sobhe-no.ir
1059
چهارشنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۹
9
اظهار نظرهای مسوولان درباره تمهیدات کرونایی همچنان مبهم است

آغاز محدودیت با راه‌های بسته

قرار بود با نزدیک شدن به روز شنبه از حجم سردرگمی‌های مردم برای ایجاد محدودیت‌های کرونایی کاسته شود اما روز گذشته اظهار نظرهای مختلف مسوولان به این مساله کمکی نکرد. غروب روز دوشنبه جدولی منتشر شد که بر‌اساس آن بیشتر مشاغل مجاز به فعالیت اعلام شدند اما صبح دیروز اعلام شد که این جدول مورد تائید نیست. همچنین وزیر بهداشت از هشدارهایی گفت که قبلا اعلام کرده بود. ربیعی، سخنگوی دولت هم در نشست خبری خود گفت که حتی وزیر بهداشت هم موافق تعطیلی و قرنطینه نیست چراکه در هیچ جای جهان این مساله تجربه نشده است. با این وجود مردم منتظر صبح چهارشنبه هستند تا محدودیت‌ها به مرور به اطلاع آن‌ها برسد.

خبر

فوتی‌های کرونا از 42 هزار نفر عبور کرد ۵۶۹۱ تن در وضعیت شدید بیماری

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان خواستار تغییر در ساختار کمیته علمی کرونا شد

درمان بیماران بدون نگاه سیاسی

صبح نو

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان خواستار تغییر در ساختار کمیته علمی کرونا شد

درمان بیماران بدون نگاه سیاسی

ستاد ملی کرونا مجموعه‌ای است که در چند ماه گذشته که این بیماری در کشور شیوع یافته، تشکیل شده است تا بتواند با استفاده از نگاه کارشناسان و متخصصان علم پزشکی راهکارهای مقابله با این بیماری را یافته و به صورت علمی در اختیار تمام مراکز درمانی کشور قرار دهد. این ستاد دارای کمیته‌هایی است که البته برخی اعضای آن در چند ماه گذشته شاهد تغییراتی بوده‌اند. این در حالی است که مجموعه‌های دیگری وابسته به طب سنتی و ایرانی نیز راهکارها و پیشنهادهایی برای درمان یا تخفیف آلام کرونا داشته‌اند که البته آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است. حالا این مساله از سوی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مورد توجه قرار گرفته است. خانم زهرا شیخی‌مبارکه در برنامه طبیب اعلام کرده است که ساختار کمیته علمی ستاد‌ملی مبارزه با کرونا باید تغییراتی داشته باشد.زهرا شیخی‌مبارکه در برنامه «طبیب» با اشاره به اینکه در حال حاضر مهم‌تر از هر چیزی جان مردم است، گفت: در حال حاضر به نظر می‌رسد که باید در ساختار کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا تغییراتی رخ دهد، دلیلش هم این است که ما شاهد افزایش مرگ‌ومیر هستیم و همین یک مورد کفایت می‌کند برای اینکه شاهد یک بازبینی دقیق عملیاتی باشیم. فارغ از تعصب و افراط و تفریط‌ها باید افرادی عضو این ستاد باشند که قضاوت و پیش‌داوری نکنند و نگاه‌شان علمی باشد.
وی درخصوص جایگاه مجلس در کمیته ملی مبارزه با کرونا گفت: به هرحال وظیفه نمایندگان تقنین و نظارت بر اعمال قوانین است؛ الان قانون‌گذاری به این شکل است که ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم‌گیرنده بوده و تصمیمات این ستاد به‌منزله قانون است. نمایندگان مجلس بارها درخواست ‌کرده‌اند که از کمیسیون بهداشت و درمان حداقل یک تا چند عضو در ستاد ملی حضور داشته باشند که متأسفانه انجام نشده و تا الان هم پاسخی دریافت نکردیم و تا وقتی که نتوانیم مداخله اساسی کنیم و عملیاتی ورود کنیم، به نتیجه نخواهیم رسید.
 
همه باید نقش داشته باشند
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین اظهار كرد: ما بیشتر کمیته علمی مدنظرمان است و همه دستگاه‌ها باید در این ستاد نقش کلی داشته باشند، آنچه مد‌نظر کمیسیون بهداشت و درمان بوده، انجام بحث‌های علمی در کنار بحث‌های اجرایی است تا به عنوان کمیته تخصصی تصمیم‌گیری‌های علمی در این خصوص اتخاذ شود.
این متخصص طب ایرانی یادآور شد: با توجه به بررسی‌هایی که از شروع کار داشتیم این موضوع را بارها پیگیری کردیم و دکتر نمکی بسیار استقبال ‌کردند که از ظرفیت‌های علمی مختلف استفاده شود؛ اصل کار این است که ما در اجرا و اتفاق‌های عملیاتی شاهد کاری باشیم، چون در حال حاضر بیماران با رقم‌های بالا برای تهیه دارو مواجه هستند یا داروهایی که متخصصان اعلام می‌کنند، اثر درمانی نداشته یا سیر بیماری را کم نکرده و هنوز استفاده می‌شود یا مشکلات و نگرانی برای تهیه همین رمدسیویر با این رقم بالا وجود دارد یا اینكه با بیماران تماس می‌گیرند که برای تهیه دارو به بازار آزاد ارجاع داده شده‌اند یا هزینه زمان بستری بالاست؛ همه اینها از دلایل بازبینی در کمیته علمی مبارزه با کروناست.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ما نیاز داریم تا از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم، هیچ اصرار و ادعایی هم نداریم، وقتی بحث طب فراگیر مطرح می‌شود باید از تمام علوم و دانش استفاده شود؛ حتی بحث علم کوآنتومی امروز مطرح است که وقتی وارد پزشکی می‌شود، دنیایی جدید به‌روی ما می‌گشاید و به همراه طب سنتی در زمانی نه‌چندان دور این دانش جایگزین دانشی که الان استفاده می‌شود، خواهد شد.

 مقاومت در برابر طب ایرانی
شیخی با اشاره به اینکه سیستم درمانی و بسیاری از پزشکان در مقابل استفاده از داروهای کرونای اعلام‌شده ایرانی و همچنین استفاده از طب ایرانی به‌شدت مقاومت نشان می‌دهند، اظهار کرد: تا شهریور که لیست دارم، 73 داروی کرونای کارآزمایی‌شده کد گرفته و در سامانه ثبت شده و تعداد هشت دارو از طریق طب ایرانی به معاونت درمان ارجاع شده و قرار بوده که به کمیته تخصصی برود و حالا این چهار دارو اعلام شده‌اند؛ لذا درخواست‌ ما این است که از ظرفیت طب ایرانی و متخصصان این رشته استفاده شود، این هم وقتی عملیاتی می‌شود که در بیمارستان‌های ما در کنار بخش‌هایی که همکاران داخلی و عفونی زحمت می‌کشند، متخصصان طب‌ایرانی هم همان کارآزمایی‌های بالینی طب رایج را درخصوص داروهای طب ایرانی انجام دهند؛ چه‌بسا هم ارزان‌تر باشد و در نهایت ان‌شاءالله حتی اگر جان یک نفر نجات پیدا کند، برای ما نویدبخش است.
رییس کمیته طب ایرانی در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه عنوان کرد: انتظار ما از اساتید بزرگ در وزارت بهداشت و درمان و در دانشگاه‌ها این است که نگاه سلبی و ایجابی‌شان را کنار بگذارند و وارد دوقطبی‌شدن این مساله نشوند و به این موضوع به صورت سیاسی نگاه نکنند چون تنها چیزی که برای کمیسیون بهداشت و درمان مهم است، سلامت و جان مردم است كه آن هم باید به گونه‌ای تدبیر شود که از دانش دانشمندان خودمان به خوبی استفاده کنیم، زیرا تمام دنیا دارند از همه ظرفیت‌هایشان استفاده می‌کنند. خیلی وقت‌ها در بحران فرصت‌هایی هست که می‌شود از این فرصت‌ها به خوبی استفاده کرد.

captcha
شماره‌های پیشین