sobhe-no.ir
1077
دوشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۹
6
پنج سال از قتل عام مسلمانان نیجریه و بازداشت شیخ زکزاکی گذشت

توطئه وهابی آل‌سعود در غرب آفریقا

قالیباف

سیاست ایران و ونزوئلا، مبارزه با سلطه‌گری آمریکاست

آشوب‌های پسا انتخاباتی در آمریکا افزایش یافته است

شبح ترامپ بالای سر بایدن

حامیان سرخورده دونالد ترامپ در اعتراض به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا در سراسر این کشور از جمله واشنگتن دی‌سی تجمعات اعتراض‌آمیز برگزار کردند که در این تجمعات یک نفر هدف اصابت گلوله قرار گرفت و 23نفر بازداشت شدند. در مرکز واشنگتن، تنش‌ها پس از آن افزایش یافت که با تاریک شدن هوا، معترضان حامی ترامپ موسوم به «پراود بویز» و معترضان گروه مقابل موسوم به آنتیفا با هم رو در رو شدند. اما پلیس ضد شورش و پلیس‌های دوچرخه سوار، دو گروه را از یکدیگر جدا کردند. حدود ۲۰۰نفر از اعضای «پراود بویز» که یک گروه راست افراطی خشن است، صبح شنبه نزدیک هتل ترامپ به اعتراضات ملحق شدند. بسیاری از آن‌ها لباس‌های رزمی و جلیقه‌های ضد گلوله پوشیده بودند، کلاه نظامی داشتند و با دست علامت‌هایی را نشان می‌دادند که مخصوص ملی‌گرایان سفیدپوست است.

صبح نو

پنج سال از قتل عام مسلمانان نیجریه و بازداشت شیخ زکزاکی گذشت

توطئه وهابی آل‌سعود در غرب آفریقا


پنجمین سالگرد قتل‌عام شیعیان زاریای نیجریه در حالی فرا رسیده است که شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر شیعیان این کشور آفریقایی همچنان به دست رژیم حاکم بوهاری در نیجریه که تحت امر آل‌سعود وهابی است، در بازداشت و زندانی است. سال‌هاست که شیعیان نیجریه توسط ارتش این کشور شهید شده یا به اسارت برده می‌شوند. آن‌ها بارها کشتارهای وحشیانه حکومت را تجربه کرده‌اند؛ آنجا که برای حمایت از رهبر دینی‌شان به خیابان‌ها می‌آیند و با سربازان ارتش که روی زمین زانو زده و آماده تیراندازی هستند، روبه‌رو می‌شوند، ولی آن‌ها ترجیح می‌دهند شجاعانه و بی‌رحمانه کشته شوند تا اینكه در ترس و ذلت زندگی کنند.
شیعیان نیجریه در شهرهای لاگوس، زاریا و کانو سکونت دارند که کانون فعالیت آن‌ها در حسینیه بقیه‌‌الله شهر زاریاست. آذر 94 بود که بیش از هزار نفر از مسلمانان شیعه در حمایت از رهبرشان به حسینیه آمده بودند كه به شهادت رسیدند. هیچ شاهدی زنده نماند تا ماجرا را به‌درستی تعریف کند؛ حتی اجساد را باقی نگذاشتند. «نیجریه» را می‌توان سومین کشور پرجمعیت شیعه جهان پس از ایران و عراق به شمار آورد. این مساله را می‌توان در راهپیمایی روز قدس، راهپیمایی روز اربعین و مراسم روز عاشورا در این کشور به خوبی دید. قطعا نیجریه یک استثنا نیست و می‌توان این‌گونه برنامه‌های موفق را دیگر کشورهای جهان هم دید؛ اما تلاش‌های 30ساله شیخ زکزاکی واقعیت دیگری را در این نقطه از غرب آفریقا به تصویر کشید؛ تلاش‌هایی که بدون پشتوانه مالی و سازمانی و با ایثار و همت مردم توانست گامی موفق در توسعه ارزش‌های اسلامی بردارد؛ ایثار و بندگی‌ای که می‌توان با شهادت 6 فرزند رهبر شیعیان نیجریه در راه احیا و بیداری مردم در سال‌های اخیر به‌روشنی مشاهده کرد.
آذر ۱۳۹۴ بود که شیخ زکزاکی به دنبال یورش وحشیانه نیروهای ارتش و پلیس به اقامتگاه وی در ایالت «کادونا» در شمال نیجریه بازداشت و محبوس شد؛ یورشی که در نتیجه آن تعداد زیادی شهید و زخمی شدند. دادگاه عالی نیجریه سال ۲۰۱۶ حکم آزادی فوری زکزاکی را صادر کرد اما دولت این کشور تاکنون از پذیرش این مساله سرباز زده است. از آن زمان به بعد، مناطق مختلف نیجریه صحنه اعتراض‌های مردمی در حمایت از شیخ زکزاکی بوده است. وبگاه «ساهارا ریپورترز» در این خصوص گزارش کرد كه شیخ «عبدالحمید بیلو» یکی از روحانیون ارشد جنبش شیعیان نیجریه در «ابوجا»، پایتخت نیجریه، در جمع خبرنگاران به مناسبت پنجمین سالگرد قتل عام شهر زاریا تصریح کرده نسل‌کشی فاجعه‌بار افراد بی‌گناه همچنان در یاد و خاطر آنها زنده است و هرگز «محمدو بوهاری» رییس‌جمهور نیجریه را برای چنین فاجعه‌ای نمی‌بخشند. وی در ادامه به فاجعه قتل عام شیعیان در زاریا اشاره کرد و گفت: «در آن دو روز، آنها (ارتش نیجریه) ۳۹ خانواده را از هستی ساقط ‌کردند، ۱۹۳ کودک را بی‌رحمانه به قتل رساندند، ۲۹۷ زن، ۵۴۸ مرد و ۲۳ زن باردار را قتل عام ‌کردند و در یک نمایش کاملا وحشیانه و بی‌رحمانه، صدها خودرو را به آتش کشیدند و با بی‌رحمی و به صورت غیرانسانی اجساد شهدایی که در گورستان «دارالرحمه» دفن شده بودند را از قبرها بیرون ‌‌آوردند. حال باید دید با گسترش اعتراضات مردمی و شیعیان در شهرهای مختلف این کشور آفریقایی، آیا رهبر شیعیان نیجریه 
بر اساس رای اولیه دادگاه، آزاد می‌‌شود یا دولت نظامی بوهاری همچنان سیاست‌‌‌های آل‌سعود را در ابوجا دنبال خواهد کرد.

captcha
شماره‌های پیشین