sobhe-no.ir
1087
دوشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۹
3
گزارش

چرا سردار سلیمانی «شهید قدس» نامیده شد؟

دکتر راشد عباس‌نقوی رییس العارف آکادمی پاکستان

گزارش

کریسمس خونین در آمریکا

صبح نو

گزارش

چرا سردار سلیمانی «شهید قدس» نامیده شد؟

دکتر راشد عباس‌نقوی رییس العارف آکادمی پاکستان

دکتر اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی حماس فلسطین، در جریان مراسم تشییع پیکر شهید قاسم سلیمانی در تهران طی سخنانی خطاب به میلیون‌ها نفر شرکت‌کننده در این مراسم، از سردار سلیمانی چندین‌بار با لقب «شهیدِ قدس» یاد کرد. اعطای این لقب به سردار سلیمانی باعث شد جمع کثیری از مردم متوجه نکته‌ای ظریف اما محوری درباره سردار سلیمانی بشوند. شهید قاسم سلیمانی هرچند عمدتا به‌علت پیروزی‌های بزرگی که در جنگ علیه داعش در عراق و سوریه به دست آورد، مشهورشد اما واقعیتی که افراد نکته‌سنج و آگاه به مسائل منطقه به‌خوبی آن را درک می‌کنند این است که در معادلات کوچک و بزرگ خاورمیانه باید متوجه دسیسه‌های پیدا و پنهان اسرائیل هم بود. هرچند ذخایر منابع طبیعی و نفتی خاورمیانه در گذشته و حتی اکنون نیز قدرت‌های استکباری را برای تسلط به این منطقه و غارت منابع آن تحریک کرده و می‌کنند اما بزرگترین هدف آمریکا، انگلیس و همچنین لابی فعال صهیونیست‌ها در دنیا محافظت و دفاع از موجودیت نامشروع رژیم‌اسرائیل است.
اگر به دقت و موشکافانه تمامی مسائل و بحران‌های منطقه مورد بررسی قرار گیرد، مشخص می‌شود که در پشت تمامی این مسائل منطقه منافع اسرائیل و امنیت آن قرار دارد. تمامی طرح‌های بزرگ جدید و قدیمی که در منطقه خاورمیانه رونمایی شده، در واقع برای محافظت و بقای اسرائیل طراحی شده است؛ طرح‌هایی مانند اسرائیل بزرگ، خاورمیانه جدید، معامله قرن و تمامی طرح‌های مشابه که از طرف آمریکا و استکبار جهانی معرفی شدند، هدف اصلی‌شان همین موضوع بود. شکل‌گیری گروه‌های افراطی مانند داعش و جبهه‌النصره در کشورهای عراق و سوریه نیز اقدامی برای محافظت و پشتیبانی از اسرائیل بود. حمله به حزب‌الله لبنان، تجاوز صهیونیست‌ها به نوار غزه و همچنین واگذار‌کردن کشور یمن به افرادی مانند منصور هادی، همه و همه حلقه‌هایی از سلسله توطئه‌های طراحی‌شده هستند. به گفته سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان در جریان جنگ و 33روزه لبنان در سال 2006 سردار سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در تعریف و تمجید از اقدامات حزب‌الله لبنان در مقابل رژیم صهیونیستی گفت: اگر این اقدام متجاوزانه پایان نمی‌یافت، قطعا ارتش اسرائیل به پایان خود می‌رسید. تصور شکست‌ناپذیر‌بودن رژیم اسرائیل در جریان جنگ 33روزه لبنان از هم فروپاشید و نقش سردار سلیمانی در این موضوع نقشی محوری بود. تمام گروه‌های جهادی فلسطین و گردان‌های قدس به نقش بی‌بدیل سردار سلیمانی در آماده‌سازی مسلمانان محاصره‌شده در نوار غزه علیه نیروهای مسلح اسرائیلی صریحا  اذعان می‌کنند.  افتخار مسلح‌کردن مجاهدان فلسطینی به موشک، نصیب سردار سلیمانی شد؛ مجاهدانی که تا پیش از آن مجبور بودند با سنگ در مقابل تانک‌های اسرائیلی ایستادگی کنند، اکنون به موشک مجهز هستند و از اهمیت گردان‌های قدس دوست و دشمن آگاه هستند. آن اسرائیلی که هر زمانی که اراده می‌کرد به مردم فلسطین حملات متجاوزانه خود را شروع می‌کرد، اکنون دیگر جسارت گذشته را ندارد. رژیم‌اسرائیل در جریان جنگ‌های گذشته خود با اعراب و مخصوصا در جنگ سال 1967 میلادی توانست تمام کشورهای عربی را شکست بدهد اما امروزه به خاطر فعالیت‌های محور مقاومت و کمک‌های نظامی و غیر‌نظامی نیروهای مقاومت در مقابل فلسطینی‌ها به عجز و ناتوانی خود پی برده است و در آخرین حمله اسرائیل علیه مردم نوار غزه در زمانی کمتر از 24 ساعت به استیصال افتاده و برای آتش‌بس به صورت مکرر درخواست کرد.
اگر بخواهیم به صورت خلاصه به تاریخ حملات اسرائیلی‌ها به نوار غزه بپردازیم، باید بگوییم که اسرائیلی که زمانی تصور باطل شکست‌ناپذیر‌بودن آن برای برخی شکل گرفته بود، عملا هر زمانی که با نیروهای محور مقاومت وارد درگیری شد، به سختی آسیب دید و پوشالی‌بودن هیمنه ساختگی آنها بر همگان مشخص شد. این موضوع در جریان جنگ 33روزه با لبنان یا در جریان چهار بار تجاوز آنها به نوار غزه کاملا مصداق پیدا کرده است. در پایان هر یورش، این نیروهای اسرائیلی بودند که زبونی و خفت و خواری را از نزدیک احساس ‌کردند.
آزادی فلسطین از آرزوهای دیرینه سردار شهید قاسم سلیمانی بود. او مردم کشورهای سوریه، عراق، یمن، لبنان و حتی مجاهدان افغانستان را نیز متوجه این موضوع کرد. هدف اصلی قاسم سلیمانی و یارانش، رژیم صهیونیستی بود و به همین دلیل وقتی جهاد مغنیه، فرزند برومند عماد مغنیه، هدف حمله موشکی در کوه‌های جولان سوریه شد و به شهادت رسید، او در جمعی خصوصی گفت که شهید جهاد مغنیه آماده شکست‌دادن اسرائیل بود؛ او به شهادت رسید اما باعث شد تا عزم بسیاری از دیگر جوانان برای مقابله با صهیونیست‌ها جزم شود.
یك راه دیگر برای فهم شخصیت شهید قاسم سلیمانی، واكنش‌های دشمنان او است. در كدام كشورها و كدام نهادها و کدام شخصیت‌ها از شهادت شهید قاسم سلیمانی خوشحال شدند و جشن ‌گرفتند؟ در کدام ناراحت شدند؟ همان‌طور که قبلا‌ گفته شد، بزرگترین دشمن انقلاب اسلامی ایران و مجاهدان انقلاب، رژیم اسرائیل است. به همین دلیل همه افراد برجسته از جمله نخست‌وزیر رژیم اسرائیل  این اقدام ایالات‌متحده را مورد تعریف و تمجید قرار دادند و به ترور شهید قاسم سلیمانی را آرزوی دیرینه خود عنوان ‌کردند. همه روزنامه‌های مطرح اسرائیل نیز تحلیل‌ها و مقالاتی در مورد شهادت سردار قاسم سلیمانی نوشتند.
اسرائیل‌تایمز، هاآرتص، یدیعوت آحرونوت و تارنمای بدنام وابسته به دستگاه اطلاعاتی موساد اسرائیل با نام «دیکا»، قاسم سلیمانی را بزرگترین دشمن خود خوانده و از دونالد ترامپ تشکر ‌کردند. «دیکا» در تحلیل خود نوشت که اگر قاسم سلیمانی در دمشق هدف قرار می‌گرفت، همه اتهامات متوجه اسرائیل می‌شد؛ اما آمریکا با انتخاب بغداد این مشکل ما را عملا حل کرد. از طرف دیگر ما می‌بینیم که همه جهادی‌های اقلیت فلسطین و سازمان‌های غیر‌جهادی از شهادت شهید قاسم سلیمانی ابراز تاسف و ناراحتی کرده‌اند و در غزه نیز اعتراضات مردمی انجام شده و پرچم‌های آمریکا و اسرائیل به آتش کشیده شد.


عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس، جنبش اسلامی فلسطین اعلام کرد که سردار قاسم سلیمانی بخش اعظم از زندگی خود را صرف تلاش برای از بین بردن رژیم صهیونیستی و پایان دادن به اشغال فلسطین کرد. شاخه نظامی حماس افزود: نیروهای مقاومت به نبرد علیه دشمن صهیونیستی در منطقه ادامه خواهند داد و همه باید بدانند که خون شهید سلیمانی، قاتلان ایشان و رژیم صهیونیستی را نابود خواهد کرد.
گردان‌های قدس شاخه نظامی جنبش اسلامی جهاد اسلامی فلسطین با محکوم‌کردن اقدام تروریستی آمریکا در عراق و به شهادت رساندن سردار سلیمانی، اعلام کرد که محور مقاومت هرگز شکست نخواهد خورد و برای مقابله با دسیسه‌های ایالات متحده و اسرائیل روز به روز قوی‌تر هم خواهد شد.
حزب ابتکار عمل ملی فلسطین نیز اعلام کرد که اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن ژنرال قاسم سلیمانی یک عمل حماقت‌آمیز است که امنیت کل منطقه را تضعیف خواهد کرد. جبهه مردمی برای استقلال فلسطین هم اعلام کرد که ژنرال قاسم سلیمانی همیشه حامی گروه‌های مقاومت در فلسطین و لبنان بود.
ابو احمد فواد، معاون دبیرکل جبهه مردمی برای آزادی فلسطین نیز در سخنانی گفت: هدف اصلی ژنرال سلیمانی، آزاد‌‌سازی بیت‌المقدس و سرزمین فلسطین بود و او حتی برای لحظه‌ای میدان جهاد را ترک نکرد.
نکته مهم دیگر این است که اکثر مجاهدان مکتب امام‌خمینی؟ره؟ به صورت مستقیم یا غیرمستقیم توسط اسرائیل به درجه شهادت رسیده‌اند یا دست‌های پنهان رژیم صهیونیستی را می‌توان در شهادت آنها مشاهده کرد. از جمله این افراد می‌توان به رهبر شهید حزب‌الله، سیدعباس موسوی که در حمله موشکی رژیم صهیونیستی کشته شد، اشاره کرد. شهید عماد مغنیه که قلب‌تپنده شاخه نظامی حزب‌الله محسوب می‌شد، در اثر انفجار خودرو توسط رژیم صهیونیستی در دمشق به شهادت رسید و رژیم صهیونیستی به‌صورت آشکار این اقدام را تایید ‌کرد. شهید قاسم سلیمانی در دوران زندگی خود و حتی پس از شهادتش نیز دشمنان را با شکست‌های پی در پی مواجه‌کرده است. نقشه و دسیسه‌ای که آمریکا و متحدانش برای خاورمیانه به‌ویژه عراق، سوریه، فلسطین، لبنان و یمن آماده کرده‌بودند، توسط ژنرال قاسم سلیمانی نیست و نابود شد. امروز شاهد آن هستیم که ایالات متحده و کشورهای حامی او در میدان نبردی که در این مناطق واقع شد، عملا شکست خورده‌اند. اکنون آنها در تلاش هستند تا جایگاه و شهرت از‌دست‌رفته خود را از توطئه چینی و دیگر روش‌های منفور باز‌‌سازی کنند. همچنین در این کشورها محور مقاومت در حال تقویت ریشه‌های خود برای بیرون‌راندن دشمن از میدان جنگ است. سردار قاسم سلیمانی با شهادت و خون خود جان تازه‌ای به نهضت مقاومت بخشید و میلیون‌ها جوان را برای غلبه بر دشمن استکباری ترغیب کرد؛ به همین دلیل است که فرمانده جدید سپاه‌قدس، سردار اسماعیل قاآنی با اطمینان‌خاطر اعلام کرد كه آزادی‌خواهان سراسر جهان خواستار انتقام شهید قاسم سلیمانی هستند و ما انتقام خون او را خواهیم گرفت.

captcha
شماره‌های پیشین