sobhe-no.ir
107
جمعه، ۳۰ مهر ۱۳۹۵
8
چطور یکی از مهم‌ترین مراکز مسلمانان اروپا از دست رفت؟

سقوط «حلبِ اروپا» بدون شلیک یک فشنگ

صرب بوسنیایی ملادن گروجیچیچ به عنوان شهردار سربرنیستا انتخاب شد. این تیتر این چند روز در بسیاری از رسانه‌های جهان از جمله الجزیره، گاردین، نیوزویک و... دیده شد اما در ایران بازتابی نداشت چون به نظر مهم نمی‌آمد. اگر کمی با دقت بیشتری به خبر نگاه می‌شد شاید به راحتی از کنار آن رد نمی‌شدیم.

خبر

صبح نو

خبر

«تونل‌های مترو» از دلایل فرونشست‌های اخیر پایتخت
معاون عمرانی شهرداری تهران با اشاره به سست بودن خاک در شهر تهران تأکید کرد: «حضور تونل‌های مترو در فرونشست‌ها بی‌دلیل نیست و در حوادث اخیر به جز چهارراه مولوی در مابقی موارد تونل‌های مترو از محل حادثه عبور کرده است و بی‌تردید یکی از دلایل محسوب می‌شود.» آقای غلامحسین آرام گفت: «زمین شهر تهران سست است و هرجا که در زیرسطح فعل و انفعالاتی در آن انجام شود با توجه به بخش‌های مختلف خاک تغییراتی در سطح رخ خواهد داد. در پروژه‌ای که به طول 100 کیلومتر در زیر سطح تهران در حال انجام است پیش‌بینی چنین اتفاقاتی امکان‌پذیر است، لذا باید نهایت دقت توسط پیمانکاران و شرکت مترو لحاظ شود تا کمترین آسیب برای شهر و شهروندان داشته باشیم. البته در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که فقط چند پیمانکار امکانات پیشرفته شامل TBM دارند که با استفاده از این تجهیزات کمتر شاهد وقوع حوادث ناگوار خواهیم بود. در حوادث خیابان پیامبر و شهران پیمانکار حفر تونل مترو از روش‌های سنتی استفاده می‌کرد در حالی که تاکنون در مکانی که از TBM استفاده شده است، شاهد وقوع این حوادث نبوده‌ایم.»
تحویل بیش از 24000 تاکسی جدید به متقاضیان
معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از تحویل بیش از 24 هزار تاکسی نو در جریان طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی کشور به متقاضیان خبر داد. آقای علی نوذرپور در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در کارگروه کاهش آلودگی هواگفت: «در حال حاضر دیگر پول به حساب خودروساز واریز نمی‌شود بلکه پول تا زمان آماده شدن خودرو نزد بانک باقی می‌ماند؛ لذا پرداخت اقساط وام پیش از تحویل خودرو آغاز نمی‌شود و در حقیقت متقاضی همزمان با تحویل دادن خودروی فرسوده، خودروی جدید را تحویل می‌گیرد و این روند حدود دو ماه است که به این شکل پیگیری می‌شود. در شهرستان‌ها نیز خواسته وزارت کشور محقق شد و با توجه به محدودیت مراکز اسقاط ایران‌خودرو، یکی از نمایندگی‌های فروش این شرکت به عنوان نمایندگی نمونه فروش مشخص شده تا متقاضیان بتوانند خودرو فرسوده خود را به این نمایندگی‌ها تحویل دهند. ایران خودرو به هزینه خود، حمل خودرو فرسوده از این نمایندگی‌ها به مراکز اسقاط را بر عهده گرفته است.» معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اشاره به اینکه سهمیه 60 هزار ثبت نام برای طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی تثبیت شده است افزود: «در دو مرحله افرادی که در سیستم ثبت نام اولیه را انجام داده بودند اما در مراحل بعدی مراجعه‌ای نداشتند شناسایی و از سیستم حذف خواهیم کرد تا ظرفیت برای ثبت نام افراد متقاضی نوسازی تاکسی فراهم شود. براساس ابلاغ بانک مرکزی به سه بانک ملت، تجارت و پارسیان که در طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی مشارکت دارند باید ثبت نام از متقاضیان را تا پایان سال جاری انجام دهند.»
سوادآموزی رایگان اتباع خارجی در کشور
رییس سازمان نهضت سوادآموزی از آموزش سواد به بیش از ۵۰ هزار نفر از اتباع خارجی در سه سال اخیر خبر داد و گفت: آموزش به اتباع خارجی رایگان است. آقای علی باقرزاده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه کار نهضت سوادآموزی بر گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال متمرکز است، گفت: «حدود چهاردرصد جمعیت ۱۰ تا ۴۹ سال کشور هنوز باسواد نشده‌اند. در سال ۱۳۹۰ آخرین سرشماری ملی انجام شد و حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر (هفت درصد جمعیت ۱۰ تا ۴۹ سال) خود را بی‌سواد اعلام کردند. باقرزاده با اشاره به باسواد شدن بیش از دو میلیون نفر در سال‌های اخیر، گفت: «اکنون حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر (چهار درصد این گروه سنی) باقی مانده‌اند و سواددار نشده‌اند.» رییس سازمان نهضت سوادآموزی درباره تفاوت نرخ باسوادی در شهرها و روستاها نیز گفت: «به دنبال کاهش اختلاف باسوادی میان مناطق شهری و روستایی بوده‌ایم و می‌توان گفت که تفاوت نرخ باسوادی در مناطق شهری و روستایی از ۱۳ به ۹ درصد رسیده است.» باقرزاده درباره آموزش سواد به زنان و دختران نیز گفت: «اختلاف درصد باسوادی زنان و مردان با فعالیت‌های انجام شده از ۸.۵ به پنج درصد رسیده است. البته حدود ۸۰ درصد فعالیت‌های نهضت سوادآموزی به زنان و به‌خصوص زنان روستایی اختصاص دارد. طی یکی - دو سال اخیر طرحی با عنوان آموزش به اولیای بی‌سواد دانش‌آموزان را در مدارس اجرا کردیم که خوشبختانه مورد استقبال خانواده‌ها قرار گرفت.» رییس سازمان نهضت سوادآموزی از آموزش سواد به بیش از ۵۰ هزار نفر از اتباع خارجی در سه سال اخیر نیز خبر داد و گفت: «آموزش به اتباع خارجی رایگان است.» 

captcha
شماره‌های پیشین