sobhe-no.ir
1077
دوشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۹
8
شهردار تهران برای بازگشت به هیات دولت و فرار از پاسخگویی درباره مشکلات پایتخت به سیاسی‌کاری ادامه می‌دهد

چشم دیدن صدر را ندارند

شهردار تهران در یک هفته گذشته با اظهارات جنجالی خود و تخریب دستاوردهای دوره مدیریت پیشین بلدیه پایتخت سعی در پوشاندن کمبودها و نقص‌های فعلی شهر دارد. آقای پیروز حناچی که از هفتم آذرماه‌97 سکان اداره تهران را در اختیار گرفته است روزگاری در سمت معاون وزیر به مدیریت شهری تهران انتقاد می‌کرد. وی درست در روزهایی که ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی تهران در مسیر توسعه قرار داشت و هر‌ماه یک ایستگاه مترو یا اتوبوس‌های نو وارد چرخه خدمت‌رسانی به مردم می‌شدند از عقب‌ماندگی در حمل‌و‌نقل عمومی سخن می‌گفت و حالا که ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی تهران درگیر ناکارآمدی شده و رییس شورای شهر تهران علت آن را جسور نبودن شهردار همانند مدیر قبلی تهران می‌داند، همچنان به سیاسی‌کاری ادامه می‌دهد. در چنین شرایطی که مردم درگیر آلودگی هوا هستند باید از اتوبوس‌ها و قطارهایی استفاده کنند که خود درگیر فرسودگی، آلایندگی و تراکم جمعیت هستند که خود این مورد آخر می‌تواند موجب شیوع بیشتر کرونا در جامعه شود. از سوی دیگر مدیریت شهری فعلی تهران تلاش می‌کند تا با ادامه اظهارات سیاسی خود راه فراری برای خود باز کند. شاید هم شهردار به‌دنبال ایجاد شرایطی است تا بتواند دوباره به جلسات هیات دولت باز گردد که البته در دوسال گذشته هیچ نفعی برای تهران و کلان شهرهای دیگر نداشته است. شهردار تهران در یکی از چنین اظهار‌نظرهایی دوباره به پروژه عظیم پل صدر پرداخته و گفته است که هزینه این پل با مردم دولا پهنا حساب شده است.

گزارش «صبح‌نو» درباره احتمال حضور یک تمساح در دریاچه شمال غرب تهران را بخوانید

در جست‌و‌جوی تمساح

زهرا اردشیری / چندی پیش یکی از گردشگران دریاچه چیتگر عکسی از روی آب گرفته بود که نشان می‌داد گونه‌ای مانند تمساح یا الیگیتور فیش (ماهی سرسوسماری) در آب شنا می‌کند. همان زمان این گردشگر عکس را در اختیار یکی از نگهبانان شیفت شب دریاچه چیتگر قرار داد. بعد از آن موج تایید و تکذیب بر بودن و نبودن تمساح در دریاچه شدت گرفت، اما روز‌به‌روز این خبر قوت گرفته است تا جایی که برای مدیریت شهری سرگرمی جدیدی به‌وجود آورده و نهادهای مرتبط را درگیر خود کرده است. شنیده‌ها از آن حکایت دارد که امروز و فردا نیز جلسات کارشناسی برای صید و شکار احتمالی این جانور با استفاده از ابزار سونار (ردیابی صوتی) برگزار خواهد شد.

گزارش

روند کاهش آمار کرونا در کشور ادامه دارد بستری‌های روزانه به زیر هزار نفر رسید

صبح نو

گزارش

روند کاهش آمار کرونا در کشور ادامه دارد بستری‌های روزانه به زیر هزار نفر رسید


در حالی که شمارش معکوس برای آخرین یلدای قرن از سوی برخی آغاز شده است اما کادر درمانی و مسوولان مدام به مردم هشدار می‌دهند تا از برگزاری دورهمی در این شب خودداری کنند. برگزاری مراسم دورهمی شب یلدا اگرچه تا سال‌های قبل توصیه می‌شد تا خانواده‌ها و اقوام دور هم قرار بگیرند اما امسال از سر همان محبت به خانواده‌ها توصیه می‌شود که برای جلوگیری از بیماری عزیزان‌شان از شب‌نشینی در شب چله پرهیز کنند. این مساله زمانی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد که بدانیم توجه دوباره مردم به پروتکل‌های بهداشتی در روزهای گذشته موجب شده است تا هم اکنون شاهد روند کاهشی آمار مبتلایان جدید و فوتی‌های کرونا در کشور باشیم. بر اساس جدیدترین آمار وزارت بهداشت از ظهر روز شنبه تا ظهر روز یکشنبه 7451‌بیمار جدید کرونا در کشور شناسایی شده  از این تعداد 833‌نفر در مراکز درمانی کشور بستری شدند. همچنین در همین مدت زمانی 247‌نفر از بیماران نیز متاسفانه جان خود را از دست دادند. به گفته خانم سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت با‌توجه به آمار دیروز مجموع بیماران کرونایی در کشور به یک میلیون و 108‌هزار و 269‌نفر رسیده است و مجموع جان‌باختگان هم رقم 52‌هزار و 196‌نفر رسیده است. لاری در ادامه افزود: ۵۷۲۳‌نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: در حال حاضر و بر اساس آخرین تحلیل‌ها، ۱۲‌شهرستان در وضعیت قرمز، ۲۸۸‌شهرستان نارنجی و ۱۴۸‌شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.
به گفته وی، شهرستان‌های زرین دشت در استان فارس، بافت در استان کرمان، گمیشان در استان گلستان، آستارا، بندرانزلی، رودسر و تالش در استان گیلان و آمل، بهشهر، رامسر، گلوگاه و نکا در استان مازندران در وضعیت قرمز قرار دارند.
خطر دورهمی‌های «یلدا» برای سالمندان
معاون درمان ستاد فرماندهی مقابله با کرونا از کاهش ۴۰‌درصدی میزان بستری بیماران کرونایی در بیمارستان‌های تهران خبر داد. دکتر نادر توکلی تاکید کرد: خوشبختانه نسبت به یک ماه گذشته آمار بیماران بستری در بیمارستان‌های تهران ۴۰‌درصد کاهش یافته است، به‌گونه‌ای که آمار بستری‌ها از بالای ۶‌هزار نفر به حدود ۳‌هزار ۴۰۰‌نفر رسیده است. وی با اشاره به شرایط ناپایدار موجود، بر پرهیز از دورهمی‌های خانگی تاکید کرد و گفت: در این شرایط برگزاری میهمانی و دورهمی‌های هرچند کوچک خانگی ریسک بسیار بالایی دارد، بنابراین از شهروندان تقاضا داریم که از برگزاری دورهمی‌هایی همچون شب یلدا که اغلب با حضور افراد سالمند خانواده برگزار می‌شود پرهیز کنند.

captcha
شماره‌های پیشین