sobhe-no.ir
1058
سه شنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۹
1
عنابستانی، نماینده مجلس در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: آنچه امروز بر سر کشور آمده، نتیجه نه سوءمدیریت بلکه نتیجه خلأ مدیریت است

دستور حمله به مجلس صادر شد

نقد رییس مجلس نسبت به تصمیمات غلط مدیریتی در داخل کشور، برخی افراد و جریان‌ها را بر آن داشت تا عامدانه بر این اظهارات برچسب سیاسی زده و اصل صحبت را به حاشیه ببرند و چنین جا بیندازند که مجلس در پی غوغاسالاری و حواله مسوولیت‌های خود به دوش دیگران است. در این میان، رییس کل بانک مرکزی به شکلی عجولانه علیه مواضع انتقادی قالیباف عکس‌العمل نشان داد؛ عکس‌العملی که با استقبال رسانه‌های حامی دولت مواجه گشت. محمدباقر قالیباف، رییس مجلس روز 25آبان در صحن علنی در نقد مدیریت کشور سخنانی را گفت که چندان به مذاق برخی چهره‌ها خوش نیامد. او گفت: تصمیمات ما در حوزه مسکن، بورس، ترخیص کالاهای اساسی، نظام بودجه‌ریزی، اختصاص ارز ترجیحی، سوداگری‌ها در بازار ارز، طلا و خودرو، بی‌تفاوتی نسبت به گرانی‌ها و رها کردن بازار و تولید ملی به پاستور، بهارستان، باب‌همایون و میرداماد ارتباط دارد نه به آریزونا، جورجیا و میشیگان؛ پس به مردم آدرس غلط ندهیم.

کارگردان و تهیه کننده سریال «خانه امن» با «صبح‌نو» گفت‌وگو کردند

جعبه سیاه تروریسم

سریال تلویزیونی «خانه امن» به کارگردانی احمد معظمی، نویسندگی حسین تراب‌نژاد و تهیه‌کنندگی ابوالفضل صفری این شب‌ها از شبکه یک سیما درحال پخش است. این سریال قصه‌ای جاسوسی و امنیتی دارد که در آن به تعدادی از حوادث امنیتی که در سال‌های اخیر رخ داده است، اشاره می‌شود. «خانه امن» قصه جدال برای امنیت ایران است. این مجموعه داستان دو مامور امنیتی به نام‌های کمال (حمیدرضا پگاه) و افشین (امین زندگانی) را روایت می‌کند که یکی مسوول تیم ضدتروریسم و دیگری مسوول تیم مبارزه با جرایم سازمان‌یافته است. کمال طبق اخبار واصله، مطلع می‌شود قرار است تیم‌های تروریستی داعش عملیات‌هایی را در ایران به راه بیندازند. تیم معظمی و صفری قبلا هم دو مجموعه «سارق روح» و «ترور خاموش» را با موضوعات امنیتی ساخته بودند که با استقبال خوبی مواجه شده بود. با احمد معظمی، کارگردان «خانه امن» گپ‌ و گفتی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

آمریکا و عربستان با فشار فزاینده به دنبال عادی‌سازی روابط پاکستان با رژیم صهیونیستی هستند

امتناع عمران خان از سازش

ولید المعلم، مرد روزهای سخت و دشوار سوریه درگذشت

صدای سیاسی محور مقاومت

روح‌الله فرقانی / «ولید المعلم» وزیر خارجه و معاون نخست‌وزیر سوریه در حالی در سن 79‌سالگی درگذشت که بیشتر تحلیلگران منطقه او را مرد روزهای سخت و دشوار سوریه می‌دانند، سیاستمداری که به پیشنهادهای کلان کشورهای مرتجع عربی پشت کرد و با وفاداری به مقاومت سوریه، صدای واحد دمشق و محور مقاومت بود. موضوعی که حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» تاکید می‌کند؛ به «ولید المعلم» پیشنهاد صد میلیون دلاری داده شد که از بدنه سوریه خارج شود وهرکجا بخواهد پناهندگی دریافت کند اما این درخواست‌ها را رد کرد و در کشورش ماند و به‌عنوان صدای سیاسی سوریه در تمام کنفرانس‌ها و با زبان گویای خودش از سوریه دفاع کرد.

از ابتدای هفته جاری اظهار‌نظر مقام‌های مسوول درباره ممنوعیت‌های کرونایی سردرگمی مردم را بیشتر کرده است

نیمه تعطیل

سرگردانی مردم از بابت اعمال شدن تعطیلات به‌دلیل تشدید کرونا همچنان ادامه دارد. از حدود چند هفته قبل که زمزمه تعطیلات کرونایی مطرح شد تا شنبه هفته جاری که رییس‌جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا صحبت کرد این مساله بین مردم در جریان بود که باید منتظر تعطیلات باشند. اما در روز شنبه نیز فقط درباره اینکه مردم باید پروتکل‌ها را رعایت کنند و برخی محدودیت‌های اعمال می‌شود، صحبت شد. پس از آن هم با وجود اینکه تاکید شده بود تا صدای واحدی از جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا شنیده شود اما در همین دو، سه روز مسوولان بسیاری درباره شیوه اعمال محدودیت‌ها صحبت کرده‌اند به‌طوری که در شرایط فعلی هیچکسی به‌طور دقیق نمی‌داند که از شنبه آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و کدام شهرها با چه درصدی از محدودیت‌ها یا تعطیلات اداری مواجه خواهند شد. این اتفاقات در روزهایی روی می‌دهد که کرونا نیز با تمام قدرت مشغول گرفتن تلفات و قربانی است چه آنکه دیروز هم رکورد مبتلایان جدید زده شده و هم تعداد قربانیان کرونا در یک روز رکورد زد. این در حالی است که سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرده است زمستان بسیار سخت‌تری نسبت به پاییز در پیش خواهیم داشت و حالا باید دید تدبیر دولتمردان برای مبارزه با کرونا چطور به داد مردم ایران می‌رسد.

تهیه مانیفست انتخاباتی و بی‌لیدری اصلاحات، فقط بخشی از موانع این جریان برای 1400 است

چالش‌های بزرگ اصلاحات

در شرایطی که چند ماهی بیشتر تا انتخابات ریاست‌‌جمهوری باقی نمانده است، اصلاح‌طلبان با موانع و چالش‌‌‌های زیادی برای حضور در آن مواجه هستند؛ از تهیه مانیفست گرفته تا رقابت چپ‌ها و راست‌‌‌های اصلاح‌‌‌طلب برای به‌دست‌‌گرفتن قدرت از سوی اصلاح‌طلبان، فقط گوشه‌‌ای از این چالش‌هاست.

اوباما از گسست در جامعه آمریکا سخن می گوید

سیاست وسترنی

تجمع روز شنبه در واشنگتن که به دعوت رسمی ترامپ در اعتراض به تقلب و دستکاری در نتیجه انتخابات برگزار شد، نشان داد که دوقطبی در آمریکا آتش زیر‌خاکستر و منتظر شعله‌ورشدن است. حالا جای‌جای خیابان‌‌‌های این کشور صحنه درگیری و رویارویی هواداران دو نامزد انتخاباتی است؛ از گروه‌های راست‌گرای مسلح گرفته تا گروه‌های چپ ضدفاشیستی؛ از درگیری‌‌‌های انتخاباتی تا درگیری‌‌‌های نژادپرستانه.

رییس شورای شهر در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»: کاهش فعالیت وسایل حمل‌و‌نقل عمومی دستور مستقیم ستاد ملی کروناست

نقش شهرداری در شلوغی مترو

زهرا اردشیری / همه ما در چند روز اخیر تصاویری از شلوغی مترو و اتوبوس‌ها قبل از ساعت‌20 را دیده‌ایم. حتی بسیاری از مردم این تصمیم را به سخره گرفته‌اند و با نشان دادن تصاویری از ازدحام وسایل حمل‌و‌نقل عمومی کاهش ساعت فعالیت مترو اتوبوس را راه جدیدی برای انتشار ویروس کرونا دانستند. از همان ابتدای شروع محدودیت‌ها، بسیاری از مسوولان و شورای شهری‌ها به این تصمیم اعتراض کردند. اما این تصمیم چند روز است که اجرایی شده و به همین دلیل موردی مانند فاصله اجتماعی در واگن‌های مترو یا اتوبوس‌های تهران تبدیل به شوخی تلخی شده که دامنش در روزهای آینده گریبان شهروندان را خواهد گرفت.

«صبح‌نو» از وضعیت مشمولان بیمه بیکاری کرونایی گزارش می‌دهد

بیکاری، کسب‌و‌کار من است

در پی شیوع ویروس کرونا در جهان و اعمال قرنطینه که تعطیلی کسب‌و‌کارهای فراوانی را به‌دنبال داشت، بسیاری از کارگران از کار بیکار شدند. آقای علی ربیعی، سخنگوی دولت در آخرین آمار اعلامی در یکی از شبکه‌های خبری اعلام کرد که با شیوع بیماری کرونا یک میلیون و ۶۰۰‌هزار نفر از بازار کار خارج شدند و از این میزان ۸۵۰‌هزار نفر متقاضی دریافت بیمه بیکاری بودند که با احتساب ۲۴۰‌هزار نفر از افرادی که پیش از این مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کردند در مجموع یک میلیون و ۱۰۰‌هزار نفر در لیست دریافت بیمه بیکاری قرار داشتند.

سرمقاله

برق چشم «بایدنیست»‌های وطنی

شماره‌های پیشین