولید که طی آن پنج طرح ملی دانش‌بنیان و کارخانه نوآوری افتتاح شد، گفت: در حال حاضر شهر مشهد در زمینه فناوری پیشروتر از تهران است.

شماره‌های پیشین