sobhe-no.ir
1070
شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹
6
چرا حامیان دولت از طرح هسته ای مجلس عصبانی هستند؟

پایان دوپینگ سیاسی

سعید آجورلو / حملات چند روز گذشته از ناحیه حامیان دولت به طرح هسته‌‌ای مجلس، واکنشی احساسی و سیاسی به شکل‌گرفتن زمین بازی جدیدی است که توانایی تغییر زمین ساخته‌شده توسط اصلاح‌طلبان و جریان سیاسی دولت را با توجه به محیط‌‌‌های گفتمانی، سیاسی-اجتماعی و بین‌المللی دارد. به بیان ساده‌‌تر، زمین بازی جدید از ظرفیت لازم برای قطع ‌کردن چرخه «سیاست خارجی-اقتصاد-سیاست داخلی» که از رموز پیروزی اصلاحات در انتخابات 92 بود، برخوردار است و حرکتی در جهت تغییر موازنه قدرت با تاثیرگذاری بر مولفه‌‌‌های اجتماعی و سیاسی و بین‌المللی قلمداد می‌‌شود.

وزیر خارجه آلمان در ادامه صحبت‌های بایدن از لزوم مذاکره موشکی می‌گوید

پلیس بد، پلیس بدتر

با رصد اظهارنظر مقامات اروپایی و آمریکایی طی روزهای اخیر، شاید بشود این‌گونه برداشت کرد که از نگاه آنها کارایی مثلث شوم «تهدید و ترور و تحریم» به پایان خود رسیده و باید با رویکردی جدید، ایران را پذیرا باشند. جو بایدن که از سوی رسانه‌‌های آمریکایی، پیروز قطعی انتخابات ریاست‌‌جمهوری در این کشور اعلام شده است، چندی پیش در گفت‌وگو با شبکه خبری« سی‌ان‌‌ان»، در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌‌ای و دفاعی کشورمان و تاثیر آن بر مناسبات آینده ایران و غرب، اظهار كرد: سخت است بگویم این ترور چه میزان تعاملات او با تهران را پیچیده خواهد کرد.

صبح نو

وزیر خارجه آلمان در ادامه صحبت‌های بایدن از لزوم مذاکره موشکی می‌گوید

پلیس بد، پلیس بدتر

با رصد اظهارنظر مقامات اروپایی و آمریکایی طی روزهای اخیر، شاید بشود این‌گونه برداشت کرد که از نگاه آنها کارایی مثلث شوم «تهدید و ترور و تحریم» به پایان خود رسیده و باید با رویکردی جدید، ایران را پذیرا باشند. جو بایدن که از سوی رسانه‌‌های آمریکایی، پیروز قطعی انتخابات ریاست‌‌جمهوری در این کشور اعلام شده است، چندی پیش در گفت‌وگو با شبکه خبری« سی‌ان‌‌ان»، در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌‌ای و دفاعی کشورمان و تاثیر آن بر مناسبات آینده ایران و غرب، اظهار كرد: سخت است بگویم این ترور چه میزان تعاملات او با تهران را پیچیده خواهد کرد.

 بایدن در بخش دیگری از این گفت‌وگو با تکرار ادعاهای همیشگی درباره برنامه ایران برای دستیابی به سلاح اتمی، تاکید کرد: آنها (دولت ترامپ) توانمندی (ایران) برای داشتن مواد اتمی را افزایش دادند. آن‌ها(ایران) در حال حرکت به سمت توانایی داشتن میزان کافی مواد برای ساخت سلاح اتمی هستند و البته مساله موشکی هم که هست. بایدن با اشاره به برنامه آمریکا برای مهار ایران و روسیه و چین، تصریح کرد: به‌نظرم کار بسیار سختی خواهد بود اما یک چیز را می‌دانم؛  ما نمی‌توانیم این کار را تنها انجام دهیم. به همین دلیل است که باید بخشی از گروه بزرگ‌تری باشیم كه نه‌تنها با ایران بلکه با روسیه و چین و بسیاری از مسائل دیگر مقابله کنیم.

آگاهی بایدن به بی‌حاصلی ارعاب و تهدید
آنطور که از اظهارات بایدن برمی‌آید، او قصد دارد از فرصت ترور شهید فخری‌زاده، برای پیشبرد اهداف مربوطه خود، یعنی اعمال فشار برای تحدید برنامه موشکی و هسته‌‌ای ایران بهره ببرد اما آنجا که اذعان می‌دارد تعاملات با ایران پیچیده شده است، شاید در نوع خود گواهی بر آگاهی نسبت به بی‌حاصلی سیاست‌‌‌های تحریم و فشار بر ایران و روی‌‌‌آوردن به اهرم‌‌‌های جانشین از جمله راه‌حل‌‌‌های سیاسی باشد. این گزاره‌‌ای است که البته می‌تواند به‌راحتی نقض شود اما با نگاهی به تیم انتقالی بایدن و حضور پنج ایرانی در آن و از سویی، انتصاب بلینکن به‌عنوان وزیر خارجه و سولیوان به‌عنوان مشاور امنیت ملی(دو چهره‌ای که صدر تا ذیل مذاکرات برجام را از بر هستند)، می‌توان چنین نتیجه گرفت که بایدن برای مواجهه با  مساله ایران، برنامه‌‌ای جامع و مفصل دارد که در نوع خود می‌تواند ترکیبی از تهدید و برخی گشایش‌های سیاسی محدود باشد.
با این حال، کمتر کسی است که نداند تمرکز اصلی بایدن و تیم او، آنطور که خودش نیز بارها اعلام کرده است، روی مسائل موشکی و منطقه‌‌ای ایران و کوشش برای محدودكردن آنهاست. دست گذاشتن روی مسائل موشکی و منطقه‌‌ای ایران، سیاستی است که البته متحدان آمریکا نیز در سر دارند. برای مثال، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان روز گذشته در اظهاراتی تصریح کرد: به توافقی فرای توافق هسته‌‌ای با ایران نیاز است که برنامه‌‌‌های موشک‌‌‌های بالستیک ایران را هم دربربگیرد. صحبت از مسائل موشکی و فعالیت‌‌‌های منطقه‌‌ای ایران و امکان گفت‌وگو بر سر آنها، چندین مرتبه طی هفته‌‌‌های گذشته از سوی مقامات مسوول کشورمان با دست رد رو‌به‌رو شده است.

غرب خفه شود 
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، پنج‌شنبه سپری‌شده، در نشست مجازی «گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای» با اشاره به انتظار زیاد از حد غربی‌ها برای محدود‌کردن فعالیت‌‌‌های موشکی و منطقه‌‌ای ایران، گفت: مساله برنامه موشکی ایران و امنیت منطقه موضوعی بود که طرفین مذاکره(مذاکرات هسته‌‌ای منتهی به برجام) به عمد انتخاب ‌کردند به آن نپردازند و دلیل آن این نبود که می‌خواستند به ایران امتیاز دهند بلکه به‌خاطر آن بود که طرفین مقابل آمادگی نداشتند رفتارهای شرورانه خود را در این حوزه متوقف کنند. وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: آیا غرب آمادگی دارد اقدامات شرورانه خود را در منطقه متوقف کند؟ از آنجایی که آمادگی چنین چیزی را نداشتند، ما این موضوعات(موشکی و امنیت منطقه) را [در مذاکرات هسته‌ای] کنار گذاشتیم. هر وقت آمادگی پیدا ‌کردند به مساله اقدامات شرورانه خود در منطقه رسیدگی کنند، آن‌وقت می‌توانند درباره چیزهای دیگر وارد گفت‌وگو شوند. تا زمانی که چنین چیزهایی را کنار نگذاشته‌اند، خفه شوند.
ظریف در بخش دیگری از این وبینار، ضمن تکرار موضع انتقادی دولت نسبت به مصوبه اخیر مجلس درباره لغو تحریم‌ها، تاکید کرد: همچون دیگر دموکراسی‌ها، وقتی قانونی تمامی روندهای قانونی خود را طی کند، به قانون تبدیل می‌شود. دولت وظیفه دارد آن را اجرا کند و ما آن را اجرا می‌کنیم زیرا این قانون سرزمین بوده و غیرقابل‌برگشت است. او در عین حال هدف از اقدام مجلس برای تصویب قانون لغو تحریم‌ها را بازگشت اروپایی‌ها به تعهدات برجامی خود ذکر کرد و گفت: آمریکا و کشورهای اروپایی می‌توانند به تعهدات برجامی خود بازگردند و در این صورت نه‌تنها این قانون اجرا نمی‌شود، بلکه اقداماتی که طبق بند 36 برجام انجام دادیم نیز لغو خواهد شد و به تعهد کامل بازمی‌گردیم. راه چاره کاملا‌ ساده است؛ آنها به طور کامل به تعهدات‌شان در قبال برجام عمل کنند، روابط اقتصادی ایران با دیگر نقاط جهان را به حالت عادی بازگردانند و شرط‌گذاری برای ایران و تقاضاهای ظالمانه را کنار بگذارند، در آن صورت ایران به تعهدات برجامی خود بازمی‌گردد.
 
از تهدید به تفهیم 
سیاست بایدن و متحدان اروپایی‌اش درباره فعالیت‌‌‌های موشکی و امنیتی ایران و امکان گفت‌وگو درباره این موضوعات(در قالب برجام‌‌‌های دو و سه) کاملا قابل پیش‌بینی بود، لیکن اقدام اخیر مجلس یازدهم در تصویب طرح راهبردی لغو تحریم‌ها، باعث شد تا لحن برخی مقامات مسوول در اروپا تغییراتی را به خود ببیند؛ تغییراتی که به عیان، تهدید به تفهیم را نشان می‌داد. برای مثال جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیرا در مصاحبه‌ای با شبکه یورونیوز با بیان اینکه ایرانی‌ها حق دارند احساس کنند به آن‌ها خیانت شده است، تصریح کرد: ما باید فکر ایرانی‌ها را درک کنیم چون حق دارند احساس کنند به آن‌ها خیانت شده است و احتمالا‌ آن‌ها هستند که نمی‌خواهند دوباره با همان کارت‌ها بازی کنند اما باید منتظر بمانیم.
اشاره صریح بورل به اینکه «ایرانی‌ها نمی‌خواهند با همان کارت‌ها بازی کنند» و ارجاع مخاطب از سوی او به انتظار بیشتر، به صراحت تاثیر اقدام اخیر مجلس برای مکلف‌كردن دولت به کاهش تعهدات برجامی(مطابق بندهای 36 و 37 برجام) را نشان می‌دهد؛ اقدامی که قطعا طرف مقابل را نسبت به انجام وظایف خود در قالب برجام، آگاه و ملتفت كرده و متعاقبا، آثار عدم‌پایبندی به وظایف مربوطه را برای ایشان افزایش خواهد داد.

captcha
شماره‌های پیشین