sobhe-no.ir
1059
چهارشنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۹
3
امارات در سایه خدمت به غرب به دنبال سازش آفریقای غربی

با رژیم صهیونیستی است میزبانی ابوظبی از قاتل فلسطینی‌ها

نگاه

انفجار در جنوب فلسطین اشغالی

اولین پارلمان ملی مخالفان نظام پادشاهی عربستان تاسیس شد

اپوزیسیون آل سعود منسجم می‌شوند

روح‌الله فرقانی / ظلم و ستم خاندان آل‌سعود نسبت به شهروندان عربستانی و بازداشت صدها فعال اجتماعی و سیاسی در این کشور تا آنجا پیش رفته است که جنبشی برای مخالفت با خاندان سلطنتی عربستان در سال اخیر اعلام موجودیت کرد؛ جنبشی که در آن معارضان سعودی با صدور بیانیه‌‌‌های مختلفی خواهان ساقط‌شدن آل‌سعود و برقراری نظام سیاسی آزاد در شبه‌جزیره عربستان شدند و روز گذشته با صدور بیانیه‌‌ای بار دیگر بر عدم‌مشروعیت حکومت سعودی تاکید ‌کردند.

صبح نو

امارات در سایه خدمت به غرب به دنبال سازش آفریقای غربی

با رژیم صهیونیستی است میزبانی ابوظبی از قاتل فلسطینی‌ها


امارات که اخیرا روند سازش با رژیم صهیونیستی و به‌رسمیت‌شناختن اسرائیل را در پیش گرفته است، گویا در نظر دارد تا نظر برخی دیگر کشورهای عربی و آفریقایی را به سازش با رژیم صهیونیستی سوق دهد؛ سودان یکی از این کشورهای آفریقایی بود که با فشار آمریکا و تطمیع کشورهای عربی مرتجع (عربستان و امارات) به سازش با اسرائیل تن داد. اکنون امارات با سرمایه‌‌گذاری در رباط و تهدید در به‌رسمیت‌شناختن بخشی ازمراکش(صحرای غربی) رباط را به سازش با اسرائیل مجبور کرده است؛ موضوعی که مقامات مراکش آن را تکذیب می‌‌کنند اما برخی گزارش‌ها در سال 2019 از مذاکرات رژیم صهیونیستی و مراکش درخصوص عادی‌سازی روابط خبر می‌‌دهند؛ گزارشاتی که بر اساس آن، رباط در ازای لابی رژیم صهیونیستی در آمریکا در راستای پذیرش حق حاکمیت مراکش بر صحرای غربی از سوی واشنگتن، اقدام به عادی‌‌‌سازی روابطش با تل‌آویو خواهد کرد.
لذا اولین هدف احتمالی امارات در حمایت از حق حاکمیت مغرب بر صحرای غربی را می‌‌توان تلاش برای کسب موافقت رباط با عادی‌‌‌سازی روابطش با رژیم صهیونیستی دانست. امارات به‌خوبی از اهمیت صحرای غربی و حاکمیت بر آن برای رباط آگاه است و در نظر دارد با حمایت از مغرب در این زمینه، موافقت رباط با عادی‌‌‌سازی روابطش با رژیم صهیونیستی را جلب کند.
درمجموع به نظر می‌رسد ابوظبی قصد دارد با ایفای نقش فعال در پرونده صحرای غربی، ضمن دور‌کردن رباط از دوحه و آنکارا، آن را به عادی‌‌‌سازی روابط با تل‌آویو نیز تشویق کند؛ امری که با توجه به اهمیت بالای صحرای غربی برای مراکش و منازعات رو به گسترش متحدان اصلی رباط با آنکارا از یک‌سو و روابط مطلوب دوحه و رباط و مخالفت جدی احزاب اسلامی و مردم مراکش با عادی‌‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی از سویی دیگر، تصمیم‌گیری نهایی را برای رباط دشوار می‌‌كند.
گفته می‌‌شود مراکش چند روزی است عملیات نظامی علیه جبهه پولیساریو در منطقه الکرکرات، واقع در صحرای غربی را انجام داده است. مغرب مدعی شده است که نیروهای جبهه پولیساریو از 21 اکتبر سال جاری وارد منطقه الکرکرات شده و از حمل‌ونقل کالا و آمد و شد مردم در این منطقه جلوگیری می‌‌کنند. همزمان جبهه پولیساریو نیز رباط را به نقض آتش‌بس 30ساله متهم کرده است. امارات در دایر‌کردن کنسولگری در لایون، مرکز منطقه مورد مناقشه، تلاش می‌‌کند تا تاثیرگذاری خود را در این منطقه از آفریقا نشان دهد و دولت مراکش را به پذیرش خواسته‌های خود سوق دهد. گویا امارات قصد دارد به‌عنوان بزرگترین کشور عربی سرمایه‌‌گذار در مغرب، با استفاده از امکانات مالی خود و همچنین ایفای نقشی سیاسی در پرونده صحرای غربی، رباط را از محور دوحه-آنکارا دور کرده و همزمان آن را به عادی‌‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی نیز تشویق کند.
 اقدامات امارات در حمایت از سیاست‌‌‌های رژیم صهیونیستی در آفریقا و غرب آسیا در حالی دنبال می‌‌شود که رسانه‌های رژیم صهیونیستی از برنامه‌ریزی نخست‌وزیر این رژیم برای سفر به امارات متحده‌عربی در اواسط ماه آینده میلادی خبر می‌‌دهند. به گزارش روزنامه «یدیعوت آحارونوت»، بنیامین نتانیاهو به دعوت محمد بن‌زاید، ولیعهد این کشور به امارات سفر می‌‌کند.
امارات و بحرین پس از اینکه تفاهمنامه‌‌ای مبنی بر سازش با رژیم صهیونیستی را اخیرا در کاخ‌سفید به امضا رساندند، تلاش دارند تا در جهت خوش‌خدمتی به دولت آمریکا و نتانیاهو، با برخی از کشورهای منطقه و آفریقایی تماس‌‌هایی را به‌منظور برقراری سازش با اسرائیل برقرار كنند که مراکش و پاکستان از جمله این‌هاست. حال باید دید اسلام‌آباد در غرب آسیا و رباط در غرب آفریقا چه سیاست و راهبردی در برابر سیاست صهیونیست‌ها در پیش می‌‌گیرند. آیا همچنان بر مواضع قبلی خود در حمایت از مردم فلسطین باقی می‌‌مانند یا تسلیم زور یا تزویر کاخ سفید و متحدانش می‌‌شوند.

captcha
شماره‌های پیشین