sobhe-no.ir
1091
یکشنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۹
1
خبر

نماز رهبر انقلاب بر پیکر آیت الله مصباح سوگوار برادر قدیمی

آیت‌‌الله مصباح یزدی، تئوریسین مبارزه با جریان‌های فکری التقاطی و انحرافی بود

عالم انقلابی

روز جمعه 12دی‌ماه99 حضرت آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی، رییس موسسه امام خمینی؟ره؟پس از تحمل یک دوره بیماری، دار فانی را وداع گفت. بررسی زندگانی آن فقیه عالیقدر گویای مبارزه خستگی‌ناپذیر در راه مبارزه قلمی و کلامی با جریان‌های مخالف حاکمیت اسلام بوده است.

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با دو پژوهشگر حوزه اندیشه بررسی کرد

فیلسوف صدرایی

تقریبا دو روز گذشته بود که خبری ناگوار در سالگرد شهادت سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی داغ تازه‌ای بر جان مردم ایران گذاشت. آیت‌الله مصباح یزدی فقیه عالیقدر، استاد فلسفه و شاگرد علامه طباطبایی دار فانی را وداع گفتند.

غلامعلی دهقان در گفت‌وگو با «صبح نو» از راهبرد انتخاباتی محور اصلاحات-اعتدال گفت

نامزد ائتلافی باید مانند روحانی برای مردم ناشناخته باشد

حسام رضایی / 5 ماه و نیم بیشتر تا انتخابات ریاست جمهوری 1400 باقی نمانده و محور اصلاحات-اعتدال تلاش دارد برای بازیابی و بازسازی بدنه اجتماعی ناامید خود، دوباره روی اهرم مذاکره به عنوان شاه کلید حل مسائل بغرنج اقتصادی کشور مانور بدهد. این اما تنها ابزار ایشان نیست. غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه حزب نزدیک به دولت روحانی باور دارد که مثلث انتخابات های 92 و 94 و 96 برای تهییج اجتماعی، بار دیگر به فعال کردن برخی شکاف های فرهنگی دست خواهد زد. علاوه بر این، دهقان، اجماع پیرامون گزینه ای ناشناخته برای عامه مردم را به عنوان دیگر حربه سه ضلعی «اصلاح طلبان، اصولگرایان میانه‌حال و اعتدالیون» جهت مجاب ساختن طبقه متوسط متجدد و اقشار خاکستری به حضور مجدد پای صندوق های رای، برمیشمرد. در ادامه گفتگوی مشروح صبح نو با غلامعلی دهقان را از نظر خواهید گذراند.

سرمقاله

اینستاگرام و محفل مدعیان آزادی‌بیان

رییس باشگاه فیلم سوره درگفت‌وگو باصبح‌نو از«سرباز» گفت

قصه دستِ سردار

تیزر فرهنگی« سرباز» به کارگردانی محمد پایدار و تهیه‌کنندگی محمدجواد موحد محصول باشگاه فیلم سوره است. این تیزر فرهنگی یا فیلم کوتاه همزمان با اولین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی منتشر شد. این تیزر فرهنگی با آنکه یک محصول کوتاه بود اما به‌دلیل کیفیت بالا توانست با استقبال زیادی روبه‌رو شود. جالب اینجاست که پس از انتشار این تیزر در اینستاگرام و با وجود اینکه مخاطبان و کاربران زیادی از آن استقبال کرده بودند، مسوولان اینستاگرام طبق معمول این پست را به‌دلیل محتوای مرتبط با حاج قاسم حذف کردند. حالا و همزمان با ایام سالگرد شهادت حاج قاسم برای بررسی بهتر تیزر فرهنگی «سرباز» با محمدجواد موحد، رییس باشگاه فیلم سوره که تهیه‌کننده این محصول هم هست، گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

گزارش «صبح‌نو» از آلودگی هوا در هشت کلانشهر و پیش‌بینی ادامه این وضعیت را بخوانید

تصمیمات کمیته اضطرار پشت درهای بسته

درچند روز گذشته هوای تهران برای همه افراد جامعه آلوده و وضعیت پایتخت به لحاظ شاخص آلودگی هوا قرمز بود.بد نیست بدانید تهران از ابتدای سال همزمان با شیوع کرونا حدودا ۱۵روز هوای پاک، ۱۸۱روز هوای قابل قبول، ۸۷روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس جامعه و چهار روز هوای ناسالم برای همه افراد داشته است. هرشهروندی با خواندن این اعداد و ارقام هیچگونه توجیهی از مسوولان را برای تعلل در برگزاری جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا را قبول نمی کند چرا‌که آلودگی هوا روزانه با جان بسیاری از مردم بازی می کند. این جلسه بلاخره روز گذشته در استانداری تهران و پشت درهای بسته در حالی برگزار شد که شاخص کلی کیفی هوای تهران عدد ناسالم برای تمامی افراد جامعه را نشان می‌داد.

رئیس مجلس با حضور در منطقه 12 تهران با اهالی امام زاده یحیی(ع) به گفت‌وگو پرداخت

پی‌گیری طرح معیشتی در میدان

اعتقاد دارد نظارت میدانی اگر نمایشی نباشد، می‌تواند ظرفیت‌های عظیم مغفول‌مانده را فعال کند، از همین روز از همان ابتدای مجلس یازدهم بر نظارت میدانی و شنیدن بی‌واسطه مشکلات مردم را در دستور کار خود قرار داد. صحبت از محمدباقر قالیباف، رییس مجلس است. او نظارت میدانی را یکی از مهم‌ترین اهداف این دوره مجلس می‌داند چراکه مجلس یازدهم مجلس امید و انتظار نامیده شده است. حال او در ادامه نظارت‌های میدانی خود به منطقه‌۱۲ تهران رفته و با برخی اهالی محله امام زاده یحیی به گفت‌وگو پرداخته است.

ساختمان‌های فدراسیون و باشگاه پرسپولیس با شکایت شستا به مزایده گذاشته شد

فوتبال بی‌خانه

حال و روز بی‌سابقه فدراسیون فوتبال که تلخ‌ترین دوره تاریخی خودش را سپری می‌کند به سوژه طنز رسانه‌ها مبدل شده، به گونه‌ای که صبح دیروز مجری یکی از شبکه‌های رادیویی با اشاره به خبر مزایده ساختمان این فدراسیون اظهار آمادگی می‌کند؛ حاضر است برای مشارکت در اسباب‌کشی به کارمندان این فدراسیون جهت تخلیه اتاق‌ها کمک کند یا مجری دیگر می‌گوید:«اتفاقا در اینجا چند اتاق خالی داریم که می‌توانیم به کمیته‌های فدراسیون اجاره بدهیم.»

چرا عراق به احیای کمیته تحریم‌ها علیه ایران رای ممتنع داد؟

رفتار غیردوستانه بغداد

روح‌الله فرقانی / هر چند تلاش آمریکا برای احیای کمیته تحریم‌ها علیه ایران در سازمان ملل با ۱۱۰‌رأی منفی کشورها با شکست روبه‌رو شد، اما رأی ممتنع عراق جای برخی سؤالات را به‌وجود آورد که چرا نسبت به این موضوع رأی منفی نداده است، موضوعی که «سعدالله زارعی» کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با «صبح‌نو» معقتد است: حکومت عراق یک حکومت تقسیم شده است و وزارت خارجه در دست کردهاست و تحت تأثیر شرایط اربیل عمل می‌کنند. از آنجایی که اخیرا‌ هم پایگاه آمریکایی‌ها در اربیل مورد حملاتی قرار گرفت، شخص «هوشیار زیباری» ایران را متهم کرد و کردها خواستند به هر نحو ممکنی واکنش نشان دهند و به این خاطر رأی ممتنع دادند. اما نباید وزارت خارجه کشورمان سفیر عراق را احضار کند چرا‌که عراق دوست منطقه‌ای ماست اما باید در نشست‌های محرمانه به این اقدام غیر‌دوستانه آن‌ها به شدت اعتراض کنند.

شماره‌های پیشین