sobhe-no.ir
1058
سه شنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۹
15

اخبار کوتاه

برگزیدگان جشنواره کتاب دفاع مقدس معرفی شدند

جای خالی ادبیات دفاع مقدس در سینما

مراسم اختتامیه جشنواره ملی کتاب دفاع مقدس صبح روزگذشته با حضور سردار کارگر، رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس؛ غلامعلی حداد عادل، رییس فرهنگستان ادبیات و زبان فارسی، جمعی از نویسندگان و اهالی رسانه در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

صبح نو

برگزیدگان جشنواره کتاب دفاع مقدس معرفی شدند

جای خالی ادبیات دفاع مقدس در سینما

مراسم اختتامیه جشنواره ملی کتاب دفاع مقدس صبح روزگذشته با حضور سردار کارگر، رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس؛ غلامعلی حداد عادل، رییس فرهنگستان ادبیات و زبان فارسی، جمعی از نویسندگان و اهالی رسانه در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش فارس، در ابتدای این مراسم، عباس بایرامی، رییس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار، توضیحاتی درباره هجدهمین دوسالانه کتاب دفاع مقدس داد و گفت: این جشنواره از سال‌۱۳۷۳ آغاز به کار کرده و تاکنون ۱۷‌دوره آن برگزار شده است. فعالیت رسمی دبیرخانه هجدهمین دوسالانه کتاب دفاع مقدس از اردیبهشت‌ماه‌۱۳۹۷ آغاز شد و در آن کتاب‌های سال‌۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ مورد بررسی قرار گرفت، برای این کار فراخوان‌هایی برای ناشران و نویسندگان ارسال شد. همچنین سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب نیز فرصت خوبی شد تا آثار این حوزه را دریافت کنیم. برهمین اساس ۲‌هزار و ۹۶۱‌اثر به دبیرخانه رسید و ۳۰۳‌ناشر در آن مشارکت داشتند که از این تعداد ۸۰‌عنوان کتاب به مرحله نهایی راه یافت و جمعا  ۳۸‌اثر تقدیر شدند.
در بخش دیگری از این مراسم نصرت‌الله محمودزاده، نویسنده صحبت کرد و گفت: جنگ اساسا  پدیده شوم اجتماعی است اما سؤال اصلی اینجاست که چرا لفظ دفاع مقدس را به‌کار می‌بریم؟ اکنون زمان آن فرارسیده است که نویسندگان به اهمیت این موضوع پی ببرند اینکه بدانیم آن‌ها چه کردند و ما نکردیم و بدانیم که چرا دفاع ما، دفاع مقدس نام گرفت؟

حاج قاسم را در خور شأن و منزلتش
 معرفی کنیم
این نویسنده در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ویژگی‌هایی از شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی که کمتر دیده شده است، گفت: باید این سؤال را پرسید که چرا حاج قاسم بعد از شهادتش برجسته شد. معتقدم ویژگی ایشان در دیده نشدنش بود اما حالا پس از شهادت ایشان، من نویسنده باید این 
ندیده شدن را تبدیل به دیده شدنی در خور شأن و منزلت ایشان کنم. معتقدم اهل قلم وظیفه سنگینی دارند، به عبارت دیگر کار ادبیات دفاع مقدس تمامی ندارد و هرچقدر در عمق آن وارد شویم بیشتر سود برده‌ایم. رمز و رازهای دفاع مقدس در هیچ راهی به جز ادبیات بیان نمی‌شود.

دفاع مقدس، تضمین‌کننده امنیت
 و عزت ماست
سردار کارگر دیگر سخنران این جلسه بود. او در ابتدا گفت: معتقدم برای نسل جدید، یعنی جوانان و نوجوانان، باید دفاع مقدس را به درستی تعریف، توصیف و تحلیل کنیم. پیشنهاد می‌کنم تاریخ و به‌ویژه قراردادهایی مثل ترکمانچای و گلستان را مطالعه کنید؛ در این قراردادها یا زمین دادیم، یا نیرو دادیم و یا امتیاز اما در دفاع مقدس حتی یک وجب هم از خاک ما جدا نشد، در حالی که 36کشور دنیا اعتراف کردند که به صدام کمک کردند. چنین قیاس‌هایی مردم را نسبت به بزرگی 
دفاع مقدس آگاه می‌کند؛ امروز دفاع مقدس تضمین کننده امنیت و عزت ماست.
وی با اشاره به سخنانی از شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: شهید سلیمانی در توصیف دفاع مقدس می‌گوید: دفاع مقدس، قله است و مقاومت دامنه آن است. اگر بخواهیم جامعه صاحب‌الزمانی را به مردم نشان بدهیم آن جامعه هشت سال دفاع مقدس است.
سخنرانی پایانی این مراسم غلامعلی حداد‌عادل بود. او گفت: اصطلاح فلسفی وجود دارد و آن هم دوگانه «بود و نمود» است؛ هر چیزی بودی دارد و یک نمود که مراد از «بود» همان جنبه ظاهری و «نمود» جلوه آن در ادراک ماست. خیلی از چیزها وجود دارد که بود دارد، اما نمود ندارد و بالعکس. از این اصطلاح فلسفی استفاده کردم تا بگویم دفاع مقدس از جمله واقعیت‌هایی است که بودش از نمود آن بیشتر است  و از این منظر همه باید تلاش کنیم نمود دفاع مقدس را به بود آن نزدیک کنیم. البته هرگز چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد و نمی‌توانیم، چرا که حقایقی در دل رزمندگان گذشته که هیچ‌گاه به قلم نمی‌آید.

دفاع مقدس تابلویی از عشق، فداکاری و شگفتی را نصیب‌مان کرد
وی اضافه کرد: دفاع مقدس واقعیتی عظیم است؛ اگر از منظر زمان بخواهیم آن را بررسی کنیم، طول مدت آن هشت سال مستمر است و از منظر دشمنان نیز درست است که صدام آن را آغاز کرد اما تمام جبهه سلطه و استکبار عقبه آن بود و به نوعی می‌توان گفت که جنگ جهانی علیه یک کشور رخ داد. برخلاف همه کسانی که معیارهای مادی داشتند، این جنگ هشت سال طول کشید و حتی یک وجب هم از خاک آن جدا نشد و تابلویی از عشق، فداکاری و شگفتی را نصیب‌مان کرد.
حدادعادل خاطرنشان کرد: بعد از جنگ وظیفه ادبیات دفاع مقدس است که آیینه‌ای درست کند و نور خورشید دفاع مقدس را برای نسل جوان بازتاب دهد؛ این کار وظیفه‌ای زینب‌گونه و کار بسیار سنگینی است.
رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با اشاره به اینکه کشورهای غربی از جنگ جهانی اول و دوم بیشترین استفاده را برای تولید ادبیات برده‌اند، گفت: می‌بینید در جنگ جهانی اول و دوم کشورهایی که پیروز شدند تا چه اندازه رمان، کتاب و فیلم سینمایی درباره آن تولید کردند و در موزه‌های خود به سربازان و رزمندان آن افتخار می‌کنند هنوز پس از گذشت بیش از هفت دهه از جنگ جهانی دوم کشورهای غربی در حوزه ادبیات جنگ تولید دارند اما ما برای دفاع مقدس خود چه کرده‌ایم؟ یادآوری دفاع مقدس فقط احترام به رزمندگان و شهدا نیست، بلکه وظیفه مهم‌تری در پیش است که باید با حفظ آثار دفاع مقدس راه را برای آیندگان روشن کنیم. بسیاری از جوانان را می‌شناسم که رزمندگان و شهدایی مثل شهید ابراهیم هادی و یا شهید آوینی را الگوی خود 
قرار دادند و البته از همه برتر شهید سلیمانی که الگوی الگوهای دفاع مقدس است را الگوی زندگی‌شان قرار دادند.

captcha
شماره‌های پیشین