sobhe-no.ir
1087
دوشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۹
1
نظارت برمحتوای «نماوا» مناسب نیست

خطر قبح‌شکنی فرهنگی در سامانه‌های آنلاین

در چند سال اخیر با گسترش پهنای باند به مرور سامانه‌های آنلاین پخش محتوا در قالب vodها شروع به کار کردند. درواقع این پلتفرم‌ها جایگزین شبکه نمایش خانگی به روش سنتی‌اش شدند. اگر تا دهه80 مخاطبان ایرانی فیلم و سریال‌ها را به صورت لوح فشرده خریداری می‌کردند، حالا امکان تماشای آنلاین آن‌ها را در خانه یا دیگر محل‌ها داشتند.

برخلاف آنچه اصلاح‌طلبان می‌گویند بررسی‌های «صبح نو» نشان می‌دهد حداقل 20 شخصیت نزدیک به اصلاح‌طلبان و اعتدالیون طبق آنچه تاکنون در مجلس اصلاح‌شده، می‌توانند نامزد 1400 شوند

این همه نامزد

وقتی صف طولانی نامزدهای بالقوه اصلاح‌طلبان را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که نه‌تنها دست ایشان در مقایسه با رقیب اصول‌گرایشان خالی نیست بلکه از جهاتی جلوتر نیز هستند؛ در پی اصلاحات در قانون انتخابات ریاست‌‌جمهوری که با داد و قال بی‌مورد اصلاح‌طلبان مواجه شده است، جریان اصلاحات برای معرفی نامزدهای خود به‌هیچ‌وجه با کمبود مواجه نیست. در این گزارش، به 22 نفر از افراد واجد صلاحیت نامزدی از سوی اصلاح‌طلبان، طبق طرح اصلاحات اخیر مجلس پرداخته‌ایم. جایگاه مهم سکانداری قوه‌مجریه به نظر لازم می‌رساند که افراد نامزد برای تصدی این جایگاه نیز از شروط لازم برخوردار باشند. عقل و منطق سلیم حکم می‌کند که نامزدها باید علاوه بر دارابودن حداقل‌ها، از شروط ویژه‌ای نیز برخوردار باشند تا ردای ریاست‌‌جمهوری به قامت آنها، گشاد ننماید.

سرمقاله

تنظیم بودجه ۱۴۰۰

مهدی چمران در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

49 بازداشتی در شوراهای استان تهران

زهرا اردشیری / در چند سال اخیر خبر بازداشت اعضای شورای شهر استان‌های مختلف به بهانه جرایم مختلف را بسیار خوانده و شنیده‌ایم؛ افرادی که روزی مردم به امید اصلاح شهر خود رای برای آنها به صندوق انداخته‌اند. به قول مهدی چمران، رییس شورای شهر سابق، برخی یا سیاسی کاری رأی آوردند و به آنها رای دادند؛ از طرفی این افراد از چه فیلتری عبور کرده‌اند و صلاحیت آنها چطور تایید شده است؟ این سوالی است که ذهن بیشتر مردم را این روزها درگیر کرده است. شاید بازداشت ۳۶ عضو شورای شهر و ۱۳ شهردار، فقط در طول یک بازه سه‌ساله در استان تهران نشان خلأ قانونی هم در تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا، هم در نظارت بر عملکرد آن‌ها و هم در برخورد قانونی با متخلفان است.

گزارش «صبح‌نو» درباره آخرین مراحل آمادگی برای آزمایش دستاورد پزشکی دانشمندان کشور را بخوانید

تست واکسن ایرانی کرونا تا پایان هفته

واکسن ایرانی کرونا که نتیجه تحقیقات و تلاش‌های دانشمندان جوان ایرانی است قرار بود در هفته نخست دی‌ماه وارد فاز تست انسانی شود. این در حالی است، که مدت مقرر به پایان رسید و با وجود وعده داده شده برای تست این واکسن، اما تست انسانی آن واکسن انجام نشد. البته گفته شده است که تست انسانی واکسن کرونا تا پایان این هفته انجام می‌شود. این در حالی است که خبرهای اعلام شده درباره داوطلبان تست انسانی واکسن کرونا نشان می‌دهد که بیش از 60‌هزار نفر برای تست واکسن اعلام آمادگی کرده‌اند. البته همزمان با تولید واکسن ایرانی، مساله خرید واکسن‌های خارجی نیز در دستور کار قرار دارد و اقداماتی در این زمینه انجام شده است. آقای دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان روز گذشته درباره این مساله اظهار داشت: «مسیر تهیه واکسن خارجی را داریم طی می کنیم. بحث کووکس را خوشبختانه با مکانیزمی حل کردیم و به‌زودی برای خرید از منابع غیرکووکس هم‌اخبار خوشی را به مردم خواهیم داد. شرط ما خرید واکسن مطمئن و دارای تاییدیه‌ها و گواهی‌های مورد وثوق است.» اگرچه وعده‌ها برای خرید واکسن خارجی داده شده اما مردم همچنان منتظر واکسن‌هایی هستند که توسط فرزندان خودشان تولید شده‌اند و البته داوطلبان بسیاری هم برای تست انسانی واکسن حضور دارند. رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ نیز دیروز در بازدید از محل آماده‌سازی واکسن توضیحاتی در این باره داد.

شماره‌های پیشین