sobhe-no.ir
1077
دوشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۹
9
«صبح‌نو» از آخرین وضعیت واکسن کرونا در ایران گزارش می‌دهد

در انتظار واکسن بومی

عارف چراغی / دوازدهم آذر بود که دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد یکی از شرکت‌های تولید واکسن کرونا در کشور مجوز مطالعه فاز انسانی را گرفته است. روز گذشته نیز حریرچی، معاون این وزارتخانه اعلام کرده که نخستین تست انسانی کرونا در اول دی انجام خواهد شد. اگرچه پیش از این شایعاتی مبنی بر شروع تست انسانی در کشور مطرح شده بود اما این اولین بار است که به طور رسمی ایران تست انسانی خود را گزارش می‌کند.

با وجود تمام هشدارها درباره حضور قاتل خاموش اما بی‌توجهی‌ها ادامه دارد

101 نفر ، قربانی گاز گرفتگی در فصل خزان شده‌اند

صبح نو

«صبح‌نو» از آخرین وضعیت واکسن کرونا در ایران گزارش می‌دهد

در انتظار واکسن بومی

عارف چراغی / دوازدهم آذر بود که دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد یکی از شرکت‌های تولید واکسن کرونا در کشور مجوز مطالعه فاز انسانی را گرفته است. روز گذشته نیز حریرچی، معاون این وزارتخانه اعلام کرده که نخستین تست انسانی کرونا در اول دی انجام خواهد شد. اگرچه پیش از این شایعاتی مبنی بر شروع تست انسانی در کشور مطرح شده بود اما این اولین بار است که به طور رسمی ایران تست انسانی خود را گزارش می‌کند.

خبر موفقیت‌آمیزبودن نتایج تحقیقات چند کمپانی بزرگ ساخت واکسن، امید تازه‌ای در جهان کرونا‌زده به وجود آورده است. کمپانی‌های مختلفی مدعی شده‌اند که واکسن‌های تولیدی آنها بیش از 90 درصد موفقیت داشته و در 10 درصد باقیمانده نیز آنهایی که گرفتار کرونا شده‌اند، با علائم خفیف بوده‌اند و کارشان به جای باریک نکشیده است. این مساله‌ می‌تواند نشان از آن داشته باشد که تا کمتر از دو سال دیگر، جهان نفس راحتی خواهد کشید و بخش عمده‌ای از زندگی به حالت اولش بازخواهد گشت؛ اما آنچه در این میان برای ما ایرانی‌ها درباره واکسن اهمیت دارد، چندوجهی است؛ تحریم، مسائل اقتصادی و مذاکره احتمالی پیش‌رو برای بازگشت به برجام، بخشی از خان‌هایی هستند که ایران باید برای ‌گرفتن واکسن کرونا از پس‌ آنها بر‌بیاید.
دکتر ایرج حریرچی درباره خرید ۲۰ میلیون دوز واکسن کرونا از شرکت ‌‌های خارجی تا نیمه دوم اسفند ۹۹ به خبرگزاری فارس گفته است: خرید از کشورهای خارجی از طریق کواکس قطعی شده و با شرکت‌های مختلف تولید واکسن از دو راه خرید مستقیم یا تولید مشترک واکسن در ایران در حال رایزنی هستیم؛ اگرچه با آپارتاید تحریمی از سوی کشورهای غربی مواجه هستیم. به ظاهر ما تحریم دارویی نیستیم ولی در کوچک‌ترین انتقال ارز مانع ایجاد می‌شود و واکسن کرونای مورد نیاز مردم تامین خواهد شد. این درحالی است که دکتر مصطفی قانعی، عضو کمیته علمی در یک برنامه تلویزیونی گفته است که ایران به برنامه کواکس (covax) اعلام کرده که قصد خرید واکسن فایزر را ندارد چون برای نگهداری این واکسن به دمای منفی ۷۰ درجه نیاز است و چنین امکاناتی نداریم. برنامه کواکس که با حضور ۷۶ کشور جهان دنبال می‌شود، زیر نظر سازمان جهانی بهداشت قرار دارد و هدف آن کمک به خرید و توزیع واکسن کرونا در همه کشورهای جهان است.
 
واکسن ایرانی در کدام مرحله است؟
در همین شرایط که منتظر واردات واکسن کرونا هستیم، دانشمندان ایرانی نیز در حال تلاش برای ساخت واکسن هستند. وزارت بهداشت بارها اعلام کرده است که پا به پای کشورهای مطرح جهان در زمینه تولید ساخت واکسن کرونا حرکت می‌‌کند. حریرچی درخصوص ورود یکی از واکسن‌های کرونای ایرانی به مرحله کارآزمایی انسانی اظهار کرده است كه با تلاش مضاعف دانشمندان ایرانی در تولید واکسن کرونا، یکی از این واکسن‌ها مجوز کمیته ملی اخلاق و پژوهش را برای ورود به فاز تست انسانی دریافت کرده و دو یا سه واکسن دیگر هم تا اواخر دی این مجوز را دریافت خواهند کرد.
وی با بیان اینکه واکسن ایرانی کرونا از اول دی تزریق می‌شود، گفت: خط تولید این واکسن‌ها همزمان با آزمایش روی نمونه انسانی و اثبات اثربخشی کامل در حال راه‌اندازی است و با تایید معیارهای بالینی و علمی به تولید انبوه خواهد رسید. قانعی نیز پیش از این درباره واکسن ایرانی گفته بود: «واکسنی که مجوز آزمایش انسانی دریافت کرده، همانند واکسن سینوواک چین است یعنی از کل ویروس کشته‌شده کرونا برای تولید واکسن کرونا استفاده کرده است. این واکسن‌ها بعد از طی ‌کردن فاز انسانی باید وارد فاز تولید صنعتی شوند و در حجم انبوه برای کل کشور واکسن کرونا تولید کنند.»
کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو هم اخیرا در حساب توییتر خود نوشت: «اولین واکسن ایرانی کووید۱۹ موفق به اخذ کد اخلاق از کمیته ملی اخلاق در پژوهش شد.» گفته می‌شود این طرح پژوهشی با عنوان کارآزمایی بالینی بررسی بی‌خطری و ایمونوژنیستی واکسن غیرفعال کووید۱۹ در جمعیت سالم برای مطالعه فاز یک، کد اخلاق گرفته است، واکسن غیرفعال شرکت شفا فارمد تحت نظارت بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام ؟ره؟ به عنوان اولین واکسن ایرانی کووید۱۹ با دریافت کد اخلاق عملا‌ وارد فاز مطالعه بالینی شده است. رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت درباره احتمال خرید واکسن کرونا از مدرنا، ‌دیگر شرکت آمریکایی هم گفته است: «مدرنا بیشتر قابل مطالعه است و شرایط نگهداری و زنجیره سرد سهل‌تری دارد. به هرحال ما به هر واکسنی که از نظر سازمان جهانی بهداشت تایید شد، نگاه منفی نداریم و ملیت واکسن تأثیری در خرید واکسن ندارد.» با این توضیحات و البته از شواهد امر برمی‌آید كه ایران فعلا و در کوتاه‌مدت از خیر خرید واکسن‌های غربی چشم‌پوشی کرده است.

ایرج حریرچی: 
خرید از کشورهای خارجی از طریق کواکس قطعی شده و با شرکت‌های مختلف تولید واکسن از دو راه خرید مستقیم یا تولید مشترک واکسن در ایران در حال رایزنی هستیم؛ اگرچه با آپارتاید تحریمی از سوی کشورهای غربی مواجه هستیم. به ظاهر ما تحریم دارویی نیستیم ولی در کوچک‌ترین انتقال ارز مانع ایجاد می‌شود و واکسن کرونای مورد نیاز مردم تامین خواهد شد

captcha
شماره‌های پیشین