sobhe-no.ir
1088
سه شنبه، ۰۹ دی ۱۳۹۹
2
واکنش مشاور ستاري به گزارش روزنامه صبح نو؛

ستاری به هیچ جناح سیاسی وابسته نیست

محوریت جلسه روز گذشته سران قوای مجریه، مقننه و قضاییه بر تلاش برای حل مشکلات مردم استوار بود

مذاکره داخلی در پارلمان

پس از ماه‌ها تعطیلی، روز گذشته جلسه سران قوا به میزبانی مجلس شورای اسلامی برگزار شد. این جلسه پس از آن برگزار شد که رهبر انقلاب چندی پیش، مسوولان کشور را برای حل مشکلات به مذاکره بیشتر دعوت کرد. محور اظهارات روز گذشته سران سه قوه، نشان از این داشت که مسوولان برای حل مشکلات، همدل هستند.

سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری:

مکلف به اجرای مصوبه هسته‌ای مجلس هستیم

صبح نو

محوریت جلسه روز گذشته سران قوای مجریه، مقننه و قضاییه بر تلاش برای حل مشکلات مردم استوار بود

مذاکره داخلی در پارلمان

پس از ماه‌ها تعطیلی، روز گذشته جلسه سران قوا به میزبانی مجلس شورای اسلامی برگزار شد. این جلسه پس از آن برگزار شد که رهبر انقلاب چندی پیش، مسوولان کشور را برای حل مشکلات به مذاکره بیشتر دعوت کرد. محور اظهارات روز گذشته سران سه قوه، نشان از این داشت که مسوولان برای حل مشکلات، همدل هستند.

مدتی بود که برخی موضوعات مثل مصوبات مجلس درباره تامین معیشت مردم یا قانون راهبردی لغو تحریم‌ها به چالش‌‌‌های بزرگی میان دو نهاد تقنینی و اجرایی کشور تبدیل شده بود؛ مثلا در ماجرای تامین معیشت، مجلسی‌ها بر این باور بودند که چنین طرح‌‌هایی هنگامی که قدرت خرید مردم کاهش یافته است، می‌تواند بخشی از مشکلات را رفع کند اما از آن طرف دولتی‌ها بر این باور بودند که تامین هزینه چنین طرح‌‌هایی سنگین است و بار مالی به همراه دارد. در مورد قانون لغو تحریم‌ها البته مشاجرات دامنه بیشتری داشت. نمایندگان با این اعتقاد که عقب‌نشینی در برابر بی‌تعهدی‌‌‌های طرف غربی در ماجرای برجام، آنها را به کم‌کاری بیشتر تشویق خواهد کرد، طرح راهبردی لغو تحریم‌ها و حمایت از منافع ملت ایران را پیش کشیدند. به نظر نمایندگان، طرح لغو تحریم‌ها برای واداشتن طرف غربی به عمل به تعهدات خود، کمک‌حال خواهد بود و می‌تواند دست دولت را در مذاکرات و رایزنی‌‌‌های بعدی با اروپایی‌ها، باز نگه دارد.
پس از تایید این طرح توسط شورای نگهبان و تبدیل آن به قانون، مخالفت‌‌هایی از سوی دولت و جریان سیاسی حامی آن اعلام شد مبنی بر اینکه این قانون روند عادی‌‌‌سازی روابط ایران و غرب را مخدوش می‌کند و اجازه نمی‌دهد که ایران از مذاکرات بعدی به حاصلی دست یابد. این مناقشات و بحث‌‌هایی از این قبیل تا جایی پیش رفتند که موجب شدند رهبر انقلاب ورود کرده و برای حل و فصل آسان‌‌تر مسائل، مسوولان، خاصه آنهایی را که مذاکرات خارجی را دوای دردهای ایران می‌دانند، به مذاکره داخلی دعوت کنند. ایشان روز چهارشنبه، 26 آذر در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت سالگرد سپهبد شهید سردار سلیمانی و خانواده آن شهید، فرمودند: «اختلافات خود را با مذاکره با یکدیگر حل کنید. مگر نمی‌گویید باید با دنیا مذاکره کرد؛ آیا نمی‌شود با عنصر داخلی مذاکره و اختلافات را حل کرد؟»
 
روحانی: در زمینه بی‌اثر‌کردن تحریم‌ها،  نظرات مشابهی داریم
همین فرمایشات هم باعث شد تا بعد از مدت‌ها تعطیلی، بالاخره روز گذشته جلسه سران قوا برگزار شود؛ جلسه‌‌ای که در نوع خود، تجلی همان کلیدواژه «مذاکره داخلی» بود. حسن روحانی، رییس‌جمهوری پس از این دیدار، رودرروی دوربین‌‌‌های تلویزیون با اشاره به نزدیکی و تشابه نظرات سه قوه درباره راهکارهای بی‌اثر‌کردن تحریم‌ها در وهله اول و رفع تحریم‌ها در وهله دوم، گفت: در این زمینه‌ها گفت‌وگوهای خوبی با یکدیگر داشتیم و نسبت به شیوه‌ها و قدم‌هایی که باید با یکدیگر برداریم، گفت‌وگو کردیم. نظرات ما نزدیک و مشابه یکدیگر است و این بحث را در جلسه بعدی سران قوا ادامه خواهیم داد. روحانی همچنین درباره همکاری‌‌‌های مجلس و دولت برای تنظیم نهایی بودجه سال 1400، گفت: در این نشست درباره تنظیم نهایی بودجه و کارهای مشترک با یکدیگر صحبت کردیم؛ ضمن اینکه درباره شیوه و کلیات بحث‌ها با یکدیگر همکاری داریم. در نهایت کمیسیون تلفیق و نمایندگان و دولت باید درباره بودجه 1400 تصمیم بگیرند. رییس‌جمهوری همچنین درباره دوقطبی‌سازی کاذب درباره خرید واکسن کرونا، تصریح کرد: یک دوقطبی و بحث‌هایی در جامعه در این‌باره به وجود آمده که نه سازنده است و نه مفید. ما از چند طریق به دنبال تهیه واکسن هستیم که در زمینه واکسن داخلی، دو مؤسسه بزرگ و یک شرکت دانش بنیان در مسیر تهیه واکسن هستند و امیدوارم که آنها موفقیت کامل را به دست آورند؛ ضمن اینکه مسیر دوم را هم پیگیری کرده‌ایم که ساخت واکسن با کشور دیگری است و همکاری‌ها را با هم شروع کرده و نهایتا این واکسن ساخت دو کشور خواهد بود.
 
قالیباف: بودجه سال آینده نباید تورم‌زا باشد
در بخش دیگری، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس با اشاره به الزامات بودجه سال آینده تاکید کرد: در جلسه روزهای گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و همچنین جلسه امروز(د‌یروز) سران قوا توافق شد که با وزرا و سازمان برنامه ، بودجه‌ای تصویب شود که تورم‌زا نبوده و حقیقی باشد. وی تاکید کرد: لایحه بودجه 1400 تقدیم مجلس شده و هم‌اکنون در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است. بودجه یک سند مالی سالانه است و واقعیتی که وجود دارد این است که این سند، سند حکمرانی است و هم سیاست‌های مالی و وضعیت هزینه و درآمدی دولت و هم سیاست‌های پولی، یعنی زندگی مردم را رقم می‌زند. رییس مجلس افزود: مباحث مربوط به معیشت، سلامت و رسیدگی به قشر مستضعف و محرومیت‌زدایی و همچنین بحث تولید، اولویت‌های اساسی سال آتی هستند. قالیباف اضافه کرد: در حوزه واکسن کرونا و حمایت از آسیب‌دیدگان از ا‌ین ب‌یمار‌ی، در سال 1400 باید توجه بیشتری صورت گیرد؛ ضمن اینکه اعتبار لازم هم برای تولید واکسن و خرید واکسن در نظر بگیریم و به همین دلیل باید اولویت ویژه‌ای برای این موضوع قائل شویم. رییس مجلس تصریح کرد: باید بودجه را با حداقل تورم و مبتنی بر درآمدهای حقیقی و پایدار داشته باشیم تا اقتصادی شکوفا را در سال آینده شاهد باشیم.
 
رییسی: انسجام قوا در راستا‌ی خواست مردم ضروری‌است
حجت‌الاسلام سیدابراهیم رییسی، رییس قوه‌قضا‌ییه هم با تشریح آنچه در جلسه سران قوا گذشت، با بیان اینکه کشور با امکانات مادی و معنوی فراوانی که دارد، قادر است با نیروی متراکم جوان، بر مشکلات فایق آید، تاکید کرد: کشور قادر است راهبرد اساسی خنثی‌‌‌سازی تحریم‌ها را با قدرت دنبال کند. شهدا این موضوع را نه در سخن که در عمل، نشان داده و ابتکارات و خلاقیت‌ها‌ی آنان بود كه امروز معتقد‌یم در حوزه‌های مختلف، امکان خنثی‌‌‌سازی تحریم‌ها وجود دارد و این را باید دنبال کرد. رییس قوه قضا‌ییه افزود: بحمدالله سخنانی که در جلسه مطرح شد، نشان داد همکاری سه قوه باید در راستای اجرای منویات رهبر حکیم انقلاب باشد که راه را برای همه روشن ‌کردند.
رییسی گفت: امروز انسجام قوا در راستا‌ی خواست مردم، ‌اعتمادآفرینی و رضایت مردم و منویات رهبر انقلاب، ضروری است. یقین دارم كه بودجه ۱۴۰۰ با همکاری دولت و مجلس پ‌یگ‌یر‌ی شده و مسائل و مشکلاتی که در جلسه مطرح شده است، با مساعدت حل خواهند شد.

captcha
شماره‌های پیشین