sobhe-no.ir
1056
یکشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۹
2
رهبر انقلاب

مرحوم اژه‌ای مجاهدت‌های بزرگ را بدون اندک تظاهری عهده‌دار شد

رییس کنونی کاخ سفید در تجمع هوادارانش در اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری حضور یافت

تسویه حساب ترامپ با آمریکا

بیش از ۱۰ روز از زمان برگزاری انتخابات آمریکا می‌گذرد و روند شمارش آرا در این کشور همچنان ادامه دارد؛ ترامپ موضوع تقلب در انتخابات آمریکا را مطرح کرده و از پذیرش نتیجه انتخابات خودداری می‌کند. موضوعی که موجب فروپاشی دموکراسی در آمریکا شده است.

در دیدار وزرای دفاع ایران و عراق تاکید شد

ایران و عراق از خون قهرمانان خود نخواهند گذشت

صبح نو

رییس کنونی کاخ سفید در تجمع هوادارانش در اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری حضور یافت

تسویه حساب ترامپ با آمریکا

بیش از ۱۰ روز از زمان برگزاری انتخابات آمریکا می‌گذرد و روند شمارش آرا در این کشور همچنان ادامه دارد؛ ترامپ موضوع تقلب در انتخابات آمریکا را مطرح کرده و از پذیرش نتیجه انتخابات خودداری می‌کند. موضوعی که موجب فروپاشی دموکراسی در آمریکا شده است.

روز گذشته ده‌ها هزار هوادار دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از شهر‌های مختلف این کشور برای شرکت در تجمعی که «راه‌پیمایی میلیونی آمریکا را دوباره عالی کن» نام گذاری شده بود، در واشنگتن دی سی  شرکت کردند. گروه‌های راست‌گرای افراطی نظیر «پسران مفتخر» که اکثراً مسلح هستند، «دزدیدن دی‌سی‌ (واشنگتن) را متوقف کنید» و «نگه‌دارندگان پیمان» برای شرکت در این تجمع اعلام آمادگی کرده‌اند.
ترامپ پیش از این در پیامی توییتری حمایت طرفدارانش را دلگرم کننده توصیف کرده و نوشته بود «دیدن تمامی این حمایت‌ها فوق‌العاده دلگرم کننده است به خصوص راهپیمایی‌های خودجوشی که در تمامی کشور برپا هستند از جمله راهپیمایی بزرگی که فردا در واشنگتن برگزار می‌شود.ممکن است که حتی تلاش کنم در آنجا توقفی کرده و سلامی بدهم.» اتفاقی که رخ داد و او در جمع طرفداران خود در واشنگتن حضور یافت.
سیرک انتخابات ترامپ و تلاش های او برای ماندن در کاخ سفید در حالی است که بسیاری از کشورهای جهان تا کنون به بایدن به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تبریک گفته و درخصوص همکاری با دولت او اعلام آمادگی کرده‌اند.
شمارش آرا نیز تاکنون نشان می‌دهد جو بایدن با کسب ۳۰۶ رای الکترال پیروز انتخابات شده، اما ترامپ و هوادارانش می‌گویند دموکرات‌ها با «تقلب گسترده» نتیجه انتخابات را به نفع بایدن تغییر داده‌اند. رئیس جمهور فعلی آمریکا تاکنون هیچ سند معتبری از تقلب ادعایی در انتخابات را مطرح نکرده، اما به هواداران ترامپ وعده داده است در صورت ارائه مدارک مربوط به وقوع تقلب یک میلیون دلار جایزه بگیرند.
موضوعی که موجب اعتراض دموکراتها شده بطوری که «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از «تعلل» جمهوری‌خواهان در اعتراف به شکست و به رسمیت شناختن پیروزی جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و عدم موافقت آن‌ها با بسته حمایتی جدید برای مبارزه با کرونا به شدت انتقاد کرد. پلوسی در یک نشست خبری در کنگره آمریکا ضمن ابراز تاسف از اینکه جمهوری‌خواهان تصمیم گرفتند به اراده مردم آمریکا احترام نگذارند خطاب به آن‌ها گفت: «سیرک را متوقف کنید و انجام کار‌های مهم برای مردم آمریکا را شروع کنید».
«آتنا سلمان» عضو دموکرات مجلس ایالت آریزونای آمریکا نیز گفت، اعتراض و به چالش کشیدن نتیجه آرای انتخابات بخشی از راهبرد دونالد ترامپ برای سلب اعتماد مردمی به انتخابات است. این نماینده آمریکایی به شبکه لبنانی «المیادین» گفت: از نظر من نتیجه آنقدر قاطع بوده که «جو بایدن» سوگند یاد کند، حتی اگر ترامپ همچنان نتایج را نپذیرد؛ بیم آن دارم که طی چند ماه آتی و تا ادای سوگند ریاست‌جمهوری، شاهد ماه‌های پرآشوبی باشیم. آتنا سلمان تأکید کرد، تا زمانی که ترامپ رئیس‌جمهور است اقدامات وی قابل پیش‌بینی نیست خصوصا اینکه او به قانون احترام نمی‌گذارد، باید در مقابل هر تلاش ترامپ که صلح را در تهدید می‌کند، ایستاد.
«فرید زکریا»، کارشناس سیاسی شبکه خبری سی‌ان‌ان در برنامه اخیر خود گفت: دونالد ترامپ با امتناع از تحویل مسالمت‌آمیز قدرت بسیاری را که احساس می‌کنند او اگر در انتخابات ببازد، از کاخ سفید خارج نمی‌شود، آشفته کرد؛ بسیاری نگرانند حتی ترامپ به خشونت متوسل شود. زکریا در ادامه افزود، اما حقیقت وحشتناک این است که سازوکار‌هایی وجود دارد که مشروع و قانونی هستند و می‌توانند ترامپ را در منصب ریاست جمهوری حفظ کنند بدون اینکه در واقع در انتخابات پیروز شود.
با این حال تداوم این بحران سیاسی موجب شده تا موقعیت و پرستیژ آمریکا که دردوره زمامداری ترامپ به دلیل سیاست‌ها و اقدامات وی با کاهش زیادی مواجه شده با شتاب بیشتری به سوی زوال رود. بسیاری از کشور‌ها این سئوال را مطرح می‌کنند که آمریکا که همواره ادعای پیشتازی در زمینه دموکراسی و آزادی را داشته، اکنون دچار وضعیتی شده که رئیس جمهور کنونی آن صراحتا بر فساد نظام انتخاباتی و وقوع تقلب گسترده در انتخابات آن صحه گذاشته و در نتیجه کل این سیستم را زیر سئوال برده است. مسلما این امر باعث فروپاشی انگاره آمریکا به عنوان یک قدرت جهانی شده
 و در عین حال نشانه افول سیاسی و اخلاقی آن است.
ضمن اینکه بحران آفرینی ترامپ باعث شده تا اعتماد مردم آمریکا به نظام انتخاباتی این کشور دچار خدشه شود. با توجه به دودستگی ایجاد شده در جامعه آمریکا درباره صحت انتخابات و قوانین و نحوه عملکرد مقامات انتخاباتی، مردم آمریکا دیگر به سیستم انتخاباتی کشورشان اعتمادی ندارند.
وب‌سایت هیل، وابسته به کنگره آمریکا درباره اقداماتی که ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری که به زودی دوره‌اش تمام می‌شود، ممکن است انجام دهد به خودداری ازترک کاخ سفید، ایجاد یک «بحران سیاسی بین‌المللی»، وارد کردن آمریکا به «ناآرامی سیاسی»و نهایتا ایجاد مشکل در روند اداری انتقال قدرت به بایدن اشاره کرده است. همچنانکه ترامپ  گفته است به دلایل سیاسی واکسن کرونا را در اختیار ایالت نیویورک قرار نمی دهد. چرا که آندرو کوومو، فرماندار دموکرات ایالت نیویورک، بارها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا از نحوه مدیریت دولت ترامپ برای مقابله با این همه‌گیری انتقاد کرده بود.
ترامپ تاکنون نه فقط از پذیرفتن نتایج انتخابات امتناع می‌ورزد، بلکه خواهان بسیج هواداران خود برای حضور در خیابان‌ها و اعتراض به نتیجه انتخابات و پیگیری قضایی تقلب‌های ادعایی است.ضمن اینکه ترامپ از هر گونه اقدامی که به نحوی متضمن به رسمیت شناختن پیروزی بایدن باشد خودداری می‌کند و در نتیجه روند انتقال قدرت 
ریاست جمهوری متوقف شده است.
برآورد نهایی شبکه خبری سی‌ان‌ان از شمارش آرا در دو ایالت کارولینای شمالی و جورجیا حاکی از آن است که دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا در ایالت کارولینای شمالی پیروز شده و جو بایدن، نامزد حزب دموکرات نیز آرای ایالت جورجیا را بدست آورده است. بنابراین با توجه به نتایج حاصل شده، بایدن موفق به کسب ۳۰۶ رای الکترال شده و ترامپ نیز ۲۳۲ رای الکترال را به خود اختصاص داده است.

captcha
شماره‌های پیشین