sobhe-no.ir
1055
شنبه، ۲۴ آبان ۱۳۹۹
9
«صبح‌نو» از توقف دو کشتی صید ترال در آب‌های شهرستان جاسک گزارش می‌دهد

ضرب شست به دزدان دریایی

دومین نشست منطقه‌ای «کاک برکت» با هدف بررسی وضعیت معیشتی برگزار شد

5200 شغل برکت برای کولبران کردستانی

بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ تا پایان امسال 5200 شغل برای کولبران استان کردستان ایجاد می‌کند. ماجرای ایجاد اشتغال برای كولبران از موضوعاتی است كه در چند سال اخیر بارها مورد توجه قرار گرفته اما اقدامات عملیاتی آنچنانی صورت نگرفته است. شاهد این مدعا نیز خبرهای تلخ مربوط به خسارت وارده به مردمی است كه سعی می‌كنند با كولبری بخشی از معیشت مورد نیاز خود را تامین كنند. این در حالی است كه اقدامات صورت‌گرفته از سوی بنیاد بركت ستاد اجرایی فرمان امام ؟ره؟ می‌تواند بخش بزرگی از مشكلات موجود را برطرف كند.

خبر

واکس کرونا در راه است

صبح نو

«صبح‌نو» از توقف دو کشتی صید ترال در آب‌های شهرستان جاسک گزارش می‌دهد

ضرب شست به دزدان دریایی

با وجود اینکه چندنفر از اعضای مجلس شورای اسلامی خبر از ممنوعیت صید ترال به مدت دوسال را داده‌اند، اما اخیرا سازمان شیلات از ممنوعیت صید ترال تنها فانوس ماهی آن هم برای تحقیقات پیرامون ذخایر آبزیان و به روزرسانی مطالعات از ابتدای آذرماه خبر داده است. این دو قرائت متفاوت سبب ورود وزیر کشاورزی به ماجرا شد که  تاکید بر ممنوعیت هر نوع صیدی به مدت سال داشتند. با این وجود این تنها صیادان غیربومی نیستند که اقدام به صید غیرقانونی می‌کنند. روز گذشته دادگستری استان هرمزگان خبر از توقف دو کشتی صیدترال و دستگیری 32‌نفر در این باره داد. اوایل آبان‌ماه بود که خانم سمیه رفیعی، رییس فراکسیون محیط‌زیست مجلس در صفحه رسمی توییترش اعلام کرد که  «پس از پیگیری‌های بی‌وقفه فراکسیون محیط‌زیست و حمایت‌های بی‌دریغ رییس  مجلس، به لطف خداوند صید ترال که ضررهای شدیدی به محیط‌زیست دریا و اقتصاد بومیان زده بود، از اول آذرماه به مدت دو سال ممنوع شد. عرض خدا قوت جانانه به همه همکاران متخصصم در این امر.» اما سازمان شیلات تنها از ممنوعیت صید فانوس ماهیان خبر داده بود. این روایت متفاوت سازمان شیلات با روایت نماینده قوه‌مقننه درباره این ممنوعیت سبب شده تا وزارت جهاد کشاورزی اخیراً به جلسه سران قوا پیشنهادی مبنی بر فراساحلی شدن شناورهای صید ترال ارائه کند و سرانجام مقرر شد تا همه انواع صید ترال به مدت دو سال ممنوع شود. چرا‌که شناورهای صید ترال که در سواحل مکران فعالیت می‌کردند، فانوس ماهی صید نمی‌کردند بلکه ماهی مرکب و یال اسبی صید می‌کردند. به همین دلیل وزیر جهاد کشاورزی همه انواع صید ترال در همه انواع و اقسام ارتفاع دریایی و  همه انواع آبزیان را ممنوع اعلام کرد. شهرهای ساحلی هرمزگان ظرفیت بالایی در حوزه دریایی دارند که متاسفانه در چندین سال گذشته ورود صیادان چینی به آب‌های جاسک موج گستردی از اعتراضات به‌ویژه توسط صیادان بومی به راه افتاد که خوشبختانه با پیگیری‌های انجام یافته در رابطه با نقض قوانین و ضوابط مجوز صید در دریا، از تداوم صید ترال در این آب‌ها جلوگیری شد. اما متاسفانه در حال حاضر با وجود آسیب‌های زیست‌محیطی و جبران ناپذیر صید ترال برخی از صیادان بومی هم اقدام به صید ترال می‌کنند. به‌طوری که روز گذشته رییس کل دادگستری استان هرمزگان از توقیف دو فروند کشتی متخلف صید ترال و کشف هزار و ۵۰۰‌کیلوگرم انواع آبزیان در شهرستان جاسک خبر داد. بنا بر آنچه مطرح شده است مرزبانان در بازرسی از این شناورها علاه بر یک‌و‌نیم تن ماهی؛ یک توپ تور صیادی غیرمجاز ترال را نیز کشف کردند. صالحی درباره جزییات این دستگیری گفته است: در این رابطه ۳۲‌متهم دستگیر شده‌اند و برای متهمان به منظور تکمیل روند تحقیقات و سیر مراحل دادرسی پرونده قضایی تشکیل شده است.
رییس کل دادگستری استان هرمزگان یادآور شد: به‌دنبال سفر رییس قوه‌قضاییه به هرمزگان در مهرماه سال گذشته و دستور ویژه وی به منظور حفظ ذخیره آبزیان و تحقق آرزوی دیرینه صیادان برای جلوگیری از صید بی‌رویه و غیر‌مجاز ترال، بیش از یکسال است که مبارزه بی‌امان با این نوع صید مخرب به صورت مستمر در دستور کار دستگاه قضایی استان هرمزگان قرار گرفته و در همین راستا در این بازه زمانی، ده‌ها کشتی صید ترال توقیف و برای متخلفان پرونده قضایی تشکیل شده است.» فرماندار جاسک نیز اعلام کرده که در شهرستان جاسک، شیلات مجوز صید در منطقه را صادر نکرده و مقرر شده که تنها به 240‌صیادی که پیش زمینه صیادی و مورد تأیید شیلات هستند مجوز صید داده شود.» البته عدم ساماندهی 15‌ساله جامعه صیادان باعث شده که در حال حاضر در جاسک دو هزار صیاد بدون مجوز اقدام به صیادی کنند به همین دلیل ارائه مجوز به 240‌نفر از میان دو هزار نفر صیاد بومی قطعاً جوابگوی جامعه صیادی نیست.
مجوز صید ترال به غیربومی‌ها براساس ضوابطی در چند سال گذشته ارائه شده اما ظاهراً این کشتی‌ها ضوابط مشخص شده را رعایت نکردند به همین دلیل با حمایت‌های انجام شده صید ترال توسط این کشتی‌ها متوقف شد، اما شناورهای سنتی محلی متاسفانه هنوز جاسک اقدام به صید غیرمجاز می‌کنند. طبق آنچه از سوی مردم بومی این استان در شبکه‌های اجتماعی و گفت‌وگو با رسانه‌های مختلف مطرح کرده‌اند عده‌ای از صیادان به سمت صید اسپک یا یال اسبی که ماهی حرام گوشت است روی آورده‌اند و شبانه اقدام به صید این ماهی می‌کنند و با فروش آن به عاملان فروش اقدام به صادرات این گونه از ماهی می‌کنند.  این در حالی است که بهره‌برداری بیش از اندازه از منابع دریایی باعث می‌شود گونه‌های جانوری، دیگر پتانسیل تشکیل مجدد جمعیت‌های پایدار و بازیابی را نداشته باشند و این امر  به‌طور مستقیم و غیرمستقیم بر محیط‌زیست و در زندگی خود انسان‌ها تاثیرات  منفی 
می‌گذارد.

captcha
شماره‌های پیشین