sobhe-no.ir
1077
دوشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۹
3
نگاه

رشد اقتصادی کشور مثبت شد

اخبار

دلیل مقاومت دولت در برابر اصلاح روند بودجه ریزی چیست؟

چرا رد کلیات لایحه بودجه 1400 به نفع مردم است

احسان عسگری مشاور رییس مجلس / تمام فشار اشکالات بودجه 1400 و تمام تلاشی که برای اصلاح آن در سطح حداقلی هم صورت نگرفته است مستقیما‌‌‌ و بدون شک بر روی زندگی مردم به خصوص فقیرترین طبقات جامعه تاثیر خواهد گذاشت؛ قدرت خرید آنها را کاهش خواهد داد؛ سفره‌های آنان را کوچک خواهد کرد و تمام تاثیر افزایش حقوق‌ها را نه تنها از بین می‌برد که مازاد بر آن نیز فشاری مضاعف بر دوش مردم بار خواهد کرد

صبح نو

اخبار

وزارت اطلاعات شبکه گسترده اخلال
 در نظام ارزی کشور را منهدم کرد
در راستای برخورد با سوء‌استفاده‌های صورت‌گرفته در تعهدات ارزی، سربازان گمنام امام‌زمان؟عج؟  در اداره کل اطلاعات استان یزد، با اقدامات تخصصی اطلاعاتی و عملیاتی، هشت نفر از عوامل اصلی شبکه گسترده کلاهبرداری و اخلال در نظام اقتصادی و ارزی کشور، شناسایی و با هماهنگی مراجع قضایی دستگیر شدند.
این شبکه با استفاده از شرکت‌های پوششی در خارج از کشور و صدور پیش‌فاکتورهای صوری، از بانک مرکزی بالغ بر ۱۵۰ میلیون یورو سوء‌استفاده كرده و با فروش آن در بازار آزاد، اقدام به تحصیل مال نامشروع و قاچاق ارز کرده است.
بر اساس اعترافات و اسناد و مدارک پرونده، متهمان اقدام به تبانی و پرداخت رشوه، استفاده از کارت‌های بازرگانی و حساب‌های بانکی اجاره‌ای، پولشویی، تخلفات گمرکی، فرار مالیاتی و جعل اسناد حمل کالا کرده و از این طریق بیش از 10 هزار میلیارد ریال از حقوق بیت‌المال را تضییع كردند. گردش حساب‌های بانکی متعلق به شبکه مذکور بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد ریال بوده است.
در این عملیات، مقادیر قابل‌توجهی ارز، اسناد بانکی، حواله‌های صوری و جعلی و مهرهای شرکت‌های پوششی خارجی کشف و ضبط شد. مردم شریف ایران در صورت مشاهده هرگونه تخلف ارزی، مراتب را با شماره ۱۱۳ ستاد خبری وزارت اطلاعات در میان بگذارند.

ادبیات اردوغان غیرقابل پذیرش است
نمایندگان مجلس با صدور بیانیه‌ای در واکنش به اظهارات اخیر رییس‌جمهور ترکیه آورده‌اند: ادبیات او بسیار تعجب‌بر‌‌انگیز و غیرپذیرفتنی است و شدیدا آن را محکوم می‌کنیم. در بخشی از این بیانیه آمده است: «به‌کارگیری ادبیات تفرقه‌آمیز ازسو‌ی رییس‌جمهور ترکیه، آقای رجب طیب اردوغان که انتظار حُسن همجواری و تلاش برا‌ی وحدت جهان اسلام و ایجاد صلح و ثبات در منطقه از ایشان می‌‌رود، بسیار تعجب‌بر‌انگیز و غیرپذیرفتنی است و شدیدا‌‌ آن را محکوم می‌‌کنیم؛ ادبیاتی که یادآور تحمیل داغی جانسوز بر پیکر سرزمین بزرگ ایران و جدایی تحمیلی و ناخواسته بخش مهمی از پاره تن ملت ایران بود. اشعاری که هم سراینده آن و هم خواننده آن همانا ایرانیان عزیز و داغدیده از فراق فوق هستند. ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی از استان‌های شمال‌غرب و سایر استان‌ها، ضمن محکومیت ادبیات تفرقه‌پراکنانه فوق و تاکید بر تمامیت ارضی، آبی و آسمان پاک کشور بزرگ ایران و آرمان‌‌‌های انقلاب اسلامی و رهنمودهای ولی امر مسلمین حضرت آیت‌الله امام خامنه‌‌ای(مدظله العالی) و اصول قانون اساسی از جمله اصل ۱۱ به حکم آیه «إِنَّ هذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّة‌‌ واحِدَة‌‌ وَ أَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُون»، معتقد‌یم همه مسلمانان یک امت هستند و دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است سیاست کلی خود را بر پایه ائتلاف و اتحاد ملل اسلامی قرار دهد و کوشش پیگیر به عمل آورد تا وحدت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان اسلام را تحقق بخشد و همراه با مردم عزیزمان، نمایندگان همه استان‌‌‌های کشور این نوای دلنشین را
 یادآور می‌‌شویم.»

موافقت مجلس با افزایش بودجه دفاعی
امیرحاتمی، وزیر دفاع، روز گذشته در حاشیه نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در توضیح این جلسه گفت: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همواره پشتیبان مستحکم حوزه دفاعی نیروهای مسلح بوده و همانند سال‌‌‌های گذشته بعد از ارائه لایحه بودجه نشستی را برگزار کرده که ما در این جلسه توضیحاتی درباره کلیات بودجه ارائه دادیم.
وزیر دفاع افزود: برخی از موارد در این حوزه نیازمند توجه بیشتر کمیسیون امنیت ملی است که در این نشست به آن‌ها اشاره کردیم و در قالب پیشنهادات روشن به‌خصوص در حوزه تقویت بنیه دفاعی با نمایندگان صحبت کردیم، پیشنهادات به رأی گذاشته شد و با نظر موافق اکثریت قاطع تا‌یید شد تا این پیشنهادات برای تقویت بنیه دفاعی به کمیسیون تلفیق بودجه ارسال شوند. امیر حاتمی در ادامه یادآور شد: اکثر مسائل ما در حوزه بودجه، دفاعی است و موضوعات جاری مورد توجه قرار گرفته؛ البته در شکل، اختلاف‌نظری با سازمان برنامه و بودجه داریم، یعنی در چگونگی درج این منابع اختلاف‌نظر است؛ اما در مورد اصل این حوزه توجهات خوبی شده است. همچنین ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز درباره این جلسه گفت: با توجه به مجموعه مباحث مطرح‌شده در جلسه امروز این کمیسیون و با توجه به شرایط کشور، موضوع تقویت 
بنیه دفاعی و انتظامی در دستور کار کمیسیون قرار گرفت.

captcha
شماره‌های پیشین