sobhe-no.ir
1058
سه شنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۹
6
مقام فرانسوی:

با آمدن بایدن، تغییری در رابطه اروپا و آمریکا رخ نمی‌دهد

اوباما از گسست در جامعه آمریکا سخن می گوید

سیاست وسترنی

تجمع روز شنبه در واشنگتن که به دعوت رسمی ترامپ در اعتراض به تقلب و دستکاری در نتیجه انتخابات برگزار شد، نشان داد که دوقطبی در آمریکا آتش زیر‌خاکستر و منتظر شعله‌ورشدن است. حالا جای‌جای خیابان‌‌‌های این کشور صحنه درگیری و رویارویی هواداران دو نامزد انتخاباتی است؛ از گروه‌های راست‌گرای مسلح گرفته تا گروه‌های چپ ضدفاشیستی؛ از درگیری‌‌‌های انتخاباتی تا درگیری‌‌‌های نژادپرستانه.

صبح نو

مقام فرانسوی:

با آمدن بایدن، تغییری در رابطه اروپا و آمریکا رخ نمی‌دهد


روابط آمریکا و اروپا که در دوران دونالد ترامپ دستخوش تغییراتی شد و موجب شکل‌گیری مناقشات تجاری و امنیتی میان دو سوی آتلانتیک شد، حال اروپا را به فکر استقلال از آمریکا انداخته است. وزیر خارجه اسبق فرانسه گفته با روی کار آمدن بایدن، تغییری در سیاست‌های واشنگتن شکل نمی‌گیرد و از اروپا خواست برای داشتن جایگاه برابر در مذاکرات با آمریکا، سیستم تحریمی را علیه آن کشور به کار گیرد. «هوبرت ودرین» گفته ما باید هر چه زودتر به هیجانات اروپایی درباره این انتخابات پایان دهیم و به عنوان یک گروه یا منتقد به آن ننگریم. آمریکا دیگر مدت‌هاست آن چیزی که اروپاییان درباره آن فکر می‌‌کنند، نیست. رابطه دو سوی آتلانتیک مدت سه نسل است که ادامه دارد اما دیگر آن عشق و همزیستی بین طرفین پایان یافته است.
این مقام سابق فرانسوی در ادامه تاکید کرد: ما اروپاییان باید سرانجام خود را مستقل کنیم. حدود سه دهه است که ما در همه مسائل استراتژیک به ایالات متحده اعتماد کرده‌ایم. ما فرانسوی‌ها مدت‌هاست استقلال بیشتر را درخواست می‌‌کنیم. برخی  اروپایی‌ها هنوز تصور می‌‌کنند که نیازی ندارند به قدرت جهانی تبدیل شوند و این متاسفانه خطایی بزرگ است. همچنین با روی کار آمدن بایدن، اروپا باید مسوولیت بیشتری را بر عهده بگیرد؛ اروپا باید از رخوت خود خارج شود. وی افزود: اگر ما از تمدن خود دفاع نکنیم، نابود می‌‌شویم.
امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه نیز اظهارات پیشین وزیر دفاع آلمان را كه گفته بود «اروپا همچنان مجبور است در آینده‌ای نزدیک هم برای حمایت نظامی، به آمریکا وابسته و متکی باشد» رد کرد و گفت: حتی با تشکیل دولت جدید در آمریکا که ممکن است روابط دوستانه‌تری با اتحادیه اروپا داشته باشد، کشورهای اروپایی همچنان به استقلال و راهبرد دفاعی مستقل خود نیاز خواهند داشت. مکرون تصریح کرد: اگر ما در موضع مخالف خودمان جدی و قاطع باشیم و اگر در راهبرد دفاعی مستقل‌مان پافشاری کنیم، ایالات متحده به ما به عنوان متحد احترام خواهد گذاشت. ما باید راهبرد مستقل خود را دنبال کنیم، همانطور که آمریکا نیز برای خودش همین کار را انجام می‌‌دهد و همانطور که چین نیز همین مسیر را دنبال می‌‌کند.
مکرون همچنین در گفت‌وگو با نشریه فرانسوی «گرند کانتیننت» در تشریح بخشی از دکترین خود اعتراف کرد که وابستگی کشورهای اروپایی به ایالات متحده موجب شد که شرکت‌های اروپایی از تجارت با ایران امتناع ورزند.
رییس‌جمهور فرانسه در بخشی از این مصاحبه بر لزوم حق حاکمیت و استقلال راهبردی اروپا تأکید کرد و گفت: «وقتی درباره حاکمیت و استقلال راهبردی اروپا صحبت به میان آوردم، دیوانه پنداشته شدم و این ایده‌ها به عنوان امیال و هوس‌های فرانسه رد شد اما ما موفق شدیم که کارها را پیش ببریم و در اروپا این ایده‌ها مورد توجه قرار گرفته است».
وی در بخشی از این مصاحبه تأکید کرد که اروپا باید وابستگی‌ خود به کشورهایی چون چین و آمریکا را بکاهد و در این زمینه توضیح داد: «اروپا باید راه‌حل‌های خود را پیش ببرد تا به فناوری آمریکا یا چین وابستگی
 نداشته باشد.»

captcha
شماره‌های پیشین