sobhe-no.ir
1077
دوشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۹
9
«صبح‌نو» از آخرین وضعیت واکسن کرونا در ایران گزارش می‌دهد

در انتظار واکسن بومی

عارف چراغی / دوازدهم آذر بود که دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد یکی از شرکت‌های تولید واکسن کرونا در کشور مجوز مطالعه فاز انسانی را گرفته است. روز گذشته نیز حریرچی، معاون این وزارتخانه اعلام کرده که نخستین تست انسانی کرونا در اول دی انجام خواهد شد. اگرچه پیش از این شایعاتی مبنی بر شروع تست انسانی در کشور مطرح شده بود اما این اولین بار است که به طور رسمی ایران تست انسانی خود را گزارش می‌کند.

با وجود تمام هشدارها درباره حضور قاتل خاموش اما بی‌توجهی‌ها ادامه دارد

101 نفر ، قربانی گاز گرفتگی در فصل خزان شده‌اند

صبح نو

با وجود تمام هشدارها درباره حضور قاتل خاموش اما بی‌توجهی‌ها ادامه دارد

101 نفر ، قربانی گاز گرفتگی در فصل خزان شده‌اند

هر سال اوضاع همین است. رسانه‌ها هشدار می‌دهند و بارها کارشناسان را دعوت و اخطارهای لازم را به مردم می‌دهند، اما فایده‌ای ندارد. خطر گاز گرفتگی بیخ گوش مردم است! هر سال از شروع فصل سرما هر روز خبر گاز گرفتگی و مرگ چند نفر منتشر می شود، اما کماکان مردم نسبت به دستورالعمل ایمنی بی‌اعتنا هستند،  بد نیست بدانید از ابتدای مهر‌ماه تا‌کنون 101‌نفر بر اثر گاز گرفتگی در کشور ما جان باخته‌اند.
مرگ بر اثر گاز‌گرفتگی اتفاق جدیدی نیست، اما تکراری هم نمی‌شود. نباید آن را ساده تلقی کرد، چرا‌که هنوز خیلی‌ها هنوز در خانه‌های خودشان وسایل گرمایشی غیر‌استاندارند دارند.  مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور در این باره اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت، ۴۱۰‌هزار و ۸۵۲‌مورد تماس با سازمان اورژانس کشور مبنی بر درخواست آمبولانس و مشاوره‌های اورژانسی گرفته شد که از این تعداد برای ۹۰‌هزار و ۹۸۹‌مورد تماس آمبولانس اعزام شده‌است.  وی ادامه داد: ۳۵‌هزار و ۵۲۱‌نفر از هموطنان ما توسط اورژانس به مراکز درمانی منتقل شده‌اند. همچنین ۸۴۱۸‌مورد مربوط به حوادث ترافیکی در هفته‌ای که گذشت بوده است.  خالدی با بیان اینکه از ابتدای مهرماه تا‌کنون هزار و 1919‌نفر در سطح کشور دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شده‌اند، ادامه داد: 1032‌نفر توسط اورژانس به مراکز درمانی منتقل شدند، ۷۸۶‌نفر توسط عوامل اورژانس در محل درمان شدند و متاسفانه ۱۰۱‌نفر بر اثر مسمومیت با این گاز جان خود را از دست داده‌اند. سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: در مواردی که گازگرفتگی با مونوکسید کربن اتفاق می‌افتد لازم‌است که خونسردی خود را حفظ کنید، بلافاصله وسایل گرمایشی را خاموش کرده و پنجره‌ها را باز‌کنید. در صورت امکان، فردی که دچار مسمومیت شده را از محل خارج کرده و اگر فاقد علایم حیاتی بود بلافاصله برای وی احیاء قلبی و ریوی را آغاز کنید.

پزشک قانونی آمار دقیق را می‌داند
اما برای اینکه بدانیم دقیقا‌ آمار دقیق مرگ‌و‌میر بر اثر گاز گرفتگی چه تعدادی است با سازمان آتش‌نشانی تماس می‌گیریم، یک کارشناس آتش‌نشانی به «صبح‌‌نو» می‌گوید: آمار دقیقی از قربانیان در دست آتش‌نشانی نیست و متاسفانه این آمار تعداد زیادی را نشان می‌دهد، مردم تنها در زمانی با آتش‌نشانی تماس می‌گیرند که نتوانند در آپارتمان یا خانه را باز کنند، اما زمانی که خود را بالای سر فرد گاز گرفته برسانند اغلب با اورژانس تماس می‌گیرند. پس بهتر است بگوییم بهترین آمار افراد گاز گرفته در دست پزشک قانونی است.

چند توصیه پیشگیرانه
گاز مونوکسید‌کربن گازی بدون رنگ و بو است؛ عمده‌ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی اصولا‌ در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصا‌ در محیط‌های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود.
استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های مستعمل یا دارای نقص فنی و یا فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل، بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می‌دهند. از آنجا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما ۲۵۰‌برابر بیش از اکسیژن می‌باشد لذا با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن‌رسانی به بافت‌های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می‌نماید که به علت بی‌رنگ و بی‌بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علایم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالا‌ درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغماست. در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار‌دهنده باشد.از سایر علایم مسمومیت می‌توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک‌ها اشاره کرد. باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونوکسید‌کربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز شود. مسمومیت شدید با این گاز می‌تواند کشنده باشد.

استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های مستعمل یا دارای نقص فنی و یا فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل، بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می‌دهند. از آنجا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما ۲۵۰‌برابر بیش از اکسیژن می‌باشد لذا با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن‌رسانی به بافت‌های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می‌نماید

captcha
شماره‌های پیشین