sobhe-no.ir
1059
چهارشنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۹
3
امارات در سایه خدمت به غرب به دنبال سازش آفریقای غربی

با رژیم صهیونیستی است میزبانی ابوظبی از قاتل فلسطینی‌ها

نگاه

انفجار در جنوب فلسطین اشغالی

اولین پارلمان ملی مخالفان نظام پادشاهی عربستان تاسیس شد

اپوزیسیون آل سعود منسجم می‌شوند

روح‌الله فرقانی / ظلم و ستم خاندان آل‌سعود نسبت به شهروندان عربستانی و بازداشت صدها فعال اجتماعی و سیاسی در این کشور تا آنجا پیش رفته است که جنبشی برای مخالفت با خاندان سلطنتی عربستان در سال اخیر اعلام موجودیت کرد؛ جنبشی که در آن معارضان سعودی با صدور بیانیه‌‌‌های مختلفی خواهان ساقط‌شدن آل‌سعود و برقراری نظام سیاسی آزاد در شبه‌جزیره عربستان شدند و روز گذشته با صدور بیانیه‌‌ای بار دیگر بر عدم‌مشروعیت حکومت سعودی تاکید ‌کردند.

صبح نو

اولین پارلمان ملی مخالفان نظام پادشاهی عربستان تاسیس شد

اپوزیسیون آل سعود منسجم می‌شوند

روح‌الله فرقانی / ظلم و ستم خاندان آل‌سعود نسبت به شهروندان عربستانی و بازداشت صدها فعال اجتماعی و سیاسی در این کشور تا آنجا پیش رفته است که جنبشی برای مخالفت با خاندان سلطنتی عربستان در سال اخیر اعلام موجودیت کرد؛ جنبشی که در آن معارضان سعودی با صدور بیانیه‌‌‌های مختلفی خواهان ساقط‌شدن آل‌سعود و برقراری نظام سیاسی آزاد در شبه‌جزیره عربستان شدند و روز گذشته با صدور بیانیه‌‌ای بار دیگر بر عدم‌مشروعیت حکومت سعودی تاکید ‌کردند.

دو سال پیش بود که «ملک‌سلمان» شاه سعودی با واگذاری مسوولیت کمیته مبارزه با مفاسد به فرزندش «محمد‌بن‌سلمان» رسماً او را مسوول دستگیری و بازداشت افرادی کرد که شاید مانعی بر سر راه رسیدن به قدرتش محسوب شوند. بازداشت‌هایی که پس از آن شدت یافت و تعدادی وزیر و ده‌ها شخصیت اجتماعی، دینی و سیاسی دیگر در عربستان‌سعودی ادامه یافت و هزاران حساب بانکی بازداشت‌شدگان مسدود شد که با اعتراضات درونی در دستگاه آل‌سعود مواجه شد. سرکوب منتقدان و شاهزادگان سعودی تا آنجا بود که برخی از شاهزادگان و نزدیکان خاندان سعودی به تبعید خودخواسته پرداختند. شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز» برادر ملک‌سلمان از جمله افراد خاندان آل‌سعود بود که به‌دلیل اعتراض به حمله عربستان به یمن و همچنین نبود تضمینی برای حفظ جانش در ریاض تصمیم گرفت با خانواده‌اش در لندن زندگی کند؛ از این رو شماری از فرزندانش را هم به انگلیس برد.
به گفته منتقدان سعودی، محمد‌بن‌سلمان، شاهزاده 33 ساله سعودی که در تلاش است تا با انجام برخی اصلاحات اجتماعی از جمله آزاد‌کردن رانندگی برای بانوان و رفتن آن‌ها به ورزشگاه‌ها و شعارهایی مبنی بر انجام اصلاحات و تحول اساسی تا سال 2030 فضای جامعه را به سوی خود جلب کند، نتوانسته در این مسیر موفق عمل کند و با رفتارهایی که به کودتا بیشتر شباهت دارد، به بازداشت شاهزادگان و منتقدان اجتماعی و سیاسی در این کشور اقدام کرده است؛ کما‌اینکه در سال‌‌های اخیر بازداشت نویسندگان و فعالان اجتماعی در عربستان افزایش یافته و برخی از شهروندان این کشور به‌دلیل محکوم‌کردن رفتارهای رژیم صهیونیستی نسبت به فلسطینی‌ها که این انتقادها در توییتر انعکاس می‌یافت، بازداشت شدند. عربستان از 10 سپتامبر 2017 و به‌ویژه بعد از انتصاب «محمد بن‌سلمان» به‌عنوان ولیعهد، صدها نفر از شاهزادگان، روحانیون و زنان و مردان را به بهانه‌‌‌های واهی دستگیر و روانه زندان و تعدادی از معترضان را محکوم به اعدام کرد؛ بی‌عدالتی‌‌هایی که واکنش هزاران فعال، منتقد و معارض در شبه‌جزیره و سراسر جهان را برانگیخت و منجر به صدور بیانیه‌ها و تشکیل جنبشی برای سرنگونی حکومت آل‌سعود شد.
سال گذشته بود که «مرزوق مشعان العتیبی» در بیانیه‌‌ای خطاب به مردم و در صفحه شخصی توییتر خود از تشكیل یك جبهه جدید مخالفان نظام حاكم بر عربستان با نام «جنبش بسیج ملی» خبر داد و وعده داد كه این جنبش در تاسیس یك نظام حكومتی مطلوب كه به مصالح كشور توجه داشته باشد، سهیم خواهد بود.
پس از تشکیل این جنبش ضدحکومتی در عربستان بود که معارضان و منتقدان سرنگونی آل‌سعود بارها اقدام به انتشار بیانیه علیه خاندان‌سعودی ‌کردند؛ بیانیه‌هایی که با امضای معارضان همراه است و خواهان ساقط‌شدن رژیم آل‌سعود شده‌اند. بر اساس این بیانیه، معارضان سعودی اعلام ‌کردند که مردم عربستان به‌زودی نظام سیاسی آزاد را حاکم این کشور خواهند کرد. آنها کشور خود را به بهترین شکل مدیریت و اداره می‌کنند.
این برای چندمین‌بار است که شخصیت‌های عربستانی مخالف در خارج از این کشور با اعلام اینکه رژیم سعودی مشروعیت خود را از دست داده است و دیگر امیدی به اصلاح آن نیست، تاکید ‌کردند که مردم عربستان به زودی نظام سیاسی آزاد را حاکم و میهن خود را به بهترین شکل مدیریت و اداره خواهند کرد.
شخصیت‌‌‌های مخالف رژیم آل‌سعود در خارج از عربستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام ‌کردند كه همگان می‌‌دانند در نتیجه سیاست‌‌‌های بیهوده و نادرست رژیم سعودی از زمان تاسیس تاکنون در کشور ما چه اتفاقی افتاده و در این مدت رژیم سعودی امکانات و توانایی‌‌‌های کشور را هدر و به باد داده است.
این بیانیه افزوده است: رژیم سعودی در گسترش اختلافات و سیاست فرقه‌‌ای در میان مردم نقش اساسی داشته و از تنوع مذهبی در جامعه برای تقویت پایه‌‌‌های نامشروع خود با فجیع‌‌ترین روش‌ها بهره‌برداری و سوء‌استفاده کرده است.
این بیانیه ادامه می‌‌دهد: رژیم آل‌سعود به دلیل ماجراجویی‌‌‌های خاندان حاکم بر کشور از زمان استقرار با هدردادن ثروت‌‌‌های ملی همواره به دنبال تنش‌آفرینی و بحران در منطقه بوده است؛ سیاستی که کشور را در معضلات اقتصادی بی‌پایان و خفه‌کننده فرو برده است. اکنون عربستان در دوره حاکمیت سلمان و ولیعهد وی، محمد بن‌سلمان، با سخت‌‌ترین بحران‌ها و مشکلات پیچیده در سطح بین‌المللی، منطقه و حوزه خلیج‌فارس و روابط با اعراب و کشورهای اسلامی مواجه‌است.
در بیانیه شخصیت‌‌‌های سعودی مخالف تاکید شده است: ما اعتقاد داریم هیچ امیدی به اصلاحات از بالا نیست و رژیم آل‌سعود مشروعیت خود را از دست داده و دعوت به پادشاهی مشروطه با وجود شاهزادگان آل‌سعود، یک سیاست بیهوده و پوچ و غیرقابل دستیابی و غیرقابل قبول است؛ به ویژه اینکه امکان همزیستی شهروندان و مخالفان با وجود رژیم حاکم امری ناممکن است.
بیانیه افزوده است: ما از هر گام و ابتکار عمل مردم در مقابله با رژیم آل‌سعود خواه با ایجاد احزاب یا جنبش‌ها، اتحادیه‌ها، سازمان‌ها و انجمن‌‌‌های انسانی و سیاسی پشتیبانی می‌‌کنیم و از هر اقدامی علیه این رژیم فرقه‌گرا و نژادپرست، با هدف سرنگونی آن حمایت خواهیم کرد.
حال همزمان با این بیانیه مخالفان عربستان سعودی در خارج از این کشور از تأسیس اولین پارلمان ملی انتقالی برای سرنگونی رژیم موروثی سعودی خبر دادند. به نقل از تسنیم، مخالفان نظام سعودی در خارج از کشور متشکل از احزاب و برخی شخصیت‌های سیاسی از جمله دخیل بن ناصر القحطانی دبیرکل جنبش «آزادی شبه جزیره عرب» در سایت‌های شبکه‌های اجتماعی درباره برگزاری جلسه ‌ای با هدف اعلام تاسیس اولین پارلمان ملی انتقالی گزارش دادند. بر اساس این گزارش حاضران در این نشست که پشت درهای بسته برگزار شد از تأسیس اولین پارلمان ملی انتقالی خبر دادند.

captcha
شماره‌های پیشین