sobhe-no.ir
1059
چهارشنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۹
1
سرمقاله

دلیل این همه آشفتگی چیست؟

«صبح‌نو» دلایل و سابقه حمله اعضای بلندپایه دولت به رییس مجلس را بررسی می‌کند ، چرا پاستور در مقابل طرح‌های معیشتی مجلس مقاومت می‌کند؟

حمله دولت به خانه ملت

حسام رضایی / پس از آنکه رییس مجلس در جلسه علنی، تلویحاً از دولت خواست تا برای مشکلات اقتصادی، آدرس غلط به مردم ندهد و به جای آریزونا، جورجیا و میشیگان، ریشه «بی‌تفاوتی نسبت به گرانی‌ها و رها کردن بازار و تولید ملی» را در پاستور، بهارستان، باب‌همایون و میرداماد بجوید، حملات افسارگسیخته ژنرال‌های دولت تدبیر روانه مجلس و رییس آن شد؛ با این ادعای ضعیف که نهاد پارلمان در وضعیت کنونی هیچ تصویر اصولی و صحیحی از مشکلات ندارد و این دولت است که در جایگاه دانای کل، طبیب همه دردهاست. دردهایی که البته بخش بزرگی از آن‌ها، نه واقعی بلکه نتیجه بازی دولت با صبر مردم برای وجاهت بخشیدن به اهرم مذاکره است. پس از اظهارات اخیر قالیباف، رییس مجلس که گفت: «تصمیمات ما در حوزه مسکن، بورس، ترخیص کالاهای اساسی، نظام بودجه‌ریزی، اختصاص ارز ترجیحی، سوداگری‌ها در بازار ارز، طلا و خودرو، بی‌تفاوتی نسبت به گرانی‌ها و رها کردن بازار و تولید ملی به پاستور، بهارستان، باب‌همایون و میرداماد ارتباط دارد نه به آریزونا، جورجیا و میشیگان؛ پس به مردم آدرس غلط ندهیم». آقای عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در نامه‌ای عجولانه خطاب به رییس مجلس نوشت:

افتتاح خط تولید «کیت تشخیص فوری کرونا» در ایران توسط ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟

تولید روزانه ۲۰۰ هزار کیت برای تشخیص سریع کرونا

مخالفت سازمان برنامه با اصلاح ساختار بودجه 1400

سیاسی کاری دولت به بودجه رسید

روز گذشته نمایندگان مجلس کلیات طرح کلی احکام بودجه سال 1400 را به تصویب رساندند؛ طرحی که به گفته سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، در جلسات مختلف کارشناسی و تخصصی بررسی شده و به‌عنوان یکی از مطالبات مقام معظم رهبری در دستور کار مجلس قرار گرفته است. مجلس می‌‌گوید هدف از این طرح آن است که بودجه‌ریزی را به اهداف و سیاست‌های کلان نزدیک کند؛ طرحی که دولت و سازمان برنامه و بودجه هم در جریان آن هستند و در تنظیم بودجه سال 1400 مفاد آن اعمال خواهد شد.

گزارش میدانی از وضعیت ترمینال شرق جدید و روند پیشرفت این پروژه که کاملا متوقف شده است

هدر رفت سرمایه در شرق پایتخت

زهرا اردشیری / هنوز خیلی از اهالی شرق تهران هم از ساخت مجموعه ترمینال شرق جدید اطلاعی ندارند. حتی راننده‌ای که ما را به اینجا را رساند نمی‌دانست جز ترمینالی که در نزدیکی سه راه تهرانپارس قرار دارد و به ترمینال شرق معروف است، ترمینال دیگری هم ساخته شده است. در حالی که برای ساخت ترمینال جدید شرق تهران هزینه‌های کلانی صرف شده و مدتی هم تبلیغات زیادی برای آن انجام می‌شد. ترمینال شرق جدید در اراضی مجاور جاده دماوند پس از سه راه آزمایش در کنار بیمارستان سرخه حصار قرار گرفته است و سال‌هاست مسوولان قول برای افتتاح آن می‌دهند اما خبری از تکمیل این پروژه نیست. این در حالی است که در دوره قبلی مدیریت شهری این پروژه پیشرفت زیادی کرده بود و حتی زمزمه‌های افتتاح قریب‌الوقوع آن نیز شنیده می‌شد. این در حالی است که در دوره مدیریت فعلی شهر تهران این ترمینال همچنان متروکه باقیمانده و گویا اراده‌ای هم برای راه‌اندازی و رفع مشکلات احتمالی آن وجود ندارد. البته راه‌اندازی این ترمینال ضمن کاهش بار ترافیکی در اطراف محل ترمینال قدیمی شرق تهران موجب کاهش چشمگیر آلودگی هوا از بابت تردد اتوبوس‌های بین شهری خواهد شد.

اولین پارلمان ملی مخالفان نظام پادشاهی عربستان تاسیس شد

اپوزیسیون آل سعود منسجم می‌شوند

روح‌الله فرقانی / ظلم و ستم خاندان آل‌سعود نسبت به شهروندان عربستانی و بازداشت صدها فعال اجتماعی و سیاسی در این کشور تا آنجا پیش رفته است که جنبشی برای مخالفت با خاندان سلطنتی عربستان در سال اخیر اعلام موجودیت کرد؛ جنبشی که در آن معارضان سعودی با صدور بیانیه‌‌‌های مختلفی خواهان ساقط‌شدن آل‌سعود و برقراری نظام سیاسی آزاد در شبه‌جزیره عربستان شدند و روز گذشته با صدور بیانیه‌‌ای بار دیگر بر عدم‌مشروعیت حکومت سعودی تاکید ‌کردند.

چرا وزیر ورزش مقابل جریان پوپولیستی مقاومت نکرد؟

آبروریزی بزرگ پیش چشم مردم

حالا به لطف بدترین انتخاب‌‌‌های وزیر ورزش برای اداره باشگاه استقلال، هواداران این تیم بیش از هر زمان دیگری از خود می‌‌پرسند در میان همه مدیران باتجربه و صاحب‌نامی که می‌‌توانستند باشگاه بزرگ استقلال را اداره کنند، آیا قسمت این بود که برای مدیریت باشگاهی با هواداران میلیونی‌اش، نوبت به چهره‌‌هایی چون خلیل‌زاده و سعادتمند برسد؟ انتخاب‌‌هایی که هر روز بیش از روز گذشته اشتباه بودن آن برای هواداران استقلال اثبات می‌‌شود و البته در این بین موضعی که وزارت ورزش برابر همه انتقادها اتخاذ کرده است جز سکوت چیز دیگری نیست؛ یعنی درست در محلی که انبوهی از سوال‌ها ذهن میلیون‌ها هوادار استقلال را به خود مشغول کرده، وزیری که بیش از هر کارشناس دیگری علاقه‌مند است درباره فوتبال و مدیریت آن سخن بگوید، حالا راهی جز در پیش ‌گرفتن سیاست سکوت ندارد، به خصوص اینکه در تازه‌‌ترین جنجالی که میان مدیران فعلی و پیشین باشگاه استقلال درگرفته است، مشخص شده وزیر ورزش اتفاقا در جریان بسیاری از مسائل و اختلاف‌ها در درون هیات‌مدیره باشگاه استقلال بوده است اما ترجیح داده شرایط به‌هم‌ریخته این باشگاه را مورد بازنگری جدی قرار ندهد؛ رویه‌‌ای تکراری در دولت کنونی که تاحدود زیادی بی‌عملی را در مورد موضوعات مهم در دستور کار خود قرار داده است تا ماه‌‌‌های آخر عمر دولت نیز اینگونه سپری و تمام شود.

شماره‌های پیشین