sobhe-no.ir
1070
شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹
10
گزارش

اولویت سازمان زندان‌ها؛ حمایت از خانواده زندانی‌ها

گزارش صبح نو از رسیدگی دستگاه قضا به پرونده یک واگذاری

واگذاری تراورس ابطال شد

واگذاری‌های بی‌ضابطه كه در سال‌های اخیر اتفاق افتاده، موجب بروز دردسر برای كارگران و صنایع مختلف شده است؛ البته حالا با ورود دستگاه قضایی كشور به شیوه واگذاری این صنایع، امیدها در دل كارگران زنده شده است. به تازگی و به دنبال دستور حجت‌الاسلام ابراهیم رییسی و پیگیری دستگاه قضا، یکی دیگر از واگذاری‌های بی‌ضابطه تحت عنوان خصوصی‌‌‌سازی ابطال و مهم‌ترین مجموعه تخصصی زیرساخت‌های راه‌آهن کشور به مدار تولید و خدمات بازگشت.

صبح نو

گزارش

اولویت سازمان زندان‌ها؛ حمایت از خانواده زندانی‌ها

زمانی که کسی زندانی می‌‌شود،‌ خانواده او به انبوهی از مشکلات برمی‌خورد که خود در ایجاد آن نقشی نداشته و این موضوع می‌تواند در نبود چتر حمایتی از سوی جامعه آسیب‌‌‌های متعدد اجتماعی، فرهنگی، روان‌شناختی و اقتصادی برای همسر و فرزندان زندانیان رقم بزند که بعضا دامنه آن در بسیاری از مواقع از جرم اصلی گسترده‌تر می‌شود. در همین رابطه، روز گذشته رییس سازمان زندان‌ها گفت: حمایت از خانواده زندانیان یکی از اولویت‌های سازمان زندان‌ها بوده و سعی می‌کنیم این بخش از حمایت‌ها را توسعه دهیم.
محمدمهدی حاج‌محمدی، رییس سازمان زندان‌ها در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان‌غربی گفت: زندان محل پیوند امر قضایی و خدمات فرهنگی است و می‌‌توان گفت زندان فرهنگی‌ترین بخش قوه قضاییه است. وی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی در زندان‌ها اظهار كرد: در حال حاضر طلاب و مبلغان زیادی در زندان‌ها به فعالیت‌های فرهنگی و امور تربیتی مشغول هستند. با توجه به رهنمودهای امام بزرگوار و مقام معظم رهبری، زندانبانی در نظام جمهوری اسلامی یک کار تربیتی است و ما تلاش می‌کنیم با این چشم‌انداز و این نگاه کارها را پیش ببریم. حاج‌محمدی تاکید کرد: اغلب زندانیان کسانی هستند که در جامعه و خانواده تن به آموزش‌ها نداده‌اند و برای کسانی که قرار است از زمانه و روزگار درس بگیرند، زندان فرصت دیگری برای تادیب و تربیت است.
 عضو شورای عالی قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طبقه‌بندی زندانیان یکی از ضروری‌ترین کارها در زندان‌هاست، لیکن برای تامین فضای لازم برای اجرای کامل طرح طبقه‌بندی زندانیان، نیاز به حمایت و همکاری سایر نهادها و ارگان‌های ذی‌ربط است.
رییس سازمان زندان‌ها در ادامه به فعالیت گروه‌های مردمی و جهادی در زندان‌ها نیز اشاره کرد و افزود: استفاده از این ظرفیت عظیم فرصتی برای توسعه خدمات اصلاحی و تربیتی در زندان‌ها و کمک به زندانیان است. حاج‌محمدی با اشاره به اقدامات تامینی و تربیتی سازمان زندان‌ها به موضوع خانواده زندانیان نیز پرداخت و عنوان کرد: حمایت از خانواده زندانیان یکی از اولویت‌های سازمان زندان‌ها بوده و سعی می‌کنیم این بخش از حمایت‌ها را توسعه دهیم.
آیت‌الله قریشی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه نیز ضمن قدردانی از فعالیت‌های صورت‌گرفته در زندان‌ها، بر استمرار این‌گونه فعالیت‌ها تاکید کرد. وی گفت: مسیر، مسیر درستی است و قطعا‌ شاهد ثمرات و برکاتی خواهیم بود. افرادی که در زندان‌ها کار می‌کنند با این دیدگاه می‌‌توانند انسان‌هایی که در سراشیبی سقوط هستند را دستگیری و کمک كنند.
آیت‌الله قریشی به ضرورت تغییر نگاه جامعه به زندانیان نیز اشاره کرد و گفت: صدا‌وسیما، گروه‌های جهادی و... باید کار تبلیغی کنند تا نگاه جامعه نسبت به زندانی و خانواده او تغییر کند. وی بر ضرورت حضور روحانیون در زندان‌ها برای کمک به فرایند اصلاح و تربیت تاکید کرد.

captcha
شماره‌های پیشین