sobhe-no.ir
1077
دوشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۹
15
«صبح‌نو» در گفت‌وگو با کارشناس اندیشه سیاسی بررسی کرد

«نوعثمانی‌گری»

رییس‌جمهوری ترکیه در رژه نظامی جمهوری آذربایجان قسمتی از شعر «آراز آراز» را می‌خواند و این خود بابی می‌شود تا مردم ایران بار دیگر ثابت کنند که تمامیت ارضی کشورشان برای آن‌ها از هر چیزی مهم‌تر است اما باید دید که ریشه تفکر چنین اظهاراتی از کجا آب می‌خورد. پس از اظهار‌نظر رجب طیب اردوغان و در پس آن واکنش مردم کشورمان، موضوع «نوعثمانی‌گری» در بین اندیشمندان بیشتر مطرح شد و بسیاری بر این موضوع اتفاق نظر داشتند که ریشه سخنان این‌چنینی اردوغان به‌دلیل تفکرات نوعثمانی‌گری و تلاش وی و همفکرانش برای احیای امپراطوری عثمانی است.حال امروز این نظام حاکم ترکیه است که گاه و بی‌گاه با اظهار‌نظرهای متفاوت و متناقض این موضوع را به همسایگان خود القا می‌کند که یا ثباتی در تفکرات سیاسی خود ندارد و یا اینکه با‌توجه به نظر بسیاری از کارشناسان به همان احیای امپراطوری عثمانی این‌بار با تفکرات «نوعثمانی‌گری» در تلاش است تا جایگاه خود را اثبات کند. به همین منظور و به جهت اهمیت درک تفکرات پشت پرده جنجال اخیر رییس‌جمهوری ترکیه و تاریخچه ایجاد «نوعثمانی‌گری» در این کشور و آینده آن با حسام رجبی، کارشناس اندیشه سیاسی به گفت‌وگو نشستیم که شرح آن را در ادامه می‌خوانید.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

رونمایی از پوستر نمایشگاه سالانه حروف‌نگاری اسماءالحسنی‌1400
 مازیار علی‌یاری، طراح پوستر هفدهمین نمایشگاه سالانه حروف‌نگاری پوستر اسماءالحسنی می‌گوید: سعی کردم روشی را انتخاب کنم که روح قدمت در جسم مدرن و امروزی را در نگاه بیننده تداعی کند.
علی یاری که برگزیده نفر اول هیات داوران و بخش مردمی شانزدهمین نمایشگاه سالانه حروف‌نگاری پوستر اسماءالحسنی‌۱۳۹۹ است، درباره این پوستر می‌گوید: طراحی چنین پوستری برای من که شرکت‌کننده ادوار پیشین این رویداد بودم بسیار سخت و شیرین بود.هنگام شروع، ذهنم مرا به سمت طراحی اثری می‌برد که گویای مفاهیم جشنواره در قرنی نو باشد و از طرف دیگر باید جنبه اطلاع‌رسانی پوستر برای بیننده حفظ می‌شد.
وی که فارغ‌التحصیل رشته گرافیک بوده و برنده تندیس سرو نقره‌ای بخش «نشان» از انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در سال‌۱۳۹۴ است می‌افزاید: سادگی و بی‌پیرایگی نوعی خط کوفی با تمام قدمتش بسیار مدرن به نظر می‌رسد. به‌گونه‌ای که با طراحی تک حرف‌های مستقل و کنارهم قرار دادن و برخوردشان با یکدیگر، مفهوم نمایشگاه حروف‌نگاری، رنگین و نورانی بودن‌شان فضای جشنواره را به ذهن مخاطب می‌آورد، .فارغ از رویکرد طراحی پوسترهای مذهبی مرسوم، سعی کردم روشی را انتخاب کنم که روح قدمت در جسم مدرن و امروزی را در نگاه بیننده تداعی کند.
 مازیار علی‌یاری که نشان شبکه تلویزیونی «پویا» و «نهال» صدا و سیما از کارهای اوست، همچنین برنده تندیس سرو نقره‌ای بخش «آگهی‌های تجاری» ، از انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در سال‌۱۳۹۲ است.
کاربران می‌توانند جهت اطلاع از آخرین اخبار نمایشگاه به وب‌سایت رسمی نمایشگاه به نشانی www.todayposters.com  و یا صفحه اینستاگرام asmaulhusna261@  نمایشگاه مراجعه کنند.

 خالق سریال‌های ماندگار سوریه درگذشت
کارگردان شناخته شده سریال‌های تلویزیونی در سوریه، در حالی که سال‌های آخر عمر را در خانه سالمندان به سر می‌برد، از دنیا رفت. علاء‌الدین کوکش، در طول ۷۸‌سال زندگی‌اش آثار زیادی را نوشت و کارگردانی کرد. سریال‌های او نه تنها در سوریه بلکه در دیگر کشورهای عرب زبان هم خاطره‌انگیز هستند. خبر مرگ این کارگردان سوری را سندیکای هنرمندان سوریه و دخترش اعلام کرده است اما تاکنون هیچکس دلیل فوت او را رسانه‌ای نکرده است.
علاء‌الدین کوکش در سال‌۱۹۴۲ در محله قدیمی قیمریه در دمشق متولد شد. او در دانشگاه دمشق فلسفه خواند و در سال۱۹۶۶ برای گذراندن دوره کارگردانی تلویزیون راهی آلمان شد.
سریال‌هایی که کوکش ساخت در سوریه و کشورهای عرب زبان بسیار مورد استقبال بود؛ سریال «ابو کامل» از معروف‌ترین آثار او برای تلویزیون سوریه است.
این کارگردان علاوه بر ساخت سریال، ساخت سه فیلم تلویزیونی و کارگردانی چندین تئاتر را هم در کارنامه دارد.

برگزاری همایش ملی فلسفه دین اسلامی
قطب علمی فلسفه دین اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با همکاری برخی نهادهای علمی و فرهنگی کشور به مناسبت سالروز جهانی فلسفه و همزمان با هفته پژوهش همایش ملی فلسفه دین اسلامی را به صورت مجازی برگزار می‌کند. این همایش با پیام تصویری مرجع عالیقدر، حضرت آیت‌الله جوادی آملی آغاز شده و در ادامه با سخنرانی آیت‌الله علی‌اکبر رشاد، حجت‌الاسلام دکتر علیرضا قائمی‌نیا و حجت‌الاسلام دکتر ابوالفضل ساجدی و ارائه مقالات علمی در حوزه فلسفه دین اسلامی ادامه خواهد داشت.
همایش ملی فلسفه دین اسلامی روز پنج‌شنبه مورخ ۲۷‌آذرماه‌۱۳۹۹ از ساعت‌۱۵:۰۰ تا ۱۷:۰۰ به صورت مجازی برگزار خواهد شد و همزمان به صورت پخش زنده در صفحات آپارات و اینستاگرام پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قابل پیگیری خواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین