sobhe-no.ir
1058
سه شنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۹
6
مقام فرانسوی:

با آمدن بایدن، تغییری در رابطه اروپا و آمریکا رخ نمی‌دهد

اوباما از گسست در جامعه آمریکا سخن می گوید

سیاست وسترنی

تجمع روز شنبه در واشنگتن که به دعوت رسمی ترامپ در اعتراض به تقلب و دستکاری در نتیجه انتخابات برگزار شد، نشان داد که دوقطبی در آمریکا آتش زیر‌خاکستر و منتظر شعله‌ورشدن است. حالا جای‌جای خیابان‌‌‌های این کشور صحنه درگیری و رویارویی هواداران دو نامزد انتخاباتی است؛ از گروه‌های راست‌گرای مسلح گرفته تا گروه‌های چپ ضدفاشیستی؛ از درگیری‌‌‌های انتخاباتی تا درگیری‌‌‌های نژادپرستانه.

صبح نو

اوباما از گسست در جامعه آمریکا سخن می گوید

سیاست وسترنی

تجمع روز شنبه در واشنگتن که به دعوت رسمی ترامپ در اعتراض به تقلب و دستکاری در نتیجه انتخابات برگزار شد، نشان داد که دوقطبی در آمریکا آتش زیر‌خاکستر و منتظر شعله‌ورشدن است. حالا جای‌جای خیابان‌‌‌های این کشور صحنه درگیری و رویارویی هواداران دو نامزد انتخاباتی است؛ از گروه‌های راست‌گرای مسلح گرفته تا گروه‌های چپ ضدفاشیستی؛ از درگیری‌‌‌های انتخاباتی تا درگیری‌‌‌های نژادپرستانه.

درحالی‌که جو بایدن در تلاش است تا روند انتقال قدرت و ورود به کاخ سفید آغاز شود، دونالد ترامپ قاطعانه می‌‌گوید او پیروز انتخابات است. اما باوجود تاکید ترامپ بر تقلب در انتخابات، رسانه‌‌‌های آمریکایی مدعی هستند وکلای او هیچ مدرکی در این زمینه به دادگاه‌ها ارائه نکردند اما «کاملا هریس» معاون بایدن در توییتی اذعان کرده که ترامپ و جمهوری‌خواهان در تلاشند با شکایت‌‌‌های بی‌اساس پیروزی قاطع ما را از بین ببرند. او همچنین از طرفداران بایدن خواسته برای تامین اعتبار مبارزه حقوقی و محافظت از رای‌ها به بایدن کمک مالی کنند.
 
آمریکای گسسته
حال صحنه داخلی آمریکا به یک جنگ تبدیل شده است؛ جنگی که حتی چهره‌‌ها و تحلیلگران آمریکایی آن را مرگ دموکراسی و بن‌بست و گسست سیاسی تعبیر می‌‌کنند؛ چنانکه «باراک اوباما» با اشاره به این نبرد انتخاباتی گفته است: «دستیابی هر کدام از نامزدهای انتخابات ریاست‌‌جمهوری به بیش از 70 میلیون رای نشان‌دهنده آن است که کشور به شدت گسسته شده است.» اوباما گفت که به چالش نکشیدن ادعاهای بی‌اساس «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا درباره تقلب گسترده در انتخابات توسط بسیاری از جمهوری‌خواهان «ناامیدکننده» است. او تاکید کرد که «ما فراتر از قوانین نیستیم، ما برتر از قانون نیستیم، این جوهره دموکراسی
 ماست.»
فرید زکریا، مجری و تحلیلگر سیاسی آمریکا هم گفت: «اقدامات امروز ترامپ، آمریکا را به سرطانی مبتلا کرده که به شکل وحشتناکی در حال گسترش است. ترامپ سرگرم حمله‌‌کردن، از اعتبار‌انداختن و مشروعیت‌زدایی از انتخابات آمریکا، به شیوه‌ای است که در تاریخ کشور بی‌سابقه بوده. طرفداری ترامپ از مانع‌تراشی او را در قدرت نگه نخواهد داشت، اما عمیقا فرهنگ دموکراتیک آمریکا را زخمی خواهد کرد. او سرگرم شوراندن پایگاه حامیان خود با ایده ربوده شدن (نتیجه) انتخابات است. شمار کمی از آن‌ها به علت تصمیمات دادگاه و بازشماری آرا، ذهنیات خود را تغییر می‌دهند. نظریه توطئه دزدیدن انتخابات ۲۰۲۰، در آمریکا می‌ماند.»
 
بزرگ‌ترین زمان برای جنگ داخلی!
این گسست و مرگ دموکراسی حالا در خیابان‌‌‌های آمریکا و در رویارویی و صف‌کشی مقامات آمریکایی مقابل هم کاملا مشهود است و عمق فاجعه را می‌‌توان در سخنان یکی از هنرپیشه‌‌‌های آمریکایی به نام «جان ویت» که در کلیپی آن را منتشر و ترامپ هم بازنشر کرد، دید؛ وقتی که جان ویت می‌‌گوید: «این الان بزرگ‌ترین مبارزه ما از زمان جنگ داخلی است؛ جنگ خیر در برابر شر. بله، شر، زیرا این چپ‌گرا‌ها شیطان و فاسد هستند و می‌خواهند این کشور را از بین ببرند. بیایید این مبارزه را طوری دنبال کنیم که گویی آخرین مبارزه ما در روی زمین است.»
 
قانون اساسی متلاشی‌شده
ترامپ نیز می‌‌گوید قانون اساسی آمریکا به بدترین شکل در انتخابات متلاشی شده و سپس با اشاره به موارد تقلب تأکید می‌‌کند که «آرای صندوق‌های پستی باید فاقد ارزش باشد. آنهایی که مسوول محافظت از قانون اساسی ما هستند، نمی‌توانند اجازه دهند که نتایج جعلی انتخابات پستی ۲۰۲۰ همچنان پابرجا باشد. جهان نظاره‌گر است.»
 جهان؛ نظاره‌گر آمریکا
اما همانطور که ترامپ گفته،‌جهان امروز نظاره‌گر آمریکاست. کشوری که ادعای لیبرال‌دموکراسی دارد و حتی فراتر از آن آرمانش صادر‌کردن دموکراسی به دیگر کشورهاست، حالا خود در بن‌بستی گرفتار شده که ممکن است تبعات آن حتی منجر به انقلاب در این کشور شود و رییس‌جمهور این کشور که در طول چهار سال گذشته مانند یک دیکتاتور اقتدارگرا برای کل جهان تصمیم‌گیری می‌‌کرد، حالا به جان کشور خودش افتاده است. ترامپ در حال از بین بردن هنجار‌های دموکراسی آمریکایی برای منافع نیاز‌های خودخواهانه خودش است و این غوغای ترامپ تا چنددهه تاثیری بزرگ و ماندگار بر سیاست‌های این کشور خواهد گذاشت و به قول فرید زکریا، سرطانی ایجاد می‌کند که به شکل‌ وحشتناکی متاستاز خواهد داد؛ ترامپی که البته بیانگر آمریکای بدون روتوش و بطن جامعه آمریکایی است. حالا از ترامپیسم در آمریکا و در میان حامیان ترامپ نه به‌عنوان یک ایده و سبک فکری بلکه به عنوان یک ارزش یاد می‌‌شود؛ تلفیقی از آنارشی، لمپنیسم و خودبرتر‌پنداری که در روحیه، شخصیت و مسلک سیاسی و اقتصادی بسیاری از حامیان ترامپ قابل مشاهده است و قطعا آنان جو بایدن را به‌عنوان رییس‌جمهور خود نخواهند پذیرفت.
 
نشانه‌‌ای از افول آمریکا
از سویی دیگر، بیش از آنکه دعوای انتخاباتی در آمریکا مورد توجه باشد، امروز حقیقت جامعه برای جهان نمایان شده است؛ آمریکایی که به شدت رو به افول بوده و نشانه‌‌‌های قدرت در آن کم‌سو شده است؛ چنانکه در مناظره‌‌‌های انتخاباتی، هر دو نامزد از آسیب‌ها و رنج‌های جامعه آمریکا سخن گفتند. بایدن،  ترامپ را در به وجود آمدن چنین شرایطی مقصر می‌‌داند و ترامپ نیز دموکرات‌ها و سیستم آمریکا را دلیل رنج‌‌ها و مشکلات مردم معرفی می‌‌کند؛ از همین رو شعارهای انتخاباتی ترامپ، بیشتر معطوف به درون این کشور بود و حال نیز قصد دارد تا قبل از پایان دولتش به وعده انتخابات 2016 خود عملی کرده و سربازان آمریکایی را از کشورهایی مانند افغانستان و عراق فرابخواند که به گفته او هفت هزار میلیارد دلار در خاورمیانه هزینه کردیم اما نتیجه‌‌ای نگرفتیم و دموکرات‌ها و دولت‌های گذشته آمریکا را مقصر هدر رفتن این سرمایه‌ملی که باید خرج مردم آمریکا می‌‌شد،
معرفی می‌‌کند. 
نشانه دیگری که دال بر افول تمدن‌ها و قدرت‌های بزرگ است، توجه و تمرکز بیش از‌حد آنها در خارج و فراموشی درون جامعه آمریكا بود و حال ترامپ می‌‌گوید بیشتر از بیرون، باید به آمریکا رسیدگی شود و بایدن نیز از زمان پیروزی در انتخابات بدون هیچ اشاره‌‌ای به سیاست‌خارجی، تمام سخنرانی‌‌ها و متن توییت‌هایش معطوف به جامعه آمریکاست. حال امروز مردم جهان به تماشای این دموکراسی آمریکایی نشسته‌اند و به آن می‌‌خندند.
هرچند جنبش تسخیر، اولین پاسخ عمومی بزرگ مردم آمریکا به 30 سال نزاع طبقاتی، در 17 سپتامبر 2011 در نیویورک آغاز شد اما تاکنون به سرانجامی نرسیده است، ولی این جنبش که با مرگ «جورج فلوید» مجددا فعال شد، حالا با نزاع‌‌‌های انتخاباتی ممکن است به قیام و تحولی بزرگ‌تر تبدیل شود که آمریکایی متفاوت را به نمایش بگذارد؛ آمریکایی که به قول نوآم‌چامسکی مانند یک بهار زیبا خواهد بود.

بیش از آنکه دعوای انتخاباتی در آمریکا مورد توجه باشد، امروز حقیقت جامعه برای جهان نمایان شده است؛ آمریکایی که به شدت رو به افول بوده و نشانه‌‌‌های قدرت در آن کم‌سو شده است؛ چنانکه در مناظره‌‌‌های انتخاباتی، هر دو نامزد از آسیب‌ها و رنج‌های جامعه آمریکا سخن گفتند

captcha
شماره‌های پیشین